Snažíme se o miminko a dostala jsem výpověď

kacatko1986
2. únor 2014

Ahoj holky,
potřebuju znát vaše názory a rady.
Věc se má tak - loni v červenci byl po půl roce snažení partner na spermio, které nevyšlo moc dobře, bylo nám doporučeno ICSI.
Nechali jsme to, čekala nás svatba a v mé práci to nebylo taky moc jisté.
v září mi dali výpověď a já našla novou. Řekli jsme si, že přečkáme mojí zkušebku a pak zajdeme do CAR a uvidíme.
V CAR jsme byli v úterý 28.1. a výsledek překvapivý - po půl roce braní vitamínů, stop kouření a změně zaměstnání (méně stresu) byl manželův nález normální, takže mám jít na krev druhý den cyklu a uvidíme. Jenže jako na potvoru v pátek (31.1.) mi šéf dal na stůl výpověď pro nadbytečnost (chtěl mě napořád, rakouská mateřská společnost mě chtěla jen na tři měsíce jako výpomoc jedné kolegyni, než se zklidní bordel v agendě po jejím předchůdci, šéf si myslel, že mě prosadí, ale bohužel), takže jsem zde do 31.3. a pak konec.

A teď co? Jsme z toho oba v háji, protože před tím jsem tři měsíce lítala po pohovorech a nic, tuhle práci mám díky kamarádce, která v té firmě pracuje.
Takže se bojím, jak dlouho budu zase bez práce.
A hlavně jak je to pak s mateřskou, když budu třeba pár měsíců na pracáku, mám nárok pak v novém zaměstnání na MD dřív než po 270 dnech?

Co byste dělaly vy? Snažili byste se dál přirozeně i za cenu toho, že nemám novou práci?
Jak to pak chodí, když otěhotní nezaměstnaná? A do kdy bych musela otěhotnět, abych ještě spadla do ochranné lhůty v tomto zaměstnání, mohla jít kdyžtak na PN a pak přešla na MD?

Manžel nás bohužel momentálně neuživí, když budu bez příjmu, chtěla jsem během RD jít do práce aspoň na částečný úvazek..

Díky..

frufrunka
2. únor 2014

Jak je to s mateřskou, to přesně nevím, už jsem to zjišťovala dávno, tenkrát mi tuším říkali, že pokud nastoupíš na mateřskou (nebo na rizikové těhotenství) do půl roku od nástupu na pracák, tak máš nárok na nemocenskou a mateřskou vypočítanou z původního platu. Ale jak je to teď, to fakt nevím, to by Ti řekli na pracáku. Nárok na podporu budeš mít pravděpodobně 5 měsíců, pak už ne. Být Tebou, určitě bych se snažila přirozeně, bez vážného důvodu bych do IVF rozhodně nešla a u vás teď důvod vlastně není vůbec žádný, když je manžel v pořádku. Být na Tvém místě, šla bych na pracák a zároveň aktivně hledala práci, zároveň bych se snažila z pracáku vytřískat nějaký rekvalifikační kurz - ten se nikdy neztratí, navíc při rekvalifikaci se bere vyšší podpora. A přitom se třebas snažit nějak začít podnikat - můžeš to pomalinku rozjet při rodičáku, to je ideální doba, protože nemusíš platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, takže tyhle náklady jsou nulové. Co třebas rekvalifikace na kadeřnici, nehtovou modeláž, manikúru, pedikúru... Můžeš pak chodit po klientech a jako přivýdělek při RD je to ideální, postupně si můžeš budovat klientelu a pak se na hledání práce zvysoka vy.... 🙂 Takhle jsem to dělala já při prvním rodičáku a teď jsem na tom tak, že už mám jednoho zaměstnance... 🙂

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@frufrunka no rada dobra, ale ja jsem silene manualne nezrucna, takze jakekoliv remeslo, co se dela rukama (kadernice atd) nepripada v uvahu..
do ivf nejdeme, doktori nam rekli, ze by se pul roku ted snazili normalne prirozene a maximalne IUI..
jen mi jde o to, jake mam moznosti ohledne hrazeni materske, zda na ni mam narok, do kdy atd.. hrozne se v tom ztracim..

frufrunka
2. únor 2014

@kacatko1986 Ono se to pořád mění, to Ti nejlíp řeknou na pracáku... 🙂 Jinak to podnikání byly jen příklady, o kterých vím, že to holky rozjely právě díky rekvalifikaci. Já v tomhle oboru taky nedělám, jsem účetní. Ale moc mě to nebaví, tak hledám ještě něco dalšího, co by mě nejen živilo, ale i bavilo... 🙂 A dá se to opravdu táhnout i při dětech, těhotenství atd...

xpila
2. únor 2014

@kacatko1986 Pokud bys stihla otěhotnět během výpovědní lhůty, tak se zastaví její běh a ty budeš dál zaměstnaná. Výpovědní doba by doběhla až po skončení překážek, takže až po mateřské + rodičovské.

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@xpila bezva, tak mame jeste dva mesice cas to zkusit 🙂 diky!

xpila
2. únor 2014

@kacatko1986 Tohle právě platí jen u výpovědi pro nadbytečnost, což je super. Tak přeju hodně štěstí!

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@xpila Diky!

Akorat ted jsem si vzpomnela, ze jsem to uz jednou studovala nekde tu ochranou lhutu 180 dni a nejak mi to vychazelo, ze bych musela otehotnet prvni mesic z tech dvou vypovednich... takze klidne muzu otehotnet i v breznu (ovulace v pul mesice), takze o tehotenstvi bych se dozvedela tesne ke konci vypovedni lhuty... to by nevadilo?
Nebo jak se to treba resi, kdyz bych mela zpozdeni, test negativni a pak by byl pozitivni az treba v dubnu, coz uz je po vypovedni dobe..?

Asi pisu trochu zmatecne, ale mam v tom bordel trochu.

kacatko1986
autor
2. únor 2014

ted jsem nasla:"Co z nich plyne pro paní Janu? Pokud skutečně dostane výpověď během září, začne jí běžet výpovědní lhůta od 1. října a pracovní poměr skončí 30. listopadu. Od 1. prosince jí tedy plyne 180denní ochranná lhůta. Když si tedy lehce kupeckými počty dáme dohromady půl roku (180 dní) ochranné lhůty a až dva měsíce (8 týdnů) od porodu pro nástup na mateřskou, zbývá nám zhruba měsíc těhotenství. Kam tím míříme? Onen zbývající měsíc pro paní Janu znamená, že v době konce pracovního poměru (30. listopadu) musí být již alespoň měsíc těhotná, aby měla nárok na mateřskou."

takze to fakt znamena, ze se muzeme snazit ted unor a pak i brezen, protoze v breznu bych mns mela dostat tyden pred koncem vypovedni doby, takze bych teoreticky byla v prvnim mesici, kdyby sem to v breznu nedostala.. takze bych se vesla..

laurital
2. únor 2014

@kacatko1986 Já bych asi počkala.Pokud vás manžel neuživí tak je to zbytečný risk, jste oba ještě mladí.

bajana
2. únor 2014

@kacatko1986 ochranna lehota suvisi aj s predchadzajucim zamestnanim, malo by sa odpracovat min. 270 dni za posledne 2 roky...
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
kym sa rozhodnete, urcite skoc na socku, na pracaku ti neporadia...

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@bajana to mam odpracovano, v minulem jsem byla tri roky a hned jsem nastoupila bez prestavky do dalsiho zamestnani..

bajana
2. únor 2014

@kacatko1986 tak to je fajn...ja by som sa nespoliehala na to, ze sa vam podari otehotniet v priebehu 2 cyklov....kalkulovat s tym, ze v case koncenia v praci budes v nejakom 5tt sa aj tazko da, to ti dr. ani nemusi potvrdit tehotenstvo, uz vobec ta nemusi vypisat na PN, nie vzdy to ide samozrejme a lahko...
ak by sa vam aj hned zadarilo, ale presvihnes vypoved, tak prinajhorsom budes na pracaku 5 mesiacov na podpore, potom mozno budes mat narok na nejake soc. davky a od narodenia dietata budes moct poberat aspon RD...

ale z vlastnej skusenosti by som sa snazila najst si novu pracu a potom sa vrhla na snazenie...

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@bajana tak novou praci samozrejme hledat budu, hned vcera jsem stravila skoro 4 hodiny na netu a odepisovala na inzeraty jak diva.. ja si jen zjistovala moznosti.. nekdo rekne, ze jsme mladi, ale kdyz dite planujete uz rok, rok se snazite a najednou.. zase cekat, nez si najdu praci, pak preckat zkusebku atd.. nic moc no..

bajana
2. únor 2014

@kacatko1986 ano, uplne ta chapem...tak moznosti nejake mas, uz len ide o to, vsetko zvazit - najlepsie s partnerom a potom sa rozhodnut...drzim palce, aby to vsetko vyslo tak, ako ma...

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@bajana dekuju, my jsme se o tom s manzelem prave bavili a asi to zkusime stihnout behem techto dvou mesicu, udelame pro to maximum.. budu samozrejme hledat praci dal..

bajana
2. únor 2014

@kacatko1986 tak potom doporucujem kys. listovu, z kontryhelu caj do 14dc a sex cca kazdy druhy den...a po nom vylozene nohy....vela stastia 😉

kacatko1986
autor
2. únor 2014

@bajana diky za tipy!! Listovku uz beru, manzel bere zinek, selen, vit e a q10, pak jsme si objednali lubrikant na podporu zivotnosti a pohyblivosti spermii (hodne lidi chvali, nevim, jestli to neni jen placebo, ale co, udelame maximum)..

xpila
3. únor 2014

@kacatko1986 V tom textu to je dost zmatečně napsané. Pokud totiž dostaneš výpověď pro nadbytečnost a během ní zjistíš, že jsi těhotná, tak ti přestane běžet. Např. tady http://kariera.ihned.cz/c1-53595650-tehotenstvi....
Takže to, že ti tady někdo radil PN, je blbost, jen by ses připravila zbytečně o peníze.

vilibalda
3. únor 2014

@kacatko1986 Jen upřesním, že ochranná lhůta je 180 dní nebo pokud bylo zaměstnání kratší než půl roku, je ochranná lhůta pouze tak dlouhá jako bylo to zaměstnání. Zdá se mi, že budeš pracovat od ledna do března a tedy ochranná lhůta bude jen 90 dní. Takže bys na konci června musela nastoupit na mateřskou a termín porodu by vycházel na srpen, což znamená být už těhotná... Ale možná jsem jen špatně pochopila, že jsi od září 3 měsíce hledala práci...

kacatko1986
autor
4. únor 2014

@vilibalda ja jsem v zari prave nastoupila hned sem, takze tu budu zari - brezen, coz je sedm mesicu a to bych se vesla, ne?

miskacabova
10. únor 2014

Ahojky, mám otázku...Jak dlouho musím být v kuse zaměstnaná, abych měla nárok na mateřskou?Jde mi o to, že budu asi přecházet s OSVČ na HPP a jelikož plánuji miminko, tak jestli je tam nějaká lhůta...děkuji

vilibalda
10. únor 2014

@kacatko1986 Tak to máš ochrannou lhůtu 180 dní, ale kdybys otěhotněla, stejně zkus pohledat, jak je to s tou výpovědí pro nadbytečnost a otěhotnění v době výpovědi. Ono to totiž vypadá, že jako těhotná bys v březnu neskončila pracovat a tím pádem pak měla i na druhé dítě mateřskou (pokud bys měla děti po sobě) 😉