Hubnutí z nedostatku spánku

n1kyta
25. lis 2017

Ahoj holky,
prosím o jakoukoli radu, jak přibrat. Vím, že se tu většinou řeší opačný problém, ale já jsem už zoufalá. Vážím 49 kg a měřim 160cm. BMI mám tedy ještě v normě, jsem celkově hodně drobná, ale sama sobě se nelíbím a cítím se o to víc unavená. Nikdy jsem nebyla nějak extra oplácáná, máme to v rodině, ale váhu jsem si vždy držela kolem 52-54 kg. Jím dost, ale moje 9ti měsíční dcera mi dává hodně zabrat. Od 4 měsíců mi v noci nespí a tak jsem za posledních 5 měsíců naspala každý den v průměru 4 hodiny. Přes den spi po pul hodinách, takže nemám šanci si odpočinout odpoledne. Od rána do noci se nazastvím. Večer ještě pracuji. S Dr. už dlouhou dobu řešíme spánek mé dcery, ale stále jsme se nikam nedostali.. Není to jen o tom vstát třeba 10x v noci, malá se mi budí co pul hodinu - hodinu, v poslední době se ještě i v 1 ráno vzbudí a proste už nespí - a to třeba do 5ti hod. Pak usne a zase se budí co hodinu.. Už jsem si na to tak nějak zvykla, ale upřímně - nechci to odnést ještě i tak, že někde třeba zkolabuju z nedostatku všeho.. často mě i bolí hlava, když fakt v noci nespim, ale jinak jsem zdravá. Beru B komplex, který mi dr poradila. Přes den se kromě častých porcí jídla dopuji sacharidem. Ale proste ne a ne přibrat.
Zkratka vás prosím o radu bud ohledně pribirani nebo spánkového deficitu.
Opravdu už jsem zoufalá a nevím co víc.

terezapetrova
25. lis 2017

@n1kyta asi bohužel neporadím :( jediné co si myslim, ze spánkové deficit naopak vede k nabirani takže bych rekla, ze na to musíš jinak. Jinak únava "z hubenosti" chapu, ze je jeste náročnější kdyz se neda spat

rjaris
25. lis 2017

Mám to podobně, mé první těhu z 55kg po porodu na 49kg. Mám 156cm. Hrozná unava, pořád bych spala. Hned jak mi jizva po císaři dovolila, naklusala jsem do posilovny. S pomocí lidiček tam jsem postupně nabrala hmotu. Není to hned, ale stálo to za to. Teď druhé tehu a zase ten samý problém. Je to dané 🙂 asi geneticky

kafr
25. lis 2017

Taky jsem hubenour a spis si hlidam aby mi vaha nesla dolu, nez nahoru.
Hlidam si pravidelnost stravy (abych se treba nezapomnela nasvacit a pravidelne casy pokud mozno) - klasika- snidane, svaca, obed, svaca, vecere, prip. 2.vecere. Kdyz mam na neco chut mimo, dam si.
Dobra na pribirani je klasicka ceska kuchyne- zeleninove polivky se zasmazkou (maslo+mouka), smetanove polivky, omacky, knedliky. Hodne jsem pribrala (asi 3kg 😂) kdyz jsem misto chleba jedla obyc rohliky (ne nahodou se jim rika tukove). Na svacinu kase, do tech se da nakrejet ovoce. Jen jablko je fakt malo. A dej se do peceni- bublanina, babovka, kynute... Da se pouzit na svacu, nebo na snidani s kafem s mlikem (plnotucnym samozrejme 😉)
Bohuzel bere to dost casu, nemas nejakou varici- pecici babicku? Vetsinou se muzou pretrhnout, kdyz je pozadas o buchtu, nebo ze prijdete na svickovou.😉
Mozna i nejaky ten vyzivovy poradce ( ale ti vetsinou resi opacny problem)
Se spankem moc neporadim... Jedine co me napada je caj z medunky, nebo se prodavaji i smesy na dobry spanek, ale nevim zda jsou vhodne pro deti a pri kojeni. A jeden stary babsky recept je mak. Po tom sevpry taky dobre spi... Ale to uz jsi urcite slysela X krat.

bayt
25. lis 2017

@n1kyta Hlavně nabrat svaly, takže bych doporučila jíst pravidelně, dost bílkovin, a cvičit, hlavně posilovat svaly.

swetlusska
26. lis 2017

já začla víc jíst a pravidelně chodím na cvičení - rehabilitační a dávám manželovi často dítě a chodím si lehnout i přes den, jinak bych to fakt už nedala!!!

fallingstars
26. lis 2017

Já měřím 164 cm a aktuálně vážím 49 kg. Taky se cítím vyčerpaná, ale spíš to přisuzuji kojení. Ovšem štíhlá jsem byla vždy.
Myslím, že přibírání není ani tak o tom, jak často jíš a že se dopuješ sacharidy, ale o tom, jaké složení to jídlo má z pohledu celého dne. Rozhodně bych zkusila výživového poradce, dobrý sestaví jídelníček na jakoukoliv (zdravou) potřebu, nejen na hubnutí. Já jsem měla třeba sestavený speciální jídelníček při tréninku na půlmaraton, který rozhodně nebyl hubnoucí.
Taky bych si nechala udělat krevní obraz a vyšetřit štítnou žlázu, mám v okolí tři maminky, kterým se štítka po porodu úplně zbláznila...

n1kyta
autor
26. lis 2017

@terezapetrova Ahoj, i tak děkuji za odpověď, my to máme v rodině naopak, jakmile máme nějaký stres nebo jsme často vyčerpaný, ubírame na váze. A přibrat je potom běh na dlouhou trať 😕

isousek
26. lis 2017

Ahojky tak ja bych potrebovala poradit presne s timhle samym co resis ty a sem na tom podobne jako ty.Vzdy jsem mela kolem tech 57 kilo a po porodu jsem postupne zhubla na tech 50kilo a merim tech 165 cm.Maly ma dva roky a od mala se mi porad budi v noci doted nekolikrat za noc.Takze jsem taky hodne nevyspana a vycerpana a taky si myslim ze proto sem tak zhubla.Doktorka mi poradila pivovarske kvasnice.Ale zatim se mi vaha moc nehla.Snazim se jist porad ale pribrat mi moc nejde a to jim treba hodne sladke.A pritom sem vzdycky byla poradny kus zenske.Taky bych moc potrebovala poradit co jist a jak pribrat.Snad nam tady nekdo poradi😕

n1kyta
autor
26. lis 2017

@rjaris Děkuji za reakci. 🙂 taky jsem po CS, ale jizva mě často bolí do teď.. posilovna už mě také napadla, ale bohužel na to vůbec nemám čas, leda cvičit doma. Myslíš, že by to také šlo? Emilynka je na mě dost závislá, takže by asi nereagovala moc dobře, kdybych ji několikrát týdne odcházela cvičit. :-/

n1kyta
autor
26. lis 2017

@kafr
Ahoj, moc děkuju, rohlíky, kaše a buchty jsou moc dobrý nápad. Dr mi sama radila víc sacharidů, kvůli energii. Takže tohle je super. Jinak výživového poradce mám bratrance, jenže to je strašně zdraví jídelníček, na který já ale vůbec nemám chuť 😅 Knedliky jsou knedliky 😃
Já bohužel už ani nekojím, nějak nám nebylo přáno.
Mák? To mi ještě nikdo neporadil, jakpak se to aplikuje?

n1kyta
autor
26. lis 2017

@bayt
@swetlusska
Děkuji za radu. Bohužel nemám čas chodit do posilovny, ve městě máme jen jednu a na prd.. musela bych dojíždět a malá by na to asi nereagovala úplně dobře. Je to hrozny Mamánek.😍 Myslíte, že by stačilo nějak cvičit doma? Jde to vůbec?
Jinak, docela se divím, že už nejsem samy sval. Dceru neustále tahám, zvedám, nosím.. když ji má na hlídání chvilku segra, tak ji druhy den bolí zadek a ruce (svaly) od námahy. A já nic... asi toho moc za den naběhám.. 😒

bayt
26. lis 2017

@n1kyta dá se hezky posilovat doma, třeba dle youtube

n1kyta
autor
26. lis 2017

@fallingstars Ahoj, Dekuju za odpověď a za radu. Štítnou žlázu jsem měla vždycky v pořádku, ale vůbec mě nenapadlo, ze by se to mohlo změnit. Dekuju moc, určitě si tam zajdu. 🙏

n1kyta
autor
26. lis 2017

@isousek Ahoj, soucitim s tebou. Je to strašně těžký.. těžší než hubnout.. taky nevím co víc u jist, zkoušela jsem u zdraví jídelníček. Ale dlouho jsem u toho nevydržela. Za 1. Jsem na tu jídla vůbec neměla chuť a za 2. Jsem potom měla pořad hlad 🙄 Takže jsem se vrátila zpátky k prasarnickam. 😁
Já ale vždycky byla stihla, jen ne takhle.. někomu se to strašně líbí, ale mě teda ne.. cítím se lépe oplacana..☹ myslím, ze i to, ze se z toho stresujeme nám vůbec nepomáhá.. navíc!! Nevím co to je za zvyk, že pak od všech slychame, jak jsme hubený a ze se máme nazrat... Dostává mě, ze to slyším vždy od někoho, kdo cely den nezere aby zhubnul. Hlavně, ze není slušný, aby někdo někomu říkal, ze je tlustý/buřt/špek a podobně.. ale naopak to je úplně v pořádku.. Akorát z toho mám pak větší nervy..
Jinak mě radili právě větší přísun zdravých cukrů, posilování, prý jsou dobře banány, B-komplex, na vyčerpání železo. Tady někdo radil kvasnice a nechat si vyšetřit stotnou žlázu a krevní obraz.
A ke spaní.. je to strašný :-/ vždycky, když si nejaka maminka stěžuje na to, ze vstává 6x za noc.... co bych za to dala. Ale co hodně maminkam pomohlo je levandule, bud zavesit susenou nad postýlku. Nebo kapnout čistou silici na ťapinku pyzamka. Fakt hodně maminkam to pomohlo. My zatím zkoušeli jen zavesit nad postýlku a jeden den jsme spaly. Mám v plánu zkusit tu kapicku nebo ji nechat vyparit přes svíčku.
Dr. Zkoušela nejaka homeopatika na úzkost, špatné sny a podobně, ale nic nezabralo a už mě to nebaví.. To vyčerpání je neskutečný, navíc pak malé vařím čerstvé prikrmy, takže v kuchyni travím 3 hodiny denně.. večer ještě šiju zakázky pro ostatní maminky. Doma máme teď náročné štěňátko. Proste toho je fakt moc a na to se člověk musí vyspat.. nevím jak to dám jako tu dva roky 😴

n1kyta
autor
26. lis 2017

@bayt Díky moc 🙏 Hned večer si něco najdu.

normalnimatka
26. lis 2017

spíš bych se ještě zamyslela nad spánkem dcery.... zkoušela jsi třeba bachovy esence, hacku, šátek, změnit polohu postele/postýlky atd atd?

jinak na energii je spíš vitamín C a hořčík;) a lepší než cpát se ví sacharidama je lepší cpát se víc tukama, protože ty energii dodávaj vlastně postupně (tuk se měnní v těle taky na glukózu, ale postupně, nedochází k výkyvům jako u cukru...nahoru-dolů, najim se a pak hlad..)

kafr
26. lis 2017

@n1kyta kdybys kojila rekla bych aby ses nacpala ty, takhle nevim, co ho dat povarit do mika a precedit?
Jeste jsem procitala ruzne weby a nekde tvrdi, ze to nefunguje (Driv se pry delal odvar z nezralych makovic- opium) ale jinde jsem zas nasla ze zklidnuje nervovou soustavu a ma vliv na dobry spanek. Minimalne je velkou zadobou vapniku. Dela se i makove mleko- postup najdes na webu.

normalnimatka
26. lis 2017

a jako bejt tebou se fakt vyseru na nějaký vyvařování příkrmů..je maličká, sunar dost stačí, do roka je to pořád hlavně kojenec - mlíko je hlavní část stravy, příkrmy jsou sppíš na zvykačku pro tělo na potraviny... a když už, nedělej žádný složitosti, vždyt se to dělá v podstatě samo, ovoce zavař, atd atd...dělej všecko proto, aby sis to ulehčila. takhle to asi odnášíš nejenom na hubnutí - to je jen vidět navenek.

n1kyta
autor
26. lis 2017

@normalnimatka
Ahoj, zkoušeli jsme toho opravdu strašně, polohu postýlku několikrát, kaše na noc, větší teplo, větší zima, jiné polohy v postýlce, výměna setu v postýlce, spánek s námi v posteli, pak jsme i zkoušeli jestli ji něco nebolí, bříško, zuby, ouška, ale nic.. bachovi esence teda neznám. Ale teď zkousime levanduli.
A ohledně vitamínu moc Dekuju. Mě všichni říkali železo a cukry. Tak zkusím i to Cečko a tuky, ale těch bych řekla, že jim dost. 😕

normalnimatka
26. lis 2017

@n1kyta tak železo funguje na únavu jen v případě, když je únava způsobená málem červenejch krvinek... jestli jsi chudokrevná, tak to taky určitě přispěje, ale jinak spíš hořčík (je i v čokoládě) a céčko.

jinak jako pokud je to nějaký divný, jakože ti přijde, že jíš hodně a hlad nemáš a i tak hubneš, může bejt něco v nepořádku se štítnou žlázou. s tím mohl pohnout porod/těhotenství..jsou to velký hormonální změny v těle a někdy to s tou žlázou naseká paseku.takže můžeš poprosit doktora o vyšetření. akorát z toho základního obrazu funkce štítný žlázy se zas tak moc nepozná, říká moje známá doktorka..:/ nevím? nevim, že by s tím až tak souviselo to nespaní. spíš jako stres celkově, no.

jo a pokud jste nezkoušeli hojdavak, zkuste si to určitě půjčit... hodně nespavců v tom spí fakt krásně.

n1kyta
autor
26. lis 2017

@normalnimatka tak málo červených krvinek jsem měla c tehu, je možný, ze mi to zůstalo, protože když železo beru fakt pravidelně, cítím to na sobě.
Takhle: jim podle mě dost, 5 jídel denně mám vždycky, ale nikdy ne pravidelně, protože tím jak se malé mění spaní, tak každý den vypadá jinak. Se spaním to určitě souvisí, protože kdyz máme dobrý týden a v noci vstavame třeba jen 5x, tak hned za týden příberu třeba 1,5 kg..
ale co mi přijde divny je, ze když pak v noci často vstávám, tak mám strašný pocit hladu a kruci mi v břiše. Přitom jím ještě třeba i v 11 v noci a od 1 to začne. Kolikrát pak musím vstát a dat si ještě třeba něco..
hojdavak? Tak na to jdu kouknout, přijde mi totiž, ze když se vzbudí, tak se nemůže uvelebit a špatně se ji zase usina.. pořad se vrtí a v poslední době teda i v noci hodně pláče, musím ji vyndat z postylky, uklidnit ji, pak ji nakrmit, a pak až uspat. dřív mi usinala dobře v šátku, ale teď už moc ne..

n1kyta
autor
26. lis 2017

@normalnimatka Jo a co se tyče těch příkrmů, tak já ji musím každý den vařit čerstvé, je narozena dřív než měla být, k tomu ještě císařem, takže v těch střevech nemá bakterie jaké by měla mít. A kojení nám taky nevyšlo jak jsme chtěli. 😕 když ji dam jidlo ze skleničky nebo má hodně UM (hodně mléka, sacharidů a podobně), tak se ji premnozi kvasinky, má prujem a pak to léčíme dlouhou dobu. Měla jsem dřív i navareno a zamrazeno a zavareno dopředu, ale taky trpěla na prujmy.. a to dostává laktobacily. No a ještě je to malej zavislacek. Nemáme to úplně jednoduchý 😁

luj89
26. lis 2017

Ahoj, vahu bych az tak neresila, myslim, ze jsi na tom dobre 🙂. A kdyz ano, tak urcite ne tak, abys jedla nezdrave! Zamerila bych se na dcerku, co ji davas vecer? Hodne maminek dava kase, a z nich pak mimi boli brisko a dost se budi. Nezkouseli jste zmenit um?

n1kyta
autor
26. lis 2017

@luj89 ahoj, Dekuju, vím, ze to není tak hrozny, ale necítím se dobře. Až tak nezdravě nejím, mám rada čokoládu a knedliky, ale spis jsem zvýšila příjem ovoce, zeleninu mám ke každému obědu, jim teda víc čokolády, dělám si velké snídaně, jim hodně sýrů.. a hlavně častěji. Alespoň se snažím. Jinak malá má na noc UM, měnit jsme nezkouseli. Do 4 měsíců měla HA a teď má klasicky nutrilon. Což mě tak napadá, ze co jsme to změnili, tak nespí. Opravdu to muže být tím? 😨 Má noci kdy spi lépe (vstavame třeba 5x) vždycky to trvá necelý týden nebo 3 dny spíše, a pak začne zase peklo..

luj89
26. lis 2017

@n1kyta muze to byt ono 🙂. Zkuste zase HA 😉

mlynkova85
26. lis 2017

Nevím jestli už nepsal holky ale manžel má na únavu magne relax. Cítí se pak i po 4 hodinách spánku odpočinutý.

normalnimatka
26. lis 2017

@n1kyta aha, jasně..tak to je pak na pendrek no...:/ probiotika bych lila horem dolem...
já myslim, že je normální, že máš v noci hlad, když tolik bdíš.
jinak jídlo si myslim, že řešíš v pořádku. fakt bych jedla všecko tučný...mlíčný výrobky, tvrdý sýry apod.
a určitě to může bejt UM! takže zkuste znova změnit.

aviho
26. lis 2017

@n1kyta tak jsem poctivě přečetla všechny příspěvky 🙂 opravdu zkus změnit UM zpátky na HA, malá může mít alergii na kravské mléko ☹ taky jí zkus vysadit lepek, některá maminka tady na MK psala, že to jejímu miminku pomohlo. Na průjmy je dobrý Hylak.
Co se týká tebe - hodně bílkovin, masa, zeleniny spíše zelené, pak (jak tu někdo přede mnou psal) tuky - škvarky, sádlo, avokádo. Asi bych taky omezila lepek - mám zkušenost, že když vysadím pečivo, cítím se lépe a tolik mi nevadí noční vstávání s naším prckem. Ale ty máš doma tedy fakt extrém ☹

normalnimatka
26. lis 2017

a ještě mě napadá..píšeš, že malá takhle blbě spí od 4 měsíců... možná mě tu zase někdo sepsne, ale tohle opravdu někdy dělá i očkování:( nebyli jste před tím cca předělem na hexe?

lilulilu
26. lis 2017

Dcera (ted 19 mesicu) se mi tak od roka budila 10x a víckrát za noc. Spi tedy se mnou v posteli a je kojena. Lekarka a zároveň homeopatka mi doporucila homeopaticky sirup Sedalia - nutne vyuzivat celou lahvicku! Je to lepsi, budi se treba 3-5x.
Jinak ja za posledni rok taky zhubla bez jakekoliv snahy 10 kg, pricitam to nedostatku spanku, honicce kolem obou deti a kojeni. Syn byva casto nemocny a bohuzel mi nemuze pomoci ani jedna babicka. Ale ja se na rozdíl od Tebe dostala z lehke nadváhy na idealni vahu, tak me to tesi.
Drz se!