Rodičovská dovolená - když už nebudu pobírat příspěvek, kdo platí sociální a zdravotní pojištění?

helcakab
8. bře 2019

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, rodičovský příspěvek jsem si nechala vyplácet na 2 roky, v práci nahlásila, že budu doma tři. Ted v kvetnu mi končí rodičovský příspěvek, druhé dítě zatím nečekáme, tak mám blbý dotaz, ale co ten třetí rok, kdo za mě vlastně platí sociální a zdravotní, musím platit sama?

ninka86
7. čer 2020

@malenka3
Ahoj v roce 2011 jsem porodila dceru...dali mi 4 roky pac jsem neměla odpracováno..skončila mateřská i peníze...během nějaké doby jsem pracovala.pak jsem o práci přišla a jsou to dva roky co nejsem hlášena na úřadu práce...nepracují....takže jsem myslela že doplatil dluh za 2 roky na VZP a bude klid.jenom ze jsem se dozvěděla,ze jsem už 9 rok na mateřské...

malenka3
7. čer 2020

@ninka86 no, tak to se obávám, že bude darda 🙈
Do 2015 máš určitě krytí rodičákem. Pak máš krytou dobu, kdy jsi byla na ÚP jako žadatel o práci, a dobu, kdy jsi pracovala. Takže pokud nepracuješ a nejsi na ÚP dva roky, budeš muset pojištění za ty dva roky doplatit. Dojdi tama optej se, co vše budeš muset doložit. To, že jsi 9 let na rodičáku, není zas až tak tvoje chyba, měl tě úřad práce odhlásit v roce 2015. Moc se mi nechce věřit, že by někdo 9 let posílal peníze jako za státního pojištěnce, budeš tam mít jenom bordel ve statusu pro jednotlivé roky. Osobně myslím, že tě čeká doplatek za ty dva roky, ale to teda bohužel i s penále 🙈

martt
7. čer 2020

@malenka3 Hele nevím, ale mně vloni na pracáku rekli, když jsem končila RP, tak ze si to musím nahlásit na pojišťovnu sama, že končím pobírání RP.

malenka3
7. čer 2020

@martt za mě to tedy hlásil pracák sám.

malenka3
7. čer 2020

@martt ale koukám na to, že dost možná to udělat měla, minimálně ověřit, že to za ni ÚP nenahlásil (jako že ukončení výplaty rp a tím pádem konec statusu státního pojištěnce). To by pak mohlo být ještě na pokutu 🙈