Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

tanuki
27. led 2009

tyy jo, no to bude vstávání 😅 já mám teď od 10do 12. Včera jsem tam nešla s tím, že se to prostě nějak udělá..a večer mi přišla sms, že to nebylo a ani dnes to nebude (jen přednáška) 😵 😵 jenže jsem mrtvá-celou noc jsem kojila, abychom se rozkojili, snad už to zas bude OK. Prostě příliš věcí najednou-zkoušky, stres (včera jsem byla úplně hotová, páč se nám zase neodeslala 1ze dvou žádostí na to stipko leden-březen) Jako zvládáme to finančně řekla bych dost slušně, že si i kupujeme věci..ne jen na provoz. ale ráda bych s Veru na plavání, což jsou 4500na 3měsíce a zrovna ty 4500kvůli tý po... žádosti nedostaneme.

Zítra jdeme podruhé na kyčle, tak jsem zvědavá.

janeyzelvicka
28. led 2009

Jsem totální tupec 😀 Jedu do brna na desátou, stepuju před aulou kde měla být zkouška... a přesně v deset se dozvím, že ti zoufalci, co tam stepujou se mnou, nejdou na tu zkoušku co já!!! zděšená běžím ke kompu, abych se ujistila, kde mám jít, a ta moje zkouška je sice v aule, ale až ve 2!!! naštěstí kámoška má čas, tak tu nebudu zabíjet čtyři hoďky...

taky bychom rádi na plavčo, ještě uvidím, asi někdy na jaře 🙂

tanuki
28. led 2009

a jak jsi dopadla? my tu dnes měli prarodiče, tak tchán přivezl verunce ze služebky kozačky 😀 jeans (ty látkující mimi neoblékne) a super tuničku. Opravdu si ho nedovedu představit, jak je v tom oddělení a nakupuje to tam 😀

janeyzelvicka
29. led 2009

Jak jsem dopadla nevím, bylo to zas nějaké divné, teda divné... jedna otázka mě totálně zaskočila, teda u toho bych snad uvítala ústní zkoušení, na ten papír jsem se nemohla vymáčnout... no, maximálně si to zapíšu zas za rok 😒
Jdu kice objednat ještě nějaké návleky: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=12482775&tab=0
Dneska má spánkový rekord, od 10 večer do 7 ráno, pak chvíli cumlala, jedla a cumlala, a teď furt spí 😅

k.ate
29. led 2009

Ahojky holky, mám jeden dotaz, jak je to s rodičovskou dovolenou (nebo jak se tomu nadává :D), když bych chtěla zůstat na denním studiu? Mám na to vůbec nárok? (vím, že před porodem asi ne, ale po porodu?) 😕

janeyzelvicka
29. led 2009

Ahojky, ty si asi pleteš rodičovskou dovolenou s mateřskou... je to asi takhle -
normálně má žena nárok na mateřskou cca 6 týdnů před porodem, pak po porodu taky a až mateřská skončí, nastoupí na rodičovskou.
Někteří ale nárok na mateřskou nemají (třeba studentky), takže ty hned dostávají rodičovskou, od dne porodu.
Takže pokud bys zůstala jako studentka na denním studiu, od dne porodu ti bude vyplácen rodičovský příspěvek, 4-letý (2 a 3letou variantu si v tomto případě nemůžeš zvolit)
Pokud bys studium přerušila, dřív myslím bylo, že ti vypláceli i mateřskou, ale teď to myslím zrušili.
Takže u nás platí hned po porodu rodičák. Leda bys rodila až po skončení školy, tam je to zas jiné, ale to asi nebude tvůj případ, nebo jo?
Kdyžtak dej vědět víc, jaké máš plány 🙂

k.ate
29. led 2009

janeyzelvicka - no teď dělám Bc. studium (to bych snad měla ukončit v červnu, to budu v 6 měsíci cca...) a chtěla bych dál pokračovat a dodělat si inženýra (budu si teď podávat přhlášku)... Takže bych měla zůstat se statutem studenta i přes celý prázdniny... Podle poslední ms mi termín porodu vychází cca na 5. září... Ale asi to dr. bude ještě upravovat podle utz, ne?

janeyzelvicka
29. led 2009

Tak já myslím, nejsem si sice stopro jistá, ale: kdyby sis nepodávala přihlášku na inženýra, asi bys měla i tu mateřskou i rodičovskou, pak bys porodila jakoby po skončení školy v nějaké ochranné časově lhůtě.
Jestli si ale přihlášku na navazující dáš a dostaneš se, budeš student bez přerušení, takže pak rodičák od dne porodu.
Mě mudr podle utz termín neupravoval, takže záleží. Pořád byla trošku menší, nakonec jsem 9 dnů přenášela a šla na vyvolání. Páni, to máš dost husté v září, porodit, pak hned do školy 🙂

k.ate
29. led 2009

janeyzelvicka - já doufám, že škvrně bude po mně a bude chtít ven už o něco dřív 😀 S manžou jsme oba ještě studenti, takže se snad nějak podělíme o to hlídání, uvidím no, když nebudu zvládat, prostě si to odložím to studium na jindy 😀

janeyzelvicka
29. led 2009

Jestli se podělíte, tak to je super, já si akorát vzpomněla na sebe, že jsem se po porodu potřebovala pár dnů dát dokupy, ale pak už to byla pohoda 🙂 pokud by se vám prcek narodil fakt dřív, tak by to byla dobré 🙂

tanuki
29. led 2009

jééé, to mám radost, že tu je někdo kdo má studujícího tatínka 😵 my se taky střídáme..

jani, to mi ani neříkej, já kojím po 3,5hod v noci.. Ty návleky máme, kvalita nic extra-brozo se jakoby ochlupatí..sem tam suchč od svrchňáků vytáhne očko nebo gumičku.. ale ta cena..🙂 my máme dvoje, ty taháme normálně a třetí máme hogofogo- ty červeno-žluto-pranž, k tomu má červený svetr, řervené ponožky a červenou čepičku 😀 😵
Jinak, po a při večerním kójo už nekadí..tak po koupání dostala noční plenku..a najednou bum prásk 😀 a p' titka šla do kýble 😝 a pak si trochu ukákla i v noci..nehápu 😕

halpa
29. led 2009

Ahoj, tak já ještě nevím, jaké je to studovat při miminku, ale první semestr jsem zvládla s bříškem a dal mi docela zabrat, takže čekám, co to udělá, až se nám drobek narodí. Jinak před všemi tady smekám. 😉

k.ate
29. led 2009

janey - no já jsem zvědavá, ještě pořádně nevíme, jak to vykoumáme, ale máme ještě docela čas... Tak se to nějak vystříbří 🙂

tanuki - my se poznali ve škole 😀 Děláme ten samej obor... a všechno, takže to bude chtít udělat úpravy v rozvrhu kdyžtak (už nebudem moct mít všechno spolu 😀, ale možná taky dobře 😀 ) a budem se muset u prcka vystřídat, jen je otázka, jak to zvládnem s bydlením, ale u nás mají pokoje speciálně pro páry s dětma s vlastní kuchyňkou a koupelnou, jen nevíme, jestli nám ho přidělí, pak by se to s tím studiem muselo udělat jinak a manža by musel asi začít pracovat na plnej úvazek... 😕

tanuki
30. led 2009

k.ate, no my jsme taky spolužáci 😀 ne úplně z kruhu, ale z dvojkruhu, co spolu mělo pár společných seminářů..a v zimě v prváku jsme byli na lyžáku.. a... 😎 Jenže máme školu každé dopoledne, takže se s rozvrhem moc operovat nedá.. holt musíme zdrhat 😉 taky pomáhají spolužačky, když mohou..ale teď si asi i trochu někoho zaplatíme. I když to doteď docela fungovalo zadarmo, ale je to pro mě velký stress..je víkend a já vím, že na celý týden nemáme vůbec hlídání 😀 ale nakonec se to zatím vždy zalepilo 🙂
Byt nám platí jeho rodiče - což není zastak úplně příjemné, ale funguje to dobře 😀 hlavně jsme místní, takže manželská kolej by nepřipadala v úvahu.
A obvyklá debilní otázka okolí, co, je to plánované? 😀 😀

Ad studium, já teda nevím, zatím sjem se učila celkem málo, ale připadám si nějaká blbější 😀 😔 myslím, že za to mohou ty noci, jak pořád kojím..

janeyzelvicka
30. led 2009

Ahojte 🙂
No dnešní noc zas stála za prd, budila se veeelmi často. Tak já nevím, asi jakou má náladu nebo co 😀
Návleky jsem objednala, cena je super, tak to bude mít třeba jen na doma, pokud se hodně rozpadnou 😅

halpa nesmekej, není před čím - sice studuju, ale jsem čím dál tím víc blbější... 😀

k.ate
30. led 2009

tanuki - no nás zatím podporujou rodiče (byť jsme manželé, ale dokud studujem...), ale s mimčem už bychom to chtěli zvládat sami... Manžel je odjinud a já jsem z Brna, ale nakonec se to zaonačilo tak, že jsme na kolejích spolu... U nás je legrační, že nemají koleje pro manžele, to na nás koukali jak na blbce, když jsme to loni zjišťovali, ale pro páry s dětma jo 😀 Když bude nejhůř, budu si muset přepsat tvralý bydliště k manžovejm rodičům... 😕
A plánované? 😀 Jak se to vezme, mimčo jsme moc chtěli i za cenu toho, že bychom tu školu pak nezvládli.... ALE od léta jsme si mysleli, že přirozenou cestou mít prcka nebudem (dle vyjádření doktorů 😀), takže to bylo celkem překvápko, i když moooooooc příjemný... 😀 Jsme rádi, že se to povedlo, i když to bude záhul to zvládnout...

janeyzelvicka - ja se cítím blbější už teď, ale to je tím, že jakmile jsem zjistila, že jsem těhu bylo pro mě důležitější to, že jsem těhu, než učení na zkoušky... 😕 Takže docela slibně rozjetý zkouškový se průměrem pokazilo... Ale hlavně, že to je 😀

tanuki
30. led 2009

Takže nejsem jediná blbější 😀
Jani, co u Vás znamená blbá noc??? Každé 3hodiny 😉 já jsem vytuhla s malou v 8, mezitím jsem jí 3krát kojila v posteli..když se vzbudila po4., tak jsem si myslela, že je ráno a ona byla jedna v noci 😅
kate, já zjistila těhu 5dní před nejhorší zkouškou z celého roku 😀 takže jsem byla velmi produktivní 😀 Ale zas mi o to taky tolik nešlo, takže jsem tam zapůsobila suverénně na prof, který to má rád..a bylo 😉 Ta to je krásné překvápko 😉 Snad se to s toukolejí dozvíte dosattečně včas, ať to můžete dobře vyřešit! Jinak, já byla přesvědčená, že porodím dřív..já se taky narodila 2týdny před termínem, muž taky..a bum, přenášela jsem týden podle UZV ve 12.tt, 3dny podle toho, kdy si myslím, že jsem otěhotněla. A docela si věřím, protoře jsem bya nemocná a do té doby nebyl sex 😀 Ale dr. operovali s TP jen podle menstruace, takže si mysleli, že přenáším 11dní.. chjo, že jsem jim na začátku nenalhala, že poslední mesntruace byla 7. a ne 1. , bývala bych si ušetřila dooost stresů ☹

Já dostanu v pondělí číslo na tu maminu v posledním ročníku. Ty jo, tak spoléhala na kojící antiko a fakt bez problémů..pak dokojila a bum 😀 čeká teda to druhé. Státnice bych těhu nechtěla dělat.

janeyzelvicka
31. led 2009

Blbá noc - k ránu se budila třeba i co půl hodky, nebo se vzbudila, přisála se, začla brečet, přisála se, pak se zas odtáhla a tak 😕
kate a jakou výšku studuješ? protože myslím že u nás něco pro manžele bylo, nebo pro partnery...
uff - dvě děti na škole, teda jako státnicovat s břichem a další mimi doma, to musí být záhul...

tanuki
31. led 2009

Veru má hrozně lehké spaní, se z toho picnu, ale aspoň vím, že opravdu nemá cenu si jí brát do postele, protože když se potichu otočím, probudí se. Sice je prso na blízku..to chození do vedlejšího pokoj je příšerné. Asi budu spát u ní..jenže ěm zas budí jak se ráno mele

k.ate
31. led 2009

tanuki - to mně se taky moc těhu státnice dělat nechtěj, jenže mi asi nic moc jinýho nezbyde 😀 Třeba se chlapci slitujou a budou na mě o to hodnější 😀 I když asi těžko... Na druhou stranu semestr budu mít pohodovej... Jen budu muset napsat Bc. práci, ale hodin, kdy ve škole být musím je jen asi 6... 🙂

janeyzelvicka - studujem oba VUT FEKT 😀 Jsme tam přírodní úkaz, že jsme manželé a až poznaj, že čekáme mimi, bude to ještě větší sranda 😀 Přeci jen holek tam moc není... 😀

tanuki
31. led 2009

mně se nějak nechce učit ☹

Kate, Vám asi moc s hlídaním spolužáci pomáhat nebudou, co? 😀

Minule jsme se nasmáli, že když je tatínek s Veru, ptají se ho, komu to hlídá..já také vypadám spíš jak sestra nebo aupairka, akorát děda, když nakupoval mimivěci, tak si mysleli, že to kupuje pro své dítko 😎

k.ate
31. led 2009

tanuki - uvidime 😀 třeba překvapí, ale asi moc ne 😀 cvika si budem muset proházet tak, abychom je měli každej jindy... 😀 Já jsem ráda, že už mám po všech zkouškách a užívám si volna... I když bude na delší dobu jedno z posledních asi 😀

janeyzelvicka
31. led 2009

tanuki tak to má verča fakt lehké spaní a obdivuju, že chodíš do vedlejšího pokoje, to já bych se už ráno vůbec nevzpamatovala...
k.ate já si myslela, že děláš VUT, já masaryčku a ta koleje pro manžele má. Mmch můj manža taky dělal VUT, ale FAST 🙂

k.ate
31. led 2009

janeyzelvicka - bohužel mi přijde, že vzhledem k tomu, že na VUTčku je většina kluků, nějak tuhletu eventualitu neřeší... Je možnost ubytování po párech, ale na obyč pokojích ty "lepší" jsou pak až když je mimčo... 😕

tanuki
31. led 2009

To jsou pro mě úplné sprosťárny..ty Vaše zkratky. 😉
Mimochodem, to transabdominální je teda přes břišní stěnu 🙂

Tak půl noci zkouším být ve vedlejším pokoji, pak si jí vezmu k sobě...nevím, dnes byla chudák počůraná hlavně na zádíčkách, tak jí to dost vadilo. měla tam sice v B.extra ještě fleece, ale p'titka to není 😉 asi se pak vrhnu na nějaké šití..už delší dobu uvažuju o tomhle
http://www.moraviatex.cz/shop/?p=productsList&i...

k.ate
31. led 2009

tanuki - je to jsme se učili teď v biologii člověka 😀 Jinak je to moje fakulta elektrotechniky a komunikačnich technologií :D

tanuki
31. led 2009

a už ví o mimi Vaši rodičové? Jak se těší?

k.ate
31. led 2009

tanuki - manželovi jo, moje mamka ani taťka ne (jsou rozvedení)... u manži to vzali uplně v pohodě, jen já prej budu muset začít jeho mámě přestat říkat přijmením ale musim si zvykat na "babičku" 😀 U nás se tý reakce bojím, takže čekám teď do středy, jak to dopadne, jestli bude všechno v pořádku po tom našem krkolomným začátku nebo se naplní černý předpovědi a pokud bude mimi v pohodě, řeknem to už i u nás 😀

tanuki
31. led 2009

tak ale zas když už jste svoji, tak se to dá kdykoliv trochu čekat😉 U nás byla svatba až s pidibříškem..

k.ate
31. led 2009

tanuki - jenže všichni čekají, že nejdřív dostudujem 😀 A taky, když jsme oznámili, že se chceme brát, tos měla vidět to tóčo 😀 Po pul roce se s tím už smířili a uznali, že nám to ve škole jde líp a my přijdem s tím, že čekáme mimi 😀