Cysta Bartholiniho žlázy, byly jste na operaci?

dagmarj
7. bře 2015

ahoj holky, zakládám, protože jsem už zoufalá. už u porodu 2.syna- už rok, jsem měla cystu ucpanou ale malou a nezlobila. ted byla schopna se naplnit za tyden a ještě se vytvořil zánět. volala jsem dr a ten že mi to v pondeli rozřizne ale zrovna včera jsem to dostala a už to bolelo tak, že sem nemohla chodit, stat ani sedět. jen v leže to bylo v klidu. nakonec sem to ve vaně nahřála a propíchla sama, vytekla bílá tekutina a okamžitě se mi ulevilo. v po jdu pro atb a dr to chce vidět. jelikož se mi to pořád vraci a je to čím dál horší asi fakt budu muset na operaci. byla jste na tom některá? jak to probíhá.. a nešetřete mě, chci opravdu vědět do čeho jdu. díky.

dydlisek
28. črc 2017

@anabella1 Buď v klidu,nic tak strašného to není.
Já jsem rok žila s tím,že mám v intim.místech zduřené křečové žíly.Ano,opravdu mi 2 lékaři,nezávisle na sobě řekli,že je to opravdu jenom žíla.Každopádně se začala zvětšovat a ve finále byla velká 3x3,5 cm,takže jak říkáš ty,švestka🙂
Nebolelo mě to,ani nijak neomezovalo.Ale bylo to tam....
Tak jsem našla jiného doktora a ten byl zděšený,že nechápe jak někdo nemůže poznat Bartolinku.Že je to krásný ukázkový případ.Za týden jsem šla na odstranění a mám klid.
Ano,bolelo to prvních několik dní,ale dá se to přežít.Zvládla jsem to já a zvládneš to i ty.
Tak se nestresuj a buď v pohodě.Každopádně se zásob Brufeny a nebo si nechej napsat přímo od doktora něco na bolest.Přece jenom mají větší možnosti než v lékárně.Držím Ti pěsti a dej vědět,jak jsi dopadla.

stassy
31. črc 2017

Zeny, prosim vas, jak si to jako propichujete samy? :O
Mam takto zvetsenou zlazu temer rok, neboli to, nikterak me to neomezuje v beznem zivote, az na to, ze to blbe vypada.. 🙂 Cetla jsem, ze nekomu bulka praskne sama, zda se mi to jako scifi, u me je stav stale stejny.

lenisek36
1. srp 2017

@stassy u mě pomohlo 14dni 3x denně koupel ve vývaru z dubové kůry a mazání dubovým gelem 😉. Žláza je v poradku 🙂 a nikde jsem nemusela na žádný řezání atd a to musím říct, ze mě to šílene bolelo a bylo to cca 2cm x 1cm 😉. Tak vyzkoušej, já bych si to urco sama nepichla, ještě abych dostala do toho něco a bylo by to totálně v dupe ☹. Držím palecky!🙂

masajka87
1. srp 2017

@stassy já v tom mela zánět a bolelo to. Bylo to zapálené. Tak než na řezání a vypouštění hnisu na gynde jsem si to pichla a mělo to stejný účinek.

anabella1
1. srp 2017

@stassy u mě přepichnutí nepomáhá, protože to mám hluboko pod kůži. Zkusila jsem i tea tree oil, ale taky samozřejmě nic, moje boule je hluboko pod kůži, jedna klinika mě to chtěla vybrat dokonce přes vaginu (nechápu). Takže jsem to vzdala a zítra ráno mám předoperační vyš. 😢

anabella1
9. srp 2017

Ahoj holky, tak ja už mám po, přidávam report z operace. Neměla jsem to zapálené a 9 let jsem s tým žila, takže jsem čakala, že to bude pohoda. Bylo mi řečeno, že po 1 noci půjdu domů a že celý zákrok je velká pohoda. No, bohužel to nebyl nejlepší zážitek. Doufám, že už nic takového nebudu muset zažít. Samotná operace byla asi OK, i když mi bylo hrozně nepříjemný být vezena na sál v podstatě nahá. Bylo to fakt divné. Horši to bylo potom. Po operaci jsem se přebudila s velkou bolestí, měla jsem tam led, celý den mi to chladili, ale stejně jsem to cítila a přežila jen vďaka práškům od bolesti. Teď mám 3. den po operaci, jsem doma ale pořád nemůžu sedět ani chodit. Nepamatujete si holky prosím po jaké době se Vám dalo normálně sedět? Ja potřebuju nutně dělat něco do školy a tady to mi to hrozně komplikuje. Jo a prosím, nevíte, proč se to vybírá tesně u poš. vchodu? Já jsem teda tu cystu měla o hodně níž, spíš na rozhraní nohy a stejně mi to narezali u středu, tak celkem nechápu jestli je to šetrnnější? Jinak věřím, že budu brzo ok, díky za povzduzení k operaci 🙂

achjo7
17. říj 2017

Ahoj holky, chci se zeptat,kdo jste tu cystu doma propichoval,jak presně se to provádí (jaká jehla,nahřát?atd.) ? Nemůžu si tím způsobit nějaký ještě větší problémy? A je šance,že už se to pak už znova třeba nikdy nenaplní ?(kéž by)..Díky za info 🙂

masajka87
18. říj 2017

@achjo7 ahoj, stačí obyčejná jehla pro aplikaci injekci , nejtenčí je ta s tím oranžovým kloboučkem, hlavně aby byla sterilní. Nic jsem nenahrivala. Bohužel, je to cysta, takže za čas se zase náplní a budeš muset píchat znova, já to tak dělala 3roky a hlavně když už jsem v ní měla zánět. Aby to tolik nebolelo tak jsem si tu ,, kuličku,, chytla mezi prsty , tím jsem si byla i jistá že nepichnu mimo. Měla jsem ji hodně vysoko. Do budoucna ale zvazuj odstranění.

stassy
18. říj 2017

Ja tedy nic sama nepichala, na to jsem srab a bojim se, co by z toho mohlo jeste vzejit.. Moje cysta se za poslednich par mesicu dost zvetsila, je ted jako golfovy micek, muj gyndr před týdnem na preventivce rikal, ze i kdyz neboli a neprekazi, ze takhle velkou uz by teda vyndal a tak jdu pozitri, tj. v patek, a pri celkove anestezii, ambulantne. Zacinam plasit a bat se.. Ach jo, snad to bude dobre.

annama
19. říj 2017

@stassy neboj se! Vše to bude ok a můžu ti říct těš se až ta potvora bude venku. Uleví se ti a bude klid.

stassy
20. říj 2017

Mam po zákroku, pred chvili jsem se probrala z narkozy a muzu rict, ze to boli jako svina. Ja mam prah bolesti celkem vysoky, ae tohle je fakt hnus.

masajka87
21. říj 2017

@stassy věřím, ale vydrž, každým dnem bude lip. Nakonec budes rada že je venku.

stassy
23. říj 2017

Jeste by me zajimalo.. Vy, ktere mate za sebou zákrok i rekonvalescenci - krvacelo vam to? Jak dlouho trvalo, nez se vam to "tam dole" vratilo nejak do normalu? To, co tam vidim ted, fakt neni hezky a predstava, ze by to tak melo vypadat uz naporad, me teda lehce desi..
Chapu, ze je tam ted nejaky ten otok, vypada to, jak kdyz mam obri modrinu, ale jako fujky. Jako by nestacil nastrih od porodu, ted jeste tohle. 😝

masajka87
26. říj 2017

@stassy krvacelo to hlavně po sprchování. Nosila jsem vložku. Postupně to splaskavalo a sraženina se taky rozpustila .. trvalo to asi měsíc. Pak jsem šla na vytažení stehu. Měly vypadlout sami, ale bohužel a dokonce dva srostly.

stassy
26. říj 2017

@masajka87 Zarostle stehy? Au. To se pak resi jak? Je vytrhnou? :-O
Me rana krvacela porad, zevnitr i zvenku, veta zdrav. sestry pri propousteni "to krvacet nebude" mi prisla dost mimo. Po vikendu na kontrole u dr jsme zjistili, ze se do toho dala infekce, takze mam antibiotika a prubezne se cely den macham v dubove kure a Rosalgynu. Otok i modrina se pomalicku zmensuji, diky tomu jsem se odvazila si to tam dole vic prohlednout a je to dost hrozny. On mi doktor normalne prosil pysky k sobe (jak je ohyb mezi nimi, v miste kde se spojuji, tak v dolni casti), v tom malem pysku je kolem stehu dira.. Ja vidim skrz! Plus jeste dve male.. Ted uz vim, odkud se bralo to krvácení z venku (mimo sitou ranu uvnitr).
Ja jsem uplne v soku a brečím tady. Tri porody bez poraneni a ted me tenhle zakrok takhle dok*rvi. 😭

masajka87
26. říj 2017

@stassy chudero, to je strašný. Já měla stehy asi 3. Jo, jak jsem šla na gyndu tak mi tam strikal dezinfekci co strašně palela. Pak to musel vytrhnout. U toho jsem rvala a i sem ho kopla. Taky jsem tam měla díry. Popravdě si tu tvoji ránu nedokážu představit. Možná najdu fotku i té své po zákroku.

achjo7
10. lis 2017

Ahoj, omlouvám se, že pořád otravuji s tím propichováním, ale chci se zeptat, jestli to propichnete doma a vydezinfikujete, zalepíte a dobrý, nebo pak jdete stejně na gynekologii aby na to dr. koukl a dal vám antibiotika? Protože jsem tu četla, že po propichnuti doma stejně berete antibiotika.. Tak nevím. Ja se k tomu odhodlávam už dlouho, ale mam strach abych si do toho něco nezanesla ☹

annama
10. lis 2017

@achjo7 pane bože, nic nepropichuj. Jdi co nejdříve k mudr a domluv se na vyndaní celé žlázy.

achjo7
10. lis 2017

@annama Dr. o tom ví, operaci odkládám tři roky a vůbec se mi na ní nechce. Když to propichnu,třeba to splaskne a operace se oddálí. Kdybych chtěla hned na operaci, píchat to doma nebudu..

annama
10. lis 2017

@achjo7 to ti věřím. Jenom jsem tě chtěla povzbudit, aby jsi se nebála. Za mě ti můžu říct, že než si to sama propichnout radši bych šla s klidem na tu operaci ještě jednou. Dá se to vydržet. Proto když se nebojiš si to sama propichnout, tak jsi pro ve větší hrdina než třeba já 😉

annama
10. lis 2017

@achjo7 a.navíc je větší pravděpodobnost, že budeš mít po odstranění Bartolinky klid. Za mě prostě doporučuji. Měla jsem ji několik let a jsem ráda, že je pryč. Taky jsem se dlouho odhodlávala. Jednou za ty léta co jsem ji měla jsem s ní musela jít na ambulantní ošetření. Nebylo to vůbec příjemné, ale dalo se to vydržet. Potom to bylo zase jako na houpačce. Chvíli klid, chvíli problémy. Většinou začala zlobit, když jsme se s přítelem často milovali. Byla tam tolik let boule, která mi začala čím dál tím víc vadit. Hledala jsem si informace a zjistila jsem, že nejsem jediná ( to jsem si ani nemyslela) , ale překvapilo mě kolik z nás s ní má problém. Po přečtení několik případů, jsem se rozhodla než se neustále bát conkazdym.dnem s ní přijde - bolest, omezování atd. Jsem se rozhodla do toho jít a nelituji. Držím ti palce!

annama
10. lis 2017

@achjo7 a víš jak se jmenoval náš kocour? Stejně jako tvůj link bez té sedmičky 👍 Achjo

achjo7
11. lis 2017

@annama Díky, já vím, že mě ta operace asi nemine ☹, mám strach hlavně z té narkózy a z toho hojení. Mě to ani moc nebolí, spíš překáží, kdyby to bolelo, asi by mě ta bolest na tu operaci dohnala. Ale právě si říkám, když to dokážu píchnout, treba me doktor nebude hnát na tu operaci a třeba se to nějakým zázrakem úplně ztratí 😀.. A kocour Achjo, to je vtipný 😀😀, jak jste na to jméno přišli?

stassy
11. lis 2017

@achjo7 Ja mam pocit, že propichnuti nebo samovolne prasknuti muze byt resenim v te akutni fazi, kdy to boli apod, ale pokud je to varianta chronicka, tj. cysta je tam nekolik let, tak resenim je jedine operace. Cim vetsi cysta, tim narocnejsi vykon to bude - ja mela cystu fakt velkou, jak golfovy micek, operace trvala 40 minut.
Co se hojeni tyce, tak prvnich par hodin bylo nejhorsich, postupne bolest ustupovala a treti den uz jsem zvladala bez Ibalginu. 🙂
Stehu mam hodne, díra jak vrata, ale to je dano velikosti te cysty myslim. Hojeni trva az mesic, pokud se do rany nedostane infekce (jako me), bude to v pohode, dulezite je omyvani/oplachovani a co nejcastejsi vetrani, chodit "na ostro".
Dnes je to treti tyden po zakroku a ja uz funguju temer normalne. Pisu temer, protoze jeste neni uplne stopro zahojeno, misto je citlivejsi na tlak, ale uz muzu i normalne sedet. 😀

annama
11. lis 2017

@achjo7 narkóza je v pohodě. To já se radši nechám " oblbnout " narkozou. Co se týče hojení dá se to zvládnout. Zázrakem se neztratí 😉 a bude tě obtěžovat pořád. Jsi statečná, tak udělej ten krok a té mrchy se jdi jednou provždy zbavit.
Kocour Achjo dostal jméno z našeho momentálního rozpoložení.

stassy
12. lis 2017

@achjo7 A jeste teda k te narkoze - taky jsem se bala, nikdy jsem zadny zakrok neabsolvovala, mela jsem strach co me ceka. Takova vnitřní nejistota.. Nakonec to bylo v pohode. Napichli mi kanylu, dali takove to dychatko na oblicej, ja se ctyrikrat nadechla a pak uz nic nevim. 😀 Jak jsem psala, nejhorší byly prvni hodiny pak zabraly prasky a dalo se to zvládnout. Ver si, taky to zvladnes! 🙂

zena007
15. lis 2017

Ahojte, ja som včera absolvovala tiez operácie, vybrali mi celú žľazu.... Už som mala problémy v Dubnici ale vtedy mi doktor gulynekolog povedal že s tým sa neda nič robiť.... Že proste len nemám prekrizovat nohy...ja úplne blbá v tomto si hovorím okej asi ma pravdu...."guľka" zmizlao pár dní a bol pokoj...no a v červenci opäť sa objavila a to už teda tak bolelo zo dňa na deň že som si ani nesadla.... Išla som k inému gynekológovia a ten ma hneď posla do nemocnice kde má na druhý den operovali, a žľazu mi len vyčistili. Potom nasledovalo asi 5 výmien drenu resp čistenie, čo fakt osobne veľmi bolí ale dávali mi lidokainovy sprej takže to zmiernilo bolesti. Ešte mi jeden doktor vravel so smiechom že mal pacientku čo to mala 11krat!!! Ako vravím si hádam mám už navždy pokoj...no a teraz o tri mesiace pri sprchovaní opäť gulička.... Našťastie nebolestiva.... V nemocnici odporučili vybratie žľazy.... Absolvovala som všetky predoperačné vyšetrenie no a vcera má zoperovali a večer v ten deň pustili domov. Keď to len čistia tak po zobudení to vôbec neboli, len si nemôžete sadnúť a teraz keď mi tú žľazu vybrali celú tak to k.revsky boli stále...a tiež ani sadnúť... To je jediný rozdiel....tá neustupujuca bolesť. Na druhú stranu neľutujem, bolesť casom prejde a bude dobre...aj chodiť mozem...radšej takto ako tam chodiť stále.... Takto mám pokoj...vraj sú pacientky ktoré už majú pokoj navzdy a zase niektorým sa to objaví na druhej strane....ale to je individuálne. Určite by som si to sama doma neprepichovala, predsalen hygiena, sterilné prostredie atď.... Ani na to nemám odvahu. Určite neváhajte a choďte, .....tá barholinka vás môže začať bolieť zo dňa na deň...ja som mala už zaplatenú dovolenku ktorú som musela zrušiť lebo proste sa mi to deň pred odchodom ozvalo... Treba to riešiť hneď v zárodku....

zena007
15. lis 2017

@stassy ja som si zobrala voľno 5dni v práci tak hádam sa dám dokopy.....mám prevazne sedavé zamestnanie :/ aj si si to miesto nejak ošetrovala? Ľad, obklady, kupele.....?

stassy
15. lis 2017

@zena007 muj gyndr doporucil ranu oplachovat odvarem z dubové kury a roztokem Rosalgin, hodne casto (oplachovala jsem prvni dny co hodinu a samozrejme po kazde navsteve wc). Po tydnu jsem se na dubovku vyprdla, prislo mi, ze to vubec nepomaha a misto ni oplachovala odvarem z měsíčku, tam byl efekt ze dne na den. 🙂

zena007
15. lis 2017

@stassy Super vďaka....ten rosalgin skúsim aj ten Rumanček....ten som si ako obklad prikladala aj po prvej operácii...
Ešte jedna vec....keď ma operovali prvý krát v tom červenci tak som následne už ako uzdravena dostala v zápätí mykózu...proste následok toho celého dezinfikovania zvnútra...dúfam sa nemusím ešte tohto opäť obavat.... Ty si nemala žiadne mykozy po odstránení? Inak cakala som ze mi povedia že sa mám prísť ukázať na kontrolu po pár dňoch a oni nič..... Tak hádam nebudú problémy....ťažko spoznám prípadný problém keď to stále bolí...