Potíže s dýcháním při usínání, zažil to někdo?

megy
30. led 2013

Poslední dobou, asi půl roku, mám problémy s usínáním, mám pocit, že přestávám dýchat, tak se vzbudím a rychle dýchám, jsem celá vyděšená, celkově z toho slabá. pak třeba po nějaké době usnu, ale většinou až tak za hodinku až dvě a bez problémů. Nemám pocit, že bych se v noci budila a lapala po dechu, je to jen při usínání, dost mě to vždy vyděsí. byla jsem u dr., ta si myslí, že je to psychického původu. není mi z toho fakt dobře, už se vždycky děsím jít spát, že se to bude opakovat. často tento stav vyvolává, když sedím se skloněnou hlavou u počítače delší dobu a pak si jdu lehnout. hodně mě bolí i krční páteř a hrudní :-/ jsem zoufalá. má někdo stejnou zkušenost? jinak v noci od porodu docela chrápu, aspoň podle přítele, ráno se budím nevyspaná :-/

lupajs
30. srp 2019

Jak jste na tom vsichni ted?
Me se to vraci a je to desny🤦🏻‍♀️

honzap
30. srp 2019

@lupajs Já teď v pohodě, to co popisuješ je spánková apnoe a měla by se řešit, protože z ní pak vychází centrální spánková apnoe a to je i to nedejchání při usínání. Mě pomohl retraktor a spím s ním.
https://m.aliexpress.com/item/32855886771.html?...

lupajs
1. zář 2019

@ruzenka2881998
Ahoj!
Muzu se zeptat, jak na tom ted jste? A jak s tim spite?
Mam neco podobneho, nejakou dobu nyl klid a ted, co v praci nastaly desny stresy se mi to vratilo. Je to silene🙁

lupajs
1. zář 2019

@honzap a ty jsi ve spanku "chrapal"?
Ja totiz ani nechrapu, spozorovala jsem, ze se mi to vraci pri delsim stresu😱

honzap
1. zář 2019

@lupajs jo, stres hraje taky důležitou roli.

alenava
9. čer 2020

Pěkný den , asi po 3 letech jsem se rozhodla, že si vydupu žádanku na spánkovou laboratoř...řekla jse dr, jaké mám potíže...při usínání potíže jako vy,,,,,zvláštní slabost už ve spánku a lapání po dechu,,,někdy i 10x po sobě...tak že to vypadá na apnoe,,,čekám na termín, kdy půjdu spát....pak vám napíšu,,,,ale je fakt, že jsem měla cca 6 měsíců klid,,,začalo to s Covidem,,,asi stres...

honzap
9. čer 2020

@alenava Hezký den, já byl v březnu už po třetí a doktor říkal, že absolutně bez apnoí. Stává se mi, že se vzbudím ve 4 ráno a chci ještě usnout, usnu a pak se vzbudím uprostřed snu a mám pocit, že jsem přestal dýchat, ale zrovna dnes jsem se vzbudil uprostřed hnusnýho snu a pozoroval jsem jestli jsem dýchal, a normálně jsem dýchal. Je to prostě stres.

plsik007
14. čer 2020

Zdravím vás. Tohle je asi jediná diskuze, kde se řeší to stejné, co mám já. Nějaké dva, tři roky jsem vnímal, že se někdy probudím a jsem úplně přidušený a lapám po dechu. Nicméně poslední 4 měsíce jsou šílené a začal jsem se právě dusit při usínání. Nebo ne dusit, prostě přestávám při usínání dýchat. Lehnu si, ležím, usínám a najednou se dostanu do nějakého stavu mezi bděním a spánkem a v tom lapnu šíleně po dechu, probudím se a dýchám zrychleně - to se děje samo, ne mým přičiněním. Takže se probudím a je mi blbě. A tohle se opakuje. Třeba dvě hodiny. Pak už jsem tak unavený, že usínám a probouzím se, jen vnímám to lapání po dechu a tu dušnost a pak usnu třeba na 2-4 hodiny.. Nebo se probouzím třeba každou hodinu a jen se cítím už dušný. Nevím, co s tím. ORL, plicní ok, kardiolog jen vysoký tlak - myslím si že proto, že nespím a dusím se, protože ty dny stojí za to - pálení hrudníku, celé dopoledne stálá potřeba se "dodechnout" a hlavně ta únava a beznaděj, že ikdyž si lehnu a budu chtíti spát, stejně se budu dusit. Děje se to, ikdyž jdu spát ve dne. Spánkovou laboratoř mám objednanou, ale bojím se, že zrovna v tu dobu, kdy tam budu, buď neusnu, nebo budu mít jeden z těch lepších dní, kdy se mi to neděje tak moc. Zjistil jsem jen, že na to mají vliv kardiologické léky na tlak. Když si prášek zapomenu vzít, nebo mi jej kardiolog měnil, bylo to cca tři dny skoro bez potíží ten spánek, pak se to ale vrátilo. Zlepšení se nedrží, ani s lékem 1, ani bez léků, ani s lékem 2, ani s lékem 3.. Neuvažovali jste o tom založit nějakou svépomocnou fb skupinu a trochu se podporovat, psát si, jak na tom jsme a co komu pomáhá / pomohlo?? Mě dost deptá, že si příjdu, že tento problém mám jenom já.. Když tak mi napiště zprávu, mělo by to jít, když kliknete na můj profil a napíšete zprávu....... DÍKY!!

honzap
14. čer 2020

@plsik007 Zdravím, měl jsem období, kdy jsem řešil to stejné - je to trochu stres a co jsem si různě zjistil je to, že když jste v té fázi mezi a začínáte snít, tak to nepravidelné dýchání je úplně normální, ostatně stejně nakonec usnete a přes tu fázi se dotanete a pak dýcháte normálně, pokud teda nemáte obstrukční apnoe.

alenava
17. čer 2020

@plsik007 jsem pro něco založit na fcb-...

priefi
17. čer 2020

@megy známý měl něco podobného, doktoři ho odbývali. Podařilo se mu dostat na neurologii a DG byla toto
https://zdravi.euro.cz/leky/bechterevova-nemoc-...
Pokud se v tom vidíš, zkus se objednat taky na neurologií.

alenava
23. črc 2020

tak jsem tu zase....byla jsme ve spankove,,,,ted právě volal dr, že Apnoe se neprokázala, že silné chrápání 🙂) ale !!! co chci napsat, když jsem usínala, probudilo mě asi 3x to lapání,,,tak apnoe ne....tak stres? nevim,,,ale jsem klidnější...

jeanetteada
3. srp 2020

Ahojte 🙋🏻‍♀️ Tak se přidávám k diskuzi ... Mám to úplně stejně 😪 jednou začas se mě stane, že při usínání nemůžu dýchat . Už skoro spím a najednou se šokem probudím, abych se nadechla.Potom samozřejmě jako u vás mám strach usnout a chvíli mi trvá než se uklidním.
Dnes mi pomohlo čtení této diskuze, abych odvedla myšlenky, tak snad už usnu.😪 Vzala jsem si některé rady k srdci a vyzkouším nějaké to cvičení a úpravu životního stylu. Je fajn vědět, že v tom člověk není sám 🤗Já ještě k tomu mívám při větším stresu záchvaty breku. Což je taky značně nepříjemné - když jste třeba v práci 😪
Tak všem přeji pevné zdraví a klidnou noc 🤗

mastaaacka
5. zář 2020

Ahoj, také se mi to začalo stávat. Začalo to před koncem loňského roku, asi tři měsíce poté, co jsem začala mít stavy panické úzkosti. Občas mě probudí to, jak lapám po dechu, nebo usínám a najednou mám pocit, že sice dýchám, ale nejde do mě vzduch. Ze začátku jsem musela vstát a prodýchávat to, ale teď už mi stačí se trochu uklidnit a odezní to. Párkrát se mi to stalo i přes den, normálně u televize nebo v autě. Ale přes den většinou jako důsledek toho, že jsem na to předem myslela. Vše mám vyšetřené, teď jsem začala chodit ke klinické psycholožce. Mívala jsem i bušení srdce nebo takové přeskakování, ale to už celkem odeznělo. Psychika asi dělá hodně, letošek i díky všem zprávám o Covidu není na psychiku úplně ideální.

priefi
5. zář 2020

@mastaaacka tohle zní jako tetanie 😉

mastaaacka
5. zář 2020

@priefi no tak jsem si zrovna precetla co je tetanie, a docela by to pasovalo. Na podzim mi dělali různé krevní odběry, ale hořčík mezi nimi nevidím. Delaji se nějaké testy, aby se tetanie vyloučila, případně potvrdila?

alenava
5. zář 2020

@mastaaacka ja mam neurotetanii jsou dvě...pak je latentni,,,,vyšlo mi to z vyšetření....mam brát denně MG,,,,ale jinak ho mám v krvi dostatek...tak nevím,,,

30bar
5. zář 2020

@mastaaacka ja mam latentni tetanii a to s tim dýcháním v noci mam ted asi tri tydny. Mam z toho nervy jak blazen. Taky mam panicke uzkosti,které mam zrejme vyvolane těžkou životní situaci (potrat). V krvi mam hořčíku dostatek. Neurolog mi rekl,ze to ze v krvi mam dostatek hořčíku nic neznamena. V buňkách v těle ten horcik chybi. A navic jsem cetla,ze lidi co maji uzkostne stavy ten horcik spotrebovavaji rychleji. Pokud bys chtela jeste neco probrat klidne napis zpravu

priefi
5. zář 2020

@mastaaacka ano, jsou speciální krevní testy, které jsou zaměřené na hořčík, ale nejsou průkazné. Stačí, že zrovna ho do sebe naláduješ a krev máš ok. Pokud chceš skutečně posoudit, zda máš tetanii, musíš na neurologii a tam Tě otestuji... Mě tohle čeká, ale pořád odkládám (2xtěhotenství a kojení).

mastaaacka
6. zář 2020

Holky, a jak se vám to začalo projevovat? Já měla nejprve ty stavy úzkosti, kdy se mi děsně rozbušilo srdce. Až po nějaké době přišlo to probouzení dušením. Nastesti se mi to nestává často. Ale někdy i přes den na mě jde pocit, že nebudu moct dýchat. V noci je to ale horší, protože mě to většinou vzbudí. Ale už se mi stalo i během dne, že mě trochu začaly brnět rty, a občas mi mravenčí v konečkách prstů na rukou.

alenava
6. zář 2020

@mastaaacka Ano,,,já s tím bojuji cca 25 let...začalo to PP panickou poruchou,,,tehdy jsem nevědela co to je,,,,bušení srdce závratě,,,stupnovalo se to,,,pak na vyšetřeni a tatenie,,,dostala jsem antidepresiva,,,da se řict, že se to uklidnilo,,,no vždycky to ale začalo v těhu a pak po porodu vic...ja zažila dost otřes a to vyvolalo asi toto...jinak jsme ale prodělala Boreliozu,,,tom prý může taky zanechat následky...

rubiana
31. pro 2020

Tak jsem si přečetla diskusi a - jsem ráda, že v tom nejsem sama. Já se ale nebudím úzkostí, zkrátka při usínání zjistím, že jsem se už dlouho nenadechla a začnu lapat po dechu. Stává se mi to ale při ležení na boku, naopak na zádech ten problém nemám. Já osobně se bojím, že se mi to může stávat i při spánku. Proto se chci zeptat, jestli jste někdo nezkusil použít monitor dechu pro kojence nebo jiný způsob, jak se probudit při případné apnoi.

kyramisu
17. led 2021

@megy Ahoj, tak jsem narazila na naprosto přesný popis meho problému. Jsem rada, ze v tom nejsem sama.
Asi před dvěmi týdny se mi stalo, ze jsem usinala a naraz me vzbudil pocit toho, ze nedycham a silne jsem zalapala po dechu. Provázel to takový zvláštní pocit zdeseni, slabosti u srdce, bušení. Po tom byl asi týden klid. No a před par dny jsem začala mít problémy s dýcháním i během dne. Pocit nedodechnuti, občas problem polknout sousto. Jako bych měla najednou nějaký zasek a neslo mi uvolnit hrdlo. Doprovazi to často bušení srdce a pocit nervozity. Prisuzuju to psychice, ale samozřejmě premyslim, zda se nejedna o něco vaznejsiho. Každou noc se mi tady ten pocit “zastavy dechu” opakuje několikrat při přechodu do hlubšího spánku, tedy při usinani. Snažila jsem se to neřešit a zůstat co nejvíc v klidu, ale člověka to vydesi a je těžké potom vůbec usnout. Pomůže většinou neurol, který si ale snažím dávat minimálně a vyhýbám se mu, co nejvíc to jde. Budu rada, když se ozvěte, jak pokračuje vás pribeh. Zda jste se problémů zbavila. 🙂 Zítra jdu k obvodacce, tak uvidíme, kam me posle.

kyramisu
17. led 2021

Ahoj, tak jsem narazila na naprosto přesný popis meho problému. Jsem rada, ze v tom nejsem sama.
Asi před dvěmi týdny se mi stalo, ze jsem usinala a naraz me vzbudil pocit toho, ze nedycham a silne jsem zalapala po dechu. Provázel to takový zvláštní pocit zdeseni, slabosti u srdce, bušení. Po tom byl asi týden klid. No a před par dny jsem začala mít problémy s dýcháním i během dne. Pocit nedodechnuti, občas problem polknout sousto. Jako bych měla najednou nějaký zasek a neslo mi uvolnit hrdlo. Doprovazi to často bušení srdce a pocit nervozity. Prisuzuju to psychice, ale samozřejmě premyslim, zda se nejedna o něco vaznejsiho. Každou noc se mi tady ten pocit “zastavy dechu” opakuje několikrat při přechodu do hlubšího spánku, tedy při usinani. Snažila jsem se to neřešit a zůstat co nejvíc v klidu, ale člověka to vydesi a je těžké potom vůbec usnout. Pomůže většinou neurol, který si ale snažím dávat minimálně a vyhýbám se mu, co nejvíc to jde. Budu rada, když se ozvete, jak pokračuji vase příběhy a zda problémy ustoupily. 🙂 Případně když poradíte, co vám pomohlo. Zítra jdu k obvodacce, tak uvidíme, kam me posle.

katanovobran
17. led 2021

@megy promiň ze ti to takhle říkám le přesně co popisuješ tak mám já a mám panickou poruchu osobnosti,od doby co mi zapadl u zubaře jazyk .. léčim se s tím už 9 let,prwsne jak říkáš mám pocit jakoby mi někdo sedel na hrudi

karolina1995km
Autor odpověď smazal
Zobraz
karolina1995km
4. únor 2021

@kyramisu Ahoj, jak se mas nyni porad te to trapi? Mam stejny problem..:( zabralo něco?

karolina1995km
7. únor 2021

@kyramisu ahoj, tak jak si dopadla u obvodacky?😊

evina401
1. črc 2021

ahojky vsem..jsem v tom taky..kdysi se mi to stalo tak 1 za pul roku myslela jsem ze od zad..ted jsem po druhe rodila v unoru a od konce brezna jsem v tom kazdy den..jak to prekonam tak spim ..byla jsem u psycholozky je to od stresu ..nahromadeny stres..pry si mam udelat cas sama na sebe a rozvrhnout si den..jako jo pomaha to ale pak staci kravina..neco se resi a jsem v tom zase ..rekla mi ze mam prijit na kontrolu a pokud to nepujde tak antidepresiva..a to me i na neurologii rekli ze to je od zad..tak si vyberme..ale co me ta psych. Rekla od stresu tak jsem klidnejsi kdyz me to sebere uz tak nepanikarim..

kamca80
27. črc 2021

Ahoj, tak já taky patřím k vám, kterým se tohle děje. Začalo to někdy duben- květen 2021 kdy sem byla nemocná, nemohla celé noci spát, troje atb, nic nepomahalo, covid sem ale neměla. Pak me zachránila alergolozka, která mi předepsala dychatko, po měsíce sem konečně spala celou noc. Jenže dva dny po nasazení tohoto dychatka, se mi právě začalo dít tohle, že sem už téměř spala a najednou sem se probudila hrozným leknutim, že nedycham, tlukot srdce, hrozný strach. Dávku léků mi zmínila, ale tyto stavy bohuzel mám stále. Do toho momentálně hrozna bolest krční páteře - to mám taky už od toho dubna, a pak kříže. Dnešní noc i den hrůza hruzouci. Jak sem byla vyčerpaná a bála se usnout v noci, tak sem si šla lehnout přes den a opět ty hnusný stavy. Dnes sem se tedy trochu uklidnila, že v tom nejsem sama. Byla bych moc ráda, kdyby sme si o tom psali a vzájemne se podpořili, uklidnili. Mam i hodně stresu v poslední době tak to přikláním i k tomuto.