Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Při 2. dítěti bude mít nárok jen na 4 letou variantu?

dolby
24. srp 2011

Ahoj holky,známá je teď momentálně na rodičáku a za cca za měsíc bude rodit.Na sociálce jí řekli,že při tom druhém těhotenství bude mít nárok pouze na 4 letou variantu.Je to pravda?
A nyní se plánuje stěhovat od manžela,s kterým se rozvádí k novému partnerovi a řekli jí,že prý pokud zůstane sama,bude brát na obě děti a pokud se o ně bude starat nový partner,takže bude brát jenom 3.800,–
to blbost,ne?

vojtisek2007
24. srp 2011

@dolby jestli bude mít automaticky 4letý rodičák nebo na výběr záleží na tom, zda bude mít znovu nárok na mateřskou - má stále zaměstnavatele ?? pokud ano, znovu bude 6-8týdnů před porodem žádat přes zaměstnavatele o mateřskou a po 28týdnech bude přecházet na nový rodičák, a výšku si zase může vybrat. Pokud během rodičovské přišla o zaměstnavatele má pouze nárok ode dne porodu na 4letý rodičák.
To jestli má partnera / manžela/ přítele nebo je sama se v těchto dávkách (mateřská, rodičovská) vůbec nezohledňuje buďto na mateřskou má nárok - potom se její výška odvíjí od jejího platu, nebo na mateřskou nárok nemá a má nárok na 4letý rodičák (do 9timěsíců dítěte 7600 pak do jeho 4 let 3800) nebo si může rodičák volit 7600 na tři roky nebo 11400 na dva roky - a rodičák i mateřská se bere pouze na nejmladší dítě v rodině ať je sama nebo s manželem/přítelem.

benjik
24. srp 2011

@dolby já jenom trochu doplním @vojtisek2007,kdyby byla s manželem a ona by nerměla nárok na md,tedy ani na volbu délky rd,tak by se volba délky rd mohla provést přes manžela.Jiank pokud bude sama,může zažádat sociálku o nějaké přídavky a od manžela ještě před rozvodem může dostávat výživné na děti.

Sem začni psát odpověď...

Odešli