Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?
Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂
Stručné shrnutí
- Kombinované a dálkové formy studia na VŠ v diskuzi umožňovaly větší flexibilitu při těhotenství a na mateřské, protože školy často neshromažďují přísnou docházku a zkoušky lze plánovat do bloků nebo individuálně.
- Pro skloubení studia a péče o dítě lze požádat o individuální studijní plán (ISP) podle studijního řádu, žádat o úpravu podmínek u garantů předmětů nebo proděkana, případně rozložit ročník či přejít na zkoušky místo docházky.
- Praktická řešení z praxe zahrnují kojení s odstříkáváním mléka, nošení dítěte na zkoušky (pokud to umožní dopravní dostupnost), dojíždění s pomocí partnera nebo rodiny a placené hlídání v inzerovaných sazbách cca 65–130 Kč/hod.
Nejčastější otázky
Q: Jak požádat o individuální studijní plán (ISP) při těhotenství nebo na mateřské?
A: ISP se zmiňuje ve studijním řádu; o ISP je možné žádat buď pro jednotlivé předměty (žádost ke garantovi předmětu), nebo pro celý semestr (žádost proděkanovi), přičemž u mnoha předmětů je jako náhrada docházky požadována seminární práce nebo jiný studijní výstup.
Q: Jak se organizují zkoušky při kombinovaném/dálkovém studiu během mateřské?
A: Zkoušky bývají často průběžné nebo soustředěné do bloků (bloková výuka) a zkuškové období může trvat až do července; studenti využívají termínů jen na skládání zkoušek a zbytek semestru absolvují v režimu KS/externě.
Q: Jak řešit kojení a zajištění výuky při potřebě docházet do školy?
A: V diskuzi byla doporučena varianta plného kojení s pozdějším odstříkáváním zásob mléka, přivážení dítěte na krátké intervaly kojení nebo využití odsavačky; někteří rodiče zmiňovali, že dítě přivedli i na zkoušku, jiní preferovali hlídání.
Q: Kde hledat hlídání během přednášek a kolik to stojí?
A: V diskuzi byly uváděny místní inzeráty s nabídkami hlídání za cca 65 Kč/hod., návrhy 80 Kč/hod. a také individuální nabídky okolo 130 Kč/hod.; jako alternativa se doporučovalo domluvit se s partnerem, známými nebo kolegy.
Q: Je bezpečnější dojíždět autem nebo vlakem v těhotenství, když je třeba cestovat na zkoušky?
A: V diskuzi padly oba argumenty: auto je praktické pro převoz kočárku a dítěte na zkoušku, zatímco EC/expres vlaky byly zmiňovány jako možnost, protože zastavují v Pardubicích a Kolíně a vlakový personál může v naléhavém případě přes dispečera zajistit sanitku nebo mimořádné zastavení.
Q: Jaké jsou možnosti rodičovského a mateřského příjmu podle diskuze, pokud studentka přeruší nebo neperruší studium?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že při přerušení může mateřskou vyplácet škola a následně rodičovský příspěvek; některé příspěvky uváděly jako „nejpomalejší variantu“ rodičovského 7 500 Kč měsíčně a následně 3 800 Kč (uživatelky tyto částky uváděly jako orientační), a jedna diskutující uvedla rozdíl asi 11 000 Kč kvůli začátku mateřské 6 týdnů před porodem (tato čísla byla v diskuzi uváděna jako osobní odhad).
Závěry z diskuze
Shoda
- Studium na VŠ během těhotenství a na mateřské je možné, zejména v kombinovaném nebo dálkovém režimu.
- Klíčová je praktická podpora partnera, rodiny nebo placené hlídání.
- ISP a dohody s garanty/podlékajícími orgány fakulty výrazně pomáhají skloubit studium s péčí o dítě.
Sporné názory
- Některé diskutující doporučují studium nepřerušovat, protože se po přerušení těžko vrací zpět, zatímco jiné doporučují přerušení při náročném období před bakalářkou či státnicemi.
- Někteří považují za přijatelné nosit dítě na zkoušku (pokud je to dovolené a má-li osoba auto), jiní to odmítají jako nepraktické nebo rušivé.
Otevřené otázky
- Jak efektivně zvládnout psaní bakalářské práce a přípravu na státnice s malým dítětem při minimální dostupnosti hlídání?
- Jaký optimální model financování (byt, kombinace příspěvků, placené hlídání) zvolit pro studenty v začínajícím rodičovství, kteří nemají rodinnou podporu?
Zmíněné značky a firmy
Technická univerzita v Liberci, Textilní fakulta TUL, Masarykova univerzita (MU) Brno, Scio.cz, ISIC, VUT, IKEA, C&A
Zmíněné produkty a metody
individuální studijní plán (ISP), studijní řád, kombinované studium, dálkové studium, denní studium, bloková výuka, průběžné zkoušky, státnice, bakalářská práce, kojení, odstříkávání mléka (odsavačka), rodičovský příspěvek, mateřská, SCIO testy/NSZ, ISIC karta
Místa a osoby
Liberec, Brno, Olomouc, Praha, Ostrava, Hradec Králové, Zlín, Krkonoše, Stráž nad Nežárkou, Pardubice, Kolín, Budapešť
ha, koukám, že nakukuju akorát včas na nové fotky 😉 Kristýnka je fakt kouzelná, má takovou jiskru v očích🙂
Stejně je to paráda, to mateřství. Verča je s prabábou venku, pak jí vyzvedne bába a jdou večer na koncert 😀 to jsem zvědavá, jak to tam vydrží, páč mezi 18a19hod je nejprotivnější..
Tak jsme dnes zkusili mrkev a)jsem neměla pořádně přes co to propasírovat b)jí to moc nejelo 😉
Už začínáš s příkrmama? Kika to musela mít úplně nahladko. A už teď je vidět, že něco nemusí - třeba všecko musí mít mrkev, aby to bylo aspon trošičku sladké...
Jj, to jsou ještě fotky z hor. Říkali jí tam "aniolek" (andílek) - hehe, někdy je pozvu domů 😀 A nahod nějaké další verunčí fotky, jesi máš 😉 Vida, tak holky jdou koncertovat, jo? a na copak?
tak orchestr nezájem a když začala opera, tak Verča začala také zpívat, sice jen takové to kníkání, ale byla slyšet.tak jí bába chvíli nechala, pak se jí pokusila umlčet a malá se rozeřvala..a šly dom 😀
A na čem jsi to krouhala? nebo zatím jen kupované? Prubli jsme to, ale asi s tím zas ještě počkám. Furt hladově koukala, ale když jí to nejede.. Noc prořvaná, teď je tuhá..tak nevím, zda se přeci jen neodhlásím 😔
Tu mrkev jsem vždycky rozvařila a pak rozhňahňala vidličkou, ale nechce to. Zeleninu má teď v podstatě jen kupovanou, trvá na tom, aby to fakt bylo dohladka. Ale třeba banán, který je taky jen rozhňahňaný, nebo najemno nastrouhané jabko jí jede. Pak se v nich vyznej 😀
Včera v noci to bylo taky nanic, furt nemohla usnout, sosala, ale tak divným způsobem, žmoulala, natahovala... když už vypadalo, že je tuhá a já ji zkusila vzít prso, abych si konečně mohla lehnout jinak, řev. Opakovalo se to docela dlouho, do toho chlap nějaký nevrlý (on furt, že ji nedokáž utěšit, já říkala, že jo, někdy se mu to povede, ale včera zrovna ne), pak už jsem myslela, že mě urve a přemýšlela jsem, čím praštit o zem, abych ten vztek aspo'n trochu vybila... Odnesl to televizní ovladač, který už moc nepoužíváme (máme jiný na settop box a přes nic jiného ta televize nejede...) 😀 A pak už to bylo dobrý...
je, to máme stejný problém, on ej taky naštavný, že jí neutiší. Jenže on to zkouší velmi málo.. njn, prso nemá, což se dá velmi dobře použít, dkyž ej nejhůř.. jako třeba včera, odmítala usnout, tak jsem jí taky nabídla.. 🙂
právě, vidličkou je to málo, to mám i trochu strach. Včera sjem koupila tu alnaturu - malou mrkev, docela jí chutnala. ale zas když tam psali 2-3lžičky pro začátek, tak jsem víc nedala. Tak nevím, zda to neodložím, zas se vrhnu jen na nemléčnou rýžovou kaši navečer.
Dnes v noci jí protekla moltexka, měla durch body 😔 🙄 nahoře!!!
Není nad vyhazování skla do tříděného odpadu 😉
Tak já se jdu taky vrhnout ☹
Jj, taky mi připadá, že to zkouší málo, včera to zkoušel tak minutku a hned mi ji vrátil, že stejně řve... já myslím, že kdyby se na to soustředil a tak, utiší ji, jenže ne za deset vteřin 😠
Mrkev z alnatury má kika moc ráda 🙂
Dostávám depky, že se nic nenaučím, pač není kdy 😠
už nespinkáte celé dopo? 🙂 a kolik tě čeká zk? Mě ještě 5nebo6 ☹ z toho jen 1dávačka...
Verča spí v noci celkem slušně dlouho, ale jak se furt budí, tak chodím spát s ní, abych nebyla zombie..
čekaj mě 4 zkoušky, ale to až někdy koncem května... tedka píšem jen průběžné testy.
Kika už se budí dřív, tak kolem 9...
to Verča v 7🙂 Teď mám prý studijní víkend - v sobotu hlídá Martin, v neděli mamka a já jen kojím..no, to jsem na to teda zvědavá.. Už řekl, že půjde večer pryč - dnes i zítra, až Veru usne. Co by taky se mnou, když se chci učit 🙄
Tak jak dopadl studijní víkend? Já toho moc nenastudovala, ještě dneska je vyženu na procházku, což je blbé, protože tu je hnusně...
naaaaaaprosto katastroficky, přehlásila sjem se na zítra. Rozbolel mě zub, v sobotu sjem se o Verču starala napůl s M., který z toho byl nějaký hotový (byla v blbé náladě) a v neděli měla hlídat mamka, ale mně se stýskalo, tak jsem za nima jela 🙂
To je taková sranda to kojení 🙂 Verča se přikutálí a vrhá se.. naštěstí jen, když jdem na to 🙂 Kamarádky snovec se vrhá ještě ve třech letech na všechn ženské hrudníky 😕
A jak je to se šťávičkama? Máti íkala, že když začala přikrmovat mě, tak se začínalo syrovýma šťávičkama mrkem, jablko, brambora!
Kristýncovi vylezl třetí zub 😕 tak definitivně je to dvojka nahoře, kdyby vylezla i druhá, máme upíra 😀
Šťávičky jsem zatím nedávala, řídím se podle stránek www.kojeni.net, tam píšou, že ze začátku přikrmování stačí tekutiny z kojení, ale zachvíli asi začnem dávat i nějaké tekutiny navíc... ale spíš čaj nebo vodu (čaj jsme zkoušeli kvůli prdům asi dvakrát, ale moc ji nezaujal 😀 )
Verče už chutná odvar z fenyklu, ale dávám pidimnožství.
Tak mám dren v dásni, zítra jdu na další ☹ ale osmičky se trhají až po odstavení, to mám radost, bála jsem se trhání - hlavně kvůli antiiotikům, které, pokud to půjde, nechci do Veru cpát v průběhu 1. roku života...
Mně se tak nechce na tu zkoušku 😖
díky, já taky.
No, při té mé bolavé osmičce jsem myslela na všechny chudáčky dětičky, co se jim prořezávají zoubky ☹ Pozdravuj polupírku 🙂
Uff, málem mě urvalo, ráno mi normálně nezvonil budík na mobilu, probudila jsem se přesně v minutě, kdy můj vlak opouštěl nádraží. Tak jsem jela dalším, naštěstí jsem přišla jen o ranní přednášku.
jéje, no já taky zaspala! Ale zubařku jsem stihla, už to vypadá líp, vlastěn dnes to bolelo jen u ní 😀 když mi tam rejdila agresivně po dásni. No a zkoušku mám. a byla herozně vtipná - en člověk je blázen, s vážnou tváří ti říká, jaktože neznáš XY (když se zeptáš spolužáků, zda to znají, nezná to nikdo..) tak prý na jedničku budu muset víc přesvědčivá 😀
Tak to gratuluju, já taky byla na testu celkem úspěšná, což mi vyhovuje (protože to byl test, pak zkouška jsou otevřené otázky, což už je horší, takže se vyplatí nahrabat co nejvíc bodů teď).
Mobilu se musím dodatečně omluvit, budík byl nastavený dobře, ale bylo přehozené AM s PM, já to tam mám takovým malým písmem, jsem si toho nevšimla, stalo se to asi jak jsem si o víkendu přehazovala čas...
Martin si dnes nečekaně nastavil budíka na mém druhém mobilu, kde nebyl přehozený čas.. dobrý apríl, no 🙂
můžeš se prosím kouknout do průkajdy, cca kolik přibírala kika týdně, když byla okolo půl roku?
Doma je neskuetčný bordel. Psala mi kamarádka, že nechápe, jak zvládám školu, díět a domácnost, tak jsem jí psala, že domácnost opravdu nezvládám 😀 především v období, kdy dělám zk. To ěm pak donutí akorát nejvyšší stupeň čurbesu nebo návštěva, které chodí docela často (aspoň) 😀
Vrátili jsme se z plavání, jsem úplně hotová, dítě ne... nevím z čeho dobíjí energii. Někdy mi připadá, že ji kojím red bulem.
S tou domácností to mám stejné.
Kika myslím přibírala docela tabulkově, v půl roce měla 7350... jak se říká, že nějak příbíraj těch 30 g nebo pak už mín, tak tak nějak... ale já to moc nesledovala 😅
Tak ať se to brzo spraví 😉
hehe, jsem slavná:
http://stisk.blog.idnes.cz/c/77608/Kdyz-je-stud...
jéé, jdu číst 🙂
o nás se také chystá článek, ale jen na školní web 🙂 a nejen o nás, ale i o ostatních maminkách. Prý mám říct, co bych tam chtěla, tak ehm, můj nej problém není moc zveřejnitelný - jak se domlouvat na předmětech? zda otevřeně říci, že potřebuju co nejvíc chybět, páč mám mimi nebo to neřešit oficiálně a šulit to 😠 😠 😠
Bohužel kolikrát nemocný člověk to u nás "odnesl" víc než ten, co jel na hory a šulil
no moc Vám to tam sluší! A slova psychologa jsou velmi pozitivní! ale etda chudák ta mamina fyzioterapeutka - dítě po DMO a ještě bez tatínka ☹ slyšela jsem o jedné medičce, co byla také na dítě sama, ještě se dojížděla starat o nemocnou mamku! A hodně jí pomáhaly kamarádky z koleje..a už je Dr. 🙂
A nejdrsnější je mamka mé spolužačky, která se na LF vdala, porodila, rozvedla a dostudovala s jednou 3kou 😅
Taky mě ten psycholog nebývale potěšil, děsila jsem se, že bude říkat něco o nezralých holkách nebo tak...
s těma předmětama to je těžký - vždycky to odnesou ti, co mají největší problémy a jsou nej... (jak je to slovo? demence...) nejpečlivější. tak 😀
Tu druhou maminku fakt obdivuju, to musí být teprv maso... ale je fajn slyšet o těch, co to zvládají 🙂 já moc o nikom nevím, většina spíš přerušila... jen teta dělala nějak 6 týdnů po porodu doktorát.
Jinak ten článek psala moje kámoška z žurnalistiky. On ten "stisk" je vlastně regulérní předmět, kde studenti si vždycky rozhodí role, jeden je editor, jeden šéfredaktor, ostatní redaktoři. Ti shánějí články, editor je upravuje, šéfredaktor rozhoduje, které vyjdou... po 14 dnech se role zase přerozdělí, články získávají body, dobře pracující šéfredaktoři a editoři taky (body jsou pak sčítány a z nich je výsledná známka). Kdysi z toho myslím vznikalo nějaké tíštěné periodikum, tedka od nového ty články právě dávají na idnes.
Příští nebo ten další semestr mě ten předmět čeká taky. Docela se bojím, protože to je brněnsky zaměřené, takže zřejmě budu pobíhat po brně a shánět nějaké náměty...
můžeš dělat články o bráně 😀
Tak mám nový účes 🙂 a novou pekárnu chleba. To jsem na to teda zvědavá, snad jí budu využívat víc než rotoped, který jsem kdysi dostala k narozkám. Ba ne, už jsem ho ochutnala a je to dost dobrý 🙂
To je fakt, brána by byla dobrá, jenže to je pro studenty. ale podobný obchod se zabývá zdravou výživou... no uvidíme, 😅
O pekárně jsem taky přemýšlela, jenže my chleba sníme dost málo, tak až nás bude takových 10 😀 a jaký účes máš? já byla akorát v pátek na melíru. Normálně mi hrozně dorůstaj vlasy, mám úplnou ofinu! Kámoš povídá: á, pěkná afinka! Když jsem mu řekla, že to jsou dorůstajicí vlasy po porodu, nemohl uvěřit. 😀
Jinak, trochu se bojím úterka. Jarek volal, že nemůže být tentorkát doma, takže jestli bych nepoprosila mamku, aby hlídala. mamka ale neví, jesi volno dostane. Takže kdyby ne, malou by hlídal tchán. A toho se trochu bojím...
U nich jsme méně často než u našich, takže kika je vídá tak jednou za 10-14 dnů, a minule a předminule když ji vzal, tak se rozeřvala, nevím proč. Někdy ale mám dojem, že si pořád myslí, že je to malé spící miminko, které když je náhodou vzhůru, hraje si pěkně s plyšovými hračkami a pěnovými kostičkami... a když ji tchán měl na rukách, tak ji vlastně vždycky uspával. jenže ona prostě už přes den skoro nespí!
Tak nevím, jak mu na jedné straně vysvětli, že sice na ni dávat bacha, ale ne že ji furt bude držet zadek, protože už hodně věcí zvládne. a taky, že nejvíc ji zajímají pet flašky, prupisky, obaly krémů a tak - všecko tohle oni ji berou, pač to je fuj... Ono dobře to vystihla jarkova sestřenice - naši rodiče už v určitém věku ty děti nestíhají, děti jsou rychlé, vyžadujou furt zábavu, něco nového, akci a tak, a ti starší rodiče už spíš chtějí mít ten svůj klid, uvařit si kávu... tak doufám, že mamka dostane volno 🙂

😅
My jdem na bazén - no, někdy mi to přijde takové nešikovné, celý den tak nějak v háji. Jinak je tu 0 stupňů 😀