Sterilizace po dvou přirozených porodech. Šel do toho někdo a lituje/nelituje, a proč?

cikitkapb
12. dub 2022

Ahoj holky, porodila jsem dvě krásné, zdravé děti a další už nechceme… Já ho nechci ani nosit, ani rodit. Vlastně se dalšího těhotenství bojím, jak čerstvá patnáctka, co má prvního kluka. Zcela otevřeně přemýšlím nad sterilizací na vlastní žádost.
S chlapem o tom doma čas od času mluvíme… On na vasektomii nepůjde - EGO, ale že bych se já nechala sterilizovat, mu nevadí.
Je tu mezi námi některá, která do toho šla a lituje/nelituje toho a proč? 🤔
Díky za Vaše odpovědi.

andelka
13. dub 2022

@cikitkapb pokud opravdu nechceš být už ani těhotná a jsi si jistá,tak je to oprávněná možnost. Já už taky nechci. Před rokem jsem se o tom bavila s doktorem, ale jen předběžně,když jsme řešili antikoncepci obecně. A říkal mi, že jsem mladá, a že člověk nikdy neví, že vztahy se rozpadají a lidé pak zatouží po dítěti s novým.. jenže mi bylo mi 37, a právě tohle jsem zažila. Rozpad vztahu a třetí dítě v 35 s novým partnerem. Ale vím,že další už opravdu nepřichází v úvahu. U @hani_na mi to přijde třeba ještě brzo,ale zase..každý to vnímá jinak a zná sebe i svou situaci. A nevěřím,že by se pro tohle ženy rozhodovaly neuváženě a zbrkle.

andelka
13. dub 2022

@cikitkapb úplně chápu. Já jsem si neuměla představit mít tři brzy po sobě. To by mě odvezli. Třetí mám s novým partnerem a se 7 letym odstupem od druhého. Ale ty první dva jsem měla před 30, takže na případné třetí času dost. Teď kdyby hrozilo čtvrté v mých skoro 39, s tím,co už tak máme doma za cirkus,tak to otočím rovnou do Bohnic ( samozřejmě neberte mě doslova, ale chápete..že jo)

hani_na
13. dub 2022

@andelka Na jednu stranu nikdo nevíme, co nás potká, za 2 roky můžeme být rozvedení, i když k tomu dneska máme daleko. Zažila jsem na vlastní kůži, jaké to je, když máma odejde od rodiny a založí si novou rodinu, asi to v tom hraje roli. Třetí dítě s manželem nechceme, další partner by musel akceptovat, že další nechci a zejména, že už 2 mám. Když tohle píšu, asi si s manželem zajdem o vikendu na rande😁

andelka
13. dub 2022

@hani_na rozhodně zajděte. My jdeme v pátek 👍 Já nad tím pořád přemýšlím,a už bych se pomalu chtěla rozhodnout. Tak do roka aby to bylo. Fakt se mi nechce dalších minimálně 10 let řešit antikoncepci. Tehotnim tak snadno,že mám sama ze sebe hrůzu.

arevb
13. dub 2022

@anetka1701 taky plánujeme třetí a byl by to zase císař, proto mě napadla sterilizace. Jak to probíhalo? Platí se něco? A co rekonvalescence po třetím císaři?

amy87
13. dub 2022

Já mám 34 a chlap 35. Můj gynekolog mi po posledním porodu řekl, že tím, že jsem rodila císařem, můžu mít sterilizaci zadarmo. Jinak se platí kolem 10 tisíc. 7 let jsem nad tím uvažovala, až jsem se rozhodla znovu nasadit antikoncepci 😉. Co když se stane něco s mým chlapem, nebo se rodina rozpadne a najdu si jiného? Do 40-ti, bych klidně ještě odnosila děti. Takže do 40-ti antikoncepce, pak půjdu na sterilizaci. U chlapa bych to nedovolila, ten je produktivní v každém věku.

eva267
13. dub 2022

@amy87 no tak to nevím. Já první porod překotný s velkým poraněním, pak dva císaře a musela jsem sterilizaci při císaři platit (loni Plzeň 5000). Respektive můj doktor také říkal, že to půjde na pojišťovnu, ale poslední slovo mají v nemocnici. A tam mě vyvedli z omylu.

andelka
13. dub 2022

@arevb moje kamarádka je po třech císařích, u posledního též sterilizace už. Nic zvláštního neříkala, naopak byla v pohodě, protože už všechno znala. Rekonvalescence asi podobná. Měla k tomu miminku 17 měsíční batole.

andelka
13. dub 2022

Každopádně sterilizace při jiné břišní operaci je mnohem levnější. Já " bohužel" rodila třikrát normálně. Ale třetí byl do 36 tt koncem pánevním,takže jsem o tom uvažovala už tehdy.

alfirinv
13. dub 2022

@cikitkapb Šla jsem ve třiceti po jednom dítěti. Nelituju. Je to zatím relativně krátce, ale neskutečně se mi ulevilo a už jen kvůli tomu mi to za to určitě stálo, možnost dalšího otěhotnění pro mě byla nejhorší noční můra.
Žádný pocit, že by s mým tělem bylo něco jinak, se nedostavil, všechno je stejné jako před tím, cyklus i hormony samozřejmě fungují naprosto beze změny.

Kdybys do toho šla, tak doporučuju jít někam, kde vejcovody přímo celé vyndají, jak už tu zaznělo. Jde to udělat v pohodě i mimo císaře, laparoskopicky. Od podvazu/ jednostranného přerušení už se prý pomalu upouští, bylo mi to vysvětleno tak, že když se vejcovod přeruší na jedné straně, má pak tendenci se samovolně začít uzavírat i na straně druhé a nedělá to dobrotu.

V Praze to stálo kolem 22k (samotná operace, medikamenty, hospitalizace) - pozor na to, často se uvádí jen cena samotné operace, je třeba si pohlídat i kolik budou chtít za všechny ostatní věci okolo 🙂

amy87
13. dub 2022

@eva267 u nás nic neplatíš 😉

gingermom
13. dub 2022

@cikitkapb mám už 5 let po sterilizaci a můžu jen doporučit, rozhodně nelituji. Dítě další už nechci - a to myslím tak, že opravdu ne a žádné co by kdyby, zadní vrátka apod.
Byla jsem v jiné situaci, rozhodování jednodušší, sterilizaci mi provedli na vlastní žádost při mém posledním porodu, plánovaný císař, přestřižené vejcovody. Ale tak, výsledek je stejný 😀
Cyklus mám pravidelný, neřeším antikoncepci a můžu si užívat sex, nemusím se krmit hormony a myslet na pravidelné zobání prášků. Za mě jen pozitiva, negativum nevidím vůbec žádné.

cikitkapb
autor
13. dub 2022

@gingermom Děkuju! 🙏 Já jsem taky více méně rozhodnutá do toho jít, a když mi tady ještě ani jedna nenapsala, že toho rozhodnutí to podstoupit lituje, tím spíš mě to utvrzuje v tom do toho jít. Jen našetřit ty prachy, a načasovat to, aby byl doma chlap s dětma. Pod kudlu budu muset jít tak jako tak (budou mi přešívat spodek), tak bych si to nechala udělat pod jednou narkózou. Tím, že už další děti neplánuju, nemám vlastně žádné negativum, které by převyšovalo nad všemi těmi pozitivy, které v tom zákroku vidím.

barbecue
13. dub 2022

@cikitkapb já taky ani jedinkrát nezalitovala... Pokud ty sama víš že to chceš (nikdy bych to tohoto zákroku nešla, kdyby to nevycházelo že mě samotné) neváhej. Ten klid a pohodlí za to stojí... Cyklus mi pořád šlape jako hodinky a fakt tenhle zákrok řadím mezi nejlepší rozhodnutí svého života

katy1011
19. črc 2023

Ahoj, vy co jste sterilizaci podstoupili na vlastní žádost, jak rychle jste měli termín výkonu?

alfirinv
19. črc 2023

@katy1011 Úplně od první zmínky u doktora čtyři měsíce, ale pletly se do toho dovolené apod., protože to bylo o prázdninách. A taky se mi to dokotor snažil nějaký čas rozmluvit 😀 Jakmile jsem se ale dostala na kliniku, byly to jen ty dva povinné týdny (Iscare v Praze) 🙂