RD na jak dlouho? Tři roky nebo čtyři roky automaticky?

raduszel
11. dub 2016
Momentálně jsem na RD. Pracovní poměr mě již skončil - měla jsme ho na dobu určitou. Chtěli bychom další dítko, tak aby mě navazovala mateřská na současnou RD, kterou mám na 3roky. Jak to budu mít s další MD a RD? Víte někdo? Nejsem tedy zaměstnaná, budu mít automaticky další RD na 4roky bez nároku na MD? Děkuji za odpovědi. R. 😉
blondynka400
11. dub 2016
Na MD nemáš nárok.
Na RD samozřejmě ano. V případě, že otec dítěte bude v den porodu plátcem nemocenského pojištění a bude mít dostatečný vyměřovací základ (stejně jaki u ženy), můžeš si volit čerpání RD až do výše 11500 Kč. V případě že ne, tak pak už zmiňovaná 4 letá varianta.
xpila
11. dub 2016
Na MD nárok nemas, stejne tak ani na RD. RD je omluvene volno z práce, tudíž se te netýká. Ode dne porodu budeš mit nárok na rodičovský příspěvek. Pokud jsi u prvního mela nárok na mateřskou a plynule na první RP navazes, můžeš si ho sama zvolit do výše 7600. Pokud ne, tak mas automaticky 4letou variantu. Jedine, kdyz by otec ditete splnil podmínky pro mateřskou, tj. byl ke dni porodu zaměstnaný a měl 270 dni nemocenského pojištěni za poslední dva roky, tak bys mohla výši RP volit pres nej. Bez ohledu na příjem do výše 7600, pokud bys chtěla vyšší, tak uz by záleželo na přijmu.
zuzka_b2
11. dub 2016
A proc by nemela? Pokud poprve na MD narok mela, a ted pujde rovnou z RD, nechapu, proc by nemela mit materskou. Dokonce plati pravidlo, ze pokud je drugs materska do 4 let od prvni, nesmi byt nizsi nez prve.
j.a.n.i
11. dub 2016
@zuzka_b2 No, předně protože tím, že ji netrvá pracovní poměr a není tedy na RD. Pak je dobré ještě ta pravidla číst celá...ano, pokud ZA TRVÁNÍ STEJNÉHO pracovního poměru jde člověk na další MD, tak nemůže být nižší je pravda, ale ona tuto podmínku nesplňuje. @xpila to má zcela správně.

Sem začni psát odpověď...

Odešli