OSVČ - mateřská a rodičovská dovolená, jak to teď je?

naxii
21. kvě 2015

Ahojky holky, může mi někdo osvětlit, jak je to teď s RD pro OSVĆ ? Pracovat samo budu dokud to půjde, jsem v kanceláři. Děkuji za případnou radu.

goldinka88
21. črc 2016

@j.a.n.i co je ppm?
Náš plán je takový že manžel půjde na mateřskou, já budu dál pokračovat v práci v rámci možností (pacuji z domova). Nepředpokládá se, že by manžel pracoval dal pro fabriku v době mateřské ani pro stejnou firmu... Ještě v šestinedělí si chce vzít osetrovatelskou nebo jak se tomu říká, aby s námi mohl být zpočátku doma. Pkte se na zbytek šestinedělí vrátí do práce a pak bude doma. Já abych neměla takový výpadek, že bych měla aspoň ten rodicak. Nebo by si ten rodicak musel brát manžel? Sem z toho teď trochu zmatená..

konidana
25. črc 2016

@j.a.n.i ... kamarádka měla před pár lety docela hoňku a aby doložila dostatečné příjmy za uplynulý rok(roky) aby jí vůbec mateřskou přiznali. Jako OSVČ myslím, že musela mít asi 40-80tis./měsíčně - prostě HODNĚ. Přibližné INFO JPP emoticon

Oprava : aby jí přiznali rozumnou částku - třebas 10tis./měsíc ? - to je možné?
Nic nevím, ptám se. Díky.

j.a.n.i
25. črc 2016

@konidana Vždy záleží na výši odvodů, takže na rozumnou mateřskou musí být i odpovídající odvody, nicméně OSVČ si mohla libovolně odvody navyšovat, bez ohledu na příjmy, teď už to navyšování tak jednoduše nejde.

konidana
25. črc 2016

@j.a.n.i ona to právě řešila tak nějak trochu zpětně, nic předem nenavyšovala, tak to bude asi tím. Díky.

j.a.n.i
25. črc 2016

@konidana Jojo, tak to bude ono, dříve to tak šlo, teď už je to dost omezené, protože co si budeme povídat, šlo to slušně očůrávát a to zcela v mezích zákona

ojo
17. srp 2016

Ahoj chtěla jsem se zeptat, jestli někdo neví, jak je to s tím dorovnávacím příspěvkem. Když Osvč si platí jen minimální nemocenské, tak je mateřská cca 3-4 tis. za měsíc a dřív bylo, že si šlo pořádat o dorovnávací příspěvek do výše rod. příspěvku tj. 7600kč....jestli to platí ještě teď a jestli to jakoby ukrajujou z toho rodičáku?

xpila
17. srp 2016

@ojo Ano platí a odečítá se to z celkového RP.

salina20
18. srp 2016

Dobrý den chtěla bych se zeptat kamarádka ma zvolenou 4letou RD a chtěli by jsme se zeptat jestli se tam dá také měnit částka k vyplacení každé tři měsíce jak třeba u 3lete verze. Děkuji za rady.

ojo
18. srp 2016

@salina20 dle mého, jeslti ji má zvolenou, tak ano, ale pokud jí má danou, kvůli tomu, že neměla nárok na PPM,tak ne...

salina20
18. srp 2016

Ma ji danou neměla nárok na materskou

nita1984
18. srp 2016

Navazu. Pokud není nárok na mateřskou, a rodicak jde přes otce dítěte, je možné volit délku?

j.a.n.i
18. srp 2016

@nita1984 Pokud otec ma nrok na materskou, tak ano.

nita1984
18. srp 2016

@j.a.n.i mateřská se dá vybírat také na otce dítěte?

j.a.n.i
18. srp 2016

@nita1984 Ne, resp. může ji pobírat otec, nicméně pro to, aby se mohl přes otce volit rodičák, tak jemu nárok na mateřskou musí vzniknout, nemusí o ni žádat, nemusí ji čerpat, posuzuje se pouze, zda by mohl.

iivii
11. říj 2016

@j.a.n.i Vidím, že se v této diskuzi vyznáte. Měla bych dotaz. Byla jsem od 1/6 do 31/8 zaměstnaná příjem byl 12100 Kč hrubého tj. 10335 Kč čistého od 1/9 jsem OSVČ platím minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění a 311 Kč na nemocenské pojištění. Přítel je zaměstnaný smlouvu má na neurčito. Na co všechno budu mít nárok a jak případně postupovat? Těhotná zatím nejsem, ale už to začíná být aktuální.

Děkuji. 🙂