Mezera mezi RP a MD. Jak řešit?

althia23
24. bře 2020

Zdravím,
mám dotaz ohledně časové mezery mezi rodičovským příspěvkem a nástupem na mateřskou dovolenou.

Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Rodičovskou dovolenou mám u zaměstnavatele nahlášenou do 3 let věku dítěte. To jest do 14.10.2020.

V dubnu 2020 mi končí čerpání rodičovského příspěvku, poslední dávka mi bude vyplácena v květnu 2020.

Jelikož čekáme druhého potomka a termín porodu je 1.7.2020 mám nástup na mateřskou dovolenou v rozmezí 6.5-20.5. 2020.

Ráda bych se zeptala, co s mezerou od 1.5 do nástupu na MD.

Předpokládám, že v daný okamžik nebudu mít pokryto zdravotní pojištění.

S tímto dotazem jsem kontaktovala jak MSSZ tak ÚP a pokaždé jsem dostala jinou odpověď.

Je zde někdo kdo to měl podobně? Děkuji za odpověď.

Prosím o radu, jak tuto situaci řešit. Jaké jsou možnosti.

slayc
24. bře 2020

zdravotni pojisteni je hrazeno na mesice, ne dny, zadnou mezeru tedy nevidin

drep
24. bře 2020

Zdravotní pojištění je hrazeno z titulu čerpání rd a ta není nijak vázána na pobírání rp

althia23
autor
24. bře 2020

Došla mi odpověď z ÚP:
Dobrý den,pojištěncem státu jste po dobu, kdy čerpáte rodičovský příspěvek. S Vaším dotazem se obraťte na zdravotní pojišťovnu, která je kompetentní Vám tento dotaz zodpovědět.

Z MSSZ:
Dobré odpoledne,osoby na rodičovské dovolené jsou tzv. „státními pojištěnci“. Pojistné tak za Vás bude uhrazeno, přestože byl rodičovský příspěvek dočerpán.

Tak babo raď 😆
Jsem z toho zmatená a nerada bych dlužila na pojistném.

drep
24. bře 2020

@althia23 úřad práce ale totiž tvoje rd vůbec neznamená, tj. Mají pravdu ve vztahu k tomu, co řeší oni, tedy vyplácení rp. Dokud pobíráš rp, jsi státní pojistěnec. Dokud jsi na rd, jsi státní pojištěnec. Tj. Stačil jedno z toho.

sus3nka
24. bře 2020

Zdravotní pojištění máš pokryté, takže buď v klidu.

slayc
Autor odpověď smazal
Zobraz
hope09
24. bře 2020

Měla jsem to stejně, mezera cca 3 týdny. Budeš pořád ještě na rodičovské dovolené, i když už nebudeš pobírat rodičovský příspěvek. Zdravotní pojištění za tebe automaticky hradí pojišťovna do 3 let věku dítěte, takže můžeš být v klidu 🙂

takyjedna
24. bře 2020

Pokud budou diteti tri roky v rijnu a mas do te doby hlášenou v práci rod. dovolenou a druhe dite cekas uz na cervenec, tak nemas co resit. Zadnou mezeru nikde nevidim 🤷‍♀️
Jak rychle si mezitim vyberes příspěvek je uplne fuk, to s tim nema co delat.

althia23
autor
24. bře 2020

Děkuji moc za informace. Stejně je sranda jak každý úřad reagoval jinak.

malenka3
27. bře 2020

@althia23 ÚP odpovídal za sebe a správně, mssz odpovídá komplexně. Státní pojištěnec (tedy že za tebe platí zdravotní pojištění stát) jsi do dubna ze dvou titulů- jednak jako pobiratel RP (to ale skončí jeho dočerpáním), ale také z titulu toho, že jsi v zaměstnání na rodičovské dovolené (až do října). Takže přechod na md bude plynulý, žádná díra v pojištění nevzniká, jak už holky výše.