Z čeho se počítá mateřská?

neuspech
8. črc 2018

Holky když mám plat 15tis čistého kolik budu mít mateřskou ? Mám smlouvu na urcito do srpna a termín porodu listopad co vše si mám jít zařizovat ? Od 1. Srpna mi začíná nemocensska.

lachtanice86
8. črc 2018

@neuspech počítá se z hrubé, takže plat v čistém je k ničemu. A počítá se ze 12mesicu před nástupem na ppm.

lachtanice86
8. črc 2018

@lachtanice86 jo a je to 70% denního vyměřovacího základu

verca024
8. črc 2018

Ahoj řeším úplně to stejné..konec smlouvy 31.8..nástup na mateřskou 16.9 a termín 11.11 ...jsem na neschopence a budu na ní až do mateřské,ale od září budu vlastně nezaměstnaná,tak mě taky zajímá co zařizovat 🙂 jinak najdi si na netu kalkulačku na výpočet mateřské ;)

lachtanice86
8. črc 2018

@verca024 gynekolog vystaví žádost o ppm. Tu donesete bývalému zaměstnavateli a on pošle podklady co jsou potřeba

verca024
8. črc 2018

@lachtanice86 děkuji moc 🙂 a když budu pořád i v tom září na neschopence,ale vlastně nezaměstnaná,tak to mám hlásit na zdravotním nebo někde?

blahova_andrea
8. črc 2018

@verca024 nic další řešit nemusíš. jsi na neschopence, v ochranné lhůtě a pak na mateřské. další věci budeš vyřizovat až po porodu

verca024
8. črc 2018

@blahova_andrea super,děkuji 🙂

martaskaaa
8. črc 2018

Na netu je primo kalkulacka na výpočet mateřské. Zadas tam prumerny hruby prijem za poslední rok a vyjde ti cca částka, kterou bys mela pobirat po dobu 7 měsíců

milisent
8. črc 2018

@verca024 nevim jak to je, kdyz je to tak kratke rozmezi mezi ukoncenim smlouvy a nastupem na PPM, ale ja musela zdravotni pojistovne dolozit, ze i po ukonceni smlouvy jsem nadale na nemocenske. Musela jsem na socialku, kde mi dali papir, ktery jsem odnesla na zdrav. pojistovnu. Pro jistotu si to over na pojistovne

bartakova_veronika
8. črc 2018

počítá se do toho posledních 12 měsíců myslím z hrubé mzdy před nástupem na mateřskou a 70% ... to že jste měla 15 tisíc čistého neznamená že musíte hodně spadnout .. pokud jste měla nějaké bonusy v mzdě atd může se klidně mateřská vyšplhat ještě více než jste měla čistou mzdu ... já osobně jsem měla mateřskou vyšší než běžnou klasickou čistou mzdu a to jsem marodila hned od začátku kdy jsem se dozvěděla že jsem těhotná ... ani nemocenská nebyla zas tak nízká jako čistá mzda ...

verca024
8. črc 2018

@milisent děkuji za informaci,radši se optám 🙂

neuspech
autor
8. črc 2018

@verca024 to máme úplně stejně já termín 13.11😊 na jak dlouho si dáte řidičák ?

tinie
8. črc 2018

Taky mam dotaz prosim. Snad nekdo poradi. Pracovni pomer mi skoncil 30.6. a na materskou nastupuji 24.7.. Nejsem na neschopence ani nic podobneho a tak me zajima - hlavne kvuli zdravotnimu pojisteni - mam se na ty tri tydny hlasit na UP?

leniczka23
9. črc 2018

@tinie samozrejme ze se musis nahlasit na UP.

verca024
9. črc 2018

@tinie na ÚP nebo si sama platit zdravotní,ale to už si měla být dávno nahlášená je tam nějaká lhůta

blahova_andrea
9. črc 2018

@leniczka23 hlásit se na úp není samozřejmost. tam se hlásí lidé hledající práci. už jsem tu i četla, že odmítli někoho registrovat a to rozhodně bylo dříve než tři týdny do mateřské

blahova_andrea
9. črc 2018

@tinie na pojišťovnu si zavolej, řekni jim jak to máš a oni ti řeknou jestli po tobě něco chtějí. pokud vím, tak zdravotní se vždy platilo na celý měsíc, tak doplácet by jsi nic nemusela. prostě by se to pokrylo koncem měsíce díky ppm?

zuzik24
9. črc 2018

Ahoj holky, potřebuji poradit s mým hodně zvláštním případem, poradíte mi? V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května 2018 byla na neschopence (poraněná ruka s trvalými následky). Protože jsem v říjnu 2017( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla na mateřskou), tak jsem byla od 1. ledna 2018 vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května 2018 na neschopence. Od 1.6.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ.
Tudíž mi paní účetní předala Přílohu k žádosti o dávku, kde mám v části započitatelný příjem pouze jeden měsíční plat /16 622Kč/ a v dalším měsíci proplacenou dovolenou /6 665Kč/. V ostatních měsících nemám započítaný žádný příjem a teď tedy vůbec nevím, podle čeho se bude mateřská dovolená vypočítávat, kolik bude mateřská činit atd.? Nevíte někdo náhodou? Už jsem psala na různé portály a nedozvěděla se nic konkrétního... Děkuju moc za rady...

lenoulinkaa
9. črc 2018

@zuzik24 jestli tomu dobře rozumím, tak ti skončil PP 31.12. 2017. Jestli máš termín nástupu 6 týdnů před plánovaným termínem porodu 1. 6. 2018, tak to ti nedá 180 dní ochranné lhůty, což je pravda ze strany OSSZ. Účetní, pokud by vystavovala přílohu k žádosti, tak ji vystaví normálně do 31. 12. 2017 a ne jen za červen. Měsíce nemoci, se ji normálně načtou a jsou tam uvedeny jako vyloučené doby. Na PPM nemáš nárok, tudíž nenastupuješ na mateřskou a po porodu si můžeš požádat o rodičovský příspěvek.

zuzik24
9. črc 2018

@lenoulinkaa Děkuji za reakci. Termín nástupu na mateřskou byl 1.6.2018, na OSSZ mi vypočetli, že se do té lhůty vejdu, od 1.1. do 1.6. to dělá 151 dnů. Účetní vystavila žádost do 31.12., ale započitatelných příjem byl jen ve dvou měsících, v ostatních nula. Tak právě nevím, z čeho se bude mateřská vypočítávat no...

lenoulinkaa
9. črc 2018

@zuzik24 já si spletla červen a červenec, tak to potom jo... Z těch příjmů, co jsou na příloze. Nemoc na výpočet nemá vliv.

blahova_andrea
9. črc 2018

@zuzik24 budou to počítat z toho, co ti tam napočetla účetní. nemocenská to pak nijak neovlivňuje.

zuzik24
9. črc 2018

Moc děkuji za odpovědi, holky. 😉

tinie
9. črc 2018

@leniczka23
@blahova_andrea
Dekuju holky za odpovedi. Uz to mam zjistene.

klecanda
9. črc 2018

@bartakova_veronika Tzn. že pro výpočet mateřské se bere hrubý příjem VCETNE bonusu? Já právě myslela, že se to počítá pouze z hrubé mzdy bez dalších odměn..

lenoulinkaa
9. črc 2018

@klecanda že všeho, co jde do vyměřovacího základu. A odměny tam jdou.

zuzik24
9. črc 2018

@lenoulinkaa A ještě mě napadlo, ta mateřská se počítá z 12ti předešlých měsíčních hrubých příjmů, že? Ale jak to bude v mém případě, když mi PP skončil už v prosinci, tudíž jsem potom už žádný příjem (kromě nemocenské, která se nepočítá) neměla?

lenoulinkaa
9. črc 2018

@zuzik24 teď přesně nevím. Ale je to 12 předešlých. Asi ten červen 2017 - prosinec 2017. Když letos do května nic nebylo.

bartakova_veronika
9. črc 2018

@klecanda v hrubé mzdě je započítaný i bonus ... z bonusu též odvádíš daně ... záleží jak to máte v zaměstnání placené ... já když měla třeba dám příklad 15 000 bonus tak jsem měla svůj základ + další příplatky za prostředí, za odvedenou práci a jednou za 3 měsíce nějaký bonus ... vše se počítá do hrubé mzdy ... musí vám bonusy a ostatní věci dávat normálně do mzdy, potom se započítává vše co máte v hrubé mzdě ... brala jsem běžně kolem 15 500 + když byl bonus tak i 25 000 tím pádem jsem na mateřské na tom byla lépe a brala jsem přes 17 000

zuzik24
9. črc 2018

@lenoulinkaa Děkuji 🙂