Nástup z nemocenské na mateřskou

lejla24
6. srp 2015

Prosim o radu, jsem prvorodicka a chci nastoupit z nemocenske na materskou dovolenou jiz 8 tydnu pred porodem. Ale problem je at ctu, kde ctu, tak nejak tomu nerozumim.....Chci se tedy zeptat, jak vse probiha..Kdyz Vam gynekolog vystavi papir na materskou dovolenou, co vse musim predat svemu zamestnavateli a dale nerozumim, jak je to s nevybranou dovolenou v zamestnani... jelikoz mi konci smlouva v Lednu, tak nevim zda mi proplati zbytek dovolene, kterou jsem si nevybrala....

Dekuji Vam za odpoved🙂

xpila
6. srp 2015

@lejla24 Gynekolog ti dá papír k PPM, tam vyplníš datum nástupu na mateřskou, předáš ho zaměstnavateli a ten ho odešle na sociálku.
Nevybranou dovolenou ti v tomto případě proplatí, jelikož ti končí pracovní poměr.

michalka_n
6. srp 2015

TO SAMÉ PLATÍ I KDYŽ KONČÍM K 31.11.2015 A NA MD NASTUPUJI 14.12.2015?

xpila
6. srp 2015

@michalka_n Ano, platí.

michalka_n
6. srp 2015

DOBŘE DĚKUJI MOCKRAT 🙂

cepanka
6. srp 2015

@xpila a jak je to u OSVC nevis, prosim?

xpila
7. srp 2015

@cepanka Záleží na tom, jestli si platíš dobrovolné nemocenské pojištění. Pokud ano a máš na PPM nárok, tak papír posíláš rovnou na sociálku.

cepanka
7. srp 2015

@xpila platim, beru normalne nemocenskou, narok na materskou mam..jen neznam ty pochody...ale asi tedy stejne jako u zamestnavatele? Dostanu od Dr.papiry a ty odnesu na socku..? A pak s rodicakem budes vedet? Mohu si urcit delku nebo je to dle vyse zaloh socialniho poj?

j.a.n.i
7. srp 2015

@cepanka Délku si určit můžeš, ale pravděpodobně jen do 7600,- více už je podle výše záloh.

cepanka
7. srp 2015

@j.a.n.i to si toho teda moc neurcim...:D a vybrat vse najednou muzu?

xpila
7. srp 2015

@cepanka Jako vybrat celý rodičák najednou? To fakt ne 😀 Tak záleží na tom, kolik si platíš nemocenské.

cepanka
7. srp 2015

@xpila vim, ze to jde, jen nevim, jak u osvc..ne ze bych do toho sla, jen se chci zorientovat..zalohy mam ted ty nejnizsi snad..nemocenskou platim 160kc, ale pocitaji mi to ze 149kc..

j.a.n.i
7. srp 2015

@cepanka No, takže maximální rodičák je těch 7600,- měsíčně, co jsem psala. A u nikoho nejde vybrat celý rodičák najednou.

xpila
7. srp 2015

@cepanka Co že jde, vybrat najednou? Ne, nejde a nikdy nešlo. Pokud si platíš minimální zálohy, tak si RP budeš moct zvolit max. 7600 Kč. Jedině, kdyby otec dítěte měl vyšší příjem a splnil podmínky, tak by sis ho mohla zvolit přes něj, kdybys chtěla víc.

cepanka
7. srp 2015

@xpila
@j.a.n.i uz nekolikrat jsem cetla, ze se tech 220tis da bud rozdelit na mesice nebo vzit najednou a dal nepobirat nic? Otazka, zda jsem necetla nejake nesmysly, bylo to z diskuzi...
Jinak diky za info 🙂

78marcela
7. srp 2015

@cepanka to jsou urcite nesmysly. Xpila a j.a.n.i miuzes zcela jiste verit.

xpila
7. srp 2015

@cepanka Opravdu to možné není, lze pobírat pouze v měsíčních částkách, a to max. 11500 Kč. A teda ani nikde v diskuzi jsem to nečetla...

cepanka
7. srp 2015

@xpila dekuji za objasneni... 🙂