Kousnutí klíštětem. Zkušenosti?

nikoulinka
2. kvě 2021

Ahoj holky. Tak sezóna už je asi tady, a já si našla první klíště. Naposledy jsme klíště měla snad ve 12 letech a už si nepamatuju, jak to vypadalo/probíhalo. Proto tento dotaz. Klíště jsem měla prisate nejspíše 1,5 dne. Když jsem si všimla, chlop mi jej vykyval pinzetou. Samozřejmě místo hned vydensifikovano. Co mě ale znervózňuje je, že cca hodinu po vytáhnutí se mi udělala taková červená boule (poměrně vysoká), která svědí. Takto to vypadá dnes. Dva dny od vytáhnutí. Celkem poboliva i kotnik (dokonce mě to v noci budilo) a přijde mi, že se dělá nějaká "hnisava" ranka?
Nejsem nějaky panikař. Ale tím, že manžel prošel boreliózou, kdy ani flek neměl, a bylo to kruté období, tak bych ráda slyšela vaše zkušenosti. Děkuji 🙂

amazonkajanik
2. kvě 2021

@nikoulinka okamžitě k mudr pro atb, ono není rizikem jen přenos borelky a encefalitidy

merope
2. kvě 2021

Jaké míváš štípance po jiném hmyzu? Já klíště poznám často podle tvaru štípance - prostě něco podobného jako ty. Komáři hnusně svědí, vosa zůstane třeba týden opravdu hnusná, tvrdá a bolí.

nikoulinka
autor
2. kvě 2021

@merope no co vím, kousnul mě jen komár a max nějaká muška na zahradě. A průběh bych řekla, že vždycky tak nějak normálni. Místo po vpichu lehce oteklé a svědivé. Ale neřekla bych, že nějaká abnormální reakce.

martt
2. kvě 2021

@nikoulinka Tenhle pupínky se většinou dělá normálně pokud je kliste zakousnuté déle. Pozoruj to pokud by se ti udělal červený flek nebo něco neobvyklého dojdi k dr. Ale teď to zatím nikdo pravděpodobně řešit nebude ja jsem tenkrát byly se synem nc pohotovosti , když se mi druhy den po vytazeni klíštěte v místě osypal. A řekli mi , že borelióza nebo encefalitida ae projevuje az tak za 14 dni od nakažení

j.a.n.i
2. kvě 2021

@amazonkajanik Nejak nevim proč okamžitě k mudr pro atb, tohle mivam po každém klisteti a to bych ty atb musela jist nonstop od jara do podzimu.

nikoulinka
autor
2. kvě 2021

@martt o fleku právě vím. Ale to je taky jediný příznak, který vím, že bych měla sledovat 😅 s bouličkou jsem se právě nesetkala. Děkuji za info 🙂

nikoulinka
autor
2. kvě 2021

@j.a.n.i supr, tak jsem klidná, že je to relativně "běžný" jev 🙂

martt
2. kvě 2021

@nikoulinka Kdyby se ti cca za 14 dni objevila velká únava, bolesti hlavy, bolesti kloubů,.... tak si k dr dojdi řekni, ze jsi mela klíště a ona tě posle na testy. Ale teď se opravdu zatim nemusíš ničeho bát. 🙂

klea81
2. kvě 2021

Vydesinfikovat, sledovat. Někdy je to opravdu potřeba prelecit atb, jako zánět kůže, ale většinou to za pár dní zmizí samo.

amazonkajanik
2. kvě 2021

@j.a.n.i tak aspoň framykoin. Ale jestli ji od toho bolí i noha, tak to nebude jen tak

j.a.n.i
2. kvě 2021

@amazonkajanik Nechapu tu touhu cpat nutně a hned atb. Proc jako? Ano, pokud se to nebude zlepsovat treba behem tydne, tak je na místě to řešit, ale noha klidně bolet může a nic to nemusi znamenat.

amazonkajanik
2. kvě 2021

@j.a.n.i tak od toho je pak lékař, aby zhodnotil stav. Ale co vím, tak většina lidí na atb skončilo, ať kvůli postupujícímu zánětu, nebo kvůli projevu boreliozy. V létě jsem měla borelku a pro změnu se všichni divili, že jsem měla atb jen na 10dní, že někdo je měl pomalu měsíc ...

j.a.n.i
2. kvě 2021

@amazonkajanik Aha, takže když je od zhodnocení lékař, tak proč radíš cpát na to ALESPOŇ framykoin? Pak se divíme, že je tu stále víc a víc potvor na atb rezistentních. A jinak nevím, jak definuješ tu většinu, když většina to spíš neřeší a do týdne ji to odezní samo a z té většiny jde k doktorovi pouze těch pár, kterým to neodeznělo plus několik plašanů, takže je pak nesmysl tvrdit, že většina skončila na atb, když ta "většina" je třeba půl procenta.

amazonkajanik
2. kvě 2021

@j.a.n.i a není takhle náhodou třeba framykoin na předpis?! Takže stejně rozhodne lékař. Ne, nemá cenu se dohadovat!

j.a.n.i
2. kvě 2021

@amazonkajanik Ne, dohadovat se nemá cenu, šířit osvětu proti nesmyslnému užívání atb rozhodně má.

aneta15
2. kvě 2021

@j.a.n.i já mám bohužel opravdu nemile zkušenosti s boreliózou. Státní doktoři v ČR ji neumeni a nechtějí léčit. Mě se udělal po klisteti klasický flek dostala jsem na 10 dní antibiotika a nikdo nic dal neřešil. Léčba absolutne nedostatecna po roce a půl nežití jsem skoncila téměř jako ležák na soukromé klinice. Antibiotika jsem užívala 150 dní v dvojkombinaci takže bych si dala sakra pozor, který lékař to bude hodnotit. 50 lidem se nic nestane ovšem pokud budete 51 tak byste rychle změnila názor. Mě nedostatečna léčba vzala 2 roky života

martt
2. kvě 2021

@aneta15 To mne mrzí. A žalovala bych lékaře, který ti to zanedbal. Mne se udelal flek po klíštěti hned mi nasadili atb na 6 tydnu aniž bych měla potvrzenou boreliozu. A vím takhle z okolí u koho meli podezření na boreliozu tak hned take nasazovali atb na 6 tydnu. Ale také vím, že nechtějí nasazovat atb dřív , jak po 14 dnu od kousnutí klíštětem.

aneta15
2. kvě 2021

@martt já jezdila od čerta k ďáblu. Musela bych v žalovat půl republiky 😁. Nakonec mi na infekčním na Bulovce řekli, že to mám od nervů a dali mi antidepresiva a nazdar. Můj obvodak mi tvrdil, že hraniční borelióza znamená, že ji nemám. Bylo to fakt bezmoc. Doma dvě malé děti a já nebyla schopna ani udělat svačinu.

codal
2. kvě 2021

Tohle mám po klíštěti vždycky, pokud se neudělá flek, tak bych byla v klidu.

j.a.n.i
2. kvě 2021

@aneta15 A co má tvůj problém s blbě zaléčenou boreliózou společného s doporučováním atb 2 dny po klíštěti, když není jediný znak, který by pro ni svědčil? Plus tedy státních ambulantních doktorů v téhle republice zrovna moc nebude.

amazonkajanik
2. kvě 2021

@aneta15 mě tedy po dobrání dali pauzu a pak na krev a tam, že mám protilátky. Je mi líto, čím jste si musela projít

aneta15
3. kvě 2021

@j.a.n.i pokud by ses o to zajimala do hloubky věděla bys, že se to opravdu doporučuje ovšem ne v ČR. Jsi proti antibiotikum, mě zachránili kvalitní život. Sousta lidi také neví, že se běžně dělá test Elisa, který je vicemene k ničemu, můžeš si hodit korunou a vyjde to nastejno. Průkazny a přesnější test Westen blot nechce nikdo moc dělat, protože je drahy. Když jsem ho po obvodakovi chtěla tvářil se jak když po něm chci ledvinu. Když jsem si dovezla testy ze soukromé kliniky, 99% procent lékařů v nemocnicich v nich neumělo číst. Já se potom dlouhou dobu dolecovala bylinkami. Teď jsem četla, že postcovidovy syndrom je srovnatelný s boreliovym. Ovšem podle primarky Rohacove neexistuje. Nevěřila bys kolik chroniku tady v ČR je, nikdo je neléčí. Shání antibiotika na černém trhu z Německa. A pokud já budu mít klíště, tak ano dám si preventivně týden minocyklin. Naštěstí to musím zatukat ale klíště jsem od té doby nemela. Dětem bych ho nedala, ale dala bych jim udělat testy i kdyby nemely příznaky. Víš, že klasický ethyrem se udělá jen 20 % nakažených? Ale přiznávám, že po tom, co jsem prožila jsem lehce panaroidni. Nikdy bych si nesedla jen tak do trávy. Opravdu se bojím, protoze uz to nikdy nechci zažít

j.a.n.i
3. kvě 2021

@aneta15 Jasne, takze kdyz budes mit pres leto kazdy tyden kliste, tak mus jist celkem silna atb od května do zari... To pochybuju, ze kdokoliv doporucuje.

drep
3. kvě 2021

@aneta15 tak hlavně do stínu a kávu samotnou (mléko a slunko se s tetracyklinem nesnese)

aneta15
4. kvě 2021

@j.a.n.i ty musíš být arogantní a zapšklý člověk bez kouska empatie, když má někdo jiný názor a zkušenosti než ty nemusíš s ním jednat nadřazeně ani jako s pitomcem, pokud máš klíště každý týden, tak jsi asi fakt rarita, ale internet snese vse, přeji Ti ať to nikdy nemusíš resit.

aneta15
4. kvě 2021

@drep už je neberu, musím to zatukat ale už přes tři roky mám klid. Dokonce jsem si pořídila i třetí dítě. Bala jsem se, jak moje tělo bude reagovat ale zvládlo to bravurně. Ale paničky strach z klíšťat si už asi ponesu pořád

blondynka400
4. kvě 2021

@aneta15 já tedy tvůj strach z boreliozy chápu a i to, že to velká část lékařů neumí správně řešit, pojišťovny mají problém s úhradou Wb a že je zde řada chroniků, úplně zbytečně, které neumíme léčit a dostat se z toho je pak sakra problém. Ale na druhé straně brát hned ATB je též mimo. Co třeba vzít to klíště a dát ho na rozbor? Není to lepší, než se cpát ATB? V tomto má jani bohužel pravdu, ať je její interpretace jakákoliv....