Otcovská dovolená: Jak by mohl muž pomoci doma?
Zdravím. Chtěla bych se zeptat s čím vším by mi měl můj muž pomoci když je na otcovské dovolené protože jediný co udělal je, že hlídal malou když jsem si musela odskočit nebo něco. A chodil do krámu a tak. A teď po 14 týdnech se se mnou začal hádat že furt ležím v posteli že je v bytě bordel a že vaří jenom on.... A že mezi tím co malá spí bych štíhlá hodně věcí místo toho abych spala přes den když mám spát v noci.... A že jsem špatná máma i kvůli tomu že nejsem schopná uklidit. Mám kvůli tomu teď v hlavě pocit že jsem špatná matka a že si vůbec nezasloužím mít miminko, nejsem schopná se postarat o byt natož abych byla schopna být dobrou matkou pro své dítě a prostě takové ty špatně myšlenky mám... Nevím zda jsem se chtěla jen vypovídat nebo vědět názor dalších ale děkuji za obojí.
Stručné shrnutí
- Otcovská dovolená by měla sloužit jako praktická podpora po porodu: tatínek vaří, nakupuje, uklízí a přebírá noční hlídání, aby matka mohla během šestinedělí odpočívat.
- Praktická řešení uváděná v diskuzi zahrnují použití nosítka, odstříkání mléka pro střídání u krmení, dovážení hotových jídel od rodičů nebo objednávání jídla a případné objednání úklidové pomoci.
- Klíčové doporučení je jasná komunikace a domluva o dělbě prací; jedno z navrhovaných opatření je nechat partnera, aby si roli vyzkoušel, případně mu ukázat vzdělávací video o poporodních potřebách ženy.
Nejčastější otázky
Q: Co by měl muž dělat během otcovské dovolené?
A: Muž na otcovské dovolené by měl převzít domácí práce (vaření, nákupy, základní úklid), starat se o dítě (přebalování, chování, noční krmení) a pomoci matce s regenerací v šestinedělí.
Q: Může matka v šestinedělí spát přes den místo úklidu?
A: Ano; v diskuzi se opakovaně uvádělo, že šestinedělí je obdobím pro odpočinek matky a že využití denního spánku pro regeneraci je běžné a doporučované.
Q: Jaké praktické pomůcky a řešení pomáhají zmírnit domácí práci po porodu?
A: Uváděné pomůcky a řešení zahrnují nosítko („nosítko je zázrak“), odstříkání mléka pro střídání u nočních krmení, dovážení jídla od rodičů, objednávání hotových jídel a použití pomalého hrnce.
Q: Jak partnera přesvědčit, aby převzal více povinností?
A: Doporučené kroky jsou přímá komunikace a domluva o rozsahu povinností, nechat partnera roli vyzkoušet, případně mu ukázat vzdělávací video o tom, co se děje v těle ženy a proč je potřeba pomoci.
Q: Co dělat, když partner kritizuje nepořádek a netuší náročnost šestinedělí?
A: Možnosti zmíněné v diskuzi jsou: ať partner uklidí sám, ať si zajistí pomoc na úklid, nebo mu klidně vysvětlit, že nyní priority jsou péče o dítě a matčino zotavení.
Q: Jak dlouho je rozumné, aby se matka po porodu věnovala výhradně odpočinku?
A: V diskuzi se opakovaně zmiňovalo využití šestinedělí; konkrétně byla uváděna období od „celého šestinedělí“ po „první 2 měsíce (klidně víc)“ podle zdravotního stavu a potřeby hojení.
Q: Lze otcův čas na otcovské použít i pro stěhování nebo jiné náročné práce?
A: Ano, v diskuzi byly příklady, kdy rodiny otcovskou dovolenou využily ke stěhování, ale účel otcovské podle většiny příspěvků zůstává podpora matky a péče o nové dítě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Otcovská dovolená má sloužit k podpoře matky po porodu a k převzetí domácích a rodičovských povinností.
- Matka by měla v šestinedělí upřednostnit odpočinek a péči o dítě před pravidelným úklidem.
- Jasná komunikace a domluva o dělbě povinností mezi partnery je nezbytná.
Sporné názory
- Někteří zastávají postoj, že matka může využít denní spánek k uklidu a vaření, zatímco jiní trvají na tom, že denní spánek a odpočinek jsou výhradně pro regeneraci ženy po porodu.
Otevřené otázky
- Jak efektivně nastavit trvalé a spravedlivé rozdělení domácích povinností po návratu partnera do práce?
- Jakým způsobem donutit nebo motivovat partnera, který místo pomoci kritizuje, aby aktivně převzal péči a úklid?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
nosítko, odstříkání mléka, objednávání jídla, dovážení jídla od rodičů, pomalý hrnec, noční krmení otcem, objednání úklidové pomoci, šetření v šestinedělí, otcovská dovolená
Místa a osoby
žádné
@nock je to asi jak kdo. Se mnou byl manžel doma týden po porodu druhé dcery. To pomáhal, kde mohl. Ale pak šel už normálně do práce a já zůstala doma s miminem a starší 2,5 letou dcerou a brala to tak, že on práce a já starost o děti a domácnost.. A přes den jsem teda fakt spát čas neměla 😁 Ani by to nešlo.. Když spala 1 nespala druhá.. Po příchodu z práce se zase zapojil ,ale to jsme většinou šli všichni na prochajdu atd..
Ano, přesně proto otcovskou dovolenou pro otce nevorozeňat vymysleli, aby chlapi vařili, uklízeli a starali se o nákupy, zatímco jejich žena se stará o novorozeně a odpočívá v šestinedělí. Ne proto, aby si tatínkové odpočinuli a užívali si plného servisu od šestinedělky. Klídek, jsi skvělá máma. Starej se o miminko a o sebe, to je tvůj úkol v šestinedělí. Pokud budeš mít energii na něco jiného, dělej, co ti libo. Ale je to navíc. Od péče o domácnost je tam teď on. Ať se stará, ono ho neubude!
Manžel byl s námi doma týden po porodu a dělal všechno. Uklízel, staral se o malého, když jsem si chtěla odpočinout, jezdil na nákupy, objednával jídlo. Pak už musel do práce, ale i tak mi pomáhal, uklízel a staral se o syna, chodil s ním na procházky. V podstatě celé šestinedělí jsem proležela v posteli.
Na úklid se vykašli a hlavně odpočívej. Když má manžel problém s bordelem, ať uklidí sám, nebo vám na to někoho objedná 🤷🏼♀️.
Máme syna 2 roky. Celou dobu jedeme vše na půl. Péči o syna, domácnost, psa, kočku, oba chodíme do práce, přestavujeme barák, kde bydlíme ... někdy je to na palici... někdy si něco vyčteme.. ale většinou je to o tom, že nám nezbude čas na nás dva 🙂 Naše fungování je hodně dáno tím, že máme celou dobu milionového kluka, který spí a funguje normálně. Čím jsme si jediným pomohli my, bylo, že jsme si řekli, že od naprostého miminka bude zvyklý usínat sám, pokud to půjde... a ono to jde skvěle 🙂A ano, ten malý příspěvek od státu bereme.. ale kdo by ho měl brát.. to nevím ... je to půl na půl ...
My se po porodu stěhovali - jakože z porodnice nás muž odvezl do nového, pomohl s čím bylo potřeba (ohřát jídlo, připravit UM, pochovat než jsem si dala sprchu). Večer pomohl s koupáním a odjížděl do starého bytu zabalit zbytek věcí, ty ráno přivezl, něco vybalil, nakoupil a pořád dokola. Poprvé jsem stála u plotny, když byly synovi dva měsíce (ale hodně nás zásobovali hotovým jídlem prarodiče, my jenom ohřáli nebo uvařil muž). Jako já měla po porodu nějaké komplikace, měla jsem co dělat sama se sebou. Binec tady byl, z velké části ale kvůli tomu stěhování. Já po chvilkách uklidila koupelny nebo dělala prádlo, syn dost ublinkával, tak jsem prala denně aspoň jednu pračku (samozřejmě ne jen jeho prádlo, ale i naše, ručníky, ložní prádlo, no vždyť to znáš). Pokud syn přes den spal, buď jsem pečovala o poporodní poranění nebo šla spát taky. Jsem vděčná, že se manžel o nás staral a stará 🙏

Já to mám taky tak,když miminko spí měla by maminka odpočívat,úklid počká,já mám super muže ,dokonce občas děti i přebalil a o úklid se nestaral,jestli mu to vadí,tak ať uklidí,i teď uklidím občas jednou za 14 dní,no a co, já nemám na prvním místě úklid