Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

j.a.n.i
10. led 2013

@aideen Ano, myslela jsem těch 220 000,- a nárok na 220 000,- každá nemá, nic takového v zákoně uvedeno není...

aideen
10. led 2013

@j.a.n.i a kdo na to nemá nárok?

j.a.n.i
10. led 2013

@aideen Třeba ti, kdo jdou na další MD moc brzo, nebo ti, kdo nemají nárok na volbu.

aideen
10. led 2013

@j.a.n.i já to myslela naprosto jinak, ale nemá cenu to dál rozebírat. Nemíním se hádat. 🙂

hanka1mor
10. led 2013

@j.a.n.i a mohu se jeste zeptat,zda když si zvolím rodičak přes přítele a dam si 3letou variantu tak jestli budu dostavat klasiku 7600kc mesíčně a nebo se měsíční výše rodičaku bude odvijet od toho kolik si přítel platil nemocenskou? 🙂

j.a.n.i
10. led 2013

@hanka1mor 3 letá klasika už neexistuje... pokud bys chtěla pobírat rodičák do 3 let a nemáš nárok na mateřskou, tak to vychází na cca 6100,-

hanka1mor
11. led 2013

@j.a.n.i. a budu si moct kazde 3mesice castku menit?

j.a.n.i
11. led 2013

@hanka1mor Jojo, můžeš.

hanka1mor
11. led 2013

@j.a.n.i tak mockrat dekuji 🙂 ted uz vim snad vse a muzem se konecne zacit snazit o druhe miminko 🙂

ajinek18
21. led 2013

Chtěla jsem se zeptat jestli jde rodičovský příspěvek vybrat najednou?mám ročního syna a očekáváme miminko tak nechci aby sem o rodičák přišla :(

j.a.n.i
21. led 2013

@ajinek18 Ne, nejde, maximálně jde čerpat 11500,- měsíčně, takže o část prostě přijdeš.

fistka
25. led 2013

Měla bych asi malinko složitější dotaz a budu moc ráda,když mi s ním někdo pomůže🙂Jsem na pojištovně vedena jako žena v domácnosti.Manžel byl od srpna do konce roku bez zaměstnání.Ted je normálně zaměstnaný s psaným příjmem okolo 9500.Termín porodu mám kolem 17.9.2013.Na co a v jaké výši mám nárok?Jak bude v naší situaci vypadat rodičovský příspěvek?Děkuju

j.a.n.i
26. led 2013

@fistka Od porodu na rodičovský příspěvek a pokud bude manžel i v době porodu zaměstnaný tam kde aktuálně, tak budeš moct volit výši rodičáku do max. 7600,-

redrosse
28. únor 2013

Ahojte, potřebovala bych poradit od někoho znalého 🙂 Manžel pracoval rok na OSVČ (říjen 2011-listopad 2012), zdravotní pojištění si platil. V prosinci 2012 byl na pracáku (pouze měsíc) a od ledna 2013 má novou práci, smlouvu na HPP na dobu neurčitou. Platí pro nás tedy možnost volby rodičovského příspěvku na tříletou variantu? Předem děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
28. únor 2013

@redrosse To, zda si platil zdravotní nehraje roli, podstatné je, zda si platil nemocenské.

redrosse
28. únor 2013

@j.a.n.i Platil si zdravotní a sociální pojištění...

j.a.n.i
28. únor 2013

@redrosse Tak v tom případě mít možnost volby bohužel nebudete, jelikož on nebude splňovat těch 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Ale zkusit si nechat ten papír od účetní vyplnit a poslat ho na OSSZ může, třeba to úřednice nezkontroluje 🙂

redrosse
1. bře 2013

@j.a.n.i Děkuji mockrát, už tomu rozumím... Měla bych ještě jeden dotaz. Manžel pracuje od ledna 2013 v zaměstnaneckém poměru, já mám termín porodu v červenci 2013. V červenci 2013 nám tedy nevznikne nárok na volbu rodičovského příspěvku a připadne nám čtyřletá varianta, což znamená, že do 9. měsíce po porodu bych měla dostávat 7600,-, následně by to mělo být do čtvrtého roku dítěte 3800,-, pokud tomu dobře rozumím... Ale do 9. měsíce věku dítěte (v době, kdy bych pobírala 7600,-) by již manžel měl v zaměstnaneckém poměru (pokud zůstane tam, kde je) odpracováno přes rok. Existuje nějaká možnost změnit výše rodičovského příspěvku již v průběhu jeho pobírání? Předem děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
1. bře 2013

@redrosse Ne, neexistuje, protože splnění dané podmínky se zjišťuje k datu narození dítěte.

hanka1mor
1. bře 2013

@j.a.n.i. dobry den 🙂
mohu se zeptat? mam dvouleteho chlapecka a rodicak mam na 4 roky,protoze jsem predtim nepracovala a pritel jako Osvc si neplatil nemocenskou..chtela jsem se optat zda kdybych ted presla na ty nova pravidla ktera jsou od 2012 tak jstli bych mohla zazadat o zkraceni rodicaku na 3 roky..a jestli jo,zda by mi doplatili ty penize do te vyse 220 000 kc? a nebo kdybych ted otehotnela zda by mi nez se dite narodi zvysili prispevek abych se co nevice priblizila castce 220 000 kc?
dekuji

j.a.n.i
1. bře 2013

@hanka1mor Ne, nemohla, protože i u nových pravidel je podmínka, že pro možnost výběru musí mít alespoň jeden nárok na mateřskou.

w.i.w.a
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
1. bře 2013

@w.i.w.a Jasně a proto tady lovíš další duše, abys dostala něco za jejich registraci, co.

redrosse
2. bře 2013

@j.a.n.i Děkuji za odpověď. Našla jsem ale, že se dá každé 3 měsíce žádat o změnu RP a také jsem našla, že nově od 1.1.2012 mají nárok na PPM i studentky úspěšně ukončeného studia středoškolského, vyšší odborného či vysokoškolského 🙂 Což mě příjemně překvapilo, ale asi mi více řeknou na sociálce, i přesto děkuji 🙂

j.a.n.i
2. bře 2013

@redrosse To se dá, ale splnění podmínek se vždy posuzuje k datu narození dítěte, bez ohledu na to, kdy to měníš.
No, s těmi studentkami pozor, ať se neraduješ zbytečně, studium se pouze počítá do těch 270 dní, ale neznamená to, že bys automaticky měla nárok na PPM, pouze je to o tom, že pokud nastoupíš do práce a nestihneš tam odpracovat těch 270 dní, tak se ti započte i studium, ale pokud do žádné práce nenastoupíš, tak nárok na PPM nemáš.

redrosse
4. bře 2013

@j.a.n.i Děkuji za informaci, radovala jsem se předčasně 😀. Mám ještě otázku... Pokud mi nevzniká nárok na PPM a chtěli bychom volit délku RP dle manžela, jaké podmínky by manžel musel plnit? Musel by být v posledních dvou letech účasten na nemocenském pojištění nejméně 270 dní nebo stačí, když je nemocensky pojištěn v den porodu?

j.a.n.i
4. bře 2013

@redrosse Musí splnit obě, jak těch 270 dní, tak v den porodu.

redrosse
4. bře 2013

@j.a.n.i Děkuji, mohu mít opravdu už poslední dotaz? 🙂 Manžel byl v roce 2011 půl roku zaměstnancem, v roce 2012 vykonával práci jako OSVČ, kde si tedy jak už jsem psala dobrovolné nemocenské neplatil a nyní je od začátku roku 2013 opět zaměstnancem. Můžou se tedy tyto dva zaměstnanecké poměry sečíst 2011 a 2013), že by dohromady dávaly těch 270 dní nemocenského pojištění? Nebo to mezidobí (OSVČ, kdy si nemocenské neplatil) ruší možnost zápočtu toho prvního zaměstnaneckého poměru? Mockrát děkuji.

redrosse
4. bře 2013

@j.a.n.i Tak jsem si vyhledala, že těch 270 dní nemusí být v kuse (mělo by být v kuse alespoň 180 dní), ale budu ráda, když mi tuto informaci potvrdíte. Jinak děkuji za odpovědi 🙂

lucylama
4. bře 2013

Ahoj.🙂 Ano,já to mám přesně takhle.RD psaná na přítele,ale na účet chodí mě.Dali nám jenom žádost o RD na socce a pak přítel musel doložit svoje příjmy a já jsem si už pak vlastně jenom mohla vybrat,jestli chci 2 nebo 3 roky.Nesmíš ale přesáhnout těch daných 220 tis.Vlastně jakoby pak vydělíš 220 tis.36 měsíci,nebo jak budeš chtět jít na MD.Dělá ti to,na těch 36 měs.nějakých 6100. 🙂