Rodičovská dovolená vs rodičovský příspěvek

marlen_ka87
12. črc 2018

Ahojte
Potrebujem ujasniť

Rodičovskú dovolenku nahlasujem zamestnávateľovi chcem do 3 rokov veku dietata (to je aj povinný držať miesto)
Mozem si vsak vybrať rodičovský príspevok uz do 2 rokov veku dietata? A potom ten rok proste iba nebudú chodit peniaze alebo ako to je?
Dakujem

barchen
15. črc 2018

@malenka3 Ok. Diky ale za info, takoveto informace se vzdy hodi, clovek je zase moudrejsi 😃

elwe
15. črc 2018

@barchen tam jde o to, že pokud pobíras rodičák, což můžeš až do čtyř let veku dítěte, platí za tebe zdravotní stát a doba se počítá do důchodu. Taky pokud jsi na RD, platí za tebe zdravotní stát, ale na RD můžeš být jen do 3 let věku dítěte. Potom ti zaměstnavatel může umožnit neplacené volno, ale přitom za tebe nikdo zdravotní neplatí, takže je třeba buď brát rodičovský příspěvek (nemáš žádná omezení) nebo se nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dite (omezeni viz výše)

zuzineckah
15. črc 2018

@kejtrin6 u syna som dokladovat nemusela nic (2013), u dcéry po roku chceli doklady. Nič extra, len dotazník, ostatne pani uznala, že platia stavajúce papiere, ktoré som už dala. A nemusíš si nič rozpocitavať. Normálne vyčerpáš RP za dva roky a potom budeš doma zadarmo. Nemusíš to ani inde hlásiť.

blahova_andrea
15. črc 2018

@barchen pokud nemají nárok na PPM a a pobírají rovnou RP, tak nejsou na RD 😉

kejtrin6
15. črc 2018

@zuzineckah ďakujem za info 😉

barchen
15. črc 2018

@elwe
@blahova_andrea Ano holky, tohle vsechno ja vim. Ta diskuze je o tom, ze existuji pojmy matka pecujici o dite do veku 4 let a matka pecujici o dite do veku 7 let a kazde ma jine podminky. Kdyz ja,jakozto pracujici matka vycerpam RP za rok, ve trech letech mi dite nevezmou do skolky (to zjistim az po zapisech), zamestnavatel mi povoli neplacene volno na jeden rok, zdravotni si platim a doba se mi nepocita jako nahradni doba. U nepracujici matky se statusem pece o dite do veku 4 let ji zdravotni hradi stat a pocita se ji to do duchodu cele ctyri roky i kdyz si RP vycerpa driv, jelikoz od ledna muze cerpat 7600 RP. A tohle cele mi nedava smysl, resp. patram po tom co mi umozni zakon mezitim 3-4 rokem, kdyz zustanu necekane doma, nepracujici mamince hradi stat a ja pracujici si to musim uhradit?

blahova_andrea
16. črc 2018

@barchen asi jsem natvrdlá, ale nechápu. tak pokud pracuješ, tak si pojištění logicky odvádíš. pokud nepracuješ, jsi za určitých podmínek pojištěncem státu. co se počítá nebo nepočítá do důchodu jsem nikdy neřešila. důchodu my se nedožijeme 😀

barchen
16. črc 2018

@blahova_andrea Nevím, jak to ještě vysvětlit lépe 🙂. Když zůstanu na neplaceném volnu od zaměstnavatele mezi 3-4 rokem dítěte, tak si musím hradit zdravotní sama ten jeden rok a do důchodu se mi ten rok nepočítá. Pokud je matka z ÚP, ona může být doma 4 roky - má státem hrazené veřejné zdravotní a do důchodu se jí počítají celé 4 roky. Já ale pokud si vyčerpám RP první rok a pak mi dítě zůstane doma a nebudu ho mít kam dát, tak logicky se pokusím zůstat ještě ten rok, když mi to umožní. Ale jak píše "malenka3", musím mít část RP a ten pobírat ještě i ten čtvrtý rok, tím pádem mohu mít status "matky pečující o dítě do věku 7 let" a neplatit si zdravotní. Takhle ale na to musím myslet už u vyřizování a nemohu ho vybrat jak chci i když můžu. Přičemž matka z ÚP vedená jako osoba pečující o dítě do věku 4 let tohle nemusí řešit, má zdravotní celé 4 roky i ten rok do důchodu. Já vím, že ten rok je pro většinu zanedbatelný ale já mám odpracováno i v dalších dvou EU zemích a pokud se neudaje v Evropě nic zásadního, tak se mi ty roky v rámci EU budou sčítat. Jsem si vědoma, že my budeme pracovat nebo podnikat hodně dlouho ale pořád věřím, že pár let důchodu bych si mohla užít s pravnoučaty nebo tak 🙂. Kromě jiného také na RD studuji, jsem student ofiko statusem ale to se i také nepočítá do důchodu. V ČR mám odpracovaných cca 13 let, takže státu jsem i hodně dala, tak si říkám, že alespoň ty roky do důchodu a to zdravotní by mi mohl zaplatit, když vychovávám nové daňové poplatníky...Ale úřednice mi řekla, že to mám řešit až to nastane za ten rok..No asi tak 🙂

blahova_andrea
16. črc 2018

@barchen aha, už chápu oč ti jde. já si naštěstí nevybrala celý RP hned, tak jsem si na ten rok neplaceného volna prostě natáhla RP a tím to vyřešila. pro mě je teda novinka, že z úp je žena pečující o dítě do 4 let a pracující je pečující do 7 let a znamená to něco jiného. nikdy jsem to tak detailně nezkoumala.