Zuby. Přijde Vám tohle jednání správné?

pajushka1
12. kvě 2020

Dobrý den. Měla bych otázku. Byla jsem v neděli na zubní pohotovosti. V sobotu ráno jsem se probudila se šílenou bolesti 6tky nalevo dole, oteklá tvář, bolestí jsem mohla lézt po zdi. Na pohotovosti se mi zubařka koukla do pusy a prý že zánět, vůbec nespecifikovala, dala mi antibiotika s tím, že je mám dobrat a do léčit zánět a příští týden mám jít ke svému zubaři. Přijde Vám tohle jednání správné? Jasně chápu, pohotovost, ale bolestí trvají doteď, a moje zubarka mi po telefonu řekla, že postup zubařky na pohotovosti byl správný. Antibiotika asi začínají zabírat ale bez ibalginu bych nepřežila.
Mate někdo podobnou zkušenost?
Děkuji

martt
12. kvě 2020

@pajushka1 Mám opačnou zkušenost. Byla jsem tenkrát na pohotovosti se zubem. Doktor na mne kouknul řekl zánět a ze zub musí ven. Vytrhli mi ho žádná antibiotika jsem nedostala a šla jsem domů s tím že mám ji za týden ke své zubarce a brát si léky na bolest. Jenže asi po třech dnech byla bolest ještě větší, tak ze jsem sla ke své zubarce. A ta mi hned nasadila ATB a divila se, že mi je nenasadili na pohotovosti a rovnou trhali zub.

e7
12. kvě 2020

Většinou se dávají ATB aby se zalečil zánět a až potom se trhá aby nebyl problém s hojením, takže můj názor je, že postup byl správný ale měl říct, že na bolest můžete i analgetika. Ibalgin je taky protizánětlivý, tím nic nezkazíte 😊

pajushka1
autor
12. kvě 2020

@e7 děkuji za odpověď 🙂 jen jsem si nebyla jistá, kvůli bolesti a otupění jsem si zapomněla říct o nějaké léky na bolest na předpis, protože ještě ráno bych opravdu lezla bolestí po zdi. 😅

snahnah
12. kvě 2020

@pajushka1 Jestli to stále bolí,tak bacha, Nemusely ATB zabrat. Už jsme si v rodině užili s ATB z pohotovosti, skončilo to vždy hospitalizací a v případě mojí mamky operací zánětu (po vytrženém zubu). Ať Dr.nabírá CRP a sleduje,jestli klesá.

pajushka1
autor
12. kvě 2020

@snahnah antibiotika beru od neděle, dneska mám pocit že začaly zabírat, dle mého ranního rozhovoru se zubařkou je bolest normální i týden. Řekla mi, že se nesmí bolesti stupňovat, pak mám přijít. Bolest se nestupňuje, takže mi řekla, že mám přijít příští týden ve čtvrtek.

alcar
12. kvě 2020

Tak pokud je zanet velky, tak atb nejspis nezaberou. Chce to otevrit zub a vycistit kanalky. Ted je otazkou, jestli je zanet v zubu nebo v dasni. Pokud v dasni, tak atb pravdepodobne zaberou, pokud v zubu, tak je to spis mensi sance. Ale rozhodne zub netrhat!!! Zuby si chranit, jak jen to jde. Takze opichnout, vytahnout nerv a cistit kanalky. Pak zub bud nechat s plombou nebo podle stavu udelat korunku.

pajushka1
autor
12. kvě 2020

@alcar a to je podle mě ten problém. Protože se mi na zub podívala pouze zrcátkem, viděla otok tváře a že to strašně bolí, ale jestli je to zánět dásně nebo zubu mi neřekla. A moje zubarka mě objednala až na příští týden s tím, že pokud se bolest nestupňuje, mám nejdříve dobrat antibiotika a pak přijít.

alcar
12. kvě 2020

@pajushka1 tak urcite. Pokud se bolest nezvetsuje, tak ok. Pokud to zase zacne, tak sup k zubarce. Pak uz nema cenu zkouset atb a zub jedine vyvrtat.

pajushka1
autor
12. kvě 2020

@alcar myslím si to stejné. Moji zubařku zajímalo zda mizí otok tváře a bolest není nesnesitelná, což otok se zmenšuje a bolest snad ustupuje.

amazonkajanik
12. kvě 2020

@pajushka1 někomu stačí atb a zub se zachrání,někomu se trhá a jde a někdo má oboje,viz můj přítel. Špatně leceny zub,na pohotovosti šel ven(hubu jak kdyby tam měl švestku),dvoje atb a ještě dren. Za 14dní šel ven i ten vedle,opět dren ale už bez atb. Já odešla jen s drenem a atb (měli jsme stejnou zubařku 😟)

kakba
13. kvě 2020

@pajushka1 v takovem pripade na pohotovat nejezdit vubec. Zubni pohotovost je tragedie. To me nikdo nevymluvi

gracinka7
13. kvě 2020

Na pohotovosti normální. Byla jsem 3x a vždycky to samé. Vždycky se v tom pohrávali, dali mi antibiotika, řekli, ať si vezmu něco na bolest a po víkendu si dojdu ke svému doktorovi. 🤦 Proto už tam ani nejezdím.

marti89
13. kvě 2020

@pajushka1 Pokud nejste těhotná nebo nekojíte, poproste doktorku o předpis na tabletky Aulin (jsou silné a zabírají spolehlivě, manžel je bral, když mu škubali komplet patro kvůli celkovému zánětu okostice).