Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

poupe
29. únor 2008

me zarazi ze nikdo neodpovi,tolik maminek tady,jedne ma urcite nejakou zkusenost

dashak
2. bře 2008

Poupě, když to nestihneš v rámci první rodičovské....tak pravděpodobně nastoupíš do zaměstnání, ze kterého si předtím odešla na mateřskou, pokud jsi nebyla zaměstnaná, tak budeš na pracáku....

Nárok na PPM ti vzniká jen v případě,že se před porodem podílíš 270 dní v průběhu 2 let na nemocenském pojištění ...tzn. laicky řečeno že sis odpracovala 270 dní - tzn. buď třeba v kuse pracovat rok nebo rozkouskovaně v průběhu 2 let, ale součet musí dát 270.... A pokud teda porodíš v rámci první rodičovské, tak se samozřejmě bere to období před prvním porodem. Jenže pokud to nestihneš a porodíš v 3,5 letech prvního dítěte - tzn. očividně nemáš odpracováno 270 dní, tak nemáš nárok na PPM a nemůžeš si potom zvolit délku rodočivského příspěvku. Dostaneš rodičovský příspěvek hned po porodu a automaticky pomalé čerpání tj. do 21 měsíců 7600 a pak 3800.

Nevím jestli je to srozumitelné, když tak mi napiš do IP

Jo a co se týče výběru dovolené - ta se může vybrat po uplynutí PPM a samozřejmě musí běžet souběžně s rodičákem, jinak se připravujete o peníze...rodičák je do určitého věku dítěte..ne na týdny jako PPM... na vysvětlenou - na MD se nastupuje většinou 6 týdnů před porodem a bere se po dobu 28 týdnů - teda dřív, nevím jestli teď taky.... jenže pro případy jako jsem třeba já, že jsem porodila dříve o 2 měsíce, tudiž jsem ještě byla na nemocenské a ne na MD protože nikdo nemohl tušit, že budu rodit....tak mi i PPM skončila dříve...normálně by mi skončila zhruba když by malá měla 22 týdnů, ale takhle mi skončila až když měla těch 28 týdnů, páč se mi MD počítala od porodu. a pak jsem brala už rodičák.

dashak
2. bře 2008

jé teď jsem to pěkně doplantala....PPM jsem měla 28 týdnů tak jako každý, ale místo abych ji brala do 22 týdnů věku dcery, tak jsem ji brala do 28 týdnů a pak až rodičák.

Je to složité jak žebřiňák 😅

poupe
2. bře 2008

pochopila jsem to snad vse 🙂 ,diky,ale nelibi se mi to ☹ diky

poupe
2. bře 2008

jo jeste me napada dashak,nastoupis do prace,otehotnis,pujdes na nemocenskou nebo par mesic odpracujes,tak to mas urcite narok na PPM taky,chapu to dobre?Je to teda kruty vuci zamestnavateli.

dashak
2. bře 2008

Poupě, no podle mě nárok nemáš...podílet se na nemocenském pojištění znamená aktivně odvádět nemocenské pojištění...tzn. pracovat....když si na nemocenské, tak pojištění neplatíš a dostáváš nemocenské dávky. Ale to už fakt nevím, jak to funguje.

zusma
3. bře 2008

Holky, chci se zeptat, zda tomu rozumím dobře:

Když bych čerpala 2 letou variantu(příjmy na to mám), tak se pro ní musím rozhodnout do kdy?

podle této věty: "nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém dítě dosáhlo 22 týdnů života" by to bylo do konce května,když se mi dítě narodilo 1.11.2007? Věku 22 týdnů dosáhne dle mě 3.4.2008.

Sorry že s tak blbě ptám, ale už mám z toho hlavu jako balon. 😅 🙄

A když pujdu na uřad žádat o RP třeba už nyní, tak musím rovnou doložit i ten papír, na kterém se rozhoduji o tom, jak dlouho chci RP čerpat? To můžu až později ne? Třeba až v tom květnu(viz výše)

zusma
3. bře 2008

Ještě mě napadl jeden dotaz, pokud někdo víte:

V případě, že požádám zaměstnavatele o čerpání RD 3 roky a zvolím si vyplácení RP na 2 roky (11.400Kč), tak je mi jasné, že třetí rok budu doma zadarmo.
Ale co se stane v případě, že v tomto třetím roce otěhotním? Je možné v tomto třetím roce být na neschopence(asi ne že)??? At už ano nebo ne - brala bych opět 6 týdnů před porodem mateřkou???

Byla by to pak dle mého nejlepší varianta - vyčerpala bych celou dávku RP a pak bych ještě brala před dalším porodem PPM + event. peníze z prac.neschopnosti,pokud by to šlo.

mikca
3. bře 2008

poupě tak tvůj dotaz jak je to s tím , když nestihneš porodit do třech let , ale budeš těhu...tak máš možnosti , se domluvit se zamětsnavatelem, na náhradním volnu a pak nastoupit na mateřskou, ale záleží čistě na dov,uvě, jestli ti bude chtít poskytnout zaměstnavatel, jestli ne, musíš nastooupit do práce...když nebudeš chtít zkusit si zajistit nemocenskou, pokud ti ovšem vyhoví tvůj lékař..

zusma .já byt tebou tak bych šla na ten uřad tak týden dva před dovršením22 týdnů a máš to bezporblému.., kdyby jsi šla už ted, taky můžeš, ale už to budeš muset závazně doložit, pak už délka nejde měnit..takže bych řádně vše rozmyslela...no a když otěhotníš a porodíš do tří let vělku prvního dítěte, tak pro tebe plynou stejné podmínky od zaměstnavatele jako u prvního 🙂

zusma
3. bře 2008

Mikca a proč myslíš, že kdybych šla na úřad žádat už ted, tak se musím o délce čerpání rozhodnout už ted?
Vždyt všude píší, že když to chci na 2 roky, tak si tu délku volím nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém dítě dosáhlo 22 týdnů života" a když to chci na 3 roky, tak si to volím až když je dítěti 21 měsíců 😕

mikca
3. bře 2008

no počkej já myslela že už by jsi tam ten papír nesla ted..jasně že máš čas, ale kdyby jsi už tam tu žádost jednou podala, tak je to závazné a nejde to měnit..ale jasně že máš času až do 22 týdnů-...asi jsem tě špatně pochopila..máš čas, ale když to tam odneseš už ted , tak můžeš, ale pak je to závazne

zusma
3. bře 2008

Mikca, ještě se zeptám jednou jak debil 😅
když třeba ve 21 týdnech dítěte ponesu žádost o rodičák na úřad, tak tam rovnou musím podat i žádost, jak chci být dlouho doma? Právě že všude čtu, že se můžu rozhodnout do konce kal.měsíce NASLEDUJICIHO po měsíci, kdy dítě dovršilo 22 týdnů.

Moje díte dovrší 22 týdnů 3.4. a tak z toho chápu, že se musím rozhodnout do konce května 😕

mikca
3. bře 2008

jo takle to myslíš..no rodičák se dává zpětně, takže je to takle možné..ale stjeně bych pro jsistotu šla aspon o měsíc dřív 🙂 -..pro jistotu

monas
3. bře 2008

Do 22 týdnů se musíš rozhodnout, pokud bys chtěla 2letou variantu, pro 3 letou stačí do 22 (23) měsíců!!!!

smiling
3. bře 2008

ahojky..já si třeba vybírat bohužel nemůžu..mám třetí dítko a vzhledem k tomu že jsem neměla nárok na pěněžitou podporu v mateřství nebo jak se tomu říká musím si ponechat variantu na 4 roky...a asík nejsem sama komu tuhle verzy oznámili...jinak máte se? 🙂

zusma
3. bře 2008

No a když se rozhodnu pro 3 roky, tak stačí, když tam dám nyní jen žádost o rod. příspěvek a Potvrzení, kolik jsem brala PPM?
A Rozhodnutí o tom, jak dlouho chci být doma tam stačí dát až do těch 21 měsíců? Oni na těch papírech ale píší, že k ROzhodnutí, jak chci být dlouho doma se musí doložit i Potvrzení kolik jsem brala PPM. A když Rozhodnutí o výši PPM odevzdám s žádostí o RP, tak ho pak přeci nemůžu v 21 měsícíh odevzdat ještě s papírem,kde si volím délku 3 roky ☹

Nevím, zda je to srozumitelný

dashak
3. bře 2008

Zusma, no ale pokud chceš dvouletou variantu, tak musíš nejpozději do toho května oznámit, že ji chceš.

...Holky, bacha na to, pokud neoznámíte na formuláři volba délky rodičovského příspěvku (teď nevím přesně to znění) jak dlouho chcete pobírat rodičák, tak se vám bude automaticky vyplácet v pomalém čerpání, tzn. budete dostávat 7600 do 21 měsíců a pak 3800 do 4 let.

Kdo teda ve 22 týdnech (+samozřejmě ta oznamovací lhůta) neoznámí, že chce dva roky, bude mu rodičák vyplácen ve výši 7600.
Proto je další rozhodné období 21 měsíců, páč tam se vlastně rozsekne to, jestli vám i nadále budou platit 7600 (v případě tříleté varianty, a to do 3 let) a nebo vám dávku sníží na 3800 (v případě čtyřleté varianty a to od 21 měsíců do 4 let 3800)

Kdo nepobíral PPM tak jako smiling, tak nemusí žádný formulář o volbě délky podávat, protože nesplnil podmínku -
- pro dvouletou variantu nárok na PPM ve výši min.380 denně
- pro tříletou variantu nárok na PPM

takže automaticky dostává rodičovský příspěvek od narození nebo po ukončení nemocenské po porodu a v pomalém čerpání.

a co se týče toho pobírání RP na dva roky a třetí rok být doma zadarmo....to asi dost dobře nejde, protože se musíte hlásit na úřadu práce, někdo musí za vás platit přece pojištění. A mimochodem podmínkou pro vyplácení PPM je ta účast na nemocenském pojištění. Ale to je jen můj názor, jestli to tak je doopravdy, těžko říct.

Každopádně dneska jsem byla jako každé pondělí pomáhat u nás v práci na personálním a personalistka mě ujišťovala, že ze zákona se místo opravdu drží celé 3 roky - tedy to stejné, které měl člověk před MD a ne půl roku jak se většina z nás domnívá. Až pokud po 3 leté mateřské půjdu žádat o 4. rok, tak už mi pak můžou nabídnout jakékoliv místo ve firmě. Myslím, že zainvestuju a koupím si zákoník práce 😅

zusma
3. bře 2008

Dashak a když bych chtěla tu 2 letou variantu a oznámila ji teda do konce května, tak co mi je vypláceno celý duben a květen? (PPM mi končí 9.4.)??

Na Aperiu jsem dnes četla, že jde si dát RD 2 roky a být doma 3 roky. Zaměstnavatel drží místo 3 roky, pokud ho o to na začátku požádáte. A pojištění platí stát. To tam psali.

janicka.ziv
3. bře 2008

Holky, chci se zeptat na jednu věc. Mateřská mi koncí 20.3.2007. Do kdy na úřad musím doručit papíry aby mi od 21.3. navazoval Rodičák?? (ještě nevím, zda to budu chtít na 2 nebo 3 roky).

dashak
3. bře 2008

Zusma, no asi to tak jde...ale budeš bez příjmů? To je pak lepší ta tříletá varianta ne, když chceš být stejně doma tři roky, v konečné fázi totiž dostaneš více peněz.

- rodičovský příspěvek do dvou let věku dítěte: 11 400 měsíčně, celkem 216 600 korun

- rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte: 7 600 měsíčně, celkem 235 600 korun

- rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte: nejprve 7 600, poté 3 800 korun měsíčně, celkem 224 200 korun

No a hlavně máš delší dobu na to, pořídit si druhé dítě tak, aby se narodilo v rámci pobírání rodičovského příspěvku na první dítě.

Jinak tady jsem našla nějakou brožuru, ale ještě jsem to nestudovala, tak nevím, jestli je tam nějaké užitečné info
http://www.helcom.cz/download/rodicovska_dovole...

janička, no pokud budeš chtít tu dvouletou, tak si musíš vypočítat kdy má dítě 22 týdnů a do konce měsíce, který následuje po tom měsíci, musíš požádat....tak jak to psala zusma v 10.07

zusma
3. bře 2008

Dashak, jj pokud budu chtít druhé dítě, tak je asi lepší ta 3 letá varianta. Ale kdybych porodila třeba už ve věku 2,5 roku dítěte, tak se to nevyplatí ne? Ptž bych těch 235.600Kč nevyčerpala celé, je to tak ne?

Ještě jak psala Janička: kdyby to ale chtěla na 3 roky, tak do kdy musí dát na úřad tu samotnou Žádost o RP aby ji RP navazoval na MD? Já to taky nějak nevím.
Se omlouvám za ty blbý dotazy 😖

mikca
3. bře 2008

zusma , když porodíš druhé do 3.5 let tak automaticky vše přechází na dítě nově narozenéa a u prvního vše rušíš...takže pokud plánujete druhé tak si myslím že je lepší 3letá varianta..ta dvouletá je u mamin které chtějí jít rychle do práce...
jinak tříletá varianta se pobírá od 21 měsíců dítěte...takže to samé jak u těch 22 týdnu do posledného dne následujícího měsíce

mikca
3. bře 2008

ne do do 3.5 ale do tří let..oprava

zusma
3. bře 2008

Mikca díky 😉
Jsem to tady dneska nějak zahltila 😅 😔

dashak
3. bře 2008

zusma, no janička půjde nahlásit rodičovskou po skončemí MD nejspíš co nejdříve, páč jinak ji stát nebude nic vyplácet 😅 , takže dokud nepodá žádost, bude bez příjmů...no a je to takhle:
- vyplní formulář žádost o rodičovský příspěvek
- a buď rovnou odevzdá formulář o volbě délky rodičovského příspěvku nebo ho odevzdá v tom rozhodném období...pokud chce tříletou variantu, tak tento formulář stačí odevzdat okolo těch 21 měsíců v té lhůtě jak je uvedená.

ale pokud bude chtít dvouletou, tak to defakto ten formulář odevzdává zároveň s žádostí o RP páč PPM je 28 týdnů (což při faktu, že na MD nastupuješ většinou 6 týdnů před porodem znamená, že je dítěti v té době těch 22 týdnů)

Jinak nevím, kolik měsíců zpětně se dá RP vyplatit...vím že třeba přídavky jsou jen 3 měsíce a porodné je 1 rok zpětně.

zuzana_t
5. bře 2008

ahojte, ako je to s pridavkami u vas? kolko je v CR na jedno dieta? poradite? 😉

mikca
6. bře 2008

zuzana na přídavky na dítě má u nás nárok ten kdo má příjmy 2,4násoíbku životního minima...což znamená že většina o přídavky na dítě přišel... 😝

mikca
6. bře 2008

příjmy do 2,4 násobku životnního minima..abych byla přesná

kocurek
6. bře 2008

Ahoj holky, chtela jsme se zeptat, zda vam vsem doslo potvrzeni ze socialky ohledne pridavku. Me nic nedoslo, zatim...chodi nejake rozhodnuti a nebo pokud se jedna o stejnou castku neprijde nic???,Diky. At vim, zda mam jit na socku se optat.

kajina345
6. bře 2008

Ahoj holky, ráda bych se podělila se svou čerstvou zkušeností. Hlavně proto, aby se Vám nestalo to co mě. V polovině února mi skončila výplata mateřské. Potvrzení mi došlo 27.2.08. V pondělí 3.3 jsem šla žádat o rodičák. Byla jsem rozhodnuta pro kratší variantu (do 2 let dítěte), protože chceme druhé dítě co nejdříve a s event. hlídáním bych neměla problém. Vzhledem k tomu, že jsem zažádala až v březnu, tak mi v únoru počítali rodičovský příspěvek 7600 Kč (od tohoto mi ještě odečetli částku, kterou jsem dostala z sociálku - zbytek mateřské za první polovinu února). Částku 11400 Kč budu dostávat až od března. Takže vzhledem k tomu, že jsem si to včas nezjistila jsem přišla o 3800 Kč.Stačilo kdyby mi potvrzení příšlo dříve (což mi na sociálce i slibovali, ale teď mi řekli, že na to mají čas až do poslední splátky), tak by se to nestalo. Naštěstí mi ještě přijde proplacená dovolená ze zaměstnání (o tu jsem si musela písemně zažádat), takže hlady nezemřeme 🙂 A taky máme pracujícího tatínka. Ale prostě mě to fakt naštvalo. Takže doporučuji si vše zajistit sama a nespoléhat na slib úřednic. Pokud tedy plánujete kratší variantu (do 2 let věku dítěte), tak si podejte žádost v měsíci, kdy Vám končí mateřská.