icon

Neplacené volno po rodičovské a zdravotní pojištění

avatar
urtica
29. srp 2018

Ahoj holky, obracím se na Vás s dotazem - hlavně na ty, co jsou zaměstnané a prodlužovaly si rodičovskou o neplacené volno. Teď jsem mluvila se svým zaměstnavatelem a bylo mi řečeno, že si budu muset doplatit zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna - že to v době NP za mě zaměstnavatel sice hradil, ale že po nástupu do práce se to zpětně strhává z platu. Vzhledem k tomu, že z NP přecházím rovnou na nemocenskou, chtejí to po mně hotově v celé částce. Dost mě to překvapilo, protože na pojišťovně mi bylo řečeno, že zdravotní za mě bude hradit zaměstnavatel. Nevíte prosím, jak to je? Děkuji.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 68 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Pokud je osoba na neplaceném volnu označena jako "pečující o dítě do 7 let" a toto nahlášeno pojišťovně, zdravotní pojištění za ni hradí stát.
  • Pokud osoba na neplaceném volnu není nahlášená jako pečující o dítě do 7 let, diskutující uvádějí, že u zaměstnaných osob zdravotní pojištění obvykle hradí zaměstnavatel a zaměstnavatel se může pokusit náklady vymáhat zpětně.
  • Doporučený postup je obrátit se na zdravotní pojišťovnu (např. VZP), případně na Úřad práce, a domluvit s zaměstnavatelem nápravu nebo opravu mzdové evidence; oficiální informace jsou dostupné na portálu MPSV a stránkách VZP (uvedené v diskuzi).


Nejčastější otázky

Q: Kdo platí zdravotní pojištění během neplaceného volna po rodičovské dovolené?
A: Podle diskuse platí stát, pokud je osoba nahlášena jako pečující o dítě do 7 let; pokud není nahlášena, diskutující uvádějí, že u zaměstnaných osob zdravotní pojištění obvykle hradí zaměstnavatel a může se snažit částky vymáhat zpětně; viz MPSV a VZP.

Q: Kam se má nahlásit stav pečující osoby, aby zdravotní pojištění hradil stát?
A: Diskuze uvádí, že je třeba podat čestné prohlášení nebo formulář u zdravotní pojišťovny a nechat si potvrdit přijetí; v diskuzi jsou odkazy na portál MPSV (http://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/v...) a VZP (https://www.vzp.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otaz...).

Q: Může zaměstnavatel zpětně strhnout částku za neuhrazené zdravotní pojištění z výplaty zaměstnance?
A: Diskuze uvádí, že zaměstnavatel bez předchozí dohody o srážkách nesmí jednostranně strhnout částku z výplaty; zaměstnavatel však může žádat náhradu a případně řešit spor u soudu.

Q: Co dělat, když mzdová účetní udělala chybu a je na mzdovém listu záporná částka?
A: Diskutující doporučují trvat na opravení mzdové evidence zaměstnavatelem a požadovat, aby zaměstnavatel chybu napravil zpětně; jako oporu uvádějí "zákon o veřejném zdravotním pojištění" a možnost komunikace s pojišťovnou.

Q: Jak se liší odvody u DPP a DPČ v kontextu neplaceného volna?
A: V diskuzi zaznělo, že u DPP do 10 000 Kč a u DPČ do 2 500 Kč se obvykle neodvádí pojistné; toto pravidlo bylo v diskusi zmíněno jako relevantní pro osoby, které během neplaceného volna pracují na dohody.

Q: Kde hledat konkrétní právní informace a oficiální postupy?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní zdroje: portál Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a web VZP; také byl v textu zmíněn "zákon o veřejném zdravotním pojištění" jako legislativní opora.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Zaměstnavatel by měl opravit chybnou evidenci a komunikovat s pojišťovnou, pokud došlo k omylu v účtování zdravotního pojištění.
  • Je vhodné podat čestné prohlášení u zdravotní pojišťovny a/nebo mít písemné potvrzení o nahlášení postavení "pečující o dítě".


Sporné názory

  • Někteří tvrdí, že nahlášení pečující osoby se provádí na Úřadu práce, jiní uvádějí, že se dnes podává přímo u zdravotní pojišťovny (obě možnosti byly v diskuzi předloženy jako alternativy).
  • Někteří účastníci uvádějí, že zaměstnavatel vždy platí zdravotní pojištění zaměstnaných osob na neplaceném volnu, jiní zdůrazňují, že stát platí, pokud je osoba oficiálně nahlášena jako pečující o dítě do 7 let.


Otevřené otázky

  • Který přesný administrativní postup (Úřad práce vs. zdravotní pojišťovna) platí v konkrétním případě dané osoby, pokud se legislativa či praxe měnila?
  • Jaké konkrétní kroky má udělat zaměstnanec versus zaměstnavatel, když došlo k chybnému strhávání a vznikl dluh v mzdové evidenci?


Zmíněné značky a firmy

MPSV, VZP, Úřad práce

Zmíněné produkty a metody

neplacené volno, rodičovský příspěvek (RP), čestné prohlášení, zákon o veřejném zdravotním pojištění, dohoda o srážkách, DPP, DPČ, nahlášení jako osoba pečující o dítě do 7 let

Místa a osoby

žádné

Strana
z3
avatar
blahova_andrea
29. srp 2018

@urtica mě třeba v práci jasně řekli, že mi NV klidně dají, ale mám si ošéfovat právě to pojištění. sama jsem si zjišťovala možnosti a vybírala řešení.

avatar
lenoulinkaa
29. srp 2018

@urtica trvej na tom, ať ti to opraví. Ze zákon o veřejném zdravotním pojištění jsi státní pojištěnec, kdy nemusíš odvádět pojištění. A jak už jsem psala napravit to musí ona. Asi si s tím neví rady, ale to je bohužel její problém.

avatar
urtica
autor
29. srp 2018

@lenoulinkaa Ok, díky

avatar
j.a.n.i
29. srp 2018

@blahova_andrea Pani na pojistovne ji to rekla spravne, u zamestnanych vse resi zamestnavatel.

avatar
j.a.n.i
29. srp 2018

@lenoulinkaa Proc trvat na oprave, at si to zamestnavatel vyresi dle sveho, na srazky bez dohody nema narok a zbytek je jeho boj. Plus tedy trvat na tom, ze jsem byla statni pojistenec, kdyz jsem zamestnavateli nedala ani cestne prohlaseni je taky takove zvlastni.

avatar
lenoulinkaa
29. srp 2018

@j.a.n.i nevím jestli je možné, aby měla na mzdové liste vedeny něco co tam nemá být a vlastně tam být 10.000,- v mínusu. Ať si to udělá, jak chce, ja bych to dala přepočítat, aby byla na nule a nazdar.

avatar
urtica
autor
29. srp 2018

Holky, díky moc - jen ještě - nevíte někdo, zda se mohu odvolat na nějaký konkrétní předpis, zákon, vyhlášku..? Prostě něco..??

avatar
j.a.n.i
30. srp 2018

@lenoulinkaa A co by sis dala prepocitat, ona snad zamestnavateli prokazatelne nahlasila, ze je osoba, za kterou ma platit zdravotni stat?

avatar
j.a.n.i
30. srp 2018

@urtica Nejaky konkrétní predpis se bude hledat blbe, vychazi to z nekolika... Jako kdybys davala to cestne prohlaseni, ze dite nechodi do skolky, tak se da stavet na tom.

avatar
lenoulinkaa
30. srp 2018

@j.a.n.i nebudu se s tebou tom dohadovat, prostě bych to dala prepocitat a vyrovnala to. Nevím jestli jsi mzdová účetní nebo co, ale opravit se to musí. Co pak kontrola ze ZP...

avatar
swetlusska
30. srp 2018

RP už máš tedy dovybraný? Už není možné ho prodloužit?

avatar
blahova_andrea
30. srp 2018

@j.a.n.i mě teda všude bylo řečeno, že zaměstnavatel po dobu nv pojištění neplatí a musím si to nějak ošéfovat sama. nechat to zaměstnavateli, tak teď dlužím taky jemu nebo pojišťovně, ne? :-/ prostě pokud si to některá nechceme hradit plánovaně sama, tak je lepší to na zaměstnavateli nenechávat

avatar
lenoulinkaa
30. srp 2018

@blahova_andrea pokud jsi zaměstnanec, tak při neplaceném volnu musí hradit zaměstnavatel. To si nemůžeš "ošefovat" sama.

avatar
urtica
autor
30. srp 2018

Díky holky. Čestné prohlášení jsem bohužel neodevzdala, prostě jsem to přestala řešit..RP jsem vybrala už dávno, teď už mi skončilo i to NP. U nás v práci je šest stálých zaměstnanců, jsme malá organizace, takže o sobě víme všechno, s účetní jsem doteď neměla větší problémy. Uvidíme, co bude dál, poslala jsem jim pár odkazů na články, kde se tato problematika rozebírá, v nejhorším to budu muset řešit s nějakým právním poradcem (zatím jsem zkusila férovou nemocnici).

avatar
blahova_andrea
31. srp 2018

@lenoulinkaa no tak to jsem dostala špatné info už před deseti lety a před rokem znovu? 😀

avatar
anetka1701
31. srp 2018

Ahoj,

hodně informací je tady zavádějících, nebo úplně špatně. Pokusím se uvést na pravou míru.

V situaci, která tady nastala je "všechno špatně". Paní na pojištovně zjevně nebyla úplně kometentní (ne vždy všechno na pobočkách vědí) a mzdovka se rozhodla že na to kašle. Z toho vznikla nepříjemná situace.

Pokud nejsi na RP, opravdu za tebe automaticky nikdo pojištění nehradí - a není to tak, že zavoláš na pojišťovnu a hotovo. Musíš přijít na úřad práce (kde se vyřizuje rodičák) a tam se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let. Nemáš nárok na příspěvek, ale pojištění za tebe hradí stát. V tu chvíli pak můžeš zajít za zaměstnavatelem a podepsat u něj prohlášení, že za tebe je hrazeno pojištění.

Pokud se ale nic takového nestane a zaměstnavatel to má na salámu, tak za tebe automaticky ZP hradí. Já třeba osobně, jakmile někdo nepracuje a má náhradní volno okamžitě zjišťuju jak s pojištěním, ale ne každej je tak svědomitej jak já :D Na druhou stranu, ty jsi sice byla s dítětem doma, ale nikde jsi to nehlásila, takže zaměstnavatel měl pravdu v tom že ho za tebe hradil - nikdo jinej to neudělal a měla by jsi tam dluh.

Co se týká řešení situace, tak bych zašla nejdřív na pracák, kde bych vysvětlila situaci a zjistila, co se dá dělat. Pak bych zaměstnance požádala, ať se to pokusí řešit s pojišťovnou a třeba se to nějak povede.

Není to tak že zaměstnavatel byl debil :D Prostě šel podle... Běžný praxe 🙂 Člověk má náhradní volno = platím za něj zdravotní pojištění (a pak ho po něm chci). Dělá se to tak... Účetní taky nemusí vědět že ho za tebe má platit pracák a nemusí ona - to není její povinnost to vědět - a ještě sama řešit čestný prohlášení a dohánět jestli to má strhávat nebo ne. Ona to prostě strhne a nazdar - a ty jsi ta co má říkat, že to dělat nemá. Je to blbý, je to tak...

avatar
j.a.n.i
31. srp 2018

@anetka1701 No, ale ona to z nějaké následující výplaty bez jejího souhlasu strhnout nesmí.

avatar
anetka1701
31. srp 2018

@j.a.n.i to je pravda. Bez souhlasu(podepsané srazky) na výplatu sáhnout nemůže. Na druhou stranu, zaměstnavatel na to získat zpět svoje peníze právo ma taky. To je pak otázka jak by se to resilo a mohlo by to jít až k soudu a je pak otázka, jak by se k tomu postaví ten - dle mne 50:50 podle situace. Podle mne by bylo nejjednodušší v klidu oslovit pojišťovny a nějak to dohodnout s někým kompetentnim!!!! Od nich. Preplatky na pojistným jsou furt a vždycky se to dá 😁😁😁

avatar
urtica
autor
31. srp 2018

@anetka1701 Hlásila na pojišťovně a zaměstnavatel ví, že jsem byla s dítětem doma, ale je pravda, že na ÚP jsem to nehlásila - ani jsem na tuto informaci zatím nikde nenarazila. Nemáš prosím odkaz na nějaké info, kde by to bylo uvedeno? Každopádně dík za info, ještě si to ověřím.

avatar
blahova_andrea
31. srp 2018

@anetka1701 to, že jsi pečující o dítě, ale neřeší úp ssp, ale musíš to nahlásit právě na pojišťovně. to s úp přece vůbec nesouvisí, zvlášť, když rp dobrala. tam už není ani jako pobírající rp ani jako žadatelka o práci, tam by mě ani nenapadlo chodit.

avatar
urtica
autor
31. srp 2018

@blahova_andrea Já mám právě dojem, že před nástupem na NP jsem si to zjišťovala a bylo mi řečeno, že na ÚP se už nechodí.

avatar
urtica
autor
31. srp 2018

Holky, tak sláva, z práce mi napsali, že to předělají - jen musím dodat to prohlášení.

avatar
anetka1701
31. srp 2018

@blahova_andrea tyjo to leti... http://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/v... v roce 2010 to bylo na pracáku a od tý doby jsem to neřešila!! Šílený jak to letí. Nicméně to nic nemění na tom, že se teda neposílá formulář na pracák jako dřív, ale na pojišťovnu - tedy se napíše prohlášení, nebo si vyplní formulář a pošle na pojišťovnu (doporučeně) nebo tam dojde osobně a nechá si potvrdit že ho tam odnesla. Upřímně do té doby bych ani žádný čestný prohlášení nepodepisovala, pokud bych neměla jistotu že pojistný zaplacený opravdu je.

@urtica zaměstnavatel je kalibr, že tě nechá doma a nedá ti výpověď! Díky tomu můžeš mít další mateřskou, neschopenku (kterou mimochodem prvních 14 dní hradí on!!)... To by jen tak někdo neudělal (běžně když se žena nevrátí, tak se ukončuje PP a žádný neplacený volno, kor když má další těhotenství...). Važ si toho 🙂

avatar
urtica
autor
31. srp 2018

@anetka1701 Ad @blahova_andrea Ze dvou zdrojů, co jsem našla, to ale s pojišťovnou opravdu řeší zaměstnavatel - nikoliv zaměstnanec
A jinak - jistě , to je super a oceňuji vstřícnost zaměstnavatele, ale je to out of topic. Jinak, pracuji ve školství, takže ani pro mého zaměstnavatele není úplně cool, pokud bych nastoupila uprostřed školního roku nebo třeba jen na tři měsíce...

avatar
j.a.n.i
31. srp 2018

@anetka1701 Jasně, to souhlasím, ale oslovovat musí zaměstnavatel, protože zakladatelka je stále zaměstnanec a tedy ona není pro pojišťovnu partner k jednání, přestože se jedná o její zdravotní. A jinak tedy myslím, že 50:50 by to nebylo, tipovala bych tak 95:5 ve prospěch zaměstnance, protože jednak soudy stojí na straně zaměstnance a druhak zaměstnavatel měl onou dohodou podmínit neplacené volno a pokud to neudělal, tak to soud klidně vyhodnotí tak, že byl srozuměn s tím, že to za zaměstnance zaplatí... Ale koukám že už je to fuk, že už to zaměstnavatel hodlá s pojišťovnou řešit.

avatar
j.a.n.i
31. srp 2018

@blahova_andrea Ano, hlásí se to na pojišťovně, ale u zaměstnané to hlásí zaměstnavatel.

avatar
blahova_andrea
31. srp 2018

@anetka1701 já bych se taky nahlásila na pojišťovnu, že je na to formulář teda nevím. já se o tom bavila s paní nedávno osobně, ale jelikož jsem zatím tu možnost nevyužila, tak jsem se ani neptala, jestli si mě tam jen nějak odklikne nebo to bude i písemně 😀
já teď byla taky rok na neplaceném volnu, zaměstnavatel s tím problém neměl.

avatar
blahova_andrea
31. srp 2018

@j.a.n.i víš jak to je. zaměstnavatel má sice povinnosti, ale když tak neudělá, problémy se pak vezou s tebou. jde o naše pojištění, myslím, že je na místě si to hlídat sami. já si teda při každé změně na pojišťovně kontroluji, zda jsem správně nahlášená a nemám žádné výpadky a dluhy (zkušenosti z okolí).

avatar
anetka1701
31. srp 2018

@blahova_andrea dřív byl... každopádně tohle je zrovna věc co chce podávat písemně a nechat si potvrdit přijetí... Umí se to za pár let ukázat zpatky jako exekuce diky chybě v administrativě .

Strana
z3