Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

blka
29. kvě 2010

Butt, a kdy ti končí zkoušky? Tak to bych z toho možná měla nerva, že nemám nachystané oblečení 😅 . Ale zase vím, že když bych byla v porodnici, tak bych se domluvila s mamčou (v té době teda byli naši na dovolené 😀 ), takže s tchýní a ta by to udělala 🙂

butt
29. kvě 2010

blka:to je super, ze dnes uz se tady ty nastrahy daji poznat a kdyz je potreba, tak miminko vyzenou driv, aby se nic nestalo...no posledni vec mam 22.6. 😀 (bohuzel nedobrovolne, doufala jsem, ze budu mit do pulky cervna pokoj, ale vypsali nam na tohle pozde terminy a jeste uplne blbe...) ja se snazim ty veci postupne chystat a prat, ale proste se ted musim vic venovat skole, takze to jde pomalu a kdyz vidim, jak nektery tehotny maji vse nachystany ve 25. tydnu, tak me to trosku depta 😀 😀 ale jak rikas, kdybych zacla rodit ted, tak mamina by to prisla dodelat 🙂 jinak jsem pod vlivem vcerejsi diskuze shodnotila, ze je uz asi fakt cas nabalit tasku do porodnice, tak jsem to resila dneska s manzelem.ocividne se mu ulevilo, nuti me do toho uz nejakou dobu 😀

tanuki
29. kvě 2010

Však se jim to za ty měsíce ještě zapráší 😀 Já jela do Portugalska autem, Řecka busem.. myslím, že až bude dítě starší a bude mít kapesní dvd přehrávač, tak to zas docela půjde. Ideální varianta mě napadla - rodiny, tátové se zásobama autem-střídající se v řízení, maminky s dětma letadlem. Do 2let na klíně.

Blani, jak vy jste an tom s plánováním dalšího přírůstku, když už končíš? 🙂

k.ate
29. kvě 2010

butt - stejně je sranda, jak skoro všechny holčiny, co znám, do balení tašky do porodnice museli nutit a dokopávat manžové 😀 Já měla furt času dost, nakonec mi ji balil manža sám 😀 A s tím chystáním to neřeš, já malýho ukecávala, aby se narodil "inteligentně", protože 14. září jsme se měli stěhovat, no, narodil se 15 brzo ráno... šikovnej kluk 😀 Každopádně týden před porodem jsme objednávali postýlku a ta došla až v den, kdy jsem porodila (nebo možná až den potom? 😀 ) a manža nás chudák musel stěhovat s mým strejdou sám... Naštěstí mu pomohla i jeho ségra... Ale měl toho teda na práci moc a moc... A když si vezmu, jak za mnou lítal do porodnice a kupoval mi tam samý dobroty, divim se, že se z toho nezcvoknul 😀 Na pokoji si z toho pak už dělali i srandu, protože tam manža přišel vždycky ověšenej jak stromeček, jak kdyby nám tam nedali ani najíst 😀 Ale na druhou stranu to bylo strašně milý 😀

hankazamecnikova
29. kvě 2010

Tak vás do balení tašky dokopával manžel, jo? Já jsem teda balila sama už v 31 tt... a teďka už mám skoro všechno vypraný a vyžehlený, nachystaný. A co nemám, to už bych nejradši nachystala, jako by se měl malej narodit už zítra. Mě manžel spíš brzdí, ať nestelu postýlku, že se nám ještě do té doby stokrát zapráší 😀 Ale včera prohlásil, že mě obdivuje, že jsem si tu tašku sbalila. Možná se bál, že mi ji bude muset balit sám 🙂

janeyzelvicka
29. kvě 2010

natalie, gratuluju 🙂 🙂 🙂

já balila tak v 38. týdnu... nějak jsem si říkala, že ty bebechy bych sbalila i když už by mi stahy začly, nějak jsem nevěřila na to, že překotně pojedu do porodky a mimi se narodí za pět minut... Kámoška mi říkala, že mám nervy jak špagáty, že ona by byla sbalená už půl roku dopředu 😀 😀 No a pak mi ta taška stejně ležela ještě měsíc ladem.

butt
29. kvě 2010

k.ate: 😀 me pripadne, ze se chlapi toho porodu tak jako vic desi a chteji mit vsechno hezky nachystany, kdyz uz to nejde naplanovat...to ja delam, ze nejaky rozeni se me netyka 😀 a jsem premyslela, co se ma vubec do takove tasky nabalit a prisla jsem na oddaci list, rucnik, kosili a poporodni vlozky...tak to nechapu, co se na tom tak resi, kdyz to je nahazeny do tasky za chvilku 😅 😀 😀 😀 jinak vcera manzel prave nastehoval kolibku do loznice, asi abych si uvedomila, ze se to uz blizi 😀 ale teda diky za povzbuzeni, hanky si nebudu vsimat 😀 😀 a to prani a zehleni nebudu resit, kdyz vidim, jak se to povedlo hezky u vas 😉 jak z filmu 😀 )

k.ate
29. kvě 2010

hani - my jsme nechystali nic, věci na malýho žehlila až manžova ségra, když jsem byla v porodnici, vypraný byly, ale přežehlili je až potom, protože při tom stěhování bylo zbytečný je mít nažehlený 😀

butt - no my jsme byli na předporodním kurzu, takže jsem měla seznam přímo z porodky 🙂 Já ještě měla nachystaný plenky pro malýho, vlhčený ubrousky, vatičky, sprchovej gel... Kojící kloboučky (ještě furt mi tu nepoužitý leží... 😀 )... Jo a měla jsem sebou župan, ten byl fajn, v porodce jsem ho nedostala a když jsem měla zašpiněnou košili od krve, hodilo se to, že jsem pak po chodbě nemusela jít tak, že to bylo vidět, ale to bylo spíš pro muj lepší pocit 😀 Proto jsem taky byla ráda, že jsem neměla vlastní košili, ale chodila jsem v těch erárních, odpadaly starosti s praním... Ale vesměs jsem použila jen sprchovej gel, šampon, ten župan, ručníky (to jsem měla jeden na spodek a jeden na zbytek těla 😀 ), vložky, hřeben, jinak víc pro sebe nic, vlastně ještě kojící podprsenku 🙂 a pro malýho ty plenky, ubrousky a přebalovací podložky, jinak jsem všechno používala jejich 😀
Až na hostinskej pokoj, když si nás tam nechali kvuli malýho žloutence mi pak manža donesl křížovky, protože mi malýho nosili po 5 hodinách, tak abych se tam neukousala nudou 😀

butt
29. kvě 2010

k.ate: diky za inspiraci, co nabalit 😉 na predporodni kurz se taky teprv chystame, doufam, ze ho stihnem 😀 😀

k.ate
29. kvě 2010

@butt my jsme byli jen na první lekci, na další bebylo místo, až 5. září a to mi přišlo pozdě (co kdybych už rodila, žejo 😀 ), takže praktickou přípravu na porod jsme nezvládli :-/ No zvládla jsem to i tak, ale koukali se na mě divně, když jsem řekla, že jsem tam na tom kurzu nebyla, jak kdybych za to mohla, že neměli místo ☹

butt
29. kvě 2010

@k.ate my se chystame ve stredu, to snad stihnu 😀 a kdyby ne, tak nemam priznavat, ze jsem na kurzu nebyla, jo? 😀 😀 a kde jsi rodila? ja se chystam k milosrdnym..a tam maji tu pripravu na dve lekce, jedna je o porodu a druha pak o kojeni a sestinedeli...takze vlastne staci stihnout aspon jednu, abychom byli na porod vzdelani 😀

tanuki
29. kvě 2010

ono to balení je záludné- já si koupila do porodnice obyč bačkory- aby se v nich dalo do sprchy, jenže mi cca 2týdny před porodem začaly otékat nohy a do botek jsem se nedostala, tak jsem je musela nastřihnout 😀
Největší problém bylo ale shánění županu, neb jsem si nechtěla brát své pruhované froté ke kolenům, ale spíš satén, ketrý bych ale zas moc nevyužila, tak jsem hledala po sekáčích a nakonec teda byla úspěšná 😉

A na kurz jsme se taky nedostali, neb měli plno 😠 A stejně mi teda víc než rychlé dýchání pomáhalo vyluzovat zvuky typu "auau" 🙂

blka
29. kvě 2010

Butt, tak hlavně, že by mamka pomohla 😉

Tanuki, druhého zatím neplánujeme. Vidíme to až tak za 5 let. Teď začneme stavět, takže budou potřeba penízky.

Já jsem na žádném předporodním kurzu nebyla. A ani nevím, jestli se mě ptali, zda jsem nějaký absolvovala 😕

janeyzelvicka
29. kvě 2010

Jéje, koukám, že jsem tu úplná socka, já neměla ani žabky nebo něco podobného do sprchy, ani župan 😀 😀
u nás bylo oddělení šestinedělí trochu degradace, maminy chodily na jídlo do jídelny klidně ve flekatých košilích a nikomu to takňák nepřišlo 😀

k.ate
29. kvě 2010

@butt na Obilnáku... 🙂

@janeyzelvicka vida ještě na boty do sprchy jsem zapomněla...

butt
29. kvě 2010

holky a pusti me do sprchy i bez bot? 😀 😀 😀 zupan se mi libi, je to dobra vychytavka, flekum na kosili se urcite nevyhnu, tak at nemam potupnej pocit, kdyz nekam pujdu 😀

@k.ate a byla jsi tam spokojena?mam to jako zalozni variantu 🙂

@blka jj, mamka se na vnouce strasne tesi, nejradsi by chodila prat a zehlit uz ted 😀

k.ate
29. kvě 2010

@butt osobně ne, šla jsem tam, protože nemáme auto a měli jsme to nejblíž, manža řekl, že by mě tam už příště rodit nepustil, že dáme větší důraz na výběr té porodnice... Jakože šestinedělí (i když komfort nic moc) bylo celkem fajn, ale porod přístupem personálu (krom studentky, která tam s náma byla celou dobu a byla fakt moc úžasná) šílenej... Jak kdybychom je otravovali... Já mám zpětně pocit, že jsem rodila v blbou dobu, před střídáním směn a když mě přijmali, mysleli, že to bude na dlouho(původně dr. vypadala, že mě ještě pošle domů) a pak, když bylo jasný, že to budou muset odrodit oni, chtěli mě mít co nejdřív z krku... 😖 Na porodním sále nás po porodu nechali snad jen třičtvrtě hodiny a z toho mě půl hodiny šili a už mě lifrovali na šestinedělí, přitom na kurzu říkali, že po porodu nechávaj na porodním sále aspoň dvě hodiny... Přitom tam zároveň se mnou byla jen jedna rodička, takže 2 nebo tři porodní sály byly prázdný... ☹ A tak... Prostě jsem měla smůlu na personál... 😕

janeyzelvicka
29. kvě 2010

butt do sprchy bez bot tě pustí, otázka je, jestli ty máš odvahu tam bez nich vlézt 😅

butt
29. kvě 2010

@k.ate ☹ to jsou teda dost sileny zkusenosti... moje kamoska studuje na pa a na praxi se ji na obilnaku libi ze vseho nejvic... 😅

@janeyzelvicka mam 😀

janeyzelvicka
29. kvě 2010

butt, v tom případě v pohodě, já to taky tak řešila 😅 přišlo mi, že do porodky vezu minimum věcí a sestřička se divila, na co mám ten lodní kufr... tak nevím 😀 😀

butt
29. kvě 2010

@janeyzelvicka jsi to malo veci nemela davat do velke tasky 😀 😀 😀 😀

tanuki
29. kvě 2010

No já ani jiný bačkůrky neměla.. 🙂
Jj, taky mi přijde že při tom střídání směn je to nejhorší, mně tam taky jedna PA našvala, naštěstí pak šla dom 🙄

Teď Vás tu trochu zahltím mým momentálním dalším studijním problémem. Už jsem naladěná, že se odhlásím 🙂 Koukala jsem se, co jde se mnou za lidi na termín, a konkurence naprosto neskutečná, takže nemám zájem tam být nejmíň připravená a nechat se vyhodit, obzvlášť, když chci třeba celý příští rok zůstat studentem (bude mi teda v únoru 26) Svůj úkol, co jsem si pro letošek dala jsem už spnila=polovinu státnic, včetně té nejtěžší. (krom té malé zkoušky z loňska, ale snad půjdu na ten termín v červenci.. ) Teď ale nastává otázka, kdy jít na tuhlentu státnici - buď kdykoliv příští rok/ tohle září, to bych ale měla zkaženou část léta nebo ještě teď koncem června, tam vidím velkou výhodu i nevýhodu - bych se to učila pohodovým tempem jako doteď=2hod denně, víc fakt nedávám 😀 Jenže jsou to M. poslední prázdniny a tak či tak to tam bude ta moje státnice trochu kazit 😔

butt
30. kvě 2010

@tanuki a ted babo rad, co? ja osobne bych to asi neodkladala moc...

blka
30. kvě 2010

Tanuki, ty to máš teda zapeklité 😖 . Podle tvého popisu asi nejlíp vychází ten konec června 😉

Já mám státnice 8. července a ještě jsem se na to nepodívala 😖 . Teď su od úterý navíc jakási nemocná, zítra už musím k dr. slíbila jsem to mamce, tak se k tomu učení dokopávám ještě hůř.

Tanuki, taky bych chtěla mít ty státnice tak hezky rozdělené po předmětech 😉 . My máme vše v jeden den 😖 . Taky nedávám víc, než 2 hodiny denně 😔 . Ale já mám asi špatnej systém učení (nebo hlavu 🙄 ), protože to si toho nikdy moc nezapamatuju 😔 . Abych si toho dost zapamatovala, tak to musím vidět několikrát dokola. Čím víc, tím líp.

lucynqa
31. kvě 2010

tak, ja uvazuji o tom, ze nastoupim na materskou. Pokracuji v studiu VS na doktoranda prezencniho. Soucasne skoro tri roky pracuji na Dohodu o pracovni cinnosti DPČ- tedy odvadim socialni i zdravotni pojisteni. Premyslim, ze mit miminko pocas sudia doktoranda. De to prezencne, kdyz budu na materske. Na materske bych mela byt z prace a DPČ, a musim ukoncit studium?

nejde mi o to, ci budu mit PPM, nebo je rodicovsky - odvadim pojisteni a mam na to narok predce.

jen zvladnu mit miminko a obcas neco oducit na VS tech par hodin do tydne.

hankazamecnikova
31. kvě 2010

Holky, tak já jdu zítra zase do školy... nechat si zapsat zápočet, pak na konzultaci a taky za sekretářkou, protože mi nějak asi nehodlá jen tak zapsat už asi měsíc hotovou zkoušku... Ale jak mně se nechce! Radši bych se už jen válela doma, no v tom hrozným počasí hlavně, že. A to mi ještě zbývá 6 zp/zk ☹

Jináč jsem dnes byla u doktora a byl nadšen, jak je všechno v pořádku, dokonce vytáhl jakýsi strojek na poslouchání srdíčka a zase jásal, jak úžasně srdíčko bije... tak jsem odcházela s tím, jak je všechno úžasný a prej se mám těšit na porod, no hahahaha 🙂

blka
31. kvě 2010

Hani, snad ti to zapíše 😉
Tak to je super, že je všechno super 😀 😉 . Srdíčko jsem strašně ráda poslouchala 🙂

hankazamecnikova
31. kvě 2010

Jo a zabalila jsem tašku, kterou mi pak manžel vezme před odchodem z porodnice a mám tam ta bodíčka malá... a říkám si:

To to mimčo bude fakt tak malý? To je fajn, aspoň se bude líp rodit... Ale co když bude větší? Co když se do toho nevleze? A jaj, tak to nevím, jak manžel doma najde ty větší oblečky? Mám mu to chystat? Pro případ ještě jednu větší tašku??

No prostě takový myšlenky mám 😀 Ale přece ho pak nepovezem nahatýho, že jo.

blka
31. kvě 2010

Hani, to je super, takovou tašku jsem měla v úmyslu nachystat, leč zůstalo jen u úmyslu 😀 . Ale manžel to podle instrukcí zvládl ve skříni naít 😀 .
Já myslím, že do toho vleze určitě nebo mu to bude velké. Co je to za velikost? 56?

hankazamecnikova
31. kvě 2010

Jojo, 56. Zabalila jsem dvoje bodíčka, pro případ, že by třeba hned v porodnici po oblečení to první poblinkal nebo to druhý.... 😀 A to jedno 56 je takový menší než to druhý taky 56...