Diastáza. Jaký byl průběh a vše okolo?

ajamerci
22. srp 2022

Ahoj holky. Tak dneska treti den po porodu a pred propustenim pri vizite se zjistilo ze mam diaztazu. Hned volaly fizio a chirurga ktery me prohlizely. Fizio mi hned nechala podpurny pas. Pry po sestinedeli mam jit na kontrolu aby se vedelo jak moc se to dalo doporadku. Ja mam bricho hrozne spicate a kdyz stojim tak u prostred okolo pupiku je to takove tvrde. Rikaly ze to zpusobuje ta diastaza. Mate nektera taky diastazu? Kdy zmizelo to osklivy uprostred a jak ste nosivaly podpurny pas vy? Prosim napiste mi vse o prubehu a tak ja z toho mam hrozne deprese. Dekuji za kazdou radu a info

dashyyy
23. srp 2022

To tvrdé kolem pupíku může být kýla, která je k diastáze celkem běžná.. co mě zaráží je pás a čekat.. tady není na co čekat, našla bych si fyzio zaměřenou přímo na ženy po porodu a šla bych do cvičení hned, obávám se, že žen, kterým se dia sama stáhne je minimum a těch přidružených potíží k tomu je mrak.. všeobecně se nedá říct, za jak dlouho a jestli úplně se ti stáhne, tohle je hrozně individuální.. já jsem po druhém porodu 7 let a cvičím břicho pod dohledem fyzio denně

nina004
23. srp 2022

@ajamerci Ahoj, mala som po synovi diastázu na 4prsty. Cvičila som rok poctivo 3krát denne a stiahla sa o polovicu ,ale brucho nezmizlo, potom som opäť otehotnela,tak ma to bude čakať od začiatku. Neviem ako si rodila. Ja som mala cisársky a pás som nosila po pôrode,hlavne pri vstávaní z postele alebo väčšej námahe. Keď som zvládla veci sama ,tak som ho už nepoužívala. Čím viac ho budeš používať ,tým menej sa zapoja tvoje svaly. Určite nájdi fyzio,ktorá sa zaoberá touto problematikou.

lentilkah
23. srp 2022

Je to celkem bezne, urcite bych se z toho nehroutila 3 dny po porodu. Rika se, ze telo se napravuje stejnou dobu jako si byla tehotna. Pomoc tomu pak muzes cvicenim. Taky ji mam, zacala jsem cvicit a uz se stahuje.

swan42
23. srp 2022

@ajamerci to ma kazda druha, divim se, ze se to vubec v nejaky porodnici resi...

lentilkah
23. srp 2022

@swan42 Za me je to zase ale dobre, ze fyzio poradi co a jak.

dashyyy
23. srp 2022

@swan42 já se spíš pořád divím, že se to neřeší.. myslím, že základní dechové cviky na aktivaci HSS a PD by měly být samozřejmostí poporodní péče právě proto, že tím trpí každá druhá

swan42
23. srp 2022

@lentilkah
@dashyyy
Samozrejme je to dobre. Jeste zbyva, aby se resila i u deti, stejne jako zablokovany obratle po porodu nebo spatny drzeni tela (jinak nez vlozkama do bot) 🙈

nina004
23. srp 2022

@swan42 Môj malý mal po pôrode diastázu, riešili sme ju s fyzio asi 3 mesiace a bolo po probléme. Len by to chcelo povedomie mamičiek, veď koľko žien ani nevie,čo diastáza je a u svojich detí to nerieši.

swan42
23. srp 2022

@nina004 taky jsem resila, ale ze tri pediatru a dvou fyzio si toho nikdo nevsiml a byla jsem pry zbytecne hystericka. Musela jsem najit az nekoho, kdo se tomu fakt venuje a teprve on mi dal za pravdu. Takze vzdycky to neni jen o povedomi maminek, vetsina proste veri svym doktorum 🤷

nina004
24. srp 2022

@swan42 Tak to je veľmi smutné,kde takto reagujú lekári a fyzio. Naša detská to tiež nechcela riešiť,jedine že sa máme ísť ukázať na chirurgiu. Tak som sa objednala k rehab.doktorke a tá nám hneď dala žiadanku na fyzio. My sme mali šťastie, fyzio to hneď riešila vojtovkou a malému sa to pekne spravilo. Teraz už ma rok a pol a stále mu sledujem bruško , má ho trošku slabšie ,ale diastáza už nevykujuje.

shirilka
24. srp 2022

@ajamerci Taky mám, po druhém porodu byla na 4prsty, cvičím skoro každý den cíleně střed těla, snažím se vyvarovat poloh, které to zhoršují, aktuálně jsem necelé 4mesice po porodu a jsem na 3prstech, jde to pomalu... V porodnici mi ale neřekli vůbec nic ani po jednom porodu, po tom prvním jsem blbk cvičila jógu a odrovnala jsem si úplně záda, protože jsem měla rozhašený celý ten střed.