Závislost na čistění uší - proč?

minarikova655
20. únor 2017

Mám docela zvláštní problém. Jsem nejspíš závislá na čistění svých uší. Opravdu to myslím vážně, pamatuji si už od svých 12 let že jsem si začala sama čistit uši a "strkat" si tam prsty, pořád mi něco vadilo. Je mi 22 a je to horší. Minimálně jednou do měsíce zánět, protože si je čistím opravdu denně, někdy ob den. Uši svědí, jsou zanícené a ušní zátku si vědomě zarážím. Když jdu k dr. na odstranění nebo na léčení, když už se to fakt nedá snést, stejně to pak dělám pořád. Je mi to prostě příjemné až potom nepříjemné, když vím že to je špatné. Je taková závislost vůbec možná, jak to mám řešit? Když si nekoupím vatové tyčinky strkám si tam prsty, i ve spaní, dlouhé nehty nemůžu mít ani nechci, hned si do nich škrábu a snažím se je prostě vyčistit....co radíte? Myslíte že je to nějaký psychologický problém, třeba z dětství když se to táhne tak dlouho? Děkuji

darinaanatalka
20. únor 2017

Myslím že to normální není,i když to tak někdo má..ale každý snad má nějakou uchylku at už je to cokoliv...já mám taky takovou uchylku a to takovou že než odcházím z bytu např.na nákup kontroluji min.tak 10 min sporák zda je opravdu vypnutý 🙂
Šílený 🙂 A nechápu proč to tak mám..už to tak mám pomale 6 let...
a moje dcera ted ji bude 7 mela od 5 let touhou škrábat prsty po zemi.. kamkoliv sme šli i třeba jen do obchodu každých pár kroku si musela šáhnout na zem...když sem ji říkala proč to dělá ..nevědela... ted už ji to teda přešlo🙂 konečně...Zvláštní věci..😀

ivular
20. únor 2017

U @darinaanatalka je to klasická obsedantně - kompulzivní porucha. Pokud to začne narušovat běžné fungování člověka (což asi není tento případ), zpravidla se nasazují antidepresiva.

U @minarikova655 to určitě bude taktéž psychická záležitost, ale OCD asi ne, protože ta je podmíněna úzkostí a strachem to neudělat. Každopádně, pokud to přerůstá ve zdrav. problémy s ušima, určitě bych se zkusila s nějakým odborníkem poradit. Jen je obrovský problém najít kvalitního psychologa - to je jako jehlu v kupce sena..

darinaanatalka
20. únor 2017

a proč si myslíš že to tatkto u mě může být? Já si myslím že to mám od doby kdy moje dcera byla v menším roku a jednou mi otočila kolečkem u sporáku..poté sem ho začla vypínat celkově.. ale zustalo mi to dodnes..

darinaanatalka
20. únor 2017

už sem na to koukala možná máš pravdu...

nikolalob93
20. únor 2017

Mam neco podobneho s usima. Ale zacala jsem si jej cistit borovou vodou nebo kyslicnikem, abych se nemusela stourat v usich tycinkou. Mam operovane usi a litam k usnimu.

ivular
20. únor 2017

@darinaanatalka Je to taková typická situace, kterou lidé s OCD zažívají. Mají nutkavé myšlenky (obsese), že se něco může stát, přičemž tyto úzkostné myšlenky považují za vlastní, přestože jsou "vnější", nutkavé. No a ten strach nutí tyto lidi k určitému jednání (kompulzi), které je přitom iracionální - např. že ten sporák kontroluješ opravdu VŽDY a ještě např. 10 minut.
Jestli to dotýkání chodníku u tvé dcery je taktéž OCD, to je otázkou. Pokud pociťuje nutkání to udělat (např., že by se něco nepříjemného mohlo stát, pokud by se nedotkla), pak to OCD bude. Pokud to ale dělá proto, že to dotýkání země je jí určitým způsobem příjemné (tak jako zakladatelce to sahání do uší), bude to jiný problém, který si ovšem netroufám pojmenovat, protože v tomto se až tak nevyznám.

darinaanatalka
20. únor 2017

Děkuji ..určitě stím něco udělám..nevědela sem že to muže být jak ty píšeš.. i když jednou mi malá vlastně na to odpoveděla že si dělá značky.. 🙂 aby veděla kde byla tak sem ji říkala a ty jsi pejsek? 🙂 myslíš že bych to u ní taky měla řešit že to muže být podobné? Jednou mi i dělala to..že šla ..,,do předu,,,vratila se a zas šla do předu,,, a tak třeba celou cestu..nevím no jeto dítě ale přišlo mi to zvláštní 🙂 určitě pokud by něco dělala opět podobného promluvím si sní o tom více,ted aspon budu vědet na jaký téma..a na co se ji ptát Díky

ivular
20. únor 2017

@darinaanatalka Asi bych měla upozornit, že nejsem psycholog, mám jen dítě autistu s těžkou OCD a ještě několika "specialitami", takže o tom hodně čtu a zajímám se.
U té dcery - jak jsem psala, tam záleží, jestli to dělá protože pociťuje nucení to dělat, nebo se tím prostě jen baví🙂

baris
20. únor 2017

@minarikova655 já si čistím uši každý den. Zánět jsem ještě nikdy neměla.

Když si nevyčistím každý den, mám pocit, že mi ten "maz" snad už z těch uší teče. Samozřejmě že neteče 🙂 a uši jsou čisté 🙂

jani76
20. únor 2017

@ivular ahoj, máš úplnou pravdu, také se o to "trochu" zajímám. Moje sestra v dětství dělala několik let to, že musela v našem paneláku sáhnout na naši schránku, kdykoliv kolem ní prošla. Když by to neudělala, jakože jsem se o to i pokoušela, tak řvala a prostě to musela jít ještě pak udělat. Žili jsme v neharmonické rodině a jistě to na to mělo vliv. Sice to za několik let přešlo, ale začalo zas něco jiného, nejen jí. Takže ty uši, to bude něco podobného, P.S.: nechápu, jak se autorce tohoto příspěvku vejde prst do ucha?? Já bych si prstem nic nevyčistila 🙂

suzanna123
20. únor 2017

@darinaanatalka zkus pro začátek zkontrolovat sporák, říct si nahlas "sporák je vypnutý" a dál to neřešit 😉

suzanna123
20. únor 2017

@minarikova655 taky si každý den čistím uši - a nikdy jsem žádné záněty neměla... Nešlo by ti třeba si je čistit nějak opatrněji, aby sis tam nic nezašťouchávala?

ivular
20. únor 2017

@jani76 To víš, že na to má ta neharmonická rodina vliv. Každé dítě je jiné - a jsou holt tací, kteří potřebují hodně bezpečí, resp. "pevných bodů ve vesmíru". A pokud tyto záchytné body na jedné straně ztrácí (např. stresem doma), snaží se hledat jiné, náhradní - jako například to, že se dotkne schránky..

petabn
20. únor 2017

Ja jsem mela takovou obcesy (nebo co to je) napriklad s obocim, musela jsem si ho klidne i nekolikrat denne kontrolovat, zda ho mam dobre vytrhane. Nikam bych nesla bez zrcatka a pinzety. Jednoho dne jsem si zakazala uplne ho trhat a ta uleva, takova svoboda. Byla jsem i v jinych vecech sama sobe nesnesitelne puntickarska az posedla, trochu jako Monika z Pratel s uklidem. Vekem se mi to zlepsuje, vedomne se to snazim potlacovat, nejlip to dane uplne zakazat, abych do toho znovu nepropadla. Delam to pro sebe i pro me okoli. Myslim, ze to mam diky matce, ale nevim, zda zdedene, samovolne odkoukane a nebo vnucene vychovou. No hlavne, ze se lepsim. Vlastne si ted uz prijdu normalni. Velka motivace pro me je, ze nechci byt magor jako maje matka, se ktrerou nikdo nevydrzi (ani vlastni rodina vcetne jeji mamy). Tak me napada co si to cisteni usi zakazat, od ted, ne od zitra. Rict nahlae "uz to neudelam". Doma chodit treba v rukavicich pokud se bojis, ze podlehnes a kdyz to na tebe prijde, zamestnat se necim jinym co ti nedovolu na to myslet, a jestli to par dni vydrzis a prekonas to nutkani, tak ta uleva je uzasna!! Drzim palce! (Neboj, usi se ti spinou neucpou do doby nez bude zase bezpecne provozovat bezne cisteni)

lenusaak
20. únor 2017

@minarikova655 ja si uši take čistim denne. Je mi to prijemny, ale hlavne ten pocit jakoby čistoty( pritom usi maji samocistici schopnost a ten mazek by tam spravne byt mel) ja si denne myju vlasy takze hned po umyti jdu cistit usi. Muj ritual, bez ktereho bych nefungovala. Nedovedu si predstavit, ze bych nekam odjela a nemela uchošťoury😃 Ale je to nauceny zvyk jako se denne myt, denne mazat, vonet, tak i denne cistit uši. 😊Ale ze spani to nedelam no a kdyby se stalo ze ušatko doma nebude tak to asi taky vydrzim , nevnimam to u sebe jako nejakou uchylku. Jinak mela jsem jednou jenom zanet zvukovodu brrrr..,

minarikova655
autor
21. únor 2017

Teda holky moc děkuju za podporu, koukala jsem na psychologické příčiny ale copak já vím co k tomu vedlo a vede?
@jani76 právě že už se mi tam vejde celý prst jak jsou uši "zvyklé"? a to mám objemnější ruce celkově :O
@suzanna123 já si právě čistím hluboko, když mě to ucho hodně bolí tak se "ovládnu" a čistím jen na kraji opatrně a pak taky ještě dělám to, že si přiložím bříško prstu na ušní dírku a vytvořím tlak, to lupnutí musí být...a z toho většinou vznikají ty bolesti

každopádně děkuji, zkusím se kontrolovat, nebo prostě zajdu za obvodní ať mi někoho doporučí, dnes mám celý den zalehlé uši a cítím se jak babka 70letá, to musí skončit ;)

jani76
21. únor 2017

Prostě nic se nemá přehánět, jinak má ten člověk "problém". Můj partner je taky až přehnaně čistotný ... detaily radši nebudu popisovat, ale pořád jsme jen lidi/zvířátka, a vzpomeňte si jen, jak jsme vyrůstali my jako děti?? Víkendy a prázdniny na vesnici = já osobně jsem odmala ráno vypadla z baráku a vrátila se až večer, celé dny na zahradě, na dvoře, výlety s kamarády na kole do polí, lesů a kravínů ... 😀 Gaťky jsem si ráno vytáhla "nějaký", který byly zrovna po ruce, koupání bylo cca 1x týdně, uši a jiný otvory jsme až tak nějak neřešily, apod. apod. - a dnes jsem "normálně" čistotná a zároveň nic nepřeháním. Jsem schopná a ochotná spát se svým psem i dítětem v jedné posteli, zároveň mě ale strašně štve partner, když mi prdí pod peřinu .... Život je o něčem jiným 🙂

hanka_12345
5. lis 2018

taky cistim kazdy den, max obden...jsem na tom taky zavisla ale spis ve slyslu ze me to uvnitr svedi a ja si nemuzu pomoct. zanet jsem nikdy nemela

teckadvojtecka
1. srp 2019

@hanka_12345 taky taky, hlavně kvůli svědění