Menstruační kalíšek a látkové vložky - máte zkušennosti?

astra11
4. srp 2018

Ahoj všem,
máte prosím někdo zkušennosti s užíváním mentruačního kalíšku nebo látkových šitých vložek?
Konkrétně by mě zajímalo, jestli z kalíšku nevytéká tekutina, jak se nosí pocitově a jestli jste z toho neměly nějaké zdravotní problémy.
To samé u látkových vložek - jestli neprosakují a nezapáchají???
Moc díky, Astra

aklin
12. srp 2018

@zelenaesmolda na 90 se nesmí prát, protože se zničí PUL vrstva, stačí prát na 60 C, po použití opláchnout a přetřít žlučovým mýdlem.

zelenaesmolda
12. srp 2018

@aklin zehleni a susicka teda taky ne?

elikup
12. srp 2018

moje slipové vložky peru i proháním sušičkou, ale látkovky menstruační bych do sušičky nedala

normalnimatka
12. srp 2018

@sarkoc taky nemám osobní zkušenost, ale taky jsem četla, že při vyndávání je ta krev pak prej všude...takže lze jen doma a ideálně ve sprše apod...asi lepší kalich no...

hafika
Autor odpověď smazal
Zobraz
aklin
13. srp 2018

@zelenaesmolda zehlicka znici pul vrstvu.

katule1990
14. srp 2018

Používám kalíšek několik let a spokojenost největší! Když mi o tom kamarádka říkala, tak mi to přišlo nechutný, ale pak jsme se s jinou kamarádkou hecly, objednaly ho společně a teď se obě shodujeme na tom, že už bychom nikdy nepoužily vložky nebo tampon. Úplně se to otočilo a přijde nám nechutný toto 😂. Od doby, co používám kalíšek, jsem nic jiného nepoužila. Vůbec mi neprotýká, ani ho necítím (musela jsem teda ustřihnout celou tu stopku, kamarádka ale ne - asi záleží jak daleko máte děložní čípek). Omývám jen ráno a večer ve sprše, v noci spím klidně nahá. Vše od 1. dne cyklu. Za mě fakt super, už jsem přesvědčila několik dalších známých a zatím je každá moc spokojená.

katkatris
14. srp 2018

Holky teď jsem viděla, že na poštovnézdarma mají akci, že dva kalíšky ve dvou velikostech jen za 149, tak jsem si to objednala, jestli to někomu pomůže.

rousse
14. srp 2018

@katkatris s tím serverem bych byla VELMI opatrná. Objednávají od Číňanů z aliexpresu a ebaye - ani to nemají na skladu - jen vám kliknou na objednávku a dají si za to přirážku...ale když odhlídnu od principu okrádání, které vydávají za slevy, tak kalíšek noname odněkud z Číny? Kde máte záruku, že to bude čistý zdravotnický silikon bez příměsí, ftalátů a já nevím čeho....

rousse
14. srp 2018

@katkatris předpokládám, že to bude ten 2. odhora https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trks... tam jsou 2 velikosti

katkatris
14. zář 2018

@rousse Jo to je pravda, ale líbilo se mi že jsou tam ty dvě velikosti a alespoň si vyzkouším která mi bude sedět a pak jsem si chtěla objednat ten lady cup, ten je český výrobek, vyzkouším jestli mi to s ním vůbec půjde. Ano je mi jasné, že to bude nějaký čínský, protože už mi přišel a je na něm napsaná čína.

katkatris
14. zář 2018

@rousse vypadá podobně, ale přišel bez jakéhokoli obalu, tak jen vyzkouším velikost a objednám kvalitní.

magicka89
14. zář 2018

Mám kalíšek 4tý cyklus a proklínám se, že jsem si ho nezakoupila již před lety.
Za mě je to nejvíce hygienické, čisté a nic nikde nezapáchá, nezapařuje se...sportuji s ním, koupání v moři a pohoda celý den na pláži, kdy nemusím řešit tampóny, které jsou nacucané a plné bakterií, nehledě na jejich chemické bělení. Menstruace se mi zkrátila na 5 dní z cca 7-8 dní.
Už nic jiného nechci! Používám jen kalíšek, včetně noci:-* Mám Mooncup velikost B - menší, ikdyž mi je skoro 30. Jsem drobnější a dost sportuji, tak mi slečna na mujkalisek poradila menší velikost 🙂 Jsem nejvíce spokojená. Manipulaci se člověk naučí celkem rychle a pak jde vše jako po másle :-* Kdo se bojí, zkuste. Stojí za to 🙂 Krásný den

guinea
14. zář 2018

@magicka89 Myslíš, že se menstruace zkrátila právě kvůli tomu kalíšku? Já patřím mezi ty, které stále váhají. Nesnáším pohled na krev a ta představa vylévání... Ale někdo tu psal, že mění (vylévá) jen ráno a večer ve sprše, to bych asi taky dala...

bachovy_esence_poradna
14. zář 2018

@sarkoc houba vydrží mnohem kratší dobu než kalíšek (asi půl roku, kalíšek vydrží několik let).. a výměna ms houby je o dost náročnější...na cesty si ji neumím představit...

sarkoc
14. zář 2018

@bachovy_esence_poradna Děkuji za názor...no mě ta houba přišla tak nějak lepší, nevím proč, jsem zvyklá na tampóny, tak jsem si říkala, že to bude asi dost podobné...z kalíšku mám prostě respekt, nevím ...ale ted se nějak zmínila i tchýně skoro 55 let, že ho používá a lituje, že na něj přišla tak pozdě, když už je asi skoro v přechodu...tak na tom zase asi až tak nic moc nebude, protože ona třeba tampony nikdy nepoužívala. No, uvidíme, ted to ještě asi nemusím pár měsíců řešit, jsem těhu, a pak nevím :D

sarkoc
14. zář 2018

@bachovy_esence_poradna Jinak že vydrží kratší dobu, to mi až tak nevadí, pořád to není jednorázová záležitost jako tampón třeba

beruska1889
14. zář 2018

@guinea mně se taky zkrátila ms z 6 dnů na 3-4 jak kdy... A je mnohem slabší.. používám ho už 9 let a vylévám taky pouze ráno a večer ve sprše a stačí to úplně v pohodě... Do plna má většinou dost velkou rezervu

bemo
14. zář 2018

Já používám kalíšek několik let, mezitím proběhly dva porody a nedám na něj dopustit. Je to skvělá věc která funguje stejně jako tampony a ušetří spoustu peněz. První dva jsem mívala hodně silnou menstruaci a musela čistit každé 2 až 3 hodiny, ale to mi vůbec nevadí. Takže já rozhodně doporučuji.

dura175
14. zář 2018

Já dost váhám, zda kalíšek taky nezkusit. Nevadí mi vylévání, čištění. Z čeho mám hrůzu, že ho nebudu moct vytáhnout. Jsem trochu obsedantní a dlouho mi trvalo si zvyknout na tampony a i teď mám strach, že je nebudu moci vyndat. Jak je to s manipulací? Jak moc "hluboko" je třeba šahat, abych ho v klidu vyndala?

loylii
14. zář 2018

@guinea pokud je člověk aspoň trochu inteligentní, tak mu dojde, ze používání jakéhokoliv materiálu nezkracuje přeci cyklus!!! To s tím nemá vůbec nic společného. Kalisek přeci nevkladate do dělohy. Neblbněte tady lidi devcata😊

rousse
14. zář 2018

@guinea tohle byl halvní důvod, proč pro mě byl kalíšek vždy symbol absolutního "eklhaftu" a ťukala jsem si vždy na čelo, jak to někdo může používat🙂 střih....o pár let později....🙂 záleží na síle MS - já první dny musím vylévat co 3 hodiny - o pouze ranní nebo večerní sprše si můžu nechat zdát, ale vyndám, vyleju do záchoda, buď vypláchnu vodou (pokud jsem na WC s umyvadlem) nebo vytřu vlhčeným toaleťákem a krev nijak nevnímám.... ale jsem fakt maximálně spokojená, nikdy bych tomu dřív nevěřila, že zrovna já budu takhle blahořečit kalíšek 🙂)))

eviicka
14. zář 2018

@guinea záleží jak silnou máš MS. Já hodně, takže vylévám první den co dvě hodiny (ale tampon či vložka mi nevydrží déle, kolikrát i míň). Pokud ji míváš slabší, tak dvakrát denně může stačit.

bachovy_esence_poradna
16. zář 2018

@dura175 Kalíšek se zavádí méně hluboko než tampon... tedy pokud se člověk obává toho, že by kalíšek nevyndal, tak si ho může zavést opravdu nízko, aby si na to zvykl... a pořídit si kalíšek třeba s delší stopkou nebo se stopkou, která má na konci kuličku, poutko apod...
Jinak při vyndávání je dobré mít kolena hodně od sebe a mít suché ruce nebo použít kousek toal. papíru na chycení té stopky... ono to takhle zní složitě, ale opravdu to je o tom zavést třeba třikrát a člověk to "chytí"...

Se zkrácením cyklu netuším, ale mně se zmírnily bolesti, když jsem s kalíškem před lety začala... Asi to bude psychikou - prostě pro mě ms nebyla tak nepříjemná celkově, protože mi bylo komfortněji a víc jsem sportovala (nikde se nic neposouvalo, netlačilo, nevysušovalo, neustále mi nepřipomínalo, že probíhá menstruace, nikde nekoukala šňůrka apod.)... takže věřím, že je možné, že by se tím někdy i mohl trošku zkrátit cyklus... psychika je velmi silný faktor celkově, u menstruace zvlášť

dura175
16. zář 2018

@bachovy_esence_poradna Díky za odpověď. To zní vcelku dobře, ještě tomu dám šanci. Menstruaci mám krátkou a slabou, takže bych možná ani nemusela řešit kalíšek v práci.

magicka89
17. zář 2018

@guinea já vůbec nevnímám menstruační krev, jako krev např. ze zranění, prostě je to součást mě. Pokud máš slabší stačí vylít ráno a večer popř. během odpolka až přijdeš domů.Neboj se toho, je to pohoda.
@loylii Nikdo nikomu hlavu neblbne, jen předávám svou zkušenost. To že se mi zkrátila MS na 5 dní, je má zkušenost. A nenastala jiná změna, než používání kalíšku. Takže, dle mého, za to vděčím jemu.

gryfis
24. bře 2019

Za mě kalíšek super věc.. mám cca 10 let..měla jsem ladycup, teď mám yuuki.. ze začátku to chce trošku cvik, tak první cyklus, max dva..a pak.. naprostá pohodička..
a když navíc vezmu kolik jsem ušetřila nejen finančně, ale i odpadu.. úplná bomba

astra11
autor
24. bře 2019

@dura175 : ja jsem si ze zacatku do stopky kalisku propichla jehlou s navlecenou niti a udelala jsem si tam vlastne stejnou nit jako ma tampon, poradne dlouhou, reznou aby se netrhla a kdyz jsem kalisek vyndavala, mela jsem za co tahnout. Pak uz se to ale clovek nauci kdyz se celkove nauci manipulaci s tim zavadenim, kontrolou jestli okraj je pritiskly k vagin. stene. Takze jen o case a praxi. Nebala bych se toho. A v letacku u Mooncupu je uvedeno ze vagina se smerem dal zuzuje takze i kdyz se kalisek pisune dal, uz se pak zasprajcne o to zuzeni a dal dovnitr nejde. Pak se jen vsede uvolni svaly a zatlacenim svalu se taky muze dostat ven.