Endometrióza, prosím o radu

lucie7411
5. říj 2016

Ahoj holky,
v první řadě moc prosím aby můj příspěvek nebyl zamknut, hledala jsem, našla jsem diskuze, ale nenašla jsem odpovědi na moje otázky..

Do včerejšího dne jsem ani nevěděla co to endometrioza je :( Snažíme se o miminko (máme 10letou dcerku), poslední dobou mě hodně často bolí podbřišek, došlo to až tak že jsem se nemohla ani narovnat. Na gyndě na vnitřním utz nic nenašel, prý vše v pořádku ani žádné srůsty nic. Ale pro jistou mi vzal krev a včera jsem si volala pro výsledky a měla jsem hned přijet. Výsledky krve se mu nelíbí, prý to vypadá na endometriozu nebo nádor..Poslal mě hned do nemocnice, tam mi sdělili to samé, že až mě otevřou tak uvidí....
Jenže do toho mám streptokoka, několikáté antibiotika a nic nepomáhá, prvně musím vyléčit toho streptokoka a pak hned operace, ty bolesti jsou ale hrozný...

Holky snažila jsem se něco nastudovat ...po operaci musím brát hormony? (o tom mluvil doktor, ale já v tom breku nějak nestíhala pobrat info) na co ty hormony jsou? četla jsem něco že to vyvolá něco jako přechod a menstruace vymizí na půl roku. K čemu to je? Pak ty srůsty už nebudou? Musím je brát? Otěhotněla jste některá hned po zákroku? Musím dodržet šestinedělí?

O druhé variantě (nádor) nepřemýšlím...

lucie7411
autor
5. říj 2016

nenapadlo mě nic lepšího než se podívat na youtobe na video jak se to operuje, panebože já jsem tak blbá že se dívám na takové videa :(

sinkosasa
5. říj 2016

Ahoj,
vím, že je to těžké, ale zkus se nenervovat...já věřím, že to bude dobré!
Já mám celý život problémy se spodkem. Je mi 29 let. Lékaři mě strašili, že nebudu mít děti, mám endiom., srůsty atd. Podstoupila jsem operaci, brala léky....
Otěhotněla jsem spontánně. Miminko je zdravé, ale dává mi zabrat, jsem na nemocenské...
Důležité je mít víru, dobrého dr. a hlavně podporu partnera, když to bude, budeš v klidu...přeji hodně štěstí a moc nečti;)

evulinkab
5. říj 2016

@lucie7411 Trošku nechápu, že na vnitrnim ultrazvuku nic nenašel(ani endometrioza, ani srusty a ani pripadný nádor...???)Vsechno z toho jde videt(u tech srustu tedy záleží, kde jsou uloženy)...Pak také nechápu proč by jsi mela brát hormony??Kvuli čemu??..prece ti museli rict nejaké info.

mutsy
5. říj 2016
pusinecka
5. říj 2016

Ahoj, mám také endometriozu (bolel mne podbřišek, bedra, měla jsem cysty, z krve mi zjistili zvýšenou hodnotu CA 125), už jsem se pomalu smiřovala s tím, že budeme mít jedináčka. Byla jsem na operaci, po ní mi lékaři doporučili ihned otěhotnět a opravdu se to podařilo a to jsem ani nedodržela šestinedělí 🙂 Po porodu, resp. po ukončení kojení jsem začala brát hormonální antikoncepci. Nejlepší pro endometriozu je brát antikoncepci v kuse, aby jsi pokud možno co nejméně menstruovala.
Srůsty i endometrioza se mohou objevit znovu, ale také nemusí.
Přeji ať všechno dobře dopadne a brzy otěhotníš.

tofife
5. říj 2016

Mně našli endometriózu 2. stupně. Operace je laparoskopicky, pooperační stav žádné drama. Na srůsty se dá koupit speciální gel, který se aplikuje během operace, hradíš ty, stojí jestli si dobře pamatuju cca 3000,-, já ho měla. Hormony jsou nesmysl, pokud chceš otěhotnět.. v těhotenství je endometrióza utlumená, takže se dále nezhoršuje. Potom se může a nemusí vrátit - je podmíněna hormonálním fungováním těla, takže ty hormony na utlumení by dávaly smysl spíš po miminku. Já jsem otěhotněla půl roku po operaci a to jsem cítila, že už se vrací...

wercs
5. říj 2016

Pred 6 lety jsem mela take bolesti v podbrisku, na ult nic videt nebylo, asi po trech antibiotikach ktere nezabrali me poslali na laparoskopii. Tam mi zjistili loziska endometriozi na mocovem měchýři a srusty. Loziska odsteanili a bylo mi doporuceno bud otehotnet a nebo lecba. V te dobe jsem nemela dodelanou vysokou, takze lecba. Ta spocivala v tom, ze jsem brala antikoncepci v kuse abych nemenstruovala. Nekdo dava hormony ktere vyvolavaji prechod. Vzhledem k tomu ze jsem byla mlada a jednou jsem deti chtela, tak jsme zvolili lecbu antikoncepci. Důležité je aby ji odhalili vcas, ja sla na operaci po pul roce kdy mi zacali bolesti a endometrioza nebyla nastesti tak rozsahla. Nyni jsem po roce os vysazeni antikoncepce tehotna. Jinak srusty se ti mohou udelat po jakekoliv operaci, pokud je ted mas tak je preruseji, ale mohou se ti udelat znova. Existuje nejaky pripravek proti nim, muzes se zkusit domluvit tam kde ti budou delat operaci zda by nebylo vhodne ho zvolit, ale asi by sis ho musela zaplatit.

lucie7411
autor
5. říj 2016

Holky moc díky !!! Takže jste otěhotněli přirozeně po operaci? No upřímně já to nechápu, na utz opravdu nic nevidí, žádný útvar, srůsty nic ale krev mám špatnou, právě nějaké ty markery (tak nějak to říkal, já byla fakt v šoku) a říkal, že dokud se nepodívají dovnitř tak mi neřeknou přesně co to je, ale že dle krve jsou jen dvě varianty bud ta endo a nebo nádor...já už byla v červnu u doktora, že mám bolesti strašný a že se mi chce stále na malou ale nic z toho a měla jsem den před odjezdem na dovolenou tak mi dal antibiotika...že to bude asi močák, na dovče to bylo pořád stejné, ale dcera tam utrpěla velmi vážný úraz, takže jsem se psychicky zhroutila a pak řešila jen dceru a převoz do čr a nějaké bolesti jsem utlačovala pryč...jenže ted už to je neúnosný..nechtějí mě ale operovat dokud mám toho streptokoka, nemůžu ani dýchat nosem, takže by mě ani neuspali :( všem Vám moc děkuji za odpovědi a názory !!!

tofife
5. říj 2016

@lucie7411 byla jsem na několika IVF a až po operaci jsem otěhotněla přirozeně. Na UTZ nic neviděli, krev mi nebrali cíleně, ze by tam něco měli najít. Jediný příznak byla veliká bolest každý cyklus.... povede se, o tom nepochybuj 🙂

wercs
5. říj 2016

@lucie7411 Neboj, jak jsem psala, mela jsem endometriozu i srusty a taky nic z toho na ultrazvuku nebylo videt. Zalezi kde je jsou. Otehotnela jsem prirozene. 5 let antikoncepce v kuse a po vysazeni po roce prirozene otehotneni, ale mela jsem jeste jine zdravotní problémy. Naopak doktori hned po operaci a dodrzeni 6nedeli doporučuji otehotnet.

lucie7411
autor
5. říj 2016

tofife moc děkuji !! takže ty jsi prvně podstupovala IVF aniž by jsi měla operaci? Takže můžu děkovat za to, že mám tak poctivého doktora a udělal test i na tohle...no jsem zvědavá jak to dopadne až mě otevřou....ale musím se zbavit toho streptokoka.

lucie7411
autor
5. říj 2016

wercs moc děkuji, já pak nechápu proč mi říkal o těch hormonech, že po oepraci budu brát hormony 6 měsíců a nebudu mít menstruaci...já nikdy antikoncepci nebrala..měla jsem tělísko..

tofife
5. říj 2016

@lucie7411 byl to začarovaný kruh.. léky na stimulaci při IVF mi endometriózu zhoršily natolik, že jsem začala mít nesnesitelné bolesti a tím se na to přišlo. Před tím jsem měla "normální" menstruační bolesti, nenapadlo mě, že by to mělo něco znamenat. Doktoři tuhle možnost taky nezkoumali ☹ Tím pádem hormonální stimulace už pro mě nebyla vhodná, jedině minimální - malá šance na úspěch. Naštěstí se podařilo přirozeně, jinak nevím, nevím...

dankak2
5. říj 2016

@lucie7411 ty hormony se berou, aby se to znovu nerozjelo, ale pokud chceš znovu otěhotnět, tak bys měla hned po operaci, dokud nebudeš mít srůsty 😉