Peněžitá pomoc v mateřství - 2. dítě

simi68
14. srp 2018

přechod z rodičovské dovolené na 2. mateřskou

simi68
autor
14. srp 2018

Ahoj maminky, řeším takovou věc.. s 1. dítětem jsem měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), byla jsem zaměstnaná, ale pracovní poměr mi skončil tesně před nástupem na mateřskou. Nicméně nárok na příspěvek jsem měla, poté jsem z mateřské přesla na rodičovský příspěvek. Nedočerpala jsem ho a znovu otěhotněla, 2. dítě se mi narodilo v průběhu toho co jsem byla na RD, byla jsem doma necelé 2 roky. Nárok na PPM prý ale nemám, ačkoli jsem si v v průběhu RD opět našla práci. Zaměstnaná jsem byla 2 měsíce, poté jsem kvůli těhotenství musela zůstat doma, pracovní poměr mi však stále trvá. Nějak se mi to nezdá. Přeci když je člověk na mateřské, tak nemůže mít tzv. "odpracováno" těch 280 nebo kolik dnů. Nemáte prosím někdo podobnou zkušenost?

rebe
14. srp 2018

Bohužel, je to tak. Pokud ti pracovní poměr trvá, máš nárok znovu na stejnou mateřskou. Pokud skončil, musíš nárok splnit znovu. Na logiku věci nehleď, takhle to prostě je. ☹

jitka0a
15. srp 2018

@simi68 Tvůj pracovní poměr ale skončil co jsi nastupovala na první mateřskou, takže si musíš znovu odpracovat těch 280 dní u nového zaměstnavatele, což si asi nestihla, takže máš smůlu a budeš mít až rodičovský příspěvek po narození dítěte.

iivetaak
16. srp 2018

@rebe Muzu se taky zeptat? Aktuálně to resim a vůbec nevím jak to je v me situaci - Od října nastoupim po rd k témuž zaměstnavateli - ale na zkraceny úvazek - za pár peněz. Doufáme, že se konecne zadari druhe - dostanu mateřskou pokud by se druhe dítko narodilo do 4.narozenin stejnou jako u prvního nebo mi ji budou počítat z tohoto kraceneho úvazku? Děkuji za odpověď 😊

rebe
16. srp 2018

@iivetaak Myslím si, že v případě zaměstnání mezi RD a MD se to počítá podle toho, co je pro tebe výhodnější, tudíž bys měla mateřskou stejnou. Ale nevím to jistě, raději se ještě zeptej na sociálce.

lachtanice86
17. srp 2018

@iivetaak a jak to bude s minulým poměrem, že kterého si šla na ppm? Ten trvá a tohle bude další? Nebo původní poměr skončil a bude jen tento?

iivetaak
17. srp 2018

@rebe dekuju 😊

iivetaak
17. srp 2018

@lachtanice86 Z plného úvazku jdu ted na zkraceny úvazek pod tím samym zaměstnavatelem a na neurčito mi zůstává..