Proč Femibion neobsahuje také vápník?

amy_82
1. pro 2013

Zajímá mne proč Femibion (narozdíl od spousty konkurenčních produktů) neobsahuje také vápník?

evitaa
1. pro 2013

Tak proč se nezeptáš výrobce?

amy_82
autor
2. pro 2013

Ptám se především paní Hany Chromkové (jakožto lékárnice spolupracující s farmaceutickou firmou), která se Femibionem nějakou dobu již zabývá. Tudíž je tu pravděpodobnost, že by to mohla vědět.
Případně to tu může vědět kdokoliv jiný. Jakékoliv komentáře či poznatky k věci uvítám 😉

femibion_hana
2. pro 2013

Femibion není v pravém slova smyslu multivitamin. Jedná se spíš o koncept dvou kroků, který nabízí ženám to, co ve stravě chybí a zohledňuje rozdílné potřeby v různých obdobích těhotenství. Neobsahuje tedy všechny vitaminy a minerály. Odborníci se při sestavování Femibionu zaměřili spíše na složky, kterých ve stravě máme málo - příkladem je DHA, nebo které v případně nedostatku nebo nedostatečného zpracování mohou způsobit problémy (kyselina listová a především její aktivní formy - foláty).
Samozřejmě i další složky stravy (vitaminy a minerály vč. vápníku) jsou pro maminku i pro její miminko důležité. Narozdíl od metafolinu a DHA je ale mnohem jednodušší je běžnou stravou doplnit. Vyšší potřebu, např. hořčíku, který se používá při křečích a tvrdnutí bříška, je třeba řešit významně vyššími dávkami, než které v běžných vícesložkových vitaminech najdete. Podobná situace je i u vápníku. U chemických zdrojů je vždy třeba zvážit využitelnost a dávku suroviny pro pokrytí potřeby, která se pak samozřejmě odráží v komfortu pro spotřebitele. Hned vysvětlím. Využitelnost vápníku z potravinových zdrojů (mléčné výrobky, špenát aj, zelenina) je několikanásobně vyšší než z chemických surovin a navíc potravinových zdrojů je relativně hodně. Např. 800mg vápníku (doporučená dennní dávka) je cca ve 100 g eidamu nebo ve 120 g vařeného špenátu či např. v 1,5 ks taveného sýru Apetito, pak je doplnění této látky z přírodních zdrojů pro tělo příjemnější a užitečnější cestou. Přirozeným zdrojem vápníku jsou nejen mléko a mléčné výrobky, ale i semínka, zelenina (brokolice, špenát, luštěniny) a ovoce (citrusy, ostružiny, rozinky...) u nás běžně dostupné.
Druhým momentem, proč nebyl použit vápních do tablety Femibionu je skutečnost, že syntetickým zdrojem vápníku je velmi velká molekula a abychom pokryli denní dávku vápníku, museli bychom navážit velké množství substance, a tableta by pak byla obrovská. Aby byla pokryta denní dávka vápníku potřebná pro dospělé, musela by být tableta Femibionu cca 4 krát větší. Myslím, že žádná maminka by takovou tabletku nechtěla polykat... Zkuste se podívat na složení jiných vitaminových přípravků, tzv. MULTIvitaminů - množství vápníku se pohybuje kolem 20-25% denní doporučené dávky. Má tedy smysl kvůli této dávce zvětšovat tabletku...? Navíc, když dneska relativně dobře jíme. Nebo je lepší zaměřit se na složky, které skutečně ve stravě chybí? Já věřím, že Femibion to udělal správně.
Ale ráda uvítám i jiný názor. Co Vy na to? Hezký den, Hana

femibion_hana
2. pro 2013

Milé maminky, můj čas na modrykonik.cz už vypršel, tak se s Vámi musím rozloučit. Děkuji Vám za milé popovídání, bylo to moc fajn. Pokud by Vám na rozum přišel jakýkoliv dotaz či poznámka, neváhejte mě kontaktovat na femibion@merck.cz Budu moc ráda za každou reakci. Přeji Vám, Vašim ratolestem i rodinám klidný předvánoční čas a krásné vánoce. A v novém roce hodně štěstí, Hana

amy_82
autor
2. pro 2013

Děkuji za vyčerpávající odpověď 🙂
Naprosto souhlasím, že je lepší dodávat tělu vitamíny a minerály raději ve stavě něž chemicky vyrobené, zvlášť pokud je v běžné stravě vápníku dostatek (v tomto směru jsem nebyla moc dobře informovaná). Pro jistotu do sebe cpát megatobolku, protože raději víc než míň, je evidentně nesmysl. Navíc jsem někde četla, že příjem nadměrných dávek vápníku vede např. k velké zátěži ledvin, což v těhu není moc žádoucí.
Zaměření na prvky, které nelze stravou dost dobře tělu dodávat je rozhodně na místě.
No jo, první těhu, mraky protichůdných názorů a kdo se v tom má vyznat 😉. Asi více věřit svému tělu.

Hezký den