Zkrátit RD nebo mít rovnou druhé mimi?

andulind
11. srp 2015

Ahojky, minulý příspěvek jsem dala špatně (jako otázku), takže napřed děkuji za názory. A teď ještě druhý dotaz. Většina z nás na tom je určitě tak, že musí plánovat mimi, aby to bylo co nejvýhodnější (nymyslím tím na dítěti vydělávat, ale aby jsme o nic nepřišly). U nás se rodinné poměry změnily, tak jsem právě uvažovala, že bych si RD zkrátila na ty 2 roky. Příspěvek tak zatím mám nastavený. Ale protože určitě chceme ještě druhé, tak teď přemýšlím, jestli je lepší RD zkrátit a jít třeba na rok, dva do práce a potom druhý? Nebo si RP prodloužit na plánované 3roky (což mi už teda moc nevychází) ? A nebo mít druhé ještě dřív? Ale potom nevím, jak se řeší doba, kdy už je ženská těhotná (mám práci, kterou vykonávat těhotná nemůžu), nepobírá RP a u zaměstnavatele je ale ještě RD. Sice druhé chceme, ale nechci se unáhlit a zůstat bez peněz. Takže ještě jednou prosím o rady. Děkuji

blahova_andrea
11. srp 2015

pokud mluvíš o RD na tři roky, tak pokud bys ji chtěla zkrátit, tak ti to musí odsouhlasit zaměstnavatel, že by tě vzal do práce dříve. čerpání RP si samozřejmě můžeš rozplánovat a změnit. jako o peníze žádné nepřijdeš. RP je stále stejná částka, jen záleží za jak dlouhou dobu si ji vybereš. mateřskou mít taky budeš, pokud jsi zaměstnaná. buď ti musí děti teda navazovat rovnou na sebe a nebo mezitím musíš nastoupit do práce, ale mateřskou pak prostě máš. moc tu otázku přesně ani nechápu 😅

myslím, že pro každého je lepší jiná varianta. i vzhledem k fyzickému stavu, věku, vyspělosti dítěte, ale i vzhledem k povolání. někomu je jedno, že je x let doma, jiný se potřebujeme stále vzdělávat, školit, studovat a je pro něj lepší na rok či dva nastoupit zas do práce. navíc teda co se týká plánování dětí...ono je to všechno děsně hezký si to naplánovat, ale ono to občas naplánovat nejde 😅 mimi prostě přijde až se mu bude chtít a na naše plány kašle 😀 klidně můžeš přemýšlet nad tím, že dítě odložíte a ono neplánovaně přijde samo. stejně tak opačně. řekneš si UŽ, nejlépe hned, aby mi to vycházelo a uběhnou dva rok a kde nic tu nic. toto je jedna z částí života, které asi nejde řešit úplně jen mozkem 😉

andulind
autor
11. srp 2015

Já vím, že plánování vyjít nemusí. Já zatím vycházím jen z toho, že u první mi stačilo pomyslet, že už je čas a bylo to 😀 .
Jedná se mi o to, že malé je už 14měsíců. Původně jsem si chtěla RP snížit po prvních cca 3měsících tak, aby mi vyšel na 3 roky. Potom jsem to tak nechala, že se uvidí. Teď ale bude manžel měnit práci a k tomu další změny. Proto jsem si říkala, že už bych ten RP nechala běžet do těch dvou let a šla do práce. Vzhledem k tomu, že u nás v práci je lidí málo, tak nemám celkem strach, že by měli problém, když bych se chtěla vrátit dřív. Když to ale teď tak různě plánujeme, tak i kamarádka a mamka se mě ptají, proč nezůstat rovnou s druhým. Tak teď právě nevím. RP mi vychází (tak jak ho mám) do května příštího roku, ale RD v práci mám domluvenou do května 2017. A právě to plánování, které nejde naplánovat. Když by se mi podařilo otěhotnět třeba v zimě, tak mi tam vychází doba, kdy jsem u zaměstnavatele na RD. Jako těhotná bych na těch pár měsíců nastoupit ani nemohla, a RP už bych měla vyčerpaný. Měla bych asi nárok až na mateřskou.
Jsem z toho prostě jelen 🙂

blahova_andrea
11. srp 2015

@andulind no já si myslím, že hlavní je to, jestli do práce prostě chceš jít a jestli tě zaměstnavatel vezme. taky to, jestli když ve dvou letech dítěte nastoupíš do práce máš pro něj hlídání. většina maminek je doma prostě déle z toho důvodu, že se o dítě nemá kdo starat, tak nemají ani na výběr. jako já měla opačný problém, kdyby nepřišla neplánovaně dcera. rodičák se natáhnout dá, ale RD v práci ne a synovi byli tři v prosinci. do práce bych tím pádem musela v lednu, ale do školky mi dítě půjde až teď v září. a co s ním toho třičtvrtě roku, že? 😅 no život nám tyto starosti zatím odložil 😀

blahova_andrea
11. srp 2015

@andulind základní otázka pro tebe je...chci být doma rovnou s druhým nebo se chci na chvíli vrátit do práce? od toho co si odpovíš se bude odvíjet zbytek plánování 😉

andulind
autor
11. srp 2015

Chtěla bych asi raději rovnou zůstat s druhým. Ale jak znám naše úřady, tak potom zůstanu bez prostředků a oni mi řeknou, že je to můj problém. O to mi jde 🙂. Takže bez plánování nebude plánování :D.
Hlídání mám. To je právě další změna, že babička se přepočítala v odchodu do důchodu a jde už v zimě.
Když to poslední dobou pořád probíráme, tak mi to přijde jako lepší varianta, že bych byla doma rovnou.

marcinek
11. srp 2015

@andulind tak bez penez zustat nemusíš, pokud se pokusite o druhé a zadari se hned, tak docerpas rodicak do tech 2 let a když by se nezadarilo, tak si ho budes snižovat az do 3 let, popr. tvorit rezervu u sebe a pak bud nastoupíš ke svému zamestnavateli nebo se vam zadari a budes cerpat mateřskou na další mimco+dalsi 3 roky u zamestnavatele a pobirat další rodicak. Zalezi co chces a jestli se vam zadari mimco...

blahova_andrea
11. srp 2015

@andulind pokud ti bude mateřská navazovat přímo na rodičák, tak o žádné peníze nepřijdeš. já teda přišla, protože jsem měla rodičák moc natažený a i když jsem šla jeho výši dát na maximum hned, jak jsem zjistila, že jsem těhotná, tak mi cca 20 tisíc propadlo. ale to by se teda netýkalo. ty máš na dva roky, takže jen podle toho jak rychle otěhotníš, tak přepočítáš a o chvíli natáhneš, aby jsi pak navazovala a nemusela nikde běhat a nic extra řešit. pořád mi není jasné, čeho přesně se to vlastně bojíš. o jaké peníze máš strach, že přijdeš?

andulind
autor
11. srp 2015

Děkuji za názory. jednalo se mi o to natáhnutí. vzhledem k tomu, že mám už 10měsíců vybraných na těch 11500,-, tak už to na moc delší dobu nenatáhnu. Ale nějaký ten měsíc pomůže. Mám právě strach, že i když jsem poprvé otěhotněla hned, tak podruhé to tak být nemusí. A že bych mohla mít právě nějaký ten měsíc bez rodičáku, těhotná a na RD. No, nějak to dopadne. Děkuji

blahova_andrea
11. srp 2015

@andulind pokud jsi 10m pobírala 11500, tak jsi vyčerpala 115000,- z 220000,- takže ti tam ještě 105000 zbývá. minimální částka, kterou měsíčně můžeš pobírat je 50,- 😉 já myslím, že natáhnout si pobírání rodičáku je ten nejmenší problém 😀 vy máte tak napjatý rozpočet, že to manžel v případě nouze neutáhne, když budeš pobírat málo nebo nic? nebudeš první ani poslední, kdyby náhodou 😉 ale peněz máš v kasičce ještě dost, takže otěhotnění hned přijít nemusí 🙂

andulind
autor
11. srp 2015

No vzhledem k tomu, že po pracovním úraze dostal teď částečný invalidní důchod, tak to fakt neutáhne ;)

blahova_andrea
11. srp 2015

@andulind no tak to je otazka zda to druhe vubec porizovat.aby jste na to teda pak meli.to chce poradne spocitat.ale uklidnim te.nase situace je blba, kvuli tomu jsme si rekli, ze druhe teda nee a ono si k nam cestu naslo a zatim zijeme a hlady netrpime😉 obcas je clovek postaven pred hotovku a pak holt bojuje

andulind
autor
12. srp 2015

Tak za normálna bysme to zvládli. Jen mi jde právě o to, abych nezůstala delší dobu bez peněz.

vilibalda
12. srp 2015

@andulind Ono záleží na každém, co mu vyhovuje nejvíc. Jestli se těší do pŕace a má kam dát dítě než ho vezmou do školky. Kolik potřebuje rodičák, jestli chce mít děti blízko u sebe... 🙂 Kdyby sis teď prodloužila rodičák do 3 let, zvládli byste to finančně?

andulind
autor
12. srp 2015

Kdybych si to prodloužila na 3 roky, tak mám možnost jít do práce třeba na jeden den v týdnu a vylepšit tak aspoň rozpočet o nějakou tu korunku. Jenže potom mám zase strach z čeho by se mi vypočítávala druhá mateřská. Dneska jsem mluvila s paní z osobního oddělení. Není problém jít do práce kdykoliv. Vyjmou mě ze stavu z RD a normálně zařadí na HPP. Ale zkrácený. Potom taky nevím, když bych byla třeba znovu těhotná a u nás chtě nechtě musím na neschopenku, tak z čeho by se počítala i ta neschopenka. Je mi to blbý, ale myslím, že nejsem sama, kdo musí počítat.

decra
12. srp 2015

zdravím, nevím, jestli jsem to dobře pochopila, ale jde ti o "pár" měsíců, kdy bys neměla už rodičovský příspěvek, ale byla bys těhotná, ale nenastoupila ještě na mateřskou? tak tam bych to asi řešila zase neschopenkou...ani ta by vás finančně "nezachránila"?

xpila
12. srp 2015

@decra Neschopenka je náhrada mzdy, takže aby mohla na neschopenku, tak by už musela "chodit" do práce.

decra
12. srp 2015

právě, že ne...aspoň tady to tak hodně lidí řeší...tím,že by z rodičovského nastoupila na neschopenku z důvodu těhotenství, tak se neschopenka vypočítává normálně z platu, který měla před prvním těhotenstvím..samozřejmě musí být stále vedena jakoby zaměstnanec u stejného zaměstnavatele

andulind
autor
12. srp 2015

I jako zaměstnanec na RD?

decra
12. srp 2015

samozřejmě, i když jste na RD, tak jste stále zaměstnanec a máte tedy nárok na nemocenskou...prostě se ukončí RD, a začne opět platit neschopenka až do chvíle, kdy se nastoupí na mateřskou...

xpila
13. srp 2015

@decra Jenže sama si ukončit RD nemůžeš, chápeš? S dřívějším ukončením RD MUSÍ souhlasit zaměstnavatel. Takže to není tak, jak píšeš.

decra
13. srp 2015

to chápu, ale tazatelka sama psala, že se zaměstnavatelem nemá problém, takže by ji RD ukončil...v tom případě, není co řešit...

xpila
13. srp 2015

@decra Tak to chudák zaměstnavatel...

blahova_andrea
13. srp 2015

@decra jenže ukončit RD proto, že mu nastoupí zaměstnanec je asi rozdíl oproti tomu, že mu RD ukončí a ona mu nastoupí na neschopenku, kterou jí ještě bude muset ze začátku platit. to by byl teda blbej, kdyby jí na to kývl, ne? 😅

andulind
autor
13. srp 2015

Děkuji všem, budeme to muset ještě všechno doma pořešit 🙂

l83
7. říj 2015

@blahova_andrea dobrý den.jak čtu váš příspěvek, tak jsme na tom podobně.Když vám pošli IP bude se vám to chtět rozebírat? potřebuji poradit.děkuji.

blahova_andrea
7. říj 2015

@l83 nevím, v čem jsme na tom podobně, ale pokud napíšeš do IP, tak si to rozhodně přečtu a odpovím ti 😉