Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Změna RP z matky na otce. Jak na to?

hanaaprochazkova
6. led 2020

Ahojte, mám dotaz, už mi jde z toho hlava kolem. Zbývá mi už jen 6 měsíců rodičovského příspěvku a tak bychom chtěli změnit čerpání podle DVZ otce, abychom vybrali co nejvíce peněz, ale vůbec nevím jak na to? Co je k tomu potřeba? Kdo co vyřizuje apod.. Nemáte někdo aktuální zkušenost? Budu ráda za každou radu.
Díky

nat
6. led 2020

@hanaaprochazkova je potreba potvrzeni z OSSZ kde udelaji potvrzeni ale nejsem si jista zda pujde takto udelat pokud jiz cerpate a zbyva Vam tak malo mesicu

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

no kamarádka mi právě tvrdí, že jo.. řeší to samé, ale nemám další informace, jsou zhruba u stejného bodu jako my.. tak zjišťuji jestli někdo aktuálně toto neřeší 🙂

nat
6. led 2020

@hanaaprochazkova jde to ale je tam tusim podminka jen snd do 9 m ditete tak si rovnou zavolejte na Urad Prace a mate to nejlepsi takze kazdy muze rikat neco jineho 🙂

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

to je jasný no, já tam volala, ale zatím mi to nebrali, asi jsou přetížení, to teď holt musí být blázinec a člověk musí být trpělivý 🙂 tak jsem zatím napsala mail a uvidím.

prezdivka
6. led 2020

Je to samozřejmě možné, změnu můžeš udělat od ledna (pokud jsi v posledních 3 měs. změnu výše nedělala). Zaměstnavatel manžela vystaví přílohu k DVZ (rok zpátky ke dni narození dítěte). S tím a s formulářem Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku (v hlavičce vyplnit otce, formulář stáhneš nebo vyzvedneš na úp),jdeš na ossz, tam ti potvrdí tu výši. Pak s tímhle potvrzeným lejstrem a s formulářem Volba výše rodičovského příspěvku (taky formulář úřadu práce, vyplníš na sebe a dítě) jdeš na ÚP. To je celý.

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

@prezdivka wau, konečně jsem něco pochopila děkuji 🙂
teď jsem se ale zasekla na informaci že to je dvz rok zpátky ke dni narození dítěte (ono je to asi jasné no ☹ ).. dcera se narodila v březnu a manžel od května přešel na lepší práci odkud by to samozřejmě bylo výhodnější, takže pokud bychom žádali tu změnu, tak bychom předpokládám museli požádat o to vystavení bývalého zaměstnavatele manžela, chápu to dobře?

prezdivka
6. led 2020

@hanaaprochazkova musí to být k datu narození dítěte. Moje dcera se narodila 16.1.2016 a potvrzení se vystavovalo na období od 1.1.2015 do 31.12.2015. To potvrzení se jmenuje Příloha k žádosti o dávku a spravuje ji ČSSZ.

sayast
6. led 2020

@prezdivka chápu dobře že na formuláři výše rodičovského příspěvku již manžel nefiguruje,tudíž tam není třeba jeho podpis?

prezdivka
6. led 2020

@sayast ano

sayast
6. led 2020

@prezdivka super,díky 😊

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

@prezdivka moje dcera je 6.3.16 takže to potvrzení je do února předpokládám? a ten formulář o dvz se nepotvrzuje v práci, že? s tím jdu na tu ossz?

prezdivka
6. led 2020

@hanaaprochazkova potvrzení bude do posledního února 2016 jak píšeš. Pošlu fotku jak vypadá. Potvrzení o DVZ (na základě přílohy od zaměstnavatele) podepisuje ossz. Potvrzení o DVZ vyplněné na ossz je jakoby přílohou pak k formuláři volby výše příspěvku, se kterým jdeš na úp. To je poslední lekstro a vyplňuje se na tebe.

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

@prezdivka strašně moc děkuji!! 🙂

prezdivka
6. led 2020

@hanaaprochazkova takže tohle je lejstro od zaměstnavatele - tzn. krok 1. Je na 2 stránky, fotím jenom první, to pro vysvětlení postačí.

prezdivka
6. led 2020

Krok číslo dvě je nechat na ossz potvrdit tohle (přílohu od zaměstnavatele s sebou, do hlavičky vyplnit otce).

prezdivka
6. led 2020

Poslední krok je úp, kam jdeš s tímhle (vyplňuješ sebe). Přílohou je od ossz potvrzený dokument výše.

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

ještě jednou strašně moc děkuji!!!

prezdivka
6. led 2020

@hanaaprochazkova za málo ;)

hanaaprochazkova
autor
6. led 2020

@prezdivka no to teda za hodně! takové přesné rady jsem ani nečekala 🙂

prezdivka
6. led 2020
sayast
6. led 2020

@prezdivka obdivuhodný, díky 😘

adypro
16. led 2020

@prezdivka Moc moc díky za perfektní rady, moc nám to pomohlo. Myslíš, že ten papír potvrdí na sociálce i mně (když jsem manželka), nebo musí osobně manžel? Přece jen já můžu kdykoliv, on by se musel utrhnout z práce, ale figuruje tam jeho jméno příjmy, tak nevím...

prezdivka
16. led 2020

@adypro na ossz jdi klidně sama. On je potřeba fakt jenom k tomu papíru od zaměstnavatele, všechno ostatní vyřídíš bez něj ;)

sayast
16. led 2020

@adypro ano,také jsem byla na OSSZ za manzela

adypro
17. led 2020

@sayast
@prezdivka Holky, díky, to je super, že to jde.

scratches
3. lis 2020

prezdivka: Děkuji moc za podrobný návod a popis celé situace. Teď řeším úplně to samé, 2 dny sedím u počítače a hledám potřebné informace.. A když už jsem z toho měla hlavu jak balón🎈, našla jsem tvou nádhernou odpověď. Takže děkuji moc, moc, moc. Jsi úžasná👍

prezdivka
3. lis 2020

@scratches děkuju 🙂

tinie
29. lis 2020

@prezdivka
Ja se pridam do rady dekovatelu 🍀🍀 Nikde jinde jsem srozumitelnejsi informace nez od tebe nevycetla 🙂
Resim uplne to stejne, co holky vyse. Ted mam prispevek na nejvyssi castce do zari 2021. Jenze v kvetnu 2021 se nam narodi mimco a ja bych nestihla prispevek vybrat. Takze ho chci zvysit pres manzela. Kdyz se syn narodil v zari 2018, tak se ty prijmy dokazuji za obdobi od zari 2017 do srpna 2018 - chapu to dobre ze jo?
Jeste jednou moc dekuji.

scratches
29. lis 2020

Jojo, chápeš to naprosto správně👍.
Já už mám vyřízeno a stihnu přes manželovo příjem vybrat RP tip ťop, koncem března nastupuji na MD😉, TP mám též v květnu🙂

prezdivka
29. lis 2020

@tinie jj, chápeš to dobře ;)

Sem začni psát odpověď...

Odešli