Antidepresiva a kojení. Máte zkušenost?

monikaartimova
7. dub 2022

Maminky je tu mezi vámi některá, která kojila a brala antidepresiva Mirtazaphin, Lamictal a Brintelix? Jsem v osmém měsíci těhotenství, moc bych si přála po porodu kojit. Tyto léky beru několik let a i teď v těhotenství. Doktorka z psychiatrie mi nedokáže s určitostí říct zda mohu či ne. Budu tuto otázku konzultovat s pediatrem. Rada bych ale našla nějakou maminku, která s tím má zkušenosti. Děkuji za vaše odpovědi 😊.

moonulka
7. dub 2022

Zkušenost nemám, ale pochybuju, že by pediatr věděl. To je až moc mimo jeho obor. Navíc někteří mají zastaralé názory i na samotné kojení. Zkusila bych najít ke konzultaci jiného psychiatra.

treasurka
7. dub 2022

@monikaartimova Podivej se na Usmev mamy, tam maji seznam odborniku, kteri opravdu vedi…

jjasmina
7. dub 2022

@monikaartimova zeptejte se laktační

monikaartimova
autor
7. dub 2022

@treasurka děkuji

mandala
8. dub 2022

Já jsem kvůli kojení přešla na jiná AD, tohle by měl psychiatr vědět, nebo si to vyhledat. Pediatr i v porodnici o tom věděli kulový...

monikaartimova
autor
8. dub 2022

@mandala právě jsem si naivně myslela, že to bude doktorka vědět. Řekla, že se na to podívá, že máme ještě skoro 7 týdnu čas, ale mně to přijde, že už je čas to řešit. Naštěstí jsem dostala kontakt na psychiatrii v Praze, kde se na to specializují. Dám doktorce kontakt a ať si se taky poptá😊.

svija
9. dub 2022

@monikaartimova - to si musíš vyřešit na psychiatrii, pediatr ani gynekolog vědět nebude. V Praze je poradna pro psychiatricky nemocné a kojící, ale to už asi víš. Já také beru AD a také jsem to řešila.

holkaokomodra
11. dub 2022

@monikaartimova zavolej si do narodniho ustavu dusevniho zdravi, tam poskytuji informace, moje zkusenost je takova, ze ani pediatr nevi... kojim i pres leky, ale jine, neni problem

monikaartimova
autor
11. dub 2022

Dneska mi laktační řekla, že není problém. Pokud ty léky beru v těhotenství, mohu i při kojení.

chlapecektehu
12. dub 2022

@monikaartimova bohužel jsem porodila a dostala jsem poporodní deprese prášky jsem dostala ale z těch nervů jsem stejně přišla o mlíko a v té době kdy jsem začala brát prášky jsem nekojila a prý jsem ani nemohla kdybych chtěla

mandala
12. dub 2022

@monikaartimova No to si zase nemyslím, mě vysvětlovala psych., že to není stejné a původní léky, co jsem brala mě v těhotenství postupně snižovala a před porodem vyměnila, dokonce napsala potvrzení do nemocnice, že mohu s těmito léky kojit. Já to nějak nechápu, přece tvoje lékařka na psych. musí vědět, jestli se mohou užívat při kojení, já bych to řešila hlavně s ní...

holkaokomodra
12. dub 2022

@monikaartimova Moni, dostavas tady protichudny informace, stejne jako ja pred pul rokem, kdy mi bylo zle a to nicemu nepomohlo. On ti kazdej psychiatr, pediatr i laktacni rekne neco jiného... vážně... obvolavala jsem je vsechny, je to tim, ze nemaji jednotne informace, neresi tu problematiku do hloubky, protoze bezne nemusi a casto radi jen na zaklade sveho pocitu bez podlozenych zdroju, neni to spatne, ale ve chvili, kdy opravdu potrebujes dobat a zaroven kojit a do toho nechces ohrozit sve dite ti to udela v hlave neskutecnej gulas... mluvim ze sve certsve zkusenosti, depka a hormony mi nedovolily vyhodnotit situaci s chladnou hlavou a bylo to fakt narocny... takze znovu doporucuju zavolat do narodniho ustavu dusevniho zdravi, kde maji tabulky kolik ceho se uvolnuje do MM v jake davce je to ok a kdy uz radsi ne. Me tohle slozite hledala kamaradka pediatricka v dobe, kdy jsem to potrebovala a opravdu byla jedina kdo mi pomohl po x odbornicich pred ni... dokonce jsme pak spolecne nabizeli organizaci Usmev mamy, ze dame do kupy takovou nejakou tabulku, kde ta nejbeznejsi AD vypiseme a tam mi bylo receno, že dekuji, ale ze se kdokoliv, kdo potrebuje muze obratit prave na NUDZ. Hodne štěstí a moooc drzim palce ❤️

monikaartimova
autor
12. dub 2022

@holkaokomodra no právě, je to složitý. Nikdo nic poradně neřekne. Psala jsem e-mail do toho NUDZ a snad mi poradí. Když jsem chtěla otěhotnět, doktorka taky nevěděla. Pak to nakonec “velmu ochotně” zjistila po vlastní ose. Teď když jsem tam byla naposledy na kontrole mi řekla, že to neví co a jak a mám se zeptat pediatra. Ještě dodala, že máme 6 týdnu čas a mám zavolat za měsíc, kdyby na to zapomněla. Snažím se všude něco vyčíst a zjistit. Už jsem z toho unavená a rozhozená. Moc si přeji kojit, nechci o to být ochuzena a ani o to ochudit miminko. Myslím si, že teď je ten čas to vyřešit abych byla v klidu. Začíná mě to deptat, že jsem si šla pro radu a řešení a ona to bere tak, že konto vlastně ani nezajímá.

monikaartimova
autor
12. dub 2022

@mandala Taky tomu nerozumím, že nemá tyhle informace. Počkám par dni, jestli mi odepíší z NUDZ a pak na ni zase zatlačit ať to zjistí.

holkaokomodra
13. dub 2022

@monikaartimova Moni, kdybys nepochodila, poprosim klidne tu kamosku pediatricku, pracuje v havlbrode v nemocnici, ma nad sebou velmi ochotnou primarku, ktera prave dost casto resi mamky depkarky 😂 tak pak muzem predat i nejaky kontakt a uvidis. ono taky záleží jak silne davky bereš, ja se v pohode vejdu se 40mg citalopramu a jeste se da v pripade nutnosti navysit a dokonce, coz pro me bylo stezejni muzu i neurol od ktereho me vsichni odrazovali a ja byla uz tak zhroucena na zhrouceni, protoze jsem ho potrebovala nez mi zabrala vyssi davka AD, pediatr mi rekl nebrat, laktacni ano ale nekojit 48 hodin a psychiatr v pohooo berte... 🤦‍♀️😂 no taky zlusenost, ale v tu chvili, kdy se opravdu potrebujes o neco oprit to fakt jedno neni 😉 takze drzim pest a dej prosim vedet jak ti poradili! 😊

fleuretka
28. kvě 2022

@monikaartimova mohu se zeptat, zda se ti podařilo dobrat odpovědi ohledně brintellixu? Mě jiná AD nezabrala, před těhotenstvím jsem měla déle vysazeno (už protože lékařka říkala, že kdybych otěhotněla tato AD nemají dost studií). Teď víc jak dva roky po porodu ještě kojím, ale delší dobu kvůli různým okolnostem cítím, že AD opět potřebuji. Tehdy mi stačila nejnižší dávka, tak doufám... Protože ta AD první volby, co se dávají i u kojení neměla efekt. :(