Rodičák, na jakou částku mám nárok? Teď jsem dostudovala

nikol212121
5. pro 2013

Ahoj ženy,
Chtěla bych se zeptat a moje situace je taková; Teď jsem dostudovala,tudíž nemám nárok na mateřskou,žiju s přítelem a v únoru nejspíš pujde na svět náš Alexík. Přítel vydělává piměrně slušné peníze , ale já mám men invalidnim důchod a jsem teď na rizikovém a nemám odpracované hodiny abych dostala nárok na mateřskou. Takže budu mít nárok jen na rodičák. Kdy bych si měla jít o něj zažádat a co vše k tomu budu potřebovat? Ještě bych ráda podkotkla,že bych chtěla dostávat rodičak´ 3 roky a ne 4 roky. Myslíte,že je to možné?když otec dítěte vydělavá už 10 let. Platí zdravotní a socialní. Jen já bohužel odpracováno nemám a v paragrafu jsem se dočetla,že mam pouze nárok na 4 letou variantu. Popřípadě,jak to jde obejít?
Děkuji

adusmamus
5. pro 2013

budes mit narok na rodicak,na socialce dostanes papiry dnes se to dela tak ze kdyz nemas odpracovano prokazes prijem pritele a zajdete na okresni spravu socialniho zabespeceni tam mu pani vypocita denni vymerovaci zaklad a ten papir das zpet na socialku a pak si muzes rozpocitat tech 220 000kc na jakou dobu chces-2-3-4roky,jinak pokud nedolozis prijem pritele (potvrzeni od zamestnavatele) a denni vymerovaci zaklad z ossz pujdes automaticky do 4lete coz je na prd do 9 mesicu veku 7600 od 9ti mesicu-4let 3800kc.Ja taky nemam odpracovano,ale vymerily me to z dennih vymerovaciho zakladu od pritele tak jsem si zvolila ze chci mesicne 7600kc na 28mesicu,kazda maminka ma narok na jednotnou castku 220 000kc a to si muzes rozpocitat na jak dlouho chces ovsem max.na 4roky

adusmamus
5. pro 2013

@nikol212121 na socialce ti poradi,to same daji ti papiry,ktere pritel necha potvrdit v praci-prijem,a papir ktery nechate potvrdit na ossz a pak to odevzdas na socialce,zvolis si castku a delku materske a hotovo.Na 3 roky vychazel rodicak 6666kc plus 500kc pridavky

andelka
5. pro 2013

Od porodu na 3roky je to 6 111/měs. A na přítele to jde, není problém, na sociálce ti papíry dají a vysvětlí. Na OSSZ taky v pohodě.Přídavky záleží jestli dosáhnete, je to podle příjmů (tuším že do 2,4násobku životního minima)

nikol212121
autor
5. pro 2013

Děkuji moc za zlatý informace;)