Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

blka
8. lis 2010

@sussanah Aha, jsem myslela, že na něho mluvíš tou jeho hatmatilkou 😀

sussanah
8. lis 2010

@blka jakoze grrhhhhaaaarrrgggggrhhhhaaagggggrrrr 😀 😀 😀 No to muzu taky vyzkouset 😀

eveluska
8. lis 2010

@hankazamecnikova tak to moc drzim palce, at to dobre dopadne! jdete do motola nebo kam?

blka
8. lis 2010

@sussanah Právě jsem si říkala 😀 . Máš to ale trošku složitější, než já. Mně by stačilo hmmmmmmmmmmmmmm 😀

butt
8. lis 2010

@sussanah hrozna historka 😀 jinak ja mam taky uzdicku prestrizenou 🙂

sussanah
8. lis 2010

@butt no zjistuju, ze to je vcelku bezne to prestrihnuti, ale me normalne dostalo, ze se neco takoveho muze stat, ze se to skripne mezi zuby 😅

k.ate
8. lis 2010

@blka taky mi to teď leží v hlavě, koukala jsem na tu knížku v knihovně, ale malej tam byl se mnou, tak jen na obálku a přemejšlím, že si to koupím, tam se dá pujčit jen prezenčně a to je na prd ☹ 😀

butt
8. lis 2010

@sussanah no ja bych na tvym miste asi dostala infarkt 😀 a jsem si vzpomnela, ze se te musm zeptat k bkm.nekdy, kdyz malou vysadim na nocnik, tak vidim, ze tlaci, ale nic z toho...myslis, ze se ji chce, ale nejde to (prechazime na UM, MM uz ma minimalne, tak zacpu by mozny mit mohla 😕 ) a nebo mi chce jen udelat radost, tak tlaci? 😀

blka
8. lis 2010

@k.ate To by sis moc nepočetla 😀

k.ate
8. lis 2010

@blka leda nechat malýho manželovi a jít si číst 😀

sussanah
8. lis 2010

@butt osobne bych to tipla spis na to UM, ze ji muze delat problemy. Nas to nekdy delal ( a dela doted) kdyz uz citi, ze se to tak chysta, ale proste to jeste nevytlaci. Nekdy si takhle potlaci na 2-3nocnicih, nez se doopravdu vykaka 🙂

butt
8. lis 2010

@sussanah ok diky moc.ja vubec nevedela, jak se k tomu mam postavit..jestli ju nechat dyl na nocniku, ze to uz za chvilu bude, nebo co.ale ona pak kadila az za delsi dobu..tak to odpovida tomu, co rikas.proste to zkousela, jestli by to uz neslo 🙂

blka
8. lis 2010

@k.ate 😀 Taky možnost 😉

hankazamecnikova
9. lis 2010

@sussanah @blka Budu tam za ním moct právě jen na kojení. Ale vemte si, že on začne plakat a než mě sestry zavolají a než se tam dostanu, tak bude chudák malej úplně nepříčetnej ☹ Musím se jich tam na to zeptat a poprosit je... Sussanah, tak to je skvělý, že to fakt funguje. Já jsem už pár kapitol přečetla, než jsem to švagrové půjčila, a už se i těším, až to vyzkouším! Blka, fakt to zkus, já jsem z Karpa nadšená a všem ho doporučuju, že už si snad hodně lidí myslí, že jsem v sektě 😀 😉 Jo a říkala jsem si, že znakovat nebudu, ale budu na něj hoooodně mluvit. Ale dnes jsem se přistihla, že normálně na něj mluvím, že jdu snídat, a znakovala jsem "jíst", "pít" 😀

Tak holky a záhada úplná už, malej včera krásně spinkal od šesti v autosedačce (jeli jsme z vojtovky) a tak jsme ho přestěhovali do postýlky a nic, nevzbudil se... a najednou v sedm pláč. Hned jsem ho zvedla, kojila, to se uklidnil, ale pak najednou začal brečet i u toho kojení a pořád dál, ani flašku s odstříkaným nechtěl (už jsem se snížila i k té flašce, vidíte to? 😀 ) Tak jsem ho objímala a dělala letadla atd, až se začal smát, ale NAHLAS! Poprvé 🙂 Hráli jsme si do devíti a pak se nakojil a vytuhnul. On asi chce spát až v devět...

blka
9. lis 2010

@hankazamecnikova Hani, tak se po něm asi někde poohlídnu 😉 . A ty budeš v té nemocnici teda kde? To abys celou noc proseděla na chodbě 😔 .
Já jsem si taky říkala, že znakování je na nic. Já taky na Marečka mluvím, on mi rozumí, co mu říkám, ale sám prostě mluvit neumí a toto nám pomáhá. Ale chtělo by to, aby jsme těch znaků uměli víc, aby mi to pomáhalo ještě víc.
Tak ho zkus ukládat později a třeba to bude lepší 😉

hankazamecnikova
9. lis 2010

@blka Budeme v Ostravě FN, aspoň je to blíž než Praha... a ten doktor, prý profesionál. Vedl tam i nějaký evropský kongres neurochirurgů. Hm, kdyžtak budu chodit po chodbě celou noc a na den přijede pomoct babička nebo tatínek.
Neříkám, že znakování je na nic 😉 Pediatři to ale někteří neuznávají, že pak se prý dětem nechce mluvit. Ale myslím, že když na něj u toho budu hodně mluvit, tak začne mluvit normálně jako by začal i bez znakování. Což si myslím, že Mareček by nemluvil ani bez znakování, že? On je takovej maličkej bobišek 🙂

sussanah
9. lis 2010

@hankazamecnikova ono to znakovani, to je jen vypomoc, on i Karp v batoleti pise, ze je to super prostredek, jak snizit frustraci ditete, dokud jeste nemluvi. A ze to nema negativni vliv na rozvoj mluveni, spis naopak, protoze se pri znakovani zapojuji presne stejna mozkova centra jako u mluveni, protoze dite si osvojuje spojeni vyraz-vec a pak udajne i drive spojuje vety do slov, protoze je na to zvykle ze znakovani 🙂 A s hoooodne mluvit, to teda nevim, co tim myslis 😉 Ja na maleho mluvim normalne, hodne mu ctu (je to vasnivy ctenar), mame hromadu knizek, on sedi a posloucha a ukazuje a prevraci stranky atd a presto nerekne ani hlasku ☹

sussanah
9. lis 2010

@hankazamecnikova ted me napadlo, moje sestrenka dela myslim na FN v Ov dokonce snad na Jipce nebo na Aru, tak se ji zeptam, jak je to s tim byi pres noc, jo?

hankazamecnikova
9. lis 2010

@sussanah Tak přesně tím myslím to hooodně mluvit. Divila by ses. Znám holku, co dá svýho chlapečka do postýlky a jde si po svých, aby mu něco říkala, na to prdí 😒
Tak to je úžasný, prosím tě, zeptej se jí na to! Já si klidně koupím nafukovací lehátko, cokoli, hlavně ať můžu být s ním...

sussanah
9. lis 2010

@hankazamecnikova tak uz jsem pozistovala. Sestrenka teda nedela primo na jipce, ale na detskem Aru, coz doufam, ze vy se tam nedostanete. Kazdopadne je to spatne, opravdu tam maminky nemuzou byt porad, je to z duvodu nedostatku prostoru 😔 Rikala, ze ale nemas mit strach, ze na kojeni te tam pusti, ale at moc nepocitas s tim, ze to bude hned, ze spis ze zacatlku bude pod praskama a pit by stejne nepil a bude mit napichnutou vyzivu. Takze spis mi rikala, at si ty zajistis odsavacku a pravidelne odsavas, at potom je mlicko prichystane, kdyz uz on bude lepsi. Ze na jipce byvaji tak cca 2 dny, potom pozdeji, az bude na normalnim pokoji, tak ze tam s nim budes moct byt, ale to bude zalezet na jeho stavu. Urcite ze nema davat na UM nebo ho jakkoliv predem pripravovat, ze to stejne moc nejde, spis naopak to mimco vyciti nervozitu o matky. Taky jsme se bavily jeste o tom, jestli by mel byt navykly usinat sam, no tak to me uzemnila tim, ze to at pry vubec neresis, protoze pro ne je priorita, at je mimco v klidu a rana se dobre hoji, takze kdyz bude potreba, tak bude pod praskama 😔 Kazdopadne ti jeste vzkazuje, ze mas byt v klidu, ze maji na tom jejich detskem fakt profiky, ze to urco dobre dopadne. Takze tak. Pokud te jeste neco napadne, dej vedet, kdyz tak ji zase brnknu 🙂

hankazamecnikova
9. lis 2010

@sussanah Jej, to byla rychlost. Moc děkuju! Akorát nevím jestli jsem to pochopila, ale doktor mi říkal, že přes den tam s ním můžu být, jen přes noc ne... Tak ale z toho to vypadá, že ani přes den? ☹

blka
9. lis 2010

@hankazamecnikova Nene, nemluvil by ani tak. On si vystačí s tím svým hmmmm 😀 . Manžel ale prý mluvil až ve 2 letech, takže se potatil 😀 . Akorát jsem se našich neptala, kdy jsem začala já.

@sussanah Byla jsi s malým na kurzu znakování nebo znakuješ jen sama?

hankazamecnikova
9. lis 2010

@sussanah Jo a nervozita matky, to jako s uspáváním nebo bez, je to jedno, úúúplně jedno, protože stejně když ještě spal pěkně, tak se na mě usmál a mně se chtělo brečet, co ho to chudáčka čeká 😔 To spíš teď už je to lepší a těším se, až to bude mít za sebou 😒

sussanah
9. lis 2010

@hankazamecnikova No brnkla jsem ji hnedka a akorat mela cas. Nezeptala jsem se teda primo na noc/den s tou pritomnosti matky, ale taky jsem to pochopila tak, ze tam nemuze byt matka porad ☹ Ale asi spis jde fakt o to, ze pres den se tam to kreslo vejde, ale postel na noc uz asi ne. S tim uspavanim, to mi rikala spis obecne, protoze tam prave meli maminku, ktera naschval prevedla dite z kojeni na UM, protoze ji nekdo poradil, ze potom bude mimco vic v klidu, ale to je proste blbost, ze by melo byt pred planovanou operaci vsechni pokud mozno v normalu a zadne specialni pripravy by se delat nemely, protoze to byva kontraproduktivni.

@blka no chteli jsme na kurz, ale nejak jsme to zasklili a maly stejne moc nereagoval, tak mi to potom prislo i zbytecne. No ale ted se uplne zmenil a hrozne ho to bavi a porad chce, abych mu neco ukazovala. Sice ty znaky hrozne mota, ale viditelne se snazi se mnou komunikovat 🙂 A mame pokrok, maly rika prvni hlasku "buuuu" na kravicku v knizce. neni to sice uplne ciste buuu,ale je to hezky zacatek 😎

blka
9. lis 2010

@sussanah Supeeeeeeeeeeeer, gratuluju 🙂 . Já si říkám, jestli by ho nebo mně ten kurz nějak nepostrčil. Ale nevím.

hankazamecnikova
9. lis 2010

@sussanah Aha, tak uvidím tam, já bych klidně spala i v křesle, kdyby to šlo, ale když mi řeknou, že ne, tak nebudu dělat potíže... ale jak na to teď myslím, tak zase bulím ☹ 😢 A jako UM, to leda bych ztratila mlíko a nešlo se už nijak rozkojit, jinak s tím vůbec, ani náhodou. Jako já se na to připravuju spíš tak, že jsem nakoupila overálky, abych ho neoblíkala pak přes hlavu, mám odsávačku, nachystaný homeo na kojení.... a tak 😔 S tím uspáváním jsem to zkusila, ale kašlu na to, nevydržím, když pláče, a on stejně v devět usne vždycky (zatím teda). Díky moc, žes jí zavolala.

hankazamecnikova
9. lis 2010

@blka Blani a nestačilo by třeba jen nějaké dětské centrum hrací? Tam by třeba měl potřebu komunikovat s ostatníma dětma... Kamarádky dcerka se tam naučila chodit, protože viděla, že ostatní děti, co chodí, můžou nosit hračky v rukách 😉

sussanah
9. lis 2010

@hankazamecnikova jo a mas elektrickou odsavacku nebo manualni? Z vlastni zkusenosti doporucuju elektrickou, bude to hodne toho odstrikavani, je to efektivnejsi. A nemas zac, pokud ti to alepson trosku pomohlo, budu rada. Jo a s tim pozdejsim spankem, tobe prijde v 9 usinat pozde? Nas totiz tak usina, teda mezi pul 9 a 9 a docela nam to vyhovuje. Pak mi totiz alespon nevstava v 6 rano, ale az kolem 8 😅

hankazamecnikova
9. lis 2010

@sussanah No, to víš, jsem děsně rozmazlená, on nám totiž spával od 7 do 7 😀 A teď od 9 do 7/8, ale jsem teda vždycky tak znavená, že jdu v těch 9 spát taky 😀 Mám manuální odsávačku, myslíš, že to s ní tak nepůjde? Tu elektronickou bych si ale mohla spíš někde půjčit, co? Než to na těch pár dní kupovat...

sussanah
9. lis 2010

@hankazamecnikova no jde to, ale manualni je spis na kratkodobe pouziti pri nadprodukci mleka (tak mi to rikala moje LP). Ja mela 2 manualni, kdyz jsem se rozkojovala po operaci a byla to katastrofa a pak jsem si pujcila tu elektrickou a bylo to obrovsky rozdil 😲 Nehlede na to, ze budes muset odsavat casto, casteji nez 3-4h, spis co 2h a zpocatku to bude chvili trvat, nez si na to prsa zvyknout, takze to muze byt treba i pul hodina odsavani a to s manualni odsavackou fakt upada ruka 😅 Urcite si muzes pujcit, hodne materskych center ji pujcuje nebo se koukni na net do bazaru, ta medela electric se da poridit kolem 1000. Jak dlouho ma maly planovanou hospitalizaci? Muzes odsavacku potrebovat treba 1-2tydny, tak aby se to vubec vyplatilo pujcovat, ja mela pujcovne tusim 50Kc na den + zaloha.
Kazdopadne ted ma odsavacku pujcenou moje kamoska, kluk se ji narodil pred 3tydny a 2 stravil v inkubatoru, ona odsavala jak o dusu, ale vypada to u nich na UM. Tak zjistim situaci a pokud by ji uz nepotrebovala, tak ti ji muzu pujcit ja 🙂