Rodičovský příspěvek, ÚP. Jde čerpat podporu v nezam.a zároveň rodičák?

clarres
19. dub 2020

Maminky chci se zeptat zda některá nevíte zda je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti a zároveň rodicak do 4 let věku dítěte soucastne? A pak kolik je možné čerpat nejvyšší castku z rodicaku?

sebinka123
Autor odpověď smazal
Zobraz
volfici
20. dub 2020

Tak tohle mě taky překvapuje, že to lze. I mě se naše externí mzdovka ptala při ukončení PP, jestli ještě beru rodičák. Když jsem řekla, že ano, tak mi řekla, že kdybych nebrala, tak můžu na ÚP a dostala bych podporu. Tím to pro mě skončilo a víc jsem se nepídila. Na ÚP bych nešla ani tak, mám ještě živnost. Ale také mi přijde nelogické probírat dvě dávky. Tyto dvě ano a jiné dvě nelze?

j.a.n.i
20. dub 2020

@sebinka123 Ale ten kdo pobírá rodičák není osoba pečující o dítě ve smyslu zákona § 47j odst. 1 písm. c) a d) zákona o sociálně-právní ochraně dětí... Takže se opakuju, je smutné, že ten kdo pracuje na UP nezná ani zákony, podle kterých se má řídit.

j.a.n.i
20. dub 2020

@volfici Zrovna v tomhle případě je to logické a kupodivu je logický i zákon... Jelikož můžeš současně pracovat a pobírat rodičák, tak můžeš i hledat práci (a pobírat podporu) a k tomu brát rodičák.

volfici
20. dub 2020

@j.a.n.i mě to jen překvapilo. Máš pravdu že souběh práce a rp funguje, ale u té práce mám peníze za to, že něco dělám. Není to dávka, ale "zasloužené" peníze. Ale jo, chápu. Zase jsem o něco chytřejší 🙂

j.a.n.i
20. dub 2020

@volfici Ale podpora jsou taky "zasloužené" peníze, na tu máš nárok z titulu toho, že odvádíš sociální.

astyna88
20. dub 2020

@j.a.n.i

No a jak to pak v praxi funguje? Doberu ppm, v praci dam vypoved,zajdu na pracak a budu teda pobirat taky, a pritom 4 roky doma s ditetem 😀😀😀 ikdyz ta podpora je jen par mesicu vlastne...

j.a.n.i
20. dub 2020

@astyna88 Přesně tak, podpora je 5 měsíců, kvůli tomu se nevyplatí dávat výpověď... Ale jo, ten komu vyprší smlouva na dobu určitou toho využít může, ale zase riskuje, že pak už na tu podporu nebude mít nárok.

jjasmina
20. dub 2020

@j.a.n.i ještě bych měla na vás dotaz, do 10.7 mám mateřskou, poté čerpam dovolenou, někdo říká že rodičák mám čerpat po dovolené, že se tím částka navýší a někdo , že rodičák musí navazovat na mateřskou, nevíte jak to tedy je? Děkuji

j.a.n.i
20. dub 2020

@jjasmina Je to úplně jedno a záleží čistě na tobě, od kdy požádáš o rodičák, navazovat to nemusí. Takže buď můžeš žádat hned od 11.7., to dostaneš za ten první měsíc jen doplatek do výše rodičáku (tedy zvolený rodičák - PPM za tu část měsíce), nebo můžeš žádat od 1.8. nebo klidně až od 1.9. a to v obou případech bude ten první rodičák hned v plné výši.

clarres
autor
20. dub 2020

@sebinka123 můžu se paní ještě zeptat jak to je pokud jsem byla řádně zaměstnaná na HPP (do4/2015)a pak nástup na mateřské+rodičovské a nyní bych pracovní poměr ukončila dohodou tak mám nárok na podporu nebo jen na to životní miminim? Děkuji za příspěvky k tematu-🙂

j.a.n.i
20. dub 2020

@clarres Pokud už nenastoupíš do práce, tak máš nárok jen na tu malou podporu, pro vyšší počítanou z platu bys musela alespoň pár dní reálně odpracovat.

leniczka23
20. dub 2020

@sebinka123 Vsimla, a vis ze ten zakon se nijak nemenil a tak to porad plati? Znovu te tedy zadam at mi posles altualni zakon, konkretni paragraf kde to je zminene..protoze to co si poslala neni pripad zeny na RP..No Vidis..sto papiru a stejne ti to je k nicemu vid..😉

sebinka123
Autor odpověď smazal
Zobraz
sebinka123
Autor odpověď smazal
Zobraz
sebinka123
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
21. dub 2020

@sebinka123 No, čtu tvůj příspěvek s vykřičníkem shora dolů, zdola nahoru, zkoušela jsem i pozpátku, ale ani tak v něm není ani slovo o tom, že by musel být ukončený rodičovský příspěvek. Jediné, co je z něj více než jasné, je to, že ty naprosto nechápeš základní pojmy a tvrdíš totální nesmysly, kterými se snažíš doložit a obhájit svůj blud, kterému snad i věříš. Je zvláštní, že paragrafem 25, písmeno p už najednou neoperuješ, to už si dostudovala co znamená? 😝

monca98
Odpověď byla odstraněná
Zobraz