OSVČ - mateřská dovolená a rodičovský příspěvek

libertina1
28. led 2016

Ahoj holky, potřebuji Vaši radu a zkušenost, protože se dostávám do slepé uličky..jednat se státními institucemi je prostě trošku problém 🙂
Jsem OSVČ a vzhledem k tomu, že jsem mimčo neplánovala, neplatila jsem si nemocenské pojištění. A řeším dvě věci, za prvé PPM a za druhé rodičovský příspěvek.
PPM - vím, že jsou dvě podmínky 270 dnů platit v posledních dvou letech a 180 dnů v posledním roce. Protože jsem v 6tt toto nesplňuji, nicméně, objevily se nějaké zvěsti, že by to snad šlo doplatit zpětně. Na OSSZ mi samozřejmě řekli, že to nejde, nicméně, já se ptám, je to skutečně pravda? Nebo to doplatit jde a jenom nám to na OSSZ nikdy neřeknou? Druhá otázka navazuje a to je rod. příspěvek. Vím, že když nemám nárok na PPM, musím rodičák čerpat 4 roky - což je hrůza ( po 9 měsíci, nějakých 3 700,- nebo kolik to vychází), takže mi bylo řečeno, že toto mohu čerpat přes otce dítěte (je zaměstnanec a má vyšší příjem), otázka ale je, když to půjde přes něj, nebo na jeho příjem, nebo jak to je, budu muset já nadále platit minimální zálohy na sociální a zdravotní (4000,-/měs cca) protože OSVČ budu mít jako činnost hlavní (i když budu doma s mimčem já)? Nebo jen výše příspěvku se určuje dle něho, ale další výhody mám já tj. mít OSVČ jako činnost vedlejší a tím pádem platit socku a zdravku dle příjmu? Budu moc ráda za Vaše zkušenosti a když mi trošku poradíte..protože už jsem z těch státních úřednic, které furt jenom odkazují na někoho jiného trošku na palici. Moc díky 🙂

abundia1
28. led 2016

Jsem osvc. Resila jsem uplne stejny problem. Driv to doplatit zpetne slo, bohuzel ted to mozne neni. Na netu se da dohledat, kdy to vzeslo v platnost. Takze, az se mimi narodi, prejdes rovnou na rodicovsky prispevek, kde si muze pres manzela navolit vysi cerpani, tzn. 2 letou, 3 letou nebo 4 letou variantu. Dobre je, ze ji muzes menit, dle potreby. Zkratka stat ti zaplati 220000kc celkem a je na tobe, jak budes cerpat. Ja si zivnost jako osvc pozastavila, je to zdarma, da se to kdykoli zmenit. Nemusim platit ani socialni, ani zdravotni ani nepodavam danove priznani. Nemusis si ji pozastavit, tim ze jsi doma,staras se o dite a pobiras rodicovsky prispevek, mam pocit, ze je tva cinnost posuzovana jako cinnost vedlejsi a pokud nemas zadne prijmy z podnikani... vse za tebe plati stat.

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 Super, moc děkuji za radu, velmi jsi mi pomohla. Jen ještě otázka, otec dítěte je můj partner, nikoliv manžel - myslíš, že to může být problém, že nejsme svoji?

j.a.n.i
28. led 2016

@abundia1 Zpětně doplatit to nešlo nikdy, pokud si člověk alespoň minimální neplatil, šlo to pouze navýšit, ale placené být muselo.

@libertina1 Ne, nevadí, pokud to je tedy tak, že jste oba svobodní. Pokud by to bylo tak, že bys byla vdaná a dítě měla s někým jiným, tak tam to pak problém je, protože ze zákona se jako jeho otec bere ten manžel.

abundia1
28. led 2016

@libertina1 vubec ne. Pokud se nebudete brat, pujdete pred porodem jen na matriku kde uvedete otcovstvi ditete. Bydlite trvale spolu? V najemnim, druzstevnim byte, u rodicu? Ptam se kvuli prispevkum na bydleni. Pokud bys bydlela v najemnim nebo druzstevnim byte (idealne najemny), bylas tam trvale sama jen s ditetem ( pritel tam samozrejme zil fyzicky s vami), ale adresu mel jinde, mas narok i na prispevky na bydleni. Je skoda nechat si takove veci utect. Ja byla vzdy zasadne proti tomu. Vsechny takove jsem mela za vyzirky statu, ale pak, kdyz jsem videla jak je vse drahe, co stoji otacet se kolem deti, dohledala jsem si bez studu svsechno, na co mam narok a vubec mi to neni hloupy. Jako osvc jsem vzdycky radne odvadela dane a az nastoupim zpatky do prace, bude to tak zas az do duchodu 😉 🙂

libertina1
autor
28. led 2016

@j.a.n.i Jooo tak tohle je naštěstí v pohodě :D

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 Jasné..úplně mi mluvíš z duše.. Taky jsem vždy říkala, že příspěvky nikdy... Nicméně, když si to pak člověk spočítá, kolik odvedl, tak si potom uvědomí, proč by z toho systému taky něco neměl dostat že ano 🙂 🙂

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 Jo a díky za tu radu s tím bydlením, to by mě vůbec nenapadlo 😉

j.a.n.i
28. led 2016

@libertina1 Kolik odvedl OSVČ do systému... to je vtip dne, že ano.

abundia1
28. led 2016

@j.a.n.i ne vtip dne, vtip celeho kalendarniho roku 😀 jestli narazis na to, ze osvc priznavaji malo, nekteri mozna ano, ale taky tim ve vysledku skodi predevsim sobe. dalsi vec dovolena. chces dovolenou? musis si na to volno nejdriv vydelat, nikdo ti ho nezaplati a dalsi a dalsi ..... tim si nestezuji, ja pri sve povaze, kdy si cely zivot ridim nejradeji sama, jsem spokojena jako zelva. nesnesla bych nikoho nad sebou. Ovsem takovyhle luxus nemit sefa a ridit si zivot sam obnasi dovednosti, schopnosti, nehlede na to, kolik casu v praci jako osvc travis. Zalezi zas na tom, co delas, ale rozhodne to neni tak, ze jakmile ti priklepnou zivnostak tak haleluja a válečka a state tres se, ted te oskubu jak kure. 🙂 😎

citun
28. led 2016

@abundia1 Spíš je to naopak, stát oškube podnikatele. 😒

abundia1
28. led 2016

@citun ja si tak nejak nemuzu stezovat. Co mam zaplatit, zaplatim, kde si muzu ulevit, tam si ulevim, kdyz nekde zjistim, ze na neco muzu dosahnout, tak si to papirove obeham, nejsem lina se zeptat a tak nejak ani nemam problem s urady. Nekdy jsou ty urednice nacurely, to jo, ale ja jsem se s nima naucila jednat. Vzdycky si pripravim maximum veci dopredu, vyvaruju se sahodlouhych souveti, snazim se svuj pozadavek nebo problem rict v co nejkratsich moznych vetach, a oni mi vzdycky vyjdou vstric. Nekdy se u toho sice ani neusmejou, ale tohle ja prechazim, nevidim. Pro me je dulezity jadro pudla. Kdyz necemu nerozumim, zeptam se a fakt, zatim jsem se za tech 12 let podnikani nesetkala vylozene s nekym, kdo by mi nakonec nepomohl nebo nejak vysplouchl. Ale je pravda, ze se taky snazim mit vsechno v poradku, mam cisty svedomi, zadny miliony, ale zadny dluhy, takze se mi na vsechny ty urady chodi v klidu. 🙂

j.a.n.i
28. led 2016

@abundia1 Jen tak mimochodem, myslíš, že zaměstnanci si na svoje volno vydělat nemusí? Ale to neřeším, pouze jsem psala to, že jako OSVČ tomu státu odvedeš sakra méně než ten zaměstnanec, nic proti tomu, je to tak nastavený, budeš mít o menší důchod, ale vadí mi, pokud se pak ten OSVČ tváří, že dávky a podobně jsou placeny z toho šíleného objemu co on odvedl...

abundia1
28. led 2016

@j.a.n.i a tady se nekdo tvari, že dávky a podobně jsou placeny z toho šíleného objemu co on odvedl... ? 😀 to jsem si nevsimla. Zakladatelka si jen povzdechla, na tema odvody. To ze ty za tim vidis hned lumparnu, za to nikdo nemuze. Manzel je zamestnanec, takze mohu posoudit z obou stran. Vse ma sve pro a proti, resp. kazde ma to sve... asi tak.

nininka23
28. led 2016

jako osvč odvedu míň než jako zaměstnanec ? Myslím, že v tom máte kapku zmatek...ale nebudu se rozčilovat.

nininka23
28. led 2016

@libertina1 Jinak doplatit si to nelze, pokud je Váš partner plátce nemocenské, můžete pak rodičák napsat na něj. Pokud taky neplatí nemo, tak budete mít povinně 3800/4 roky

somalicats
28. led 2016

Samozřejmě že jako OSVČ se odvede míň. Sama jsem byla dlouho zaměstnanec, jsem OSVČ a zároveň zaměstnávám. To, co vidí zaměstnanec na výplatnici jako "odvod", není všechno, ještě za něj odvádí zaměstnavatel větší část, takže ve finále jde za zaměstnance víc.
Výhody a nevýhody OSVČ versus zaměstnanci tady pitvat nechci, to jen pro upřesnění 😉.

libertina1
autor
28. led 2016

Holky, nehadejte se!!! 🙂)))))

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 Nekdo ma hold potrebu se hadat a sdelovat svou pravdu.. proto proto do diskuzi skoro nepisu, protoze pres net je kazdy hrdina 🙂

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 Reagujes na muj prispevek, takze i ja budu reagovat na ten Tvuj, ac me to vubec nebavi.. Mozna by ses divila, kolik nekdo na socce dokaze odvadet..protoze proc? Protoze ne vzdy Ti staci odvadet minimalni zalohy..nebo neco lehce nad minimalni zalohy..protoze jsou i podnikani kde ty vydelane prachy zkratka priznat musis vis 🙂
Dalsi vec je Tvuj komentar k urednicim..no, myslim ze kazdy podnikajici clovek musi a umi jednat s lidmi, takze ver nebo ne, nejsi sama kdo dokaze dojit na urad a tam si vyresit sve zalezitosti! Duvod, proc jsem psala sem byl ten, ze jsem chtela nekoho se stejnou zkusenosti a ne nekoho, kdo me bude rikat, kolik odvadim, nebo neodvadim statu - soudic podle sebe! A dale me bude sdelovat sve brilantni dovednosti v jednani s urednicemi 🙂 🙂 🙂 🙂 A posledni vec, to ze nekdo vydelava miliony, automaticky neznamena, ze ma v necem neporadek a tim padem ma problem chodit a jednat s urady. 🙂 🙂 🙂 🙂 Preji Ti hezky vecer

abundia1
28. led 2016

@libertina1 tak ja se te tu celou dobu zastavam, a ted to tu sliznu? 🙂
moje dalsi reakce byli vzdy k dalsi konkretni osobe, ktera reagovala.

libertina1
autor
28. led 2016

Tohle patri j.a.n.i samozrejme 🙂

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 neee vubec!!! Ja spletla komu to pisu!!! Tukam to na telefonu! Ty jsi super a moc dik za radu! 🙂

abundia1
28. led 2016

@libertina1 ok . ja uz si zacala rikat za dobrotu na zebrotu 😀 😀 😀

dokument
28. led 2016

@somalicats to je pravda, ale zamestnanec si to vetsinou neuvedomuje, ze za nej odvadis daleko vic, nez on vidi na te vyplatni pasce. Taky jsem byla zamestnanec, dlouha leta, pak nekolik let OSVC a musim rict, ze jako zamestnanec jsem mela uplnou pohodu a rozhodne jsem nepracovala vic nez jako OSVC. To je takovy psychologicky efekt, ze zamestnanec (kdyz na to stejne nema vliv) si to moc neuvedomuje, ze za nej zamestnavatel odvadi a kolik.
@libertina1 byla jsem uplne stejny pripad. Vedela jsem matne - od kolegyn OSVC - ze se ma neco platit nez otehotnim, abych mela materskou. Jenze jsem otehotnela driv, nez jsem cekala a tudiz se to taky nestihlo. Doplatit to fakt nejde. Mozna by slo - a ja to tak udelala, ale ve vysledku jsem to stejne nevyuzila - ze si to ted zacnes platit, staci minimalni castku a pak pred porodem pujdes na nemocenskou. Rodicak uz jsem dostala normalne jako vsichni a ten ti vyplati i zpetne 3 mesice. Pokud zazadas jeste pozdeji, tak ti to proste zacne bezet pozdeji, zpetne 3 mesice doplatit lze, ale zalezi kdy zazadas. Jinak narok na nej mas od dne porodu. Ja treba zadala pozde, byla jsem neschopna si to pak s miminem zaridit, protoze tady na uradu MC byly neskutecne fronty tehdy. To bylo na hodiny stani ve fronte a ja kojila. To proste neslo. Kluk se narodil na podzim. V te dobe tam bylo moc lidi, bylo to dohromady s uradem prace. Takze rodicak dostanes, mas narok od porodu, zazadat muzes pozdeji, tak do tech 3 mesicu je jeste rozumne, jinak se ti to trochu zpozdi, ale o zadne penize neprijdes. Vse co jsem napsala vim naprosto jiste. Hodne stesti 🙂

libertina1
autor
28. led 2016

@dokument Super, moc dekuji za radu! 🙂

libertina1
autor
28. led 2016

@abundia1 Vážně promiň.. Já bych adresáta změnila ještě teď, ale nevím jak!! 😀

kupi
28. led 2016

@j.a.n.i no promiň, ale myslím že to, že osvč odvádí mnohem míň peněz státu je hloupost, manžel je osvč a jenom na DPH odvede státu za půl roku cca 300000(prodáváme konečným spotřebitelům a nakupujeme většinou s 15procenty a prodáváme s 21) a to je jenom DPH..

78marcela
28. led 2016

@libertina1 jsi trochu nespravedliva.
@j.a.n.i jenom poradila, opravila vyrok, ktery byl spatne, ma pravdu v tom, ze osvc odvadi mene nez zamestnanec. Vycitas ji i neco,co napsala abundia, ktere jsi v dalsim prispevku strasne vdecna, jak je super..
Kdyby sis procetla par diskuzi, tak bys vedela, ze j.a.n.i tomuto systemu rozumi jako malokdo, na jeji odpovedi a rady se da vzdy spolehnout jako na naprosto spravne a bezchybne. A ma pravdu, ac to obcas nekdo nerad slysi.

dokument
29. led 2016

@libertina1 prosim te promin, nejsem si jista jestli to nejsou dva mesice zpetne misto tri, v tomto jedinem si nejsem jista 😅 ale to ti reknou primo na uradu prace az to pujdes vyrizovat. 🙂 Nevim, jstli jsem psala jeste - materskou jsem nemela a rodicak ano

montyna
29. led 2016

@abundia1 ale ty na prispevek na bydleni narok nemas .Ten je pro lidi, kteri na tom jsou opravdu spatne. Ze se nestydis. Jestli to tak jako ty dela vetsina lidi, tak se nedivim, ze pak ty penize chybeji nekde jinde.