Neplacené volno po rodičovské a zdravotní pojištění
Ahoj holky, obracím se na Vás s dotazem - hlavně na ty, co jsou zaměstnané a prodlužovaly si rodičovskou o neplacené volno. Teď jsem mluvila se svým zaměstnavatelem a bylo mi řečeno, že si budu muset doplatit zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna - že to v době NP za mě zaměstnavatel sice hradil, ale že po nástupu do práce se to zpětně strhává z platu. Vzhledem k tomu, že z NP přecházím rovnou na nemocenskou, chtejí to po mně hotově v celé částce. Dost mě to překvapilo, protože na pojišťovně mi bylo řečeno, že zdravotní za mě bude hradit zaměstnavatel. Nevíte prosím, jak to je? Děkuji.
Stručné shrnutí
- Pokud je osoba na neplaceném volnu označena jako "pečující o dítě do 7 let" a toto nahlášeno pojišťovně, zdravotní pojištění za ni hradí stát.
- Pokud osoba na neplaceném volnu není nahlášená jako pečující o dítě do 7 let, diskutující uvádějí, že u zaměstnaných osob zdravotní pojištění obvykle hradí zaměstnavatel a zaměstnavatel se může pokusit náklady vymáhat zpětně.
- Doporučený postup je obrátit se na zdravotní pojišťovnu (např. VZP), případně na Úřad práce, a domluvit s zaměstnavatelem nápravu nebo opravu mzdové evidence; oficiální informace jsou dostupné na portálu MPSV a stránkách VZP (uvedené v diskuzi).
Nejčastější otázky
Q: Kdo platí zdravotní pojištění během neplaceného volna po rodičovské dovolené?
A: Podle diskuse platí stát, pokud je osoba nahlášena jako pečující o dítě do 7 let; pokud není nahlášena, diskutující uvádějí, že u zaměstnaných osob zdravotní pojištění obvykle hradí zaměstnavatel a může se snažit částky vymáhat zpětně; viz MPSV a VZP.
Q: Kam se má nahlásit stav pečující osoby, aby zdravotní pojištění hradil stát?
A: Diskuze uvádí, že je třeba podat čestné prohlášení nebo formulář u zdravotní pojišťovny a nechat si potvrdit přijetí; v diskuzi jsou odkazy na portál MPSV (http://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/v...) a VZP (https://www.vzp.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otaz...).
Q: Může zaměstnavatel zpětně strhnout částku za neuhrazené zdravotní pojištění z výplaty zaměstnance?
A: Diskuze uvádí, že zaměstnavatel bez předchozí dohody o srážkách nesmí jednostranně strhnout částku z výplaty; zaměstnavatel však může žádat náhradu a případně řešit spor u soudu.
Q: Co dělat, když mzdová účetní udělala chybu a je na mzdovém listu záporná částka?
A: Diskutující doporučují trvat na opravení mzdové evidence zaměstnavatelem a požadovat, aby zaměstnavatel chybu napravil zpětně; jako oporu uvádějí "zákon o veřejném zdravotním pojištění" a možnost komunikace s pojišťovnou.
Q: Jak se liší odvody u DPP a DPČ v kontextu neplaceného volna?
A: V diskuzi zaznělo, že u DPP do 10 000 Kč a u DPČ do 2 500 Kč se obvykle neodvádí pojistné; toto pravidlo bylo v diskusi zmíněno jako relevantní pro osoby, které během neplaceného volna pracují na dohody.
Q: Kde hledat konkrétní právní informace a oficiální postupy?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní zdroje: portál Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a web VZP; také byl v textu zmíněn "zákon o veřejném zdravotním pojištění" jako legislativní opora.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zaměstnavatel by měl opravit chybnou evidenci a komunikovat s pojišťovnou, pokud došlo k omylu v účtování zdravotního pojištění.
- Je vhodné podat čestné prohlášení u zdravotní pojišťovny a/nebo mít písemné potvrzení o nahlášení postavení "pečující o dítě".
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že nahlášení pečující osoby se provádí na Úřadu práce, jiní uvádějí, že se dnes podává přímo u zdravotní pojišťovny (obě možnosti byly v diskuzi předloženy jako alternativy).
- Někteří účastníci uvádějí, že zaměstnavatel vždy platí zdravotní pojištění zaměstnaných osob na neplaceném volnu, jiní zdůrazňují, že stát platí, pokud je osoba oficiálně nahlášena jako pečující o dítě do 7 let.
Otevřené otázky
- Který přesný administrativní postup (Úřad práce vs. zdravotní pojišťovna) platí v konkrétním případě dané osoby, pokud se legislativa či praxe měnila?
- Jaké konkrétní kroky má udělat zaměstnanec versus zaměstnavatel, když došlo k chybnému strhávání a vznikl dluh v mzdové evidenci?
Zmíněné značky a firmy
MPSV, VZP, Úřad práce
Zmíněné produkty a metody
neplacené volno, rodičovský příspěvek (RP), čestné prohlášení, zákon o veřejném zdravotním pojištění, dohoda o srážkách, DPP, DPČ, nahlášení jako osoba pečující o dítě do 7 let
Místa a osoby
žádné
Byla jsem 3 roky normálně na rodičovské a rok na neplaceném volnu a hradil to zaměstnavatel. Teď jsem podepsala dohodu o rozvázaní pacovního poměru a budu ještě rok se synem doma (učím na dohody angličtinu), na pojišťovně stačí doložit, že nepobírám rodičovský příspěvek + ukončení pracovního poměru. Ani z DPP ani z DPČ se nic neodvádí. Do synových 7 let za mě tak zdravotní bude hradit stát (fakticky do jeho 5) a sociální je na mně, resp. na mém rozhodnutí. Když ho nebudu platit, rok se mi nezapočítá do důchodu, což je mi jedno. Nikdo po mně žádné peníze nechtěl.
@blabloblu tohle je úplná kravina cos napsala. Sociální a zdravotní, pokud jsi zaměstnaná, tak se odvádí automaticky a nejsi od toho osvobzená ani kdyby ses na hlavu stavěla. Pokud máš DPP do 10tis nebo DPČ do 2,5tis tak neplatíš, jinak ano. Nemáš srážku do minima, ale co se zaplatit má, to s prostě zaplatí.
@anetka1701 já jsem psala něco o osvobozování? :D 3 roky za mě vše hradil zaměstnavatel, rok jsem byla na neplaceném volnu a odváděli co měli. Synovi jsou 4, jsem oficiálně nezaměstnaná a zdravotní za mě bude hradit stát. Jelikož učím jen pár hodin týdně, pracuji na dohodu, z které se neplatí ani soc. ani zdravotní. Osobně jsem nikde nic neplatila - aka nikdo po mně peníze nechtěl.
@blabloblu píšeš že z DPP ani DPČ se nic neodvádí. To není pravda. Odvádí se nad nějakej určnej výdělek a je jedno, jestli jsi na rodičáku, nezaměstnaná nebo cokoliv - je to pokaždý stejně...
S tim pojištěním je to sporný. Já jsem schválně z profesního zájmu dneska mluvila s naší mzdovkou, volala na pracák a ještě na pojišťovnu a poskytli mi všichni doslova protichůdný informace. Tak jsem si vyjela nějaký články na netu a zase sporný. Když jsem otevřela hromadný hlášení na pojišťovnu, tak tam symbol pro nahlášení na pojištovnu že pečuješ o dítě, ale na pojištovně mi paní řekla že si musí člověk stejně vyplnit u nich čestný prohlášení... A pak babo raď :D Mně třeba naše mzdovka nutila i sama hlásit na pojištovnu nástup na mateřskou, což jsem je poslala do háje...
@anetka1701 jo to mi vypadlo, to je fakt no, ale nebyla to klicova informace, tak jsem to opominula; to čestný prohlášení je pravda, mě zase překvapilo, že chtěj doložit, že nepobírám rodičák... no tož tak hlavně, že jsme všechny spoko :D
@anetka1701 Tak podle mě je správný postup takový, že zaměstnanec vyplní čestné prohlášení, dá ho zaměstnavateli a ten ho pošle společně s tím hlášením na ZP. Protože čestné prohlášení musí celkem logicky stvořit zaměstnanec, ale zase po dobu zaměstnání je partnerem pro jednání pro ZP ten zaměstnavatel.

@blahova_andrea pokud si zamestnana, tak jdou veskere dluhy za zaměstnavatelem...