Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Poradíte mi, prosím, s MD?

8. zář 2020

Ahojky holky chci se zeptat . Normálně jsem brala mateřskou pak rodičak , ale budu přecházet opět na mateřskou, smlouvu v práci stále mám ( na dobů neurčitou ) ale s firmou to vypadá bledě , když firma zkrachuje tak mateřskou nedostanu ? A pokud ano ta částka bude stejná jakou jsem brala při první md ?

majili
8. zář 2020

Mateřskou vyplácí sociálka, takže pokud si o ni stihnete v práci zažádat, dokud nebudete mít výpoveď, tak by neměl být problém.

leniczka23
8. zář 2020

Pokud ti nestihnou dat výpověď než na tu MD nastoupis tak ji normálně budeš dostávat. Co se týká částky měla by být stejná nebo o něco málo vyšší než ta předešlá.

autor
8. zář 2020

@leniczka23 takže jestli dobře chápu když firma zanikne dřív než podám žádost tak jsem v prdylce že ?

leniczka23
8. zář 2020

Já nevím jak to je s ochrannou lhůtou v tomhle případě, jestli platí taky nebo ne. Povolám zde zkušenější @malenka3 ta bude vedet.

autor
8. zář 2020

@leniczka23 děkuji

malenka3
8. zář 2020

Ano, musíš udržet aktivní zaměstnání, dokud nenastoupíš na md, nebo být v ochranné lhůtě. Pokud se to v práci tváří všelijak, nepodepisuj rozhodně dohodu, měla bys mít nárok na odstupné (pokud na něj firma vůbec bude mít). Jestli máš pořád aktivní tu první smlouvu, kterou jsi měla na první mateřskou, tak budeš mít stejnou mateřskou. Ochranná lhůta by tak měla být 180 dnů, v téhle době musíš stihnout nastoupit,takže jestli jsi těhotná, tak už to nejspíš stihneš.
Jediné, co nevím, jak se to dělá s papíry na mateřskou, kterou ti mají potvrdit v práci,kdyby krachli. Socka to tam teoreticky má z minula, ale pro jistotu bych si zavolala na sociálku, jak se v takovém případě postupuje. Abys věděla, jak s firmou jednat - kdybys je kvůli tomu potřebovala, abys zase nedělala velký halo kvůli případné dohodě o ukončení pracovního poměru,když stejné peníze na odstupné nebudou.

autor
8. zář 2020

@malenka3 děkuji za odpověď

autor
12. zář 2020

@malenka3 prosím mám ještě jeden dotaz když na MD nastoupil např. 1. Listopadu , můžu vzít ještě rodičak z října ( vyplaceny v listopadu) ?

autor
12. zář 2020

Protože když na MD nastoupim 1. Listopadu tak první MD dostanu až v prosinci jestli dobře chápu

malenka3
12. zář 2020

@anonym ano, můžeš. Poslední rodičák za říjen vyplacený v listopadu znamená, že jsi pobiratel rp do 31.10. pokud máš MD od 1.11., žádný souběh tam není.

autor
12. zář 2020

@malenka3 děkuji

macinka1989
12. zář 2020

@malenka3 mohla bych se taky zeptat, když už je tu rozjetá diskuze k tématu? 😁 Asi je to evidentní, ale chtěla bych se spíš ujistit...na MD jsem nastupovala s jednou smlouvou na neurčito a dvěma na určito (u jednoho zaměstnavatele)..tím pádem by se další mateřská počítala jen z té jedné smlouvy na neurčito, že?! A pokud bych chtěla dokládat manželův příjem, tak to se pak týká až výše rodičovského příspěvku? (pokud to teda vůbec jde dokládat, když jsem zaměstnání a příjem měla) Doufám, že je to srozumitelné. Děkuji moc za odpověď 😊

malenka3
12. zář 2020

@macinka1989 postupně k dotazům, mateřská se ti bude počítat z toho, co zakládá nárok na mateřskou. Takže pokud smlouvy na dobu určitou splňují nárok na MD (trvají v době nástupu na MD nebo se vejdeš do ochranné lhůty, odvádí se z nich sociální pojištění a nejde o DPČ malého rozsahu), tak i z nich ti to spočítají, zvedl by se ti díky nim DVZ a tudíž i PPM.
Manželův příjem má smysl dokládat u rodičovského příspěvku. A to tam, kde je žena limitovaná tím, jakou výši rodičáku si může zvolit (třeba proto, že nepracovala nebo proto, že má nízkou mateřskou). Tvoje max výše rodičáku bude ohraničená shora právě mateřskou.
Snad jsem odpověděla vše, co tě zajímalo, kdyžtak upřesni dotaz prosím.

macinka1989
12. zář 2020

@malenka3 musela jsem si to přečíst vícekrát, ale pochopila jsem. Moc, moc děkuju za odpověď. 😊