• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jak být šetrný k přírodě?

(Zamčená)
29. dubna 2013 
Věděli jste, že výroba 1 tuny recyklovaného papíru ušetří přibližně 17 stromů a víc než 30 000 litrů vody? My v Metsa Tissue se snažíme být i takto šetrní k přírodě. Chceme inspirovat i vás, abysme byli všichni k přírodě ohleduplní a naučili to i naše děti.

Napište nám, co vy spolu s dětmi pravidelně děláte pro ochranu přírody. Inspirujme se navzájem :slight_smile:
Měsíc s Tento  •  10. dub 2013 ve 12:18  • Odpověz
Vzhledem k věku dcery je asi naším největším přínosem pro ochranu životního prostředí používání látkových plen místo jednorázových. Dál je pro nás samozřejmostí tříděný odpad.
10. dub 2013 ve 14:09  • Odpověz
Máme to stejně i my. Látkové plínky a třídění odpadů je samozřejmostí...
10. dub 2013 ve 14:15  • Odpověz
třídíme odpad, neděláme na výletech do přírody nepořádek, učíme děti lásce a respektu k fauně i floře
10. dub 2013 ve 14:18  • Odpověz
Nošení vlastních látkových tašek na velké i malé nákupy ušetří mnoho sáčků a igelitek. Zdá se to být maličkost, ale to by člověk nevěřil, kolik se jich ušetří.
10. dub 2013 ve 14:18  • Odpověz
Moje babička byla hodně stará škola...šetřila kde se dá a dodnes si živě pamatuju, jak nás jako děti (mě a bratránka) nutila po sobě na záchodě splachovat až po druhém použití....ten smrad cítím ještě dneska :grinning: :grinning: :grinning:
10. dub 2013 ve 14:24  • Odpověz
@germaine Ano, to taky znám :slight_smile: A umývala igelitové pytlíky pro další použití :slight_smile:

Ale to jsem odbočila. Co ekologie a používání papírových X látkových utěrek? :grinning:
10. dub 2013 ve 14:32  • Odpověz
Jízda MHD místo auta, třídění odpadu, šetření vodou (ale ne tak extrémně :grinning: @germaine), @jancip nošení látkové tašky taky praktikuju :slight_smile:
10. dub 2013 ve 14:33  • Odpověz
@jancip naprosto souhlasím. taky si nosím vlastní tašku a igelitku si beru jen, když přepísknu a nevejde se mi do ní nákup a igelitku pak stejně ještě použiji doma na odpadky, abych ji nevyhazovala jen tak. vzhledem k tomu, že jsou už skoro všude igelitky zpoplatněné, tak šetříme nejen přírodu, ale i naše peněženky.
10. dub 2013 ve 14:48  • Odpověz
@romcovaklarka to umývání pytlíků si pamatuji ještě ze svého dětství. rodiče šetřili a dávali nám do nich opakovaně svačiny do školy. látkové utěrky jsou u nás samozřejmostí, ale občas požijeme i papírové. na odsávání tuku nebo přeleštění zrcadel apod.
10. dub 2013 ve 14:50  • Odpověz
@romcovaklarka to je otázka....utěrky používám spíš látkové,ale kapesníky jedině papírové....
10. dub 2013 v 15:04  • Odpověz
používali jsme látkové plínky, třídíme - sklo, papír, bio odpad a kov, kde to jde, používám látkové utěrky, na nákup taky vyrážíme s papírovými krabicemi nebo látkovými taškami. A nesnáším igelitové pytle na odpadky - prostě odpadkový koš umyju - beztak s tím, jak třídíme, toho do směsného odpadu moc nevyhodíme. Plasty jako takové se z domácnosti snažím vytěsnit.
10. dub 2013 v 15:24  • Odpověz
@blahova_andrea
@romcovaklarka
No vidíte to, a já umývám igeliťáky i v dnešní době :sweat_smile: Dávám do nich naporcovaný maso pro psa a k tomuhle řešení jsem se uchýlila proto, že jich doma moc nemáme.
10. dub 2013 v 15:32  •  3 děti  • Odpověz
@xdany já zrovna tohle jako dítě děsně nesnášela, takže k tomuto mě v mé domácnosti asi nic nepřiměje. my sice zbytečně přehnaně přírodě ubližovat nechceme, ale zase nejsme ideální zelená rodinka...jsou věci, ve kterých dáváme přednost modernímu pohodlí
10. dub 2013 v 15:43  • Odpověz
@blahova_andrea Tak my to jako děti nedělaly, takže odpor k tomu vypěstovanej nemám :slight_smile:
Ale nemůžu tvrdit, že mě to nějak baví, to rozhodně ne...když potřebuju namotivovat, tak si vzpomenu na ty mořský ptáky se spoustou igeliťáků v žaludku...
10. dub 2013 v 15:56  •  3 děti  • Odpověz
Látkové pleny, třídění odpadu, ekologické spotřebiče, mhd místo auta (pokud je to možné), nepoužívání igelitových tašek, praní pokud možno při nižších stupních celsia.....
10. dub 2013 v 16:12  • Odpověz
@blahova_andrea Na leštění zrcadel a skel- oken používám staré noviny a umývám octovou vodou.
10. dub 2013 v 18:29  • Odpověz
Nekupujeme balené PETnápoje, pijeme vodu, čaj (vlastní bylinky). Používáme látkové plenky (stejné i na druhé dítě) nebo na delší cestování kompostovatelné z dm. Třídíme: plasty, sklo, papír, bio odpad (na kompost a pro ovce) a kov (fe a al), používám látkové utěrky, a sáčky opakovaně používám. Vaříme na plynu, nemáme TV ani lednici, mrazák jsme odstavili a maso doma neuskladňujeme ;) jíme ho jen výjimečně na návštěvách či v restauracích. Snažím se kupovat recyklovaný toaletní papír a seznam nákupu píšu z druhé strany účtenek. :wink: Používáme Eko čistící a prací prostředky (ECOver, Permon) a peru jen na 40°C.
10. dub 2013 v 18:40  • Odpověz
@silviev no vy jste oproti nám "těžce" EKO. bez tv si život představit dovedu, ale že máte tedy internet mě pak překvapuje. bez lednice a masa bych ale žít nedokázala :grinning:
10. dub 2013 v 18:53  • Odpověz
Také třídíme odpad (plast, papír, fe, al, bio odpad), budeme používat látkové pleny. Používáme látkové kapesníky, utěrky. Papírové vůbec nemáme. Peru v mýdlovém slizu (mýdlo, soda), TV nemáme. Balené vody nekupujeme, jezdíme si pro vodu ke studánce. Mléko bereme rovnou z kravína do našich skleněných lahví. Dělám domácí jogurty, takže plastové kelímky nemáme:slight_smile:
10. dub 2013 ve 20:20  • Odpověz
Krom lednice, mrazaku to mame jak u @silviev, maso tedy nejime vubec a potraviny hlavne od mistnich bio farmaru a dcera obleceni dedi, co nema, kupuju ze sekace. Na uklid pouzivam jen ocet a ecojar a bioprostredek do zachodu, vic toho nemam. Nepouzivam sprchovy gel, kde muzu, chodim pesky nebo jedu na kole ..... Ale jeste mam spousty rezerv, kde se zlepsit.
10. dub 2013 ve 20:26  • Odpověz
Jeste Sbirame opadky v nasem okoli (obrovsky divoky park) Minuly tyden m pritahnul 20kg pytel odpadku :frowning2:
10. dub 2013 ve 20:29  • Odpověz
my klasicky třídíme odpad (neustálou buzerací k tomu vedu i naše rodiče :slight_smile:, nemáme televizi a ani ji pořizovat nebudeme. Používáme látkové utěrky a nakupujeme do látkových tašek. V zimě topíme minimálně (stačí nám teplota kolem 18-19°C. Chodíme hodně pěšky nebo jezdíme na kole.
je pravda, že do látkových plínek nepůjdu, pro pohodlí miminka a taky proto, že v paneláku je nemám kde sušit :slight_smile:
zavařujeme si vlastní mňamky od rodičů ze zahrádky a pereme na nižší teploty
a šetříme korunky, abychom si mohli časem pořídit eko samostatný dům - nejlépe něco po vzoru Earthship. Pan Reynolds nás nadchnul a domečky, které takto vznikají jsou nejen šetrné, ale i krásné :slight_smile:
10. dub 2013 ve 20:53  • Odpověz
@silviev Fíha, tak bez lednice si to po pravdě řečeno neumím představit, hlavně v létě. Nebo máte nějaký studený sklep?
10. dub 2013 ve 22:15  • Odpověz
@blahova_andrea My taky nemáme telku, ale není to kvůli ekologii, spíš mě štvalo, že pořád běžela, i když tam nic pořádného nedávali, tak jsem po přestěhování tak nějak nenásilně prosadila, že už jsme si ji do nového domu nepřistěhovali :slight_smile: Ale máme počítače a tak muž kouká na blbiny na netu - no pomohla jsem si tak napůl, aspoň na to nemusíme koukat všici :grinning:
10. dub 2013 ve 22:17  • Odpověz
Pouzivame latkove plenky, latkove uterky, odpadky zodpovedne tridim, vsechny kompostovatelne zbytky davam na kompost na zahrade, peru v Ecoveru, vetsinou na 40, snazim se nekupovat balene vyrobky, na nakup chodim s platenou taskou a kdyz mi privezou nakup domu, tak jim vracim plastove tasky k recyklaci, v mistnostech kde prave nejsme zhasiname, kdyz muzu, tak jdu pesky... :wink:
10. dub 2013 ve 23:54  • Odpověz
@romcovaklarka já se nedivím lidem, kteří doma nemají tv, oni tam toho rozumnýho opravdu moc nedávají. já teď třeba s prckem koukávám na zoom na zvířátka, ale taky to opakují dost často dokola :frowning2: spíš bez té lednice teda...to fakt nedokážu pochopit. ale to je deformace od mých rodičů. ti měli vždy dvě lednice a tři mražáky a syslili zásoby, jako správné poválečné děti :grinning: my samozřejmě taky rádi jezdíme vlakem a mhd a nebo chodíme na procházky, zhasínáme tam, kde nejsme. já toho zvládnu dost i po tmě nebo šeru. ale prát třeba všechno max. na 40°C si představit taky nedokážu. já bych prostě měla pocit, že to není čistý, když bych prala prakticky ve studené vodě a hlavně kamarádka, která prala jen na 40°C měla dost věcí brzy nevypratelně flekatých. takže já tedy ekolog za každou cenu asi nikdy nebudu. jako šlapat po kytičkách nebudu, odhazovat odpadky v lese taky ne, ale jsou moderní vymoženosti, které si vzít nedám. pc u nás taky jede věčně. víc jak ta tv. že tam přítel občas kouká blbiny je mi fuk, on koník taky je občas jen slepičárna :wink: ale vadí mi, když tu střílí tankama apod. a ještě to naučil hrát toho nejstaršího. když je tu, tak u toho sedí celý víkend a to mi teda pije krev. už aby bylo teplo a vyženu je na dvůr :grinning:
11. dub 2013 v 07:51  • Odpověz
U nás ekologicky šetrné spotřebiče, které jsme teď nově nakoupili, vlastní tašky na nákupy, nákup PET flašek jen v momentě když nám dojde vlastní načepovaná z domova, jinak používáme filtrační konvici na vodu z kohoutku. Dále je samozřejmostí třídění odpadu a neodhazování papírků a čekoholi do přírody či na ulici! Už mám vycepovanýho i malýho, od malička ho k tomu vedu a ten když vidí na ulici papírek, tak hned spustí "Fuuuuj, někdo je čuně a neví kam patří odpadky" :grinning: Jediné k čemu se přiznávám je nákup papírových utěrek, moc mi usnadňují práci v kuchyni :sweat_smile: Ale věřím, že to zbytkem své práce k šetrnosti k přírodě vynahrazuji :slight_smile:
11. dub 2013 v 09:18  • Odpověz
My jsme teda velkým zastáncem "eko" - pečlivě recyklujeme, platový tašky vůbec nepoužíváme, TV nemáme, elektřinou šetříme...
11. dub 2013 v 09:35  • Odpověz
taky jsme měli látkové plínky, i ubrousky na utírání zadečku, vlhčené jen na cesty, třídíme odpad, nekupujem balenou vodu, všichni máme zdravou láhev do které dělám pití takže nepotřebujem žádné pet láhve a teď se chystám nakoupit ty látkové sáčky na svačinu, občas se hodí i teď takže je vyměním za igeliťáky, na nákup chodím se svojí látkovou taškou
11. dub 2013 v 10:06  • Odpověz
Třídíme odpad, pereme v ECOveru na 40, používáme látkové utěrky i kapesníky (akorát manžel si do práce bere papírovky aby netahal šnuptichle na jednání) :grinning: , nekupujeme balenou vodu, máme filtrační konvici. Nosíme látkové tašky... zatím používáme jednorázové plenky,ale pokud se zadaří druhátko jdeme do látkovek :wink: Jo a teď pomalu obměňujeme klasický žárovky za úsporný :slight_smile:
11. dub 2013 ve 14:30  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.