OSVČ - mateřská dovolená a rodičovský příspěvek

libertina1
28. led 2016

Ahoj holky, potřebuji Vaši radu a zkušenost, protože se dostávám do slepé uličky..jednat se státními institucemi je prostě trošku problém 🙂
Jsem OSVČ a vzhledem k tomu, že jsem mimčo neplánovala, neplatila jsem si nemocenské pojištění. A řeším dvě věci, za prvé PPM a za druhé rodičovský příspěvek.
PPM - vím, že jsou dvě podmínky 270 dnů platit v posledních dvou letech a 180 dnů v posledním roce. Protože jsem v 6tt toto nesplňuji, nicméně, objevily se nějaké zvěsti, že by to snad šlo doplatit zpětně. Na OSSZ mi samozřejmě řekli, že to nejde, nicméně, já se ptám, je to skutečně pravda? Nebo to doplatit jde a jenom nám to na OSSZ nikdy neřeknou? Druhá otázka navazuje a to je rod. příspěvek. Vím, že když nemám nárok na PPM, musím rodičák čerpat 4 roky - což je hrůza ( po 9 měsíci, nějakých 3 700,- nebo kolik to vychází), takže mi bylo řečeno, že toto mohu čerpat přes otce dítěte (je zaměstnanec a má vyšší příjem), otázka ale je, když to půjde přes něj, nebo na jeho příjem, nebo jak to je, budu muset já nadále platit minimální zálohy na sociální a zdravotní (4000,-/měs cca) protože OSVČ budu mít jako činnost hlavní (i když budu doma s mimčem já)? Nebo jen výše příspěvku se určuje dle něho, ale další výhody mám já tj. mít OSVČ jako činnost vedlejší a tím pádem platit socku a zdravku dle příjmu? Budu moc ráda za Vaše zkušenosti a když mi trošku poradíte..protože už jsem z těch státních úřednic, které furt jenom odkazují na někoho jiného trošku na palici. Moc díky 🙂

annamina
29. dub 2016

Nemocenská se počítá jako příjem. Za ty měsíce co mi přišlo nemocenské mě pokrátí výší rodičovské,zpětně. Tedy z té vyměřené částky rodičáku odečtou asi 3500.
Z celkové částky 220 000 nic nedodečtou, vysvětlila úřednice.. Na internetu na MPSV jsou základní formuláře. To co chtěla potvrzovat dodatečně o tom není nikde zminka 😖 teď seznam ulevilo, máme to konečně za sebou.

xpila
29. dub 2016

@annamina To se ale týká jen toho posledního přechodového měsíce, nikdo ti nic nekrátí.

annamina
29. dub 2016

Dnes jdu k doktorovi ať mi tu nemocenskou už ukončí ať to mám ke konci měsíce. V mém
případě je to kus března a celý duben.

lillynikol
21. říj 2016

Dobrý den nejka jsem nečetla vše ale pokud jsem OSVC tak jsem v riti...takže nemám nárok na nic a tudíž musím nechat napsat řidičák na přítele ale mám dotaz...pokud to bude na přítele tak já si musím platit plné soc.a zdr.?když si budu chtít přivydělávat?protože je to šílené v tomhle státě mají akorad nárok na vše romsti spoluobčané!!jsem znechucena

j.a.n.i
21. říj 2016

@lillynikol No, kdybys vynechala ten konec, tak bych i poradila, ale takhle nemam chut...

annamina
21. říj 2016

Lillynikol ahoj. Byla jsem na tom loni podobně. OSVČ termín v dubnu 😁. Na sociálce mi poradili ať si nechám napsat neschopenku. Měla jsem ji od 1.12. Tudíž mi odpadla povinnost platit zálohy na soc. A zdrav. + mi přišla nemocenská asi max. 3500, na mateřskou jsem neměla nárok. Zajdi si conejdříve na socialku a priplať si co nejrychleji nemocenské, stačí asi 145,- měsíčně. Snad ti u vás poradí.

lillynikol
21. říj 2016

@j.a.n.i a není to tak snad?!! Porodné dohromady s partnerem max 20tisic což je každý 10tisic ?!!! Jinak nemam na nic nárok a moje kamarádka co je Romka maj nárok na vše a vzivote nedělala ona ani on!??? Tak kde to jsme ...když jdu na úřad jak je možný že já na nic nemám nárok a Romové ano je mi odpovězeno ze Romové mají jiné koeficienty takže bohužel to tak je!

lillynikol
21. říj 2016

@annamina a když si nechám napsat neschopenka tak mohu dále vykonávat svoji práci ale nemusím platit soc.a zdr.jo?

j.a.n.i
21. říj 2016

@lillynikol Ale kulový, nemají žádné jiné koeficienty, to jen roznáší po netu závistivci jako ty...

j.a.n.i
21. říj 2016

@lillynikol Tak logicky, pokud budeš mít neschopenku, tak to znamená, že jsi ze zdravotních důvodů neschopná tu práci vykonávat a tedy ji dělat nemůžeš.

lillynikol
22. říj 2016

@j.a.n.i musíš to vědět sama ze to tak je 🙂

lillynikol
22. říj 2016

@j.a.n.i no ví. Že je to logické jen mě zajímalo zda jde udělat nějak to když bude řidičák na přítele aby jsem si nemusela platit plné soc.zdr.kdyz si budu chtít přivydělat...ale asi to jinak nepůjde že

j.a.n.i
22. říj 2016

@lillynikol Možná kdybys více času než plkání o tom jaké mají cikáni jiné koeficienty, věnovala tomu, aby sis zjistila informace o rodičáku (stačí si přečíst jednu oficiální stránku MPSV) tak bys zjistila, že rodičák můžeš mít klidně na sebe. Ale ty tu raději budeš vykřikovat nesmysly a pak se divit, že se na tebe každý s radou vykašle.

lillynikol
22. říj 2016

@j.a.n.i vím že to můžu mít na sebe ale dají mi to na 4 roky a nechápu jak mám vyžít ze 3500mesicne ...proto to nechám napsat na přítele který je zaměstnán a může si vybrat na jak dlouho to můžeme mít...o tom vím ale jedná se mi o přivýdělek když to bude napsané na přítele tak musím platit plné soc.a zdravotní..co si asi moc nwprivydelam

somalicats
22. říj 2016

@lillynikol Místo toho plkání kdyby sis přečetla to, co Ti tu @j.a.n.i píše, tak bys zjistila, že nejen že můžeš mít rodičák na sebe, ale dokonce si můžeš volit výši, protože Tvůj přítel je zaměstnán... A jakmile ho budeš mít na sebe, budeš jako OSVČ vykonávat činnost vedlejší, tudíž zálohy budeš odvádět takové, jaké reálně budou, nikoli ty minimální.
Chce to víc se zajímat o sebe a míň o ty ostatní.