Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rodičovský příspĕvek - zkrácení, částku lze navýšit jen o 1000 Kč

elleonorecka
24. led 2018

Mám dotaz. Máme rodič.příspĕvek na 3 roky, nemám odpracované nic, manžel je OSVČ a přes dva roky si platí nemocenské připojištĕní, aby jsme si mohli zkrátit délku. Dnes jsem byla na sociálce, že bychom chtĕli zkrátit dobu do října (o 6 mĕsíců, normálnĕ by nám to skončilo v březnu 2019). Paní nám řekla,že to lze navýšit jen o 1oookč...že to víc nejde... jako proč? U první dcery nám propadlo víc jako dva roky a teď bysme mĕli přijít o 5 mĕsíců? Nejsou to zrovma malé peníze...nĕkde jsem četla, že by vyplácená částka nemĕla přesahovat 11 500...tak tomu nerozumím a jsem celkem naštvaná...mohla by mi nĕkterá z vás objasnit proč to nejde? Díky

katjja123
24. led 2018

Můžete volit 70% 30nasobku denního vyměřovacího zakladu k datu narození ditete

elleonorecka
autor
24. led 2018

@katjja123 můžete uvést konkrétní příklad? Moc tomu nerozumím...dĕkuji

swetlusska
25. led 2018

to bude asi tím, že nemáte nic odpracováno. Jinak by to šlo. Výše se určuje dle výše mateřské! Takže pokud někdo neměl mateřskou, může mít myslím rodič.příspěvek max 7600,-

elleonorecka
autor
25. led 2018

@swetlusska to vim, ale proto to mám přes manžela, který si jen kvůli tomu zkracování platí nemocenské...

janea823
25. led 2018

@elleonorecka no a manzel čerpal mateřskou? Pokud ne, tak to je jedno, ze si platí nemocenské

fifina86
25. led 2018

@elleonorecka ale zalezi jakou vysi nemocenskeho si platil.Asi je to nedostatecne.Vyse max. prispevku se odvyji prave z odvodu z nemocenskeho pojisteni.Na vasi OSSZ pozadejte o informaci o DVZ (denni vymerovaci zaklad) a budes mit jasno,kolik muzete cerpat.

elleonorecka
autor
25. led 2018

@janea823 nečerpal, šlo nam jen o zkraceni rodicovskeho...

elleonorecka
autor
25. led 2018

@fifina86 kdyz si to vyrizoval, paní mu řekla, že minimum je 90kč a max 130kč...tak si dal tu vyšší částku... zkusíme zjitit denni vymĕřovací základ a uvidíme teda.. díky

ladyhacek
25. led 2018

A RD je tedy psaná na manžela? Proč kratis? Budeš nastupovat na MD?

katjja123
25. led 2018

Záleží na dvz a musí být k datu narození dítěte na který rp je. Dvz potvrdí na ossz

elleonorecka
autor
25. led 2018

@ladyhacek zřejmě je psaná na manžela. Rádi bychom to včas vybrali, než nastoupím na md ;)

gabrolo
25. led 2018

@elleonorecka Doporučuji si na OSSZ zjistit denní vyměřovací základ a pak je možné volit až do 70% třiceti násobku denního vyměřovacího základu. Pokud jste o to už jednou přišli a máte v plánu ještě další děti, tak zkuste jinak propočítat početí, pokud s ním nemáte problém.

gabrolo
25. led 2018

@elleonorecka A maximální vyplácená částka byla 11500 kč, to už neplatí, ale je to pro ty kdo měli příjem a čerpali mateřskou dovolenou.

rebe
25. led 2018

Jak tu padlo výše, ta částka 11 500 je podmíněna výší placeného pojistného, přesněji tedy denním vyměřovacím základem. Pokud platil tak nízké částky, jako uvádíš, tak na maximum nedosáhnete.

fifina86
25. led 2018

@elleonorecka kdyz o tom tak premyslim,zpocitali jste si vubec,zda to je vyhodne a neodvedete na odvodech vic nez se vam pak vrati? Protoze neznam zadnou holcinu,co je OSVC a plati nemocenske kvuli tomu,aby dosahla na materskou.

fifina86
25. led 2018

@elleonorecka a ty budes nastupupovat na MD nebo RP a budes cerpat RP? A vis,ze letos od ledna si muze i rodic,ktery nemohl volit vysi RP a mel atomaticky 3800 zvysit na 7600?

elleonorecka
autor
25. led 2018

@fifina86 vim, prave proto i premyslim, zda je nutne si i nadale platit to nemocenske. Pri narozeni druhe dcery to nebylo, proto jsme byli radi, kdyz jsme si mohli volit a zvysit castku, protoze ty necele 4ooo bylo fakt malo..

elleonorecka
autor
26. led 2018

@gabrolo ted uz to propocitat nejde 🙂. Ale poucili jsme se. Pri dalsi zadosti o RP si dame nejvyssi moznou castku a bude. Pak lehce uz ji prodlouzime 🙂. Diky za nazory

fifina86
26. led 2018

@elleonorecka tak ted muzes i ty mit 7600 RP,tak si nez od OSSZ dat ten DVZ at mate jasno,zda dal platit nebo ne.Osobne si myslim,ze na tom prodelavate,tj. na odvodech date vic nez kolik pak mate z RP.

Sem začni psát odpověď...

Odešli