Rodičovská dovolená na 2 nebo na 3 roky?

marki777
4. lis 2014

Zdravím🙂 Zanedlouho se nám narodí první dítě a po té plánujeme i druhé. Jelikož bych chtěla vyčerpat všechny peníze z rodičovské, uvažuji, že zvolím 2 roky s tím, že pokud by se nezadařilo, prodloužím si to na 3 roky. Ten poslední rok bych byla jakoby bez peněz. Ve skutečnosti bych nebyla, protože bych si během těch dvou let spořila část peněz z rodičáku na nějakém spořícím účtu, ale bude mi po těch dvou letech stát platit zdravotní a sociální pojištění? A taktéž nevím, jestli si tu délku můžu měnit, protože mi během těhotenství skončil pracovní poměr na dobu určitou a tam se to trochu myslím liší. Jsem zatím stále na nemocenské. Neporadí někdo?

kackaaaa
3. pro 2014

Můžu mít taky dotaz? V červnu budou malé 3 roky, v práci mám nahlášeno taktéž 3 roky, ale rodičovský příspěvek budu mít vyčerpán už v březnu. Jak to bude ty 2 měsíce, když mě ještě nevezmou do práce? Budu muset doplácet zdravotní pojištění? Nebo jen budu doma "zadarmo" - jasně že ne zadarmo, jen jsem už ty penízky dostala dřív 🙂...

dasara
3. pro 2014

@polaks to se ale nevylučuje 😉

vilibalda
3. pro 2014

@polaks Rodičovský příspěvek se nemusí vyčerpat do 4 let, lze jej čerpat maximálně do 4 let. To jestli si někdo dá od začátku jen 50 Kč a do 4 let vybere jen pár tisíc, to je každého volba, že nechá peníze státu. 😉 Jinak odkaz na minimální částku ze stránek Ministrstva je třeba tady: http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/53 Je to teda staršího data, ale minimální částka stále platí.

vilibalda
3. pro 2014

@kackaaaa Budeš doma "zadarmo". Tím, že máš v práci nahlášenou rodičovskou dovolenou do června, nemusíš pojištění řešit. 🙂

kackaaaa
3. pro 2014

@vilibalda Uff - už jsem si myslela, že budu spořit na pojištění 🙂))

xpila
3. pro 2014

@polaks Není to pravda, vždyť se nejdříve může čerpat maximální částka a pak ji snížit.

j.a.n.i
3. pro 2014

@polaks Ale může, jelikož ta částka se jednak dá měnit a druhat je tvoje rozhodnutí ten rodičák nedočerpat.

kalipso
4. pro 2014

@pampeliska1 díky, to jsem ráda, že to nepropadne 🙂

sikulka2011
4. pro 2014

@polaks V případě, kdy si maminka nejdřív nastavi vysokou částku a pak si to rozmyslí (zbyva ji napriklad jen ta posledni davka ),ze chce brat rodicovsky prispevek déle tak si nastaví potřebnou částku aby ji to vyslo. Menit to jde po trech mesicich. Když jsem si podávala žádost tak mi také řekla jako minimum tu 50Kc, a to z toho důvodu aby stát platil pojištění, ve chvili kdyby se ta celková částka vyčerpala tak už ho musí řešit ta maminka.

petulesh
18. říj 2020

Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Kam si jít zažádat o Rodičovskou dovolenou prosím? A co vše potřebuju sebou? Děkuji

veroniquecz
18. říj 2020

@petulesh i rodičovskou dovolenou žádáš svého zaměstnavatele, jedná se o překážku v praci na tvé straně, o rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce.

evsi88
18. říj 2020

@xpila to se mi nezdá. Já jsem na RD a jsem toho času nezaměstnané, protože v době mateřské dovolené mi dojela smlouva, kterou mi taky neprodlouzili. Psala jsem na pracak a po vyčerpání rodičovského příspěvku mi bude sociální platit stát (nahlásit na UP) a zdravotní nahlásit na pojišťovnu. Tot vse🤷🏻‍♀️

evsi88
18. říj 2020

@marki777 Já jsem na RD a jsem toho času nezaměstnané, protože v době mateřské dovolené mi dojela smlouva, kterou mi taky neprodlouzili. Psala jsem na pracak a po vyčerpání rodičovského příspěvku mi bude sociální platit stát (nahlásit na UP) a zdravotní nahlásit na pojišťovnu. Tot vse🤷🏻‍♀️

veroniquecz
18. říj 2020

@evsi88 nemůžeš být na RD když jsi nezaměstnaná. A sociální za tebe nikdo nehradí, pouze zdravotní a po vyčerpání RP se musíš nahlásit na ZP.

evsi88
18. říj 2020

@veroniquecz ok tak jinak - zde je můj dotaz na UP včetně odpovědi:
Pěkný den, pane magistře,

ráda bych se zeptala, zda mohu zůstat na RD i po vyčerpání rodičovského příspěvku s tím, že jsem 19.8.2019 nastoupila na mateřskou dovolenou (8.10. porod) a 30.9.2019 mi vypršela smlouva u zaměstnavatele, která mi nebyla prodloužena (jsem, resp. budu nezaměstnaná). Plynou pro mě po vyčerpání rodičovského příspěvku nějaké povinnosti týkající se platby soc. a zdrav. pojištění nebo je po nahlášení na pojišťovnu a ÚP hrazeno státem?

Odpověď:
Dobrý den, v případě, že po skončení pobírání rodičovského příspěvku zůstáváte s dítětem i nadále na rodičovské dovolené, hradí za vás pojistné stát i nadále. Je však třeba informovat Vaši pojišťovnu a tom, že i přesto, že již rodičovský příspěvek nepobíráte, celodenně a řádně o dítě pečujete.

veroniquecz
18. říj 2020

@evsi88 ano, ale on ti odpověděl správně v případě, že bys byla na rodičovské dovolené a to ty nejsi. Navíc sociální pojištění má v gesci ČSSZ a ne pracák, takže jestli chceš potvrzení, tak napiš tam. A i když jsi na rodičovské dovolené, nebo pobíráš RP, tak se stejně sociální nehradí, to je vázané na výdělek, stát hradí pouze zdravotní.

evsi88
18. říj 2020

@veroniquecz tak tomu moc nerozumím asi. Však jsem mu tam celou situaci popsala nebo? A doslovně jsem se ptala na sociální i zdravotní, tak už nevím🤷🏻‍♀️ Nechápu proc mě na ČSSZ neodkazal. Znamená to tedy ze se mi roky kdy pečují o dite nezapočítávají na důchod a někomu, kdo je zaměstnaný, ano? To je podle mě divny, ale zavolam na ČSSZ, diky

veroniquecz
18. říj 2020

@evsi88 započítávají ale jen omezeně, je to trochu složitější ;) Každopádně pán ti odepsal skrze zdravotní. A pokud jsi nezamestnana, tak až docerpas RP musíš se hlásit na ZP. Buď jako pečující o dítě do 7 let (ale jsou tam omezení, napr dítě ve školce max 4 hodiny denně), nebo jít do práce, evidence na pracaku, případně zdravotní hradit jako samoplatce. Sociální slouží zejména k tomu abys měla nárok třeba na nemocenskou, mateřskou, osetrovne atp. Je vázané na výdělek pokud jsi zamestnana, u OSVČ je dobrovolně. Jako fyzická osoba ho dobrovolně platit nemůžeš.

veroniquecz
18. říj 2020

@evsi88 a proč vlastně to sociální resis? Pro tebe je důležité jen zdravotní.

veroniquecz
18. říj 2020

@evsi88 ještě jednou jsem četla jeho odpověď a opravdu ti odpověděl jen skrze zdravotní 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

evsi88
18. říj 2020

@veroniquecz já vlastne ani nevim🙈😀 mám to zazity, manzel je OSVČ, Mamka dela účetnictví a ze všech stran slyším “sociální a zdravotní” tak jsem to brala jakoze automaticky. No nic😀dekuju za vysvětlení 🙂

veroniquecz
18. říj 2020

@evsi88 buď v klidu ;) Po vyčerpání si pořeš jen zdravotní a OK ;) jo a jen dovětek. Pokud bys měla druhé bez toho, aniž bys mezi dětmi pracovala (min. 270 dní) tak nebudeš mít nárok na mateřskou, jsem to taky řešila, tak ať víš 🙂

evsi88
19. říj 2020

@veroniquecz dekuju moc🙏🏻🌻kamarádka mi to asi říkala, ale nějak jsem to vytesnila😁

veroniquecz
19. říj 2020

@evsi88 rádo se stalo 🍀