Menstruační kalíšek, ano nebo ne?

urrio
29. kvě 2015

Ahoj holky,
nevím, jestli jsem můj dotaz zařadila do správné skupiny. Chtěla jsem se vás zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s menstruačním kalíškem? Váhám, jestli si ho koupit, nebo ne? Mám z toho i trošku strach ... 😕
Děkuji vám za odpovědi a vaše zkušenosti. 🙂

olusenka
29. kvě 2015

tady je diskuze o kalíšku se 174 stranami.
https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/menstruacni-kalisek/
Já sama ho mám pár týdnů, použila jsem ho jen jeden den a dost jsem s tím bojovala, zatím u mě moc nevyhrává. Ale ještě to nevzdávám. Ale oproti tamponům a vložkám bych řekla je to "řezničina" (zkoušení, zda je dobře zavedený apod.) . :-/

betelgeuzz
29. kvě 2015

Mám ho 8 let a lepší vynález neznám 🙂 O MS ani nevím. ze začátku to chce cvik v zavádění a vyndávání, ale dnes už je to rutina.

dzejnyy
29. kvě 2015

Používám už možná 10 let a jsem velmi spokojená. Hlavně je to jednorázová investice a pak už nic 🙂 Koukněte do diskuse nebo jsou i skupinky na Facebooku, najdete spoustu informací. Nebo i přes Google.

rozzaarka
29. kvě 2015

Mam 4 roky a super. nemenila bych zpet. na zacatku 1-2 ms se s nim clovek uci, ale pak parada. ted mam druhy, ten prvni mi vyhovoval vic, ale treba si to jeste sedne 🙂

diamanta
29. kvě 2015

já dávám přednost vložkám, protože mě to taky nebaví pořád hledat wc s vodou, zavádět pracně a kontrolovat, zda je rozvinutý...mám ho dva roky, z toho jsem přes rok nepoužívala (těhu a kojení) a nebaví mne. Nemám silnou ms, vložka je prostě raz dva, čisté ruce. S tímhle musím mít na sebe hodně času na tom wc, vodu po ruce, často se ta vylitá krev do wc vůbec nechce spláchnout a zůstane to přilnuté na dně wc a to je pěkně trapný například na veřejných......no prostě mne to nebaví. Když doma najdu vložky, určitě sáhnu po nich. Když dojdou, musím jít pro kalíšek, jsem nervozní zda mi tam za tu dlouhou dobu co to šteluju nevtrhnou děti na wc atd..a stejně třeba na začátku ms pro jistotu beru i tu intimku, protože téměř vždy mi stejně někudy proteče. Přitom jak píšu, nemám silnou ms.....možná jiné jsou lepší, ale to člověk nevyzkouší a prachy za to vyhazovat nechci za nějaké zkoušení...

lamarika
29. kvě 2015

Používám skoro 3 roky a neměnila bych. Kolikrát se mi už stalo, že jsem zapomněla, že ho mám a vyndala jsem ho až druhý den. Vložky nesnáším, necítím se v nich, a tampony mně začaly bolet ať jsem je dala jakkoli. S kalíškem je to děsně jednoduchý. Mám dvě velikosti. Pro silnější dny větší a pro ty slabší menší. Ráno zandám a večer vyliju, umyju a dám zpět. Nikde neleze žádná šňůra a nemám vrásky ani s tím, že si musím vyměnit vložku 😉 po pár zandáních to máš v ruce a zvládneš to rychle 😉

akankeo
29. kvě 2015

Mam ho druhym rokem a jsem s nim moc spokojena, nekterym ale nepadne velikost, tak pozor na to, prodavaji se v ruznych velikostech, lisi se to vyrobce od vyrobce, ale kdyz sem si ho kupovala, strycek google nasel nejruznejsi prehledy dle kterych sem si zvolila co mi padne. Za me urcite ano, nemusi se vzdy oplachovat jak pise Dimanata, pokud clovek nesezene pro jednou to spravne WC, je to i v informacic od vyrobce, takze ja s sebou maximalne nosim vlhcene ubrousky, ktere mam v kabelce stejne kvuli detem. A hlavne ja trpim na zanety a kvasinky, takze vlozky byl pro me konec, co mam kalisek, tak uz tyto trable nemam plus mam dlouhou menstruaci a s kaliskem je rychlejsi, asi to dela ten podtlak

sisstin
29. kvě 2015

Já ho používala rok (ted jsem těhu) a dobrý, ze začátku jsem musela vychytat, jak hluboko ho mám zavést, já musím právě jen kousek od poševního vchodu, když jsem ho zaváděla až k čípku, tak mi protékal, takhle v pohodě. Většinou mi ho stačí vyměnit ráno a pak až večer ve sprše, takže výměnu během dne nikde neřešim. Když vím, že budu přes noc někde, kde je to s tou vodou atd. horší, používám tampony. Vložky jsem nepoužívala krom šestinedělí nikdy.

Jinak zavádění tamponu je u mě asi 5 vteřin, u kalíšku asi tak 10 😅

diamanta
29. kvě 2015

@akankeo já bych taky chtěla, aby mi vyhovoval, ale zatím bohužel....šanci mu dávám pravidelně. Nemůžeš dát odkaz na ten google kde jsi si tak dobře vybrala? Já se bojím, že jiný kalíšek to nevyřeší, a ta investice "jen tak" je trochu moc, tak třeba by mi trochu nakoplo vidět nějaký seznam. Jinak vím, že se to nemusí pokaždé omýt, nebo si berou na wc flaštičku, ale ani jedno mi prostě nevyhovuje. Taky to často není jen tekutá krev, co se jednoduše vyleje. Až díky kalíšku vím, jak přesně to vlastně vypadá co při ms teče, a dost často je to "nevylitelné"...prostě husté. Jak to klepnju do wc, i když tam třeba nejdřív hodím papír, tak ono to zůstane fakt na dně...a musím až třikrát splachovat. Hodně jsem si od toho slibovala a zklamalo mne to, právě ty nadšené recenze mne svedly, také jsem to chtěla mít tak "raz dva". Mám MeLuna, čili docela tvrdý, a tvrdé se prý rozvinují lépe. No, mně ne. Já chci být taky spokojená 🙄 🙄 🙄

sisstin
29. kvě 2015

@diamanta a jak máš silnou MS? Já takovou asi středně, a stačí mi ho vylít prostě večer ve sprše, tam se eliminuje takový to tahání krvavých provázků (sorry za nechutnost, jinak to popsat neumim 😅 ), prostě rovnou vymeju sprchou a je to 🙂

happylenulka
29. kvě 2015

za mě ano a neznám nic lepšího..... všem doporučuji 😉

diamanta
29. kvě 2015

@sisstin jo, díky, já to právě nechtěla rozpitvávat, ale číst to od jiných mi nevadí. Vůbec to není jako jiná krev... No většinou to tak je, ráno a večer na výměnu, ale ráno sprchu před vylétnutím z domu s dětma vůbec nestíhám, a večer se taky klepu, kdo mi tam vleze...ale jo, ve sprše to taky měním. Mě napadnul takový ten "jiný" nějak gyne-cup nebo jak se to jmenovalo, že by aspoň třeba to štelování bylo lepší...ale nevím. Já to prostě zavedu, a teď se musím v sobě hrabat, abych se ujistila...z 99 procent zjistím, že není rozvinutý dobře a nastává boj. Nemá ani smysl vytahovat a znova zavádět. Zkoušela jsem všechny ty návody a sklady, v tom to není. Myslím, že je to v anatomii nebo co, že se mi nerozvine dobře, a musím ho rozvinovat pracně uvnitř sama...proto píšu, že bafnout vložku je proti tomu komfort.

sisstin
29. kvě 2015

@diamanta ja mam lady cup a v pohode, mne se prave nerozvinoval, kdyz jsem ho cpala mic hluboko, nemel tam misto, takhle ho zavadim jen melce a rozvine se v pohode...

diamanta
29. kvě 2015

@sisstin
jak moc mělce? Kouká třeba ta bambulka? Mě taky přijde, že hodně vpředu by se rozvinul lépe, ale zas to prostě čučí ven...a to je divný.

lamarika
29. kvě 2015

@diamanta taky závádím jen mělce. Chvilku po zavedení ho cítím (tak poznám, že je na dobré pozici), ale po chvilce se usadí a už o něm nevím. Já mám Luno

alcar
29. kvě 2015

Za me ne. Bojovala jsem s tim nekolik menstruaci a furt to protekalo. Jeden byl moc velky a bolel, druhy moc maly a jatka v kalhotkach. Vzdala jsem to, bohuzel nemam tisice korun na to, abych zkousela, ktera znacka mi bude vyhovovat (urcite by se nejaka nasla). Spis uvazuju o menstruacni hoube. 🙂

sisstin
29. kvě 2015

@diamanta no kouka mi ta stopka, ale nevadi mi to, nektery holky ji strihaj 😉

lu777
29. kvě 2015

@urrio za mě 100 % ano! m. kalíšek je jeden z nejlepších vynálezů

- ekologický
- peníze se za chvíli vrátí
- po prvním cyklu, dvou se s tím člověk naučí pracovat a pak je to fakt pohoda
Na začátku doporučuju zavádět ve sprše - více si podřepnout, dobré je taky mít ten kalíšek mokrý 😉
To samé na začátku při vyndavání (ale někdo je šikovný a vše mu jde hned 😉

Za mě největší výhoda je, že nemusím sledovat co a jak v práci, ráno dám, do odpoledne/večera neřeším 😉 Doma pak sprcha, vyndám, vyliju, hned zase nandám a je to. Znovu pak před spaním.

Jinak mám vyzkoušeno i v letadle, v bazénu, na kole celý den atd. Naprosto bez problémů 😉
A to já jsem cíťa a leccos mi nevyhovuje.

Jinak mám Ladycup. A koupila jsem si ten z té barevné edice, když už tak hezky barevný jak jsem chtěla.
Po cyklu vyvařím a je to.

Jinak první den dva dávám slipovku, většinou jen pro jistotu.
Je potřeba zkontrolovat jestli se rozvinul - tzn. jestli tam není pořád jako by "přeložený" (tak jak se tam zavádí). Ale to už pak člověk cítí a maličko i slyší nebo jak to popsat.

Vyndavání - umyju si ruce, do ruky vezmu papírový kapesník nebo kousek toaleťáku (neklouže to) a lehce vyndám. Je tam podtlak (ten to drží spolu se svaly), takže když je dobře zavedeno tak je buď potřeba to dole maličko nad tou stopkou zmáčknout a nebo jako by "vyviklat" - tzn. vyndávám našikmo, jedna strana, pak druhá. Je to hned 😉! Jen na začátku jsem to zvládla jen ve sprše a s tím toaleťákem, teď už i bez.

lu777
29. kvě 2015

@sisstin přesně! člověk nemusí bojovat s tampónem nebo vložkou uprostřed pracovního dne nebo výletu 😝 😝

jinak já používala všude možně, i tam kde nebyla voda... stačilo vytřít toaleťákem a nikdy nebyl problém 🙂
mykózy 0 od té doby co jsem skončila s tampóny a vložkami 😉

jediné co mě mrzí, že jsem to tak řešila a 2 roky mi trvalo než jsem se rozhoupala 🙄

akankeo
29. kvě 2015

@diamanta ja mam mooncup, ten vetsi, ma dlouhou stopku, ja mam pri sedu cipek docela nizko, tak sem si zkratila (doporuceno vyrobcem), 2krat prehnu, dam k cipku, on se pricucne a je to. Vyndavani, vylevani, myti/vytirani, to uz tech 10s jak tu nekdo zminoval dat. Nikdy do nej nesaham, pri myti ho mnu "zvenku" nebo mam ty kapesnicky, ale pro jednou to opravdu muze byt jen vylite, kdyz neni vhodny zachod.

Dobry tip jak vybirat je zde, i kdyz je to zaroven reklama na jeden z kalisku:
http://www.kalisek.cz/mooncup.php

Srovnani, velikost, objem a vzhled najdes zde:
http://menstrualcup.co/compare-menstrual-cups/

A trosku podrobnejsi zde:
https://menstrualcups.files.wordpress.com/2010/...

diamanta
29. kvě 2015

@akankeo ježkovi voči, díky. To je tedy informací, až se ztrácim. Škoda, že to nejde vyzkoušet...ale jestli je to jak s nosítky, tak tam taky každému sedne něco jiného. Je to o anatomii daného člověka.

kamino
29. kvě 2015

Mám také Mooncup, ale musím střídat s tampony, mám hodně silnou MS, musím měnit i po 4 hodinách v nejsilnějších dnech a mám vypozorováno, že pokud v té době mám kalíšek, tak jsem náchylnější k nějaké kvasince - i když kalíšek vyvářuji ☹ ale pak na poslední dny už zas jen kalíšek.. Každopádně mám už ho přes dva roky ( MS mi začala už po šestinedělí ) a už se určitě zaplatil 🙂

eloana
29. kvě 2015

za me take NE...me proste proteka i kdyz ho nemam plny....tak jsem se vratila zpet k tamponum

olusenka
29. kvě 2015

@lu777 já když zavádím tampon, tak si ušpiním max. prst nebo kousek prstu, ale když zkouším, jak je zaveden kalíšek, tak mám ruku špinavou celou, to je podle mě normální, ne? Nevím, jak by to šlo dělat jinak. To se mi teda vůbec nelíbí.
Nejdřív jsem ho po zavedení cítila, pak už ne, ale 2x ze 3x pokusů protékal, vylévala jsem 1x skoro plný asi po 3 hodinách. Pak protékal i když v něm bylo na dně .
Kouká mi skoro vždy, asi je dost velký, nebo mám malou pochvu i po 2 porodech, nevím.
A vyndávání byl horor, jak cvičení s Epinem, rozvinutý, to děsně bolelo. Musela bych ho asi zmáčknout a svinout, ale to to z něj vyteče ještě než ho vyndám. 😲

A taky by mě zajímalo, jak je to s používáním kalíšku a endometriózou? Krev nemůže volně odtékat jako u tamponu a vložky.....?

andelka
29. kvě 2015

Mám dva roky Ladycup a spokojena jsem moc. Vylevam 2-3x denně a umazana nejsem,vyměňuju ho i mimo domov jen s pet lahví s vodou a vlhcenymi ubrousky. Stopku mám úplně ustrihlou.

klaire22
29. kvě 2015

Mám ho, teď teda čeká v pytlíčku až to po porodu poprvé dostanu, ale byla jsem s ním nadmíru spokojená. Pravda, chce to trošku cvik se zaváděním, ale jinak je to pak rutina a je to neskutečně komfortní záležitost. Kolikrát jsem si ho i málem zapomněla vyndat, jak jsem o něm vůbec nevěděla. Je opravdu hodně pohodlný, do vložek a tamponů už bych v životě nešla. Období šestinedělí bylo pro mě naprosté utrpení - nesnáším vložky, zapařenou pokožku a ten zápach. S kalíškem nic takového nehrozí!!!!! Já ho doporučila už několika kamarádkám vč. mojí sestry a všechny byly moc spokojené a k vložkám se už nevrátily 🙂

africians
29. kvě 2015

Používám 8 roků a neměnila bych, když jsem během šestinedělí používala vložky, tak mi to připadalo naprosto nechutné a děkovala tomu, kdo kalíšek vymyslel.

fram
29. kvě 2015

A jak je to s kalíškem při velmi silné menstruaci s kusy sliznice? 😝 Neumím si představit to vyndávání, protože krev teče fakt proudem 😔

alcar
29. kvě 2015

@olusenka presne! Jako bys mluvila o mych pocitech. Vytahnout rozvinuty kalich, proste horor. Po jednom dni bolava cela pipina a stejne protekal. 😝 To nemluvim o celodennim "tlacivem pocitu" v pochve. Ja na to asi nemam tu spravnou skatuli. 😀

andelka
30. kvě 2015

Ono je hlavní vybrat velikost,materiál a tvar který sedne. Občas se stane že se člověk netrefi.
Ale vyndavat ho rozvinutý a s podtlakem fakt ne. To bych s nim vyrvala snad i čípek 😅