Endometrióza po císaři, máte zkušenost?

negruska
5. dub 2016

Ahoj děvčata,
asi před 10 dni jsem byla na kontrole u svého nového doktora a byla mi diagnostikována endometrioza, chtěla jsem se zeptat jestli máte některá zkušenosti z timto onemocněním a jestli se Vám toto onemocněni projevilo po sekci a když ano co následovalo, děkuji za odpovědi 😖

frufrunka
18. dub 2016

@negruska Tohle téma mě taky zajímá. Mám totiž po 4 císařích a divné bolesti v podbřišku, myslím, že právě při císaři se může stát, že se buňky z dělohy dostanou i jinam do břišní dutiny a tam začnou dělat neplechu. Bohužel uspokojivou odpověď jsem na to nedostala... ☹ Tak nevím. Třebas se ozve někdo další...

negruska
autor
25. dub 2016

@frufrunka děkuji za povzbuzení, uvidime

pulecp
9. kvě 2016

@negruska @frufrunka Co znamená/symbolizuje endometrióza - jako možnost, zvlášť po císaři (možnost, netvrdím to, myslím to jako námět k zamyšlení) se nabízí - nechci "být ženou..." strach z opakování situace - sliznice "utíká jinam" nechce plnit svou funkci - a nebo naopak - "rozlévám svou ženskost všude - i kde nepatří", možná se někde potřebujete postavit odvážněji za svá práva... jak píšu, je to inspirace.

Např podle GNM: Konflikt související s mužem, dítětem, zklamané očekávání (partnerství, mateřství a podobně), strach jestli budete dobrá matka...

Hayová: děloha reprezentuje tvořivost - co kolem tvořivosti... potřeba se víc projevit, nebo naopak pocit, že nemohu, nedokážu... a jakou souvislost to má s císařem?

Dahlkeho (Nemoc jako symbol, Nemoc jako řeč? ženské duše) u sebe teď nemám.

frufrunka
9. kvě 2016

@pulecp Já bych to viděla spíš jako technickou věc - provedení operace. Pokud je provedená dobře, děložní buňky se nikam nedostanou. Pokud se to tak úplně nepovede, děložní buňky uniknou z řezu do břicha. Nic víc a nic míň bych za tím nehledala... 🙂 To, co tady popisujete, by mohlo sedět spíš na klasickou endometriózu, kterou prostě žena má. Ale ne jako následek operace. To je stejné, jako kdybychom za jizvou po odřeném kolenu hledali ezoterično místo toho, že prostě byla porušená kůže a tak se udělala jizva...

pulecp
9. kvě 2016

@frufrunka Ono i jakýkoliv úraz i potíže při porodu nebo nedostatečné kontrakce... má nejakou příčinu - cheš-li tomu říkat ezoterično (já psychosomatika, ale na pojmu nesejde) nebo nějak jinak. Jizvy se nějak hojí, různému prostředí odpovídají různé "povrchy" a organizmus se přizpůsobuje. Je neskutečně inteligentní - představ si trilióny (asi víc) buněk, které spolupracují líp, než dva lidi - dokonale sehraný orchestr. Mechanistická (ve fyzice dávno překonaná) teorie přetrvává v mnohých bio vědách (ne úplně, ale převážně) a vidí tělo jako stroj. Něco tu přibylo, uřízneme to. A je to tu zase, znovu to ušmikneme, ozáříme, nacpeme chemikáliemi. To, že to má nějaký důvod a většinou i smysl, možná lidi napadne, ale mechanično často převládne.

simsamsim
9. kvě 2016

@pulecp tato teorie je dobrá, ale zajímá mě, proč endometriozou trpí i 15 ti letá děvčata... ty asi konflikt související s mužem, dítětem nebo mateřstvím nemají, stejně tak že "nechtějí být ženou"... nějak mi to nesedí :/ neříkám, asi na tom něco bude, ale po diskuzích v různých skupinách žen s endo (bohužel též ji mám), mi nepřijde že to je JEN o přístupu k sobě jako k ženě apod. vše souvisí se vším, ale ne že důvod proč ji mám je pouze v hlavě...

pulecp
9. kvě 2016

@simsamsim Jsou důvody pro to, co jsi zmínila - když jsem pracoval s několika středoškolačkama, které jsem učil a které měly nějaké "ženské zdravotní problémy", vždy tam byla souvislost - otec a matka, problematické vztahy, rozvody a podobně. Nechci být příliš kategorický a tvrdit, že to nemůže mít výjimku, ale (šlo jen o několik případů) vždycky to bylo jako přes kopírák.

frufrunka
9. kvě 2016

@pulecp Já tenhle přístup nepopírám, naopak, fandím mu a díky tomu mám navzdory všemu a všem mám další dvě děti (měla jsem mít jedináčka), ale to, že se při operacích někdy něco prostě nepovede (špatně provedená operace), to se myslím psychosomatikou moc zvládnout nedá, maximálně rekonvalescence (a to jsem dokázala, navzdory všem předpovědím). Takže tak, podle mě je ideální skloubit oba směry, měly by se doplňovat, ne napadat... Zlomená noha se psychosomatikou asi moc nevyřeší, nevysvětlitelné bolesti břicha nebo kloubů atd. určitě ano.

pulecp
9. kvě 2016

@frufrunka Nechci nic napadat a věci se snažím řešit na "hlubší" úrovni, až přesáhnou únosnou mez. Je zbytečné pátrat po "příčinách" rýmy, která je výjimkou a navíc nemá těžký nebo zdlouhavý průběh. Nedělám to, ale stejně si myslím, že má "kořeny"... Špatně provedená operace se psychosomatikou zvládnout nedá, ale dá se napomoci hojení "vyrovnáním se se situací, odpuštěním osudu, lékařům...

frufrunka
9. kvě 2016

@pulecp No a právě díky tomu jsem dneska už fit a mám další dvě děti... 😉 A nevysvětlitelné bolesti břicha jsou už také pryč, endometrióza mě napadla, protože se zdálo, že to trochu souvisí s cyklem. Ale příčina byla jinde a už je to v pořádku... 🙂