Čím nahradit pečivo?

hankapiiisek
16. říj 2023

Ahoj všem, ráda bych ze svého jídelníčku vyřadila úplně pečivo a nevím čím ho nahradit. Dělám to ze zdravotních důvodů- necítím se po něm dobře, jsem hodně nafouklá.

ninive211
19. říj 2023

@miryp Já jsemtřeba byla šíleně nafouknutá před prázdninami a začátkem léta (taky plynatost, brkání, pálení žáhy...), kdy mi vrcholí pylová sezóna...pak mi ségra vnukla do hlavy, zda to není i tím, že jsem alergik na pyly trav a např. na žito, ambrózii, pelyněk. No a k pylovým alergiím se váží alergie potravinové, na které třeba běžně nereaguji, ale když je tělo výrazněji vystaveno alergenu pylovému, tak reaguje zejména orofaciálně (otoky v ústech-ty jsme neměla), ale asi i právě třeba tím nadýmáním, plynatostí. No a tím, že mám prokazatelně alergii na pyly žita, tak bych asi měla opatrně i se žitným pečivem, ale i s pšeničným, zejména v období pylové sezóny. Od obvoďáka jsem dostala něco na nadýmání a refllux, krátce jsem brala, ale následně jsem vysadila a i tak teď výtraznější problém nepozoruji. Tak schválně příští rok si to na sobě otestuji, jestli je to opravu zintenzivněné tou pylovou sezónou.

miryp
19. říj 2023

@hankapiiisek takže žádné jogurty, tvarohy, atd. nepoužíváš? Vadit mohou i kozí/ovčí/buvolí alternativy, protože ty bílkoviny jsou si natolik podobné, že je reakce často úplně stejná. Stejně tak obsahují i laktózu.
Určitě bych se netestovala u obvodního lékaře, protože ti nabírají u mléčné bílkoviny úplně nesmyslně protilátky IgA, IgG a IgM, které vůbec nevypovídají nic o alergiích (už se k tomu vyjadřovala i ČSAKI). Je třeba otestovat IgE protilátky a ty jsem ještě žádného obvodního lékaře neviděla testovat (podle mé zkušenosti i zkušenosti dalších alergiků). Takže pokud testovat, tak určitě alergologie/imunologie. Jen je třeba počítat s tím, že existují i Non-IgE alergie, které žádné testy neodhalí a jediným způsobem, jak se dají ověřit, je právě tvou lékařkou doporučená eliminační dieta.
Co se týká testů na laktózovou intoleranci, tak ta se testuje geneticky z krve (přičemž tento test určuje pouze to, zda má člověk k IL genetickou predispozici, bez příznaků se o IL nejedná), popř. biopsií při vyšetření střev a nebo se dělá dechový test. Určitě se netestuje žádnými protilátkami, protože nejde o alergickou reakci těla, nýbrž o nedostatek trávicího enzymu laktázy, popř. jeho nedostatečnou aktivitu...
Tvá lékařka ti vlastně doporučila to nejlepší možné řešení, jak zjistit, zda za tvými problémy je či není mléčný výrobek. Aby to ale mělo nějaký efekt, musí být ta dieta opravdu striktní a nesmíš konzumovat žádné živočišné mléčné výrobky, ani produkty tyto složky obsahující. Nejlepší je vařit ze surovin v jejich základní podobě, pak se nemusíš obávat kontaminace. Při podezření na laktózovou intoleranci je pak třeba hlídat i složení léků a suplementů.

hankapiiisek
autor
19. říj 2023

@miryp jogurt sem tam nějaký, sýry typu mozzarella ano .

miryp
19. říj 2023

@hankapiiisek pro ověření musíš vynechat komplet, jinak nemá eliminační dieta smysl.

hankapiiisek
autor
19. říj 2023

@miryp děkuju zkusím to, jelikož se poslední dobou cítím i zahleněná a dost unavená .
ORL, vyšetření štítné žlázy, krev , výtěry z krku vše v pořádku

miryp
19. říj 2023

@ninive211 ta propojenost mezi pylovou a potravinovou alergií je velká. Vždy se doporučuje ty křížené alergeny hlídat.

miryp
19. říj 2023

@hankapiiisek to zahlenění ukazuje na tu bílkovinu než na laktózu, takže opravdu vysadit vše komplet, hlídat složení všeho, co kupuješ a uvidíš, jak ti po pár týdnech bude.

hankapiiisek
autor
19. říj 2023

@miryp laktózu tzn nic v čem je laktóza ani mléčná bílkovina?

miryp
19. říj 2023

@hankapiiisek nic z tohoto
o mléko, sušené mléko
o kefír, acidofilní mléko, kondenzované mléko
o tvaroh, jogurt
o smetana - zakysaná, na šlehání, sladká na
vaření
o máslo, ghí, máselný tuk
o mléčný protein, mléčná sušina, mléčný
prášek
o zmrzliny obsahující mléko, smetanu
o syrovátka, syrovátkový protein, s.
koncentrát, hydrolyzovaná s.
o kasein, hydrolyzovaný kasein
o kaseinát sodný
o laktalbumin
o laktóza

Pokud po měsíci zjistíš, že je ti lépe, pak půjde buď o ABKM nebo o IL. A co to bude poznáš tak, že po tom měsíci zkusíš bezlaktózové mléčné výrobky opatrně zařadit do jídelníčku. Pokud se potíže vrátí, pak jednoznačně bude problém v bílkovině, tj. bude nezbytné vysadit mléčné ze svého jídelníčku. A jelikož mi jeden (dnes bohužel již zemřelý) gastroenterolog řekl, že rozvoj ABKM v dospělosti jde ruku v ruce s celiakií, nechala bych pak dovyšetřit celiakii (úplný screening a genetiku a podle výsledků pak případně gastro).

ninive211
19. říj 2023

@miryp No já o zkříženým alergiích vím dlouho, ale přiznám se, že jsem to dosud zas tak moc neřešila. Akorát jsem měla od alergoložky doporučeno omezit bylinkové čaje, především směsné (kvůli tomu pelyňku a taky zkříženě heřmánek), velmi opatrně s medem, omezit/vynechat citrusy a kiwi a zkusit, zda nedělá problém rajče...no ale musím vykoumat to pečivo, protože to bude mít nejspíš výrazný vliv (ne obecně, ale v té kritické době). Já mám třeba vypozorované, že mi nedělá moc dobře celer, nejspíš i petržel ve vetším množství (po petrželové omáčce z kořenové petržele uod sestry mi bylo "divně" a byla jsem jak v 5. měsíci), syrový česnek (miluju česnekovou pomazánku, ale nemůžu ji jíst, dělá mi zle, pálí žáha...) a třeba zelená (bílá) paprika (červená/žlutá bez problémů).

hankapiiisek
autor
19. říj 2023

@miryp čím nahrazujes mléko do kávy ?

miryp
19. říj 2023

@hankapiiisek tak nejlepší je kávu vůbec nepít, protože je prozánětlivá. Ale nahradit můžeš jakýmkoliv rostlinným nápojem (vyhnula bych se sóje, protože ta se velmi často kříží s alergií na mléčnou bílkovinu) v čistém složení (tj. ne alpro, které je plné konzervantů a stabilizátorů). V Albertu, Lidlu, DM a určitě i jinde najdeš i bio řady. Chuťově si musíš vyzkoušet, co ti bude nejvíc sedět, ale určitě od toho nečekej, že to bude chutnat stejně jako káva s mlékem.

hankapiiisek
autor
19. říj 2023

@miryp děkuji a zkusím..

kamcali
20. říj 2023

Já jsem byla taky nafouklá a zjistili mi intoleranci na bílou mouku. Takže jsem změnila jídelníček. Jinak snídám, rýžové nebo ty kukuřičné chlebíčky, ovesné kaše nebo jenom vločky s jogurtem a ovocem. Někdy si jenom nakrájím zeleninu jako rajčata, ředkvičky, okurku a k tomu mozarellu nebo nějaký sýr. Ale mám dny když mám hroznou chuť na chléb, takže si upeču ze špaldové mouky nebo žitné. A cítím se lépe.