Neplacené volno po rodičovské a zdravotní pojištění
Ahoj holky, obracím se na Vás s dotazem - hlavně na ty, co jsou zaměstnané a prodlužovaly si rodičovskou o neplacené volno. Teď jsem mluvila se svým zaměstnavatelem a bylo mi řečeno, že si budu muset doplatit zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna - že to v době NP za mě zaměstnavatel sice hradil, ale že po nástupu do práce se to zpětně strhává z platu. Vzhledem k tomu, že z NP přecházím rovnou na nemocenskou, chtejí to po mně hotově v celé částce. Dost mě to překvapilo, protože na pojišťovně mi bylo řečeno, že zdravotní za mě bude hradit zaměstnavatel. Nevíte prosím, jak to je? Děkuji.
Stručné shrnutí
- Pokud je osoba na neplaceném volnu označena jako "pečující o dítě do 7 let" a toto nahlášeno pojišťovně, zdravotní pojištění za ni hradí stát.
- Pokud osoba na neplaceném volnu není nahlášená jako pečující o dítě do 7 let, diskutující uvádějí, že u zaměstnaných osob zdravotní pojištění obvykle hradí zaměstnavatel a zaměstnavatel se může pokusit náklady vymáhat zpětně.
- Doporučený postup je obrátit se na zdravotní pojišťovnu (např. VZP), případně na Úřad práce, a domluvit s zaměstnavatelem nápravu nebo opravu mzdové evidence; oficiální informace jsou dostupné na portálu MPSV a stránkách VZP (uvedené v diskuzi).
Nejčastější otázky
Q: Kdo platí zdravotní pojištění během neplaceného volna po rodičovské dovolené?
A: Podle diskuse platí stát, pokud je osoba nahlášena jako pečující o dítě do 7 let; pokud není nahlášena, diskutující uvádějí, že u zaměstnaných osob zdravotní pojištění obvykle hradí zaměstnavatel a může se snažit částky vymáhat zpětně; viz MPSV a VZP.
Q: Kam se má nahlásit stav pečující osoby, aby zdravotní pojištění hradil stát?
A: Diskuze uvádí, že je třeba podat čestné prohlášení nebo formulář u zdravotní pojišťovny a nechat si potvrdit přijetí; v diskuzi jsou odkazy na portál MPSV (http://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/v...) a VZP (https://www.vzp.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otaz...).
Q: Může zaměstnavatel zpětně strhnout částku za neuhrazené zdravotní pojištění z výplaty zaměstnance?
A: Diskuze uvádí, že zaměstnavatel bez předchozí dohody o srážkách nesmí jednostranně strhnout částku z výplaty; zaměstnavatel však může žádat náhradu a případně řešit spor u soudu.
Q: Co dělat, když mzdová účetní udělala chybu a je na mzdovém listu záporná částka?
A: Diskutující doporučují trvat na opravení mzdové evidence zaměstnavatelem a požadovat, aby zaměstnavatel chybu napravil zpětně; jako oporu uvádějí "zákon o veřejném zdravotním pojištění" a možnost komunikace s pojišťovnou.
Q: Jak se liší odvody u DPP a DPČ v kontextu neplaceného volna?
A: V diskuzi zaznělo, že u DPP do 10 000 Kč a u DPČ do 2 500 Kč se obvykle neodvádí pojistné; toto pravidlo bylo v diskusi zmíněno jako relevantní pro osoby, které během neplaceného volna pracují na dohody.
Q: Kde hledat konkrétní právní informace a oficiální postupy?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní zdroje: portál Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a web VZP; také byl v textu zmíněn "zákon o veřejném zdravotním pojištění" jako legislativní opora.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zaměstnavatel by měl opravit chybnou evidenci a komunikovat s pojišťovnou, pokud došlo k omylu v účtování zdravotního pojištění.
- Je vhodné podat čestné prohlášení u zdravotní pojišťovny a/nebo mít písemné potvrzení o nahlášení postavení "pečující o dítě".
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že nahlášení pečující osoby se provádí na Úřadu práce, jiní uvádějí, že se dnes podává přímo u zdravotní pojišťovny (obě možnosti byly v diskuzi předloženy jako alternativy).
- Někteří účastníci uvádějí, že zaměstnavatel vždy platí zdravotní pojištění zaměstnaných osob na neplaceném volnu, jiní zdůrazňují, že stát platí, pokud je osoba oficiálně nahlášena jako pečující o dítě do 7 let.
Otevřené otázky
- Který přesný administrativní postup (Úřad práce vs. zdravotní pojišťovna) platí v konkrétním případě dané osoby, pokud se legislativa či praxe měnila?
- Jaké konkrétní kroky má udělat zaměstnanec versus zaměstnavatel, když došlo k chybnému strhávání a vznikl dluh v mzdové evidenci?
Zmíněné značky a firmy
MPSV, VZP, Úřad práce
Zmíněné produkty a metody
neplacené volno, rodičovský příspěvek (RP), čestné prohlášení, zákon o veřejném zdravotním pojištění, dohoda o srážkách, DPP, DPČ, nahlášení jako osoba pečující o dítě do 7 let
Místa a osoby
žádné
@urtica Jak jsem se dopatrala tak jsou mozne zrejme obe varianty. V pripade, ze matka si pozada o NP ale rodicovsky prispevek ma vycerpany tak hradi odvody na zdravotnim sama. V pripade, ze matka si pozada o NP ale RP ma rozlozeny a porad ho cerpa i v prubehu NP, tak odvody na zdravotni hradi stat. Prijde mi to trochu nefer vuci prac.matkam jelikoz matka z UP, ktera RP vycerpa driv, coz dnes uz muze, tak stejne muze zustat 4r. doma a odvody za ni hradi stat. Jestli to takhle neni, tak snad to nekdo vyvrati/opravi 😊.
@tulikiss Ale podle toho , co jsem našla, to "zvorali" v práci: http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d...
no jak to řešit zpětně teda nevím. u zaměstnavatele došlo někde k chybě. on nic platit neměl. při neplaceném volnu je to tvoje starost. buď natáhnout pobírání RP nebo se nahlásit na pojišťovně jako matka pečující o dítě nebo se stát samoplátcem. já si rozložila zbytek RP
@blahova_andrea Na pojišťovně jsem byla, bylo mi řečeno, že zaměstnavatel si to pořeší. V práci jsme nahlásila neplacené volno s tím, že zůstávám doma s dítětem do doby než nastoupí do školky. Nemyslím, že jsem někde pochybila, nerada bych platila za blbost svého zaměstnavatele.
po třetím roce mělo být nahlášené neplacené volno na péči o dítě a normálně bys byla pojištěncem státu a ona by ti tam účetní neměla dávat dopočet zdravotního pojištění do minima. Protože jsi zaměstnaná, tak to dala účetní prostřednictvím zaměstnavatele a zaměstnanec by to měl zaměstnavateli vykrývat. Takhle jsi se dostala do záporné výplaty a musíš to uhradit nebo se domluvit a zpětně opravit
@urtica tak v tom případě je blbá a ať si to opraví. My na tohle máme formuláře a fakt to tam musí být specifikované proč je neplacené volno...
@urtica to je dost peněz, ale když udělala chybu, tak to MUSÍ opravit ona, protože ty nemůžeš požádat o vrácení peněz pojišťovnu, ale zaměstnavatele.
@urtica Zaměstnavateli nic platit nemusíš, je to jeho chyba a jen to na tebe zkouší, je to jeho povinností to platit (případně vyřídit na ZP to nahlášení péče o dítě - od tebe může požadovat v tomto smyslu čestné prohlášení). Ano, může poskytnutí neplaceného volna podmínit tím, že to zdravotní mu uhradíš, ale pokud to neudělal před neplaceným volnem, tak zpětně už má smůlu a buď si to s tvým čestným prohlášením zpětně vyřídí se ZP nebo to prostě zaplatí on.
@lenoulinkaa To ale není pravda, platit to je povinností zaměstnavatele a on to nemůže bez předchozí dohody chtít po zaměstnanci, je to jeho boj, že je blbej a nemyslel na to.
@j.a.n.i to já vím, že to je povinností zaměstnavatele to připadně hradit a samozřejmě by se měly domluvit na srážkách (podepsat dohodu o srážkách), což asi tak nebylo a účetní si to udělala po svém.
@lenoulinkaa No, ale ted uz ma smulu, zakladatelka nema jedinny duvod na dohodu přistupovat, takze si to zamestnavatel bud vyridi s pojistovnou nebo zaplati ze sveho.
@j.a.n.i však já taky nechci aby na ní přistupovala. Tam je možná jedině oprava. Neřekla bych, že by bylo spravne, ji mít vedenou do minima, když to tak nemá být. Holt si to musí účetní opravit zpětně. Což je technicky možné.
@lenoulinkaa Ne, na srážkách jsme se opravdu nedomlouvaly. Je fakt, že já to přestala řešit v momentě, kdy mi na pojišťovně řekli, že si to má řešit zaměstnavatel...takže jsem jen nahlásila NV, na které mi zaměstnavatel přistoupil, s tím, že do září budu s dcerou doma...
@urtica ty jsi nepochybila. pochybil zaměstnavatel a paní na pojišťovně, která ti taky nedala správné informace ☹
@blahova_andrea Jenže s paní na pojišťovně to nijak nedokážu, řekla mi to ústně...

a proboha proc to za vas platil, vy ste se mela nahlasit jako osoba pecujici o dite do 7 let a pak by za vas zdravotni platil stat. nechapu na zaklade ceho ho platil, protoze bud ho za vas plati stat nebo to je vase povinnost nikoliv povinost zamestnavatele.