Výše mateřské při částečném úvazku

janule1940
3. kvě 2018

Jsem na rodičovské dovolené s 3 letým dítětem, mám rodičák do 4 let, protože jsem před otěhotnením podnikala a neplatila jsem si dobrovolně nemocenské pojištění. Teď jsem ale firmu z rodinných důvodů prodala a mám možnost nastoupit na částečný úvazek do práce. Nedostávala bych moc, cca 4000 kč hrubého měsíčně. Chci na podzim otěhotnět, takže na plný úvazek bych se asi nevracela, to raději dám dítě do školky jen na 2 dny a zbytek času se mu budu věnovat. Zvažuju, zda to vzít a nebo raději pomáhat manželovi ve firmě bez mzdy. Jak je to s mateřskou, když budu mít rok takhle malou částku, z které se ale bude odvádět soc. a zdrav.? Pokud bych pak měla nárok na mateřskou, tak bych to asi vzala, tím se mi to vyplatí víc. Kalkulačky mi říkají, že bych měla mateřskou úplně minimální, kolem 3 tisíc, známá mi ale tvrdí, že se to snad dorovnává do nějaké minimální částky, že je nějaká minimální výše mateřské. V podstatě mi jde o to, zda někdo ví, jak vysoká by byla mateřská z odpracovaných 12 měsíců (možná víc, nevím, kdy se mi podaří otěhotnět) z částečného úvazku na 4tis hrubého a zda bych pak na rodičák přecházela normálně po těch 28 týdnech a nebo se to dorovnání do minimální výše mateřské odebírá z celkové částky rodičáku, na kterou mám nárok. Díky

anetka1701
3. kvě 2018

je tam možnost dorovnat mateřskou do výše rodičovského příspěvku (tuším do výše 7600). Nárok na mateřskou vzniká v případě že za poslední dva roky jsi alespon 270 dní účastníkem nemocenského pojištění. Takže zjistit na jakou smlouvu je brigáda. Pokud DPP tak by tam nárok nebyl. DPČ nebo pracovní poměr, tam je odvod, takže by se to započítao.

nita1984
3. kvě 2018

Výše mateřské se může dorovnávat, ale pozor, bere se to z RP. Není to tak, že ti stát dá peníze navíc

ssandy
4. kvě 2018

@janule1940 tak si odpracuj rok nebo tech 270dni,abys mela narok na ten zkraceny uvazek nebo dpc a pred nastupem na materskou se nech na 1mesic zamestnat jinde za vyssi plat. Prumer se pocita jen z posledniho zamestnani, ale musis mit odpracovano tsk jako tak. Pak budes mit materskou vyssi.

j.a.n.i
4. kvě 2018

@ssandy Jasně a všude čekají na těhuli s otevřenou náručí...

ssandy
4. kvě 2018

@j.a.n.i to asi nikde troubit nemusis a ani se na to nesmi ptat. Myslim, ze dneska neni problem sehnat praci treba jen na mesic jako brigadu nebo vypomoc nebo se muze nechat zamestnat v rodinne firme, kde stejne by nejspis stejne pomajala, akorat zadarmo.

j.a.n.i
5. kvě 2018

@ssandy No, aby ti s měsíční prací vyšel nárok na mateřskou, tak to už fakt troubit nepotřebuješ, to uvidí i slepej.

nita1984
5. kvě 2018

@j.a.n.i asi zapomíná, že 270 dní je jedna NIKOLI JEDINÁ podmínka. Jaksi asi neví, že ochranná lhůta je pouze tak dlouhá jako předchozí zaměstnání a pokus půjde ve zkušební době marodit, je vysoce pravděpodobné, že ji normalne vyhodí

nita1984
5. kvě 2018

@ssandy jooooo a aby ji někde v rodinné firmě dali "fiktivní" vysoky příjem, to je podvod a za to si můžou jit i sednout

ssandy
5. kvě 2018

@nita1984 nemluvim o fiktivnim prijmu, ale o regulerni praci. Do kanclu te vezmou i s pupkem, kdyz potrebuji treba nekoho na mesic, kdo udela jednorazovou praci. Nechapu, proc by za to nekdo mel byt trestany. Zamestnavat tehotne a treba i jen na mesic zadny podvod neni.

nita1984
5. kvě 2018

@ssandy tak to bych chtěla vidět toho, kdo si vezme těhotnou na měsíc,aby ji pak musel držet místo další tři roky... Navíc pokud půjde na brigádu, tak se jí z toho mateřská počítat nebude

ssandy
5. kvě 2018

@j.a.n.i asi jak na kom.... Ale to je fuk. Nechapu, proc se tu rozcilujes. Nabizela jsem jen varianty tazatelce. Kazdy, at se zaridi, jak umi a dle svych schopnosti. Chapu, ze za kasu v Lidlu nebo doplnovat zbozi by to asi nebylo, ale je spousta kancelarskych praci, co se daji delat az do porodu.

ssandy
5. kvě 2018

@nita1984 na co drzet misto, kdyz se muzou dohodnout na konkternim datu ukonceni?Pak muze rovnou nastoupit na materskou. Co je v tom za problem?

nita1984
5. kvě 2018

@ssandy pokud máš zkušenosti, že to tak funguje, gratuluji, měla jsi asi opravdu velké štěstí

ssandy
5. kvě 2018

@nita1984 to neni asi k cemu gratulovat. Chapu, ze tazatelka resi svoji situaci uz ted a chce byt pripravena, nez otehotni. Prijde mi to normalni a zodpovedne. Horsi situaci maj holky, co otehotni a pak teprv zjistuji, jestli vubec dostanou materskou nebo z ceho budou zit.