Výpověď během těhotenství. Jak získám nárok na mateřskou?

kataka84
4. lis 2013

Ahojky všem, prosím o radu.
19.3.2013 jsem odešla z práce, 2.4.2013 nastoupila do nové, jenže co se nestalo otěhotněla jsem a v práci to zjistili, tak mi k 20.6.2013 dali výpověď. 24.6.2013 jsem šla na nemocenskou, kterou mi teď už platí sociálka.
Udajně na mateřskou nemám nárok, ale chci se zeptat, když bych teď ukončila nemocenskou a šla pracovat na smlouvu cca na 3týdny, protože nárok na nástup na mateřskou mám k 30.11.2013, myslíte, že bych tu mateřskou dostala?
Jinak těch 270dní mám odpracováno.

milujtusek
4. lis 2013

měla by jsi mít nárok- pokud splňuješ těch 270 dní za 2roky a pokud ti ukončili prac.smlouvu k 24.6.2013 tak máš 180 dní od tohoto data nastoupit na mateřskou(8-6týdnů před termínem porodu), což by vyjít mělo...je to vlastně ta ochranná doba, do které se vlezeš. Zůstaň na neschopence a pak přejdi na mateřskou, na gyndě dostaneš papír a ten odneseš i s poslední částí neschopenky k poslednímu zaměstnavateli(jeho účetní), ty ti vyplní vyměřovací základ na mateřskou a odešlou to na sociálku, je to jejich povinnost.

kataka84
autor
4. lis 2013

Mě právě řekli, že ta ochranná lhůta je podle délky poslední pojištění,což vychází na cca 84dní a do toho se nevlezu. Těch 180dní bych měla kdybych byla v posledním zaměstnání prý 6měsíců.

milujtusek
4. lis 2013

@kataka84 a kde ti to řekli? v práci nebo na sociálce? pokud máš na zdravotním odvedeno těch 270 dní tak od toho se ti pak odvádí nárok na tu mateřskou, těch 180 dní máš automaticky pokud jsi těhu od ukončení prac.poměru(i když ve zkušební době) viz http://zakony.centrum.cz/zakon-o-nemocenskem-po... paragraf 15,odstavec 2

xpila
4. lis 2013
milujtusek
5. lis 2013

@kataka84 tak se musím omluvit, dnes jsem to ještě pozjištovávala a kdyby jsi otěhotněla v tom prvním zaměstnání a pak jen přešla do druhého,tak se to sčítá(ty dny) vzhledem k tomu že jsi otěhotněla až v tom druhém a měla mezi tím pauzu pár dní, tak se to bohužel bere podle doby odpracované v tom posledním zaměstnání, takže tvoje ochranná doba není těch 180dní ale jak jsi psala pouze ty dny odpracované...promin za mylné informace 🙂

j.a.n.i
5. lis 2013

@milujtusek Pokud by otěhotněla v tom prvním zaměstnání, tak nevadí, že tam byla pár dní pauza a ochranná doba by se počítala jako 180 dní z toho původního, s tím, že po dobu trvání druhého se běh té doby pozastavuje, takže reálně by ta doba byla cca 165dní (nepočítala jsem to přesně).

nikoolkah
20. pro 2013

Dobrý den, mám dotaz 31.12.2013 mi konči smlouva na dobu určitou. OD 18.12.2013 jsem na neschopence v práci letuju takže mi doktor okamžitě vystavil neschopenku.Ve firmě už dělám 3,5 roku ale jsem přesvědčená že mi smlouvu neprodlouží emoticon termín porodu mám 23.7.2014 podle toho co čtu tak nejspíš ne nám nárok na mateřskou ale nejsem si tím jistá emoticon Děkuji za odpověd

bucinkas20
2. únor 2014

Ahojky. Mám podobný problém. 15.března 2014 jsem začala pracovat na smlouvu na dobu určitou. Začátkem července jsem otěhotněla a 5.září jsem odešla na neschopenku skrz rizikové těhotenství. Smlouva mi skončila 15. října. Mám nárok na mateřskou, i když už nejsem v pracov. poměru? Počítám se do té ochranné lhůty a nebo se mi doba na neschopnosti nepočítá do těch 270 dní? Termín porodu mám 28.3.14