Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

kristina_tvb
20. lis 2007

to je presne moj problem. Tiez asi doma dlho nevydrzim, tak zvazujem dva, ale co ak sa mi nepodari malu dostat do skolky, alebo budem vidiet, ze by s nou bolo treba este zostat aj treti rok...no neviem, moc sa mi ten system nepaci...ako mam uz teraz vediet co bude za dva, alebo tri roky??

mikca
20. lis 2007

no v dnešní době spíš dostaneš padáka než neplacené volno....
no tak to netušim co v tomto případ´ě by bylo, ale nechce se mi věřit že ti bude stát platit pojištění jen tak

kacka.va
20. lis 2007

no asi záleží na zaměstnavateli a zaměstnavatel moje místo ani nechce obsazovat někým jiným, ale bude mi ho držet.
Kristi: no přesně, jsme na tom podobně.

mikca
20. lis 2007

hm tak to patříte mezi štastlivce co si můžou vybrat dva roky, protže jich moc asi není teda..takže tím by se to řešilo samo 🙂 ..

kacka.va
20. lis 2007

mikco: ono je tolik věcí, kterým se těžko věří. Já zase nechápu, že někteří doktoři mají z nemocenské "dávačku", i když maminy jsou zdravé a nemají rizikové těhotenství a taky je to brání peněz, které by měli být vynaloženy podle mě jinak. 😉

kacka.va
20. lis 2007

mikco: no jo, jenže pak je tam to ALE... rodí se silné ročníky, sehnat školku je problém a co když se to nepodaří a já budu muset zůstat ten třetí rok na mateřské??

kacka.va
20. lis 2007

prostě je to nedořešený. ☹

mikca
20. lis 2007

já ted koukám, že jste ještě čerstb´vounce těhu..takže netušíte kolik vám bude vyplácena PPM..takže pak podle toho se rozhodnente..ale pokud jste nebrali v práci MEGA výdělky´..tak stejně na ty dva roky nebudete mít nárok
jo se sškolkama je to na ho.. 😠

kacka.va
20. lis 2007

Já na to nárok mít budu. 16 tis. není dneska v Praze zase tak nemožný dosáhnout 😉

paolin
20. lis 2007

mikca - presne tak. tak 2-teda MD je omezena vydelkem. je to pro mamky "karieristky", ktere se potrebuji vratit brzy do prace a daji potomstvo chuvam. ja to pochopila tak, ze do 21 mesicu ditete se musim rozhodnout pro jednu ze tri moznosti. zmenit to pak nelze. takze si nemuzu nahlasit 2-letou materskou a pak zustat doma jeste treti rok. jo, nahlasit si 3-letou a po dohode se zamestnavatelem jit po dvou letech do prace, to urcite pujde. otazka je, kam dat dite? platit chuvu? skolka nehrozi a jesli je minimum. taky ne kazdy zamestnavatel prodlouzi materskou na 4 roky. tak mi porad vychazi ta 3-leta materska...jen me trochu zveda ze zidle, proc si musim zadat o materskou znovu. a jeste ke vsemu me automaticky zaskatulkovali do posledni kategorie, bez moznosti vyberu. dej blbci funkci a vymysli lejstro nebo co..vazne nikoho nezajima, co na to zamestnavatel. aneb matky, poradte si, jak umite. ja stat se o vas zajimat nebudu 😒

mikca
20. lis 2007

paolin moje slova.ty tři roky jsou fakt optimální..jak pro děcko tak pro mámu..je to strašně brzo dát dítě do školky ve dvou letech..teda oni ho stejně nevemou...
je to žádání u těch starších je fakt debilní když je to předem daný...

paolin
20. lis 2007

jo, je pravda, ze v Brne jsou platy krapet jinde. neznam moc holek, ktere by vydelavaly 16.tisic. holt se taky musime rozhodnout, jestli jedno dite, nebo dve. a jestli mezi detmi jit znovu do prace. clovek, aby si na to sedl a cely vecer vymyslel idealni varianty 😀

kacka.va
20. lis 2007

paolin: promiň, ale karieristka nejsem 🙂, nemám šanci šplhat někam výš, prostě jen chcit to stávající místo, kde mě práce baví a kde mám adekvátní ohodnocení 🙂. Chůvě právě dítě dávat nechci.
myslela jsem, že se to musím hlásit hned při nástupu na rodičovskou dovolenou, protože podle toho ti začnou vyplácet příspěvky, ne? a ne až po 21 měsících, nebo zase žiju v omylu?

kristina_tvb
20. lis 2007

mikca: je to sice krute pre to malinke, tiez sa mi to nepaci po dvoch rokoch ho davat niekam a ist do prace. Lenze problem je v tom, ze clovek peniaze potrebuje a obcas nema prilis na vyber. Ono ten rodicak je v porovnani napr. so sr pekny, ale i tak, tahat sa to z neho taha tazko. Hlavne ak mas na krku nejake tie splatky a tu v cr nikoho nemam, kto by mi s cimkolvek pomohol 😒

mikca
20. lis 2007

kristina je jasný že peníze jsou třeba jsem na mateřský už přes 4 roky 😝 🙂 , ale jde taky o to..že je docela riskantní si zvolit dva roky, když nevim jak bude malé šikovné a hlaě jestli i ho do té školky vemou..ve třech letech je přesi jenom větší šance

kacka.va
20. lis 2007

Takže prvních 6 měsíců dostávám mateřskou, co dostávám od 7. do 21. měsíce věku dítěte, když teprve potom žádám o rodičovský příspěvek? 🙂

kristina_tvb
20. lis 2007

mikco: hm, prave preto nad tym tak vaham...neni nad to, ked boli babicky a varovali 😉 Teraz kym by som sa toho dockala, tak by som uz nemohla mat deti 😖

paolin
20. lis 2007

ja to nemyslela zle. myslela jsem to tak, ze nekdo holt nemuze vypadnou z prace na 8 let. a pro ty maminy je delana prvni forma materske. takovy vstricny krok, ikdyz jen pro par procent maminek. u 3-lete nebo 4-lete materske se musis do 21. mesice ditete rozhodnout, kterou formu MD si vyberes. no, reforma-nereforma...zvladli jsme byt na MD jen se smesnymi 3600,- mesicne, takze diky za zvyseni. ikdyz to vysoke porodne nas opet mine. no, co uz.

mikca
20. lis 2007

hned po mateřský žádáš o rodičák..já mám pocit že variantu volíš do 22 týdně, ale to ted nevim jistě..do 21 měsíců žaádají už narozené děti tento rok víš..toje u starších

kacka.va
20. lis 2007

teď to čtu o PPM a takže těch 6 měsíců už neplatí, ale je to 22 měsíců?

paolin
20. lis 2007

tak ja v tom fakt plavu..jako vsechny zakony - clovek si je muze vysvetlit mnoha zpusoby.

kacka.va
20. lis 2007

Zamotala jsem se do toho víc, než bych chtěla. Fakt už jsem z toho jelen 🙂.

mikca
20. lis 2007

no ty voe..to je chaos..to je PPM už 22 měsíců jo..tak to potom volíš opravdu do 21 měsíců..to jsem netušila..mě už to nehrozí tak jsem to moc tak nesondovala 🙂

kacka.va
20. lis 2007

no právě, to by potom vycházelo, že to fakt vychází ten 21. nebo 22. měsíc.

kristina_tvb
20. lis 2007

ja som si to prave vytlacila z jednej stranky:
- o rychlejsi cerpani musi rodic pozadat nejpozdeji v kalendarnim mesici nasledujicim po mesici, ve kterem nejmladsi dite dosahne 22 tydnu zivota, resp. ve kterem soucasne narozene nejmladsi deti dosahnou veku 31 tydnu zivota.
- o klasicke cerpani musi rodic pozadat nejpozdeji v kalendarnim mesici, ve kterem nejmladsi dite dosahne 21. mesice veku.

mikca
20. lis 2007

no tak to je fakt maso čím komplikovanější tím lepší 😝 😝 😝

kacka.va
20. lis 2007

ty jo, já nevím, že to nemůžou udělat jednodušše. Jenže to by tam pak seděla polovina úředníků a bylo by holt méně papírování. I když ruku na srdce, ono občas ani ty úředníci nevědí, která bije. 😠

paolin
20. lis 2007

tak to jsem to pochopila spravne, uf! 🙂

paolin
20. lis 2007

tady to maji docela srozumitelne: http://fincentrum.idnes.cz/o-rodicovsky-prispev...

pohadka
21. lis 2007

ahoj,jak to tady čtu ttak mám ještě větší zmatek. Možná se budu opakovat tak se omlouvám.
Máme tříletou dceru a počítala jsem, že půjdu do práce a holka do školky. V mé stávající práci jsem dala výpovědˇ. Jenže partner by chtěl mimi. Jak by to bylo, kdybych během příštího roku otěhotněla. To bych měla 3800,-? a CO pak až Budou holce 4r.(říjen) A měla bych ještě břicho. Jak by to bylo s penězma. Děkuju