Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

butt
24. čer 2010

@hankazamecnikova zvedla jsem se 😀
@blka takze ty jsi mela materskou?a rodicak az kdyz ti skoncila materska?protoze ja nemam na materskou narok (a pochopila jse, ze hanka taky ne) takze budu mit jen rodicak od narozeni male..jste me ted uplne holky znejistely, jestli fakt neni treba nejakej papir, ze na materskou nemam narok a tim padem mam narok hned na rodicak...
a to je vlastne dobry, ze si porod nepamatujes, ne? 🙂 a ty jsi byla nejak hodne sita?

hankazamecnikova
24. čer 2010

@butt To jsi pochopila velmi správně 🙂 Ale jako manželova mamka pracuje na úřadu práce a nic, že bych potřebovala nějaký papír, mě nevarovala, tak snad to nebude problém...

blka
24. čer 2010

@butt Jo, měla, já jsem studovala při zaměstnání, takže proto 😉 . Fakt nevím, jestli potřebujete nějaký jiný papír, ale myslím, že tady v paragrafech o tom bude nějaké téma 😉
Jo jo, je to dobrý, že si porod nepamatuju, protože se nebudu druhýho zase bát 😉 . Nevím, jak moc. Šil mě možná necelou hodinu, ale já nevím, jak dlouho jim trvá 1 steh. Jsem šitá i vevnitř. Známá mi říkala, že si na mě vzal půl metrovou nit, tak hleděla a pak ji vyšil a říkal, že mu ještě chybí na 5 stehů, takže asi dost.

blka
24. čer 2010

Holky, mně už dochází síly. Včera jsem toho moc neudělala, dnesk si asi 3x přečetla 1 otázku. Měla bych si nachystat obhajobu, ale já už prostě nemůžu. Mám výčitky, že nic nedělám, ale přitom nemám sílu něco dělat. Poraďte, jak se znovu nakopnout a dostat energii?

hankazamecnikova
24. čer 2010

@blka Bych se zařídila podle toho, co tě vlastně tak unavilo. Byla to domácnost? Tak bych se domluvila s manželem, že nějakou dobu na to kašleš, takže se to doma nebude tak lesknout a pokud mu vadí prach, tak ať si ho utře sám 😀 Jestli jsi utahaná z malýho a prostě unavená psychicky, zkusila bych si domluvit nějaký to hlídání a pak třeba zorganizovala pokec s kámoškou? Zajela si do města na nákupy a do čajovny? A nebo se domluvila s jinýma maminkama na nějaké akci. Často je lepší, když tě tlačí čas, vzít to právě ještě oklikou 😉

blka
25. čer 2010

@hankazamecnikova Psychicky a z malýho. S tím hlídáním, asi su i blbá, že si neumím říct, ale i by mi bylo blbý, aby mi někdo hlídat třeba celé odpoledne. Nehledě na to, že Marečka uspím jenom já. Manžel nepohlídá, protože je věčně v p.deli.
Já doufám, že jak budou ty státní svátky, tak ten víkend a svátky se nasyslím k našim a nechám jim Marečka a já se budu učit. Ale jestli budou mít nějaké jiné plány, tak mám útrum a to by mě teda kleplo. Bych byla v p.deli 😒

blka
25. čer 2010

A taky asi to, že su věčně sama, kamarádek velmi poskrovnu, resp. jen 1 v dosahu 😔 a nemá moc čas,takže se moc nevídáme. A to je celkem na bednu, být víc než rok furt sama.

butt
25. čer 2010

@blka aha, tak to je pak neco jinyho, kdyz jsi mela materskou 🙂 to me mrzi, ze mas takovy trable..ja tim, ze mam malou v brichu, tak moc neporadim...kdyz se potrebuju ucit, tak vsechno ostani jde bokem, nevarim, neuklizim, neperu..kdyz uz nemuzu, tak zatnu zuby a pokracuju...ale fakt nedokazu posoudit, jaky to je, kdyz uz ma clovek dite..

@hankazamecnikova tak doufam, ze mas s tchyni dobry vztahy a nezatajuje ti neco schvalne 😀

blka
25. čer 2010

@butt Já zatínám zuby v podstatě skoro pořád. Ono je to hodně vyčerpávající být na dítě v podstatě sama, do toho se učit a v noci se nevyspat 😔 .
Ale už konec sebelítosti 😝, hlavu vzhůru, Mareček mi usl, tak jdu na to 😝

butt
25. čer 2010

@blka jasny, prave proto rikam, ze je neco uplne jinyho mit a nemit dite..proto si ti vubec nedovoluju radit...ja doufam, ze manzel se bude zapojovat a pomahat..a taky moje mamina bydli 10 min autem od nas, takze ta bude taky zapojovana 😅 at to jde pekne od ruky!

eho
25. čer 2010

Ahoj, jdu vás pozdravit a povzbudit. Kdysi jsem sem občas taky chodila, pak ale nějak nebyl čas. Povedlo se mi dodělat si ing. studium během rodičovské, studovala jsem od doby, kdy byl malému rok a zvládla jsem to všechno v termínu. Bylo to někdy moc náročné se namotivovat a učit se, naštěstí mi spal po obědě a tak jsem mohla dělat věci do školy. Dělala jsem to dálkově, ale stálo to za to. Příští týden mám promoci. Nejhorší bylo období posledních šesti týdnů, učila jsem se na nejtěžší zkoušku a pak na státnice. Držte se 🙂

eho
25. čer 2010

Blka - jestli můžu poradit: omez provoz domácnosti na nejnutnější minimum, později to doženeš, zapojila jsme trochu manžela aby si třeba žehlil sám a hlavně jsem ho třeba o víkendu nebo večer nechala s malým a vyrazila se učit do knihovny. Kluci si to užili a já jsem něco udělala. Před státnicema i tou poslední zkouškou mi pomohli i naši, vzali si malého tři dny na chatu, to jsem jim moc vděčná.

blka
25. čer 2010

Ještě tu straším 😝
@eho Gratuluji k úspěchu 😉 . Děkuji za radu. Domácnost je v podstatě na minimální péči, taky to tady tak vypadá 😝 . Syna manželovi bohužel dát nemohu, protože přijde z práce o půl 5 a v 5 jde pryč a přijde nejdřív v 7, ale spíš po 8, kdy malý už spí. O víkendech je pryč v podstatě celý den. Na celý den syna nikomu dát nemůžu, protože je na mě šíleně závislý (i když by to nejspíš vydržel), ale uspím ho jen já. No, možná by si nějak poradili, nevím, ale zkoušet se mě to moc nechce. Jak jsem psala, nejvíc spolíhám na ty státní svátky, co budou a na ten víkend před.
Ale určitě je velká chyba i ve mně, že si neumím o hlídání říct a po pravdě řečeno, se mi Mareček hlídat ani moc dávat nechce 😔 . Zní to strašně divně, ale prostě mám takovej vnitřní pocit, že je to naše dítě, tak my si s ním musíme poradit (resp. já) a ne "otravovat" příbuzenstvo hlídáním.

A už fakt jdu.

eho
25. čer 2010

Blko, já jsem to měla taky, ale takhle to jde jen do určité doby. Naštěstí to za mě můj syn vyřešil sám. Když mu byli dva roky, tak se pověsil na plot školky a chtěl za dětma, takže začal ve dvou letech chodit na pět dní v měsíci do jeslí, kde se mu moc líbilo a já jsme díky tomu mohla chodit do školy 🙂. Moje rodiče miluje a nechce od nich domů, nikomu jinému ho nedávám. Třeba teď máme možnost jít na super koncert, ale naši nemůžou a nehodlám ho zapojit do experimentu s tchýní nebo tchánem, tak budu doma a vude vše ok 🙂.
A´t ti to dobře jde.

janeyzelvicka
25. čer 2010

ahoj, nějak vás nestíhám. 🙂
Já teďka chodím na praxi do redakce, zatím se to dá, dá se tam chodit i nepravidelně, a Kris momentálně hlídají tchánovci. Blbé je akorát to, že jsou 40 kiláků daleko, takže třeba dneska jsem myslela, že budu u nás doma s ní, ale včera volali z redakce, že mě asi budou potřebovat, takže je zase tam a já sedim doma a nedělám nic, protože zas volali, že mě nepotřebujou 😒

ad nějaké papíry, snad to je pořád stejně jako dřív, ale já žádný papír o mateřské neměla, jen jsem pak po porodu na úřadu něco podškrtla, že jako sem si vědomá, že na ni nemám nárok. Šla jsem rovnou vyřizovat rodičák. Jo a jinak nevím, jak rozlišujete pojem sociálka/úřad práce, ale myslím, že rodičáky, přídavky a podobně vyřizuje právě sociální odbor (sociálka) úřadu práce, u nás to sedí v jedné budově, nezaměstnaní chodí jakože na pracák, žadači dávek jakoby na socku, ale všichni chodí na jedno místo, akorát do různých pater 😀

hankazamecnikova
25. čer 2010

@blka Marečkovi je teď jeden rok, vlastně, že? Není to takový to období, kdy existuje jen a jen maminka a s nikým jiným nechce být za žádnou cenu? To asi nemá cenu ho nutit být s někým jiným, co? Ale třeba trochu zvykat aspoň...
Ale s tím manželem, není to fakt na bednu? To s váma fakt není ani jeden den v týdnu? Vždyť si tak neužije ani malýho, ani tebe, přece... to bych se zbláznila, vážně ☹
Hele, já za týden porodím a za pár dní spolu můžeme všichni chodit na procházky tady po obci jestli chceš 😉 Taky tu nemám moc kamarádek... spíš ve městě a tam se po porodu asi těžko budu tahat nějak často 🙂

sussanah
25. čer 2010

ahoj holky, koukam, ze tady se to uplne rozjelo o porodu a tak 🙂
Nejak jsem se nemohla/nechtela ozvat driv, porad jeste travim, ze je konec ze skolou.. Ale presne jak pise blka, proste jsem byla naprosto vycerpana, nechut cokoliv z uceni jen videt a navic vycitky kvuli malemu.. navic nikdo na hlidani a manza bud na sluzebce nebo do 6-7 v praci. Proste vim, ze pro me to bylo spravne rozhodnuti s tim prastit, ale stejne me to stve, takze jak se tak znam, tak beztak zase brzo nekde neco zacnu 😎
@blka to s tim hlidanim to znam, nikdo v dohledu a ciziho hledat nechci a navic, jak vidim, jak na me maly visi, tak mi srdce trha nechat ho nekomu kdyz vim ze to prorve ☹
@hankazamecnikova ty uz to mas fakt za par 🙂 Ja uz si ani nepamatuju, jake to bylo pred malym. Proste mam pocit, ze jsem snad cely zivot stravila jen s nim na materske 😀
@eho jestli tomu rozumim, tak jsi zacala studovat jak mel maly rok a ted promujes jo? To si rikam, ze je snad preejen trochu jednodussi nez mit mimco, clovek se jeste zabehava a tak.. Asi to taky tak zkusim, no uvidim. A taky uvidime co dalsi clenove rodiny, jestli pribudou 😉

hankazamecnikova
25. čer 2010

@sussanah Jojo, mám to za pár, tak to tu pořád rozebírám, co mě vlastně čeká za zázraky 😉 Ale jinak se tu občas řeší i škola! 😀 😉 😎

hankazamecnikova
25. čer 2010

Aha, mně už na tom počítadle tady dole fakt skočil 40. týden! 😲 Nevím proč mě napadlo: Jupííííí! 😀 Hej, to už ty překlady smluv asi nestihnu, co? Ale včera jsem psala té vyučující, že už to moc nedávám a myslím jen na porod... a ona mi odpověděla, že to úplně chápe, že mám teď jiné myšlenky a že bude ve škole i v září 🙂

k.ate
25. čer 2010

@butt nevim ,jestli to tady už někdo řešil, ale fakt je potřeba papír, co bys jinak dávala k přiznání mateřské. Když si žádáš o rodičák, musíš ho k té žádosti přiložit a rodičák ti začne chodit až potom (zpětně), takže mně pak došla šílená pálka, protože jsem si ten papír vyzvedávala až na kontrole po šestinedělí (takže dva měsíce po pordu 😀 ) a spolu s tím mi došlo porodný, tak jsme byli chvilku ve vatě 😀

sussanah
25. čer 2010

@hankazamecnikova jj cetla jsem 🙂 az jsem si sama zavzpominala se slzou v oku 😀 Doufam, ze ti vse probehne bez problemu a budes mit hodnoucke mimusko, at z toho nejsi na dne. Ja mela taky sestinedeli docela krusne, prava materska laska u me nastala az tak, kdyz mel maly asi 3 mesice a prestal vrestet 24h denne a zacal trochu koukat po svete 😅 ALe fakt je, ze jak mimco roste a dostava rozum, jak je krasa to sledovat 😉 🙂

hankazamecnikova
25. čer 2010

@k.ate Jéjda... Nestraš nás, vždyť před chvílí tu janey psala, že ten papír neměla a jen zaškrtla něco někde, že si je vědoma, že na ni nemá nárok. Tak já už fakt nevím.

k.ate
25. čer 2010

@hankazamecnikova no já musela napsat to, že jsem si vědoma, že na to nemám nárok a ještě po mně chtěli ten papír od gynekoložky, kterej bych jinak dávala na sociálku (nebo kam se to nosí ...) před nástupem na mateřskou, ale třeba to někde jinde dělaj jinak...

sussanah
25. čer 2010

@hankazamecnikova tak zavolej na OSSZ, tam ti to povi, pripadne poslou potvrzeni postou, ze proste nemas narok a je to vyrezeno 😉

janeyzelvicka
25. čer 2010

Holky, tak já pak nevím - Buď ten papír vymysleli od doby, co jsem porodila, taky už to nějaký ten pátek je, anebo každému úřadu stačí něco jiného 😒

hankazamecnikova
25. čer 2010

@k.ate No to víš, já nechápu, že mi ho teda na gyndě sestřička nedala? Ptala se mě na to a já jí řekla, že na mateřskou nárok nemám... a ona mi nic nedala. Tak nechápu stejně, na co jim pak na sociálce bude prázdný papír? Leda by pak manžel, až to půjde zařizovat, zaskočil na gyndu a ještě ten papír dodatečně vzal? No já nevím, ještě radši zavolám tchýni, co o tom ví... ale jestli je to všude jinak, tak potěš koště 🙂

sussanah
25. čer 2010

@janeyzelvicka myslim, ze spis zalizei na uradu, alespon me to tak rikali.. 🙄

janeyzelvicka
25. čer 2010

No jo, papírů a papírů... stejně mi moc není jasný, na co by potřebovali papír od gynekoložky, ta přece nerozhoduje, jestli máš nárok na mateřskou nebo ne, a co ti do toho papíru napíše? že je nebo byla ženská těhotná? tak to by se snad dalo odvodit i z rodného listu dítěte, až na tu sociálku přijde po porodu, ne? 😝 😝 úředníci 😀

k.ate
25. čer 2010

@hankazamecnikova No já když jsem byla těhu, tak jsme se o tom se sestřičkou bavily a ona říkala, že se to furt mění a přece jen jim tam moc těhotnejch studentek asi nepříjde 😀 , takže prostě taky nevěděla a s doktorkou jsme tehdy usoudily, že když na to nemám nárok, je přece hovadina si ten papír brát. Jenže z toho omylu mě vyvedli na sociálce, kde mi řekli (napřed teda manžovi, kterej to všechno vyřizoval), že to potřebujou, aby to člověk nečerpal na dvou místech zároveň či co. Prostě že by si někam dal ten papír, že nárok na mateřskou má a jinde by podepsal papír, že si je vědomej, že nárok nemá, a nepobíral oboje zároveň. Mně to přijde na hlavu postavený 😀 Ale takhle mi to tam pak vysvětlili, když jsem to tam po tý kontrole v šestinedělí vezla.

@janeyzelvicka O rok před náma je možný, že to bylo jinak, fakt nevim 😀, oni furt vymejšlej nějaký hovadiny 😀

hankazamecnikova
25. čer 2010

k.ate Tak to je pěkné. No, doufám, že nebude vadit, že to za mě oběhá všechno manžel i s tou gyndou, protože já už se sotva plazím... Blbé papírování.