Rodičovská do čtyř let dítěte. Poradíte, prosím?

marketaabel
13. led 2021

Zdravím, prodloužila jsem si rodičovskou dovolenou do čtyř let dítěte. Teď mu budou tři roky a začal chodit do školky. V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou a žádala jsem o zkrácený úvazek. Nebylo mi vyhověno, tak jsem řekla, že budu ještě ten rok doma. V práci mi bylo řečeno, že to nejde. Musim nastoupit nebo dát výpověď. Nikde mi nejsou schopni říct, jestli opravdu musím. Když jsem na rodičaku, zda mají právo nutit mě dát výpověď nebo mi psát áčka za to, že nedorazím. Děkuji za každou radu.

marketaabel
autor
13. led 2021

@gramar děkuji moc za užitečné rady. Mějte se fajn.

luhana
13. led 2021

@marketaabel Vsimla jsem si, ze tady clovek casto misto odpovedi obdrzi kritiku a jedovate poznamky jako v tomhle pripade. Jasne, ze rodina je na prvnim miste a praci si schopny clovek najde casem vzdycky. Preji ti hodne stesti 👍

marketaabel
autor
13. led 2021

@luhana jízlivé poznámky přehlížím. Práci si najdu určitě, líná nejsem, jen s dětma je to už samozřejmě složitější. Děkuji za podporu a přeju příjemný večer.

klokanka31
13. led 2021

@marketaabel Taky souhlasím že děti jsou na prvním místě.

jakreb
13. led 2021

@klokanka31 Isteze, su. A aj to aby mali co jesť a co si obliecť. Cize ak je to potrebné tak je. Moc nepomôže sedieť doma. 😉

bezinka22
13. led 2021

@marketaabel doporucuji se poradit s pravnikem nebo zkusenym personalistou a nejen tady na MK. Podle zakoniku prace:
Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Bohuzel neni specifikovano co jsou vazne provozni duvody a na tom se muzete tocit. Nevim, jestli je to v pripade tveho zamestnavatele opravnene nebo jen chce vyuzit moznosti se te zbavit. Fakt to konzultuj s odbornikem, je mozne, ze kdyz uvidi, ze se jen tak nedas, muzete se domluvit na nejake dohode, at uz ve smyslu zkracene pracovni doby, stridani smen s muzem a nebo dohodou o ukonceni pracovniho pomeru s nejakym odstupnym. V zadosti o upravu bych odkazala na zakonik prace a navrhla upravu, ktera by nemela zamestnavateli vadit. Dale upozornila na otviraci dobu skolky a moznost se stridat s manzelem. Druha vec je, jestli delat dusno, kdyz je tam zamestnany i manzel, aby to nakonec nebylo proti vam.

klokanka31
13. led 2021

@jakreb Tak má snad ještě chlapa ne?

bezinka22
13. led 2021

@marketaabel jo a urcite resit zadost pisemne, nikoli jen ustne.

marketaabel
autor
13. led 2021

Přesně, mám manžela, máme co jíst a špatně se nemáme. Každopádně sedět doma nechci, jsem mezi lidma ráda.
I to jsem řešila, nechci dělat zase problém, aby nepřišel manžel o práci, jeho nadřízený mu řekl, že není práce a 15 lidí půjde. Není úplně nejlepší nápad přikládat do ohně.
Řešila jsem s úřadem práce, mluvila jsem asi s deseti lidma a nikdo nebyl schopný mi poradit a já nevěděla, kam se jinam obrátit.
Manžela ještě napadalo, obrátit se na odbory, prý se na to zítra podívají, tak uvidíme. Každopádně děkuji za ochotu

marketaabel
autor
13. led 2021

A žádost byla podána písemně, odpověď od nich teda byla pouze po telefonu.

gramar
13. led 2021

@bezinka22 Bohužel vážné provozní překážky u směnného provozu uhraje i kdyby měl prst v nose, nevím tedy o jaký provoz se jedná, ale i tak... Pokud by šlo o kancelářskou práci, tak máš šanci, ale takto je to velmi ošemetné...
@marketaabel Hele krom toho že by mohli dělat dusno manželovi, jsi si úplně jistá že bys tam v takovém případě vydržela, taky by se mohlo stát že budeš dostávat sodu ty a utečeš ze zoufalství... Určitě bych zkusila možnost kompromisu s odstupným to není úplně marný nápad, ale moc tomu nevěř...

prostenika85
13. led 2021

@bezinka22 Zkrácenému úvazku by zaměstnavatel vyhověl, pracovní dobu ale tazatelka odmítla. Pročti diskuzi. Odpovědi co padly, jsou správné.

bezinka22
13. led 2021

@prostenika85 vyhovel, ale proti smyslu zadosti schvalne tak, aby nemohla stihat a otazka je zda je to proto, ze to jinak v danem provozu nejde a jsou k tomu tedy zavazne zakonne duvody nebo by zadosti tak, jak ji formulovala tazatelka vyhovet mohl, ale nechce. Vzhledem k tomu, ze jina pracovnice naopak zadala smeny, tak jak to navrhuji tazatelce a odmitli ji to taky, tak mi to prijde minimalne zvlastni. Stejne tak, ze odpoved na zadost neni pisemna a doufaji, ze tazatelka da radeji sama vypoved. Proto jsem psala, ze je treba to konzultovat s odbornikem, zda tam vubec nejaka sance. My tu muzem leda spekulovat, vzhledem k tomu, ze ani netusime o jaky provoz jde.

prostenika85
13. led 2021

@bezinka22 Zvláštní jednání to může být, že jedné zaměstnankyni poskytne pracovní dobu (schválně) nevyhovující a druhé stejný požadavek zamítne. To tvrdí tazatelka, její zaměstnavatel by to popřel. Nicméně žádosti zkráceného úvazku vyhověl. Žádosti o neplacené volno vyhovět nechce a nemusí. Další krok je tak na tazatelce.

jakreb
14. led 2021

@klokanka31 No snad. Ale nie každá a nie kazdy chlap to utiahne. Pisem všeobecne. Su rôzne životné situacie. 😉

budouci_maminka
15. led 2021

@jakreb tak prace snad není jen od toho aby člověk zaplatil za nezbytné výdaje.. prace by člověka mela bavit, naplňovat a mel by do ni chodit rád. A pokud jsou deti tak je jasné že priorita je je vidět a trávit s nimi cas a ne byt od nevidím do nevidím na 3smennem provozu zvlast kdyz to rodina financne utáhne i s mamkou doma. Nechapu to zlý poňoukání . Dotaz byl jasný, tazatele nema dilema z čeho se uživí

jakreb
16. led 2021

@budouci_maminka Ale ja súhlasím preto takú prácu mam a nepíšem nic ine. Len som všeobecne podotkla, ze sú životne situácie kedy rodičovi nic ine nezostava a ak chce zabezpečiť deti ako napríklad mat aj prácu ktorá ho nebavi. Žiadne "zle ponoukani".
A v dnešnej situácii ani nehovorím. A bude hur co sa prace tyka. Bohužiaľ.

budouci_maminka
16. led 2021

@jakreb zaniknou některá pracovní místa ale zas vzniká poptávka po jiných. Je to o prizpusobivosti. Kazdopadne ano jsou lidé co jsou rádi za vůbec nějakou práci ale tam ten dotaz nesmeroval

jakreb
16. led 2021

@budouci_maminka Ja viem ze nie. Reagovala som na iny príspevok. O tom je diskusia.😉